fbpx
Tarifler

Cortado Kahve Nedir?

Cortado coffee olarak da bilinen cortado kahve, özellikle espressoyu sert olduğu için içemeyenlerin en sık tercih ettiği alternatifler arasında.

Cortado nedir nasıl yapılır, cortado kaç kalori, içeriğinde neler var, bardağı nasıl olmalı, nasıl daha lezzetli hale getirilebilir ve kalori miktarı ne kadar gibi soruları bu yazımızda cevapladık. Keyifli okumalar!

Cortado Nedir?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Cafe cortado, espresso bazlı sıcak kahvelerden biridir. Süt ilave edilerek hazırlanır. İspanya’nın popüler kahvelerinden biridir. Bask Bölgesi’nde ortaya çıktığı bilinir. Fakat bazı kaynaklar cortadoyu Kübalıların icat ettiğini de söyler.

Bugün, yumuşak içimi ve lezzeti sayesinde dünyaya yayılmıştır. İspanya başta olmak üzere Kuzey Amerika ve Avrupa’da sıklıkla tüketilen bir kahve türüdür. Diğer espresso bazlı kahvelerden farklı olarak 2 shot espresso ile hazırlanır.

Winter cortado ve iced cortado gibi mevsime özel çeşitleri de bulunur. Winter cortado içerisinde karabiber, bal ve tarçın gibi aromatikler bulundururken, iced cortado da adından anlaşılabileceği gibi buzla servis edilen soğuk cortado kahvedir.

Cortado Nedir

Cortado İçeriği

Cortado kahve içeriği temelde espresso ve süt olmak üzere iki malzeme ile hazırlanır. Diğer kahvelerden farklı olarak çok az süt köpüğü içerir ya da hiç köpük içermez.

Cortado yapılışında double shot espresso ve aynı miktarda sıcak süt kullanılır. Klasik tarifi bu olsa da, bazen üzerine süt yerinde köpüklü süt eklenebilir. Fakat bu durumda kahvenin içerisine eklenen süt miktarı daha az olduğundan, kahve tadı daha baskın hale gelir.

Cortado Kahve Nasıl Yapılır?

Cortado kahve tarifi için bir espresso makinesine ve süt ısıtabileceğiniz ekipmanlara ihtiyacınız vardır. Cortado yapımına geçmeden önce malzemelere bakalım.

Malzemeler

  • 2 shot espresso
  • 60 ml sıcak süt
  • Küçük bir kupa ya da cortado bardağı

Cortado Nasıl Yapılır?

Cortado kahve yapımı için ilk olarak 7’şer gram kahveden çektiğiniz 2 tane single shot espresso hazırlayın. Dilerseniz direkt 14 gram kahveden double shot espresso da çekebilirsiniz.

Espressoyu bardağın içerisine dökün ve ardından sütü ısıtmaya başlayın. 1:1 oranda espresso ve süt kullanmalısınız. Bazı yerlerde tarifler değişiklik gösterse de en yaygın olarak kullanılan oran budur.

Yaklaşık 60 ml sütü 60-65 dereceye kadar buharda pişirin. Eğer süt miktarını azaltmak isterseniz 30 ml süt, 30 ml süt köpüğü kullanabilirsiniz. Süt köpürtme yöntemleri için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Sütü ısıttıktan sonra espresso üzerine sütü ekleyin. Dilerseniz bu aşamada latte art uygulayabilirsiniz. Cortado kahveniz hazır! Afiyet olsun!

Cortado Nasıl İçilir?

Cortado kahvesi çoğunlukla sıcak olarak hazırlanır ve tüketilir. İçmeden önce karıştırmaya ihtiyaç duyulmaz.

Cortado Bardağı, Cortado Bardağı Kaç Ml?

Cortado tarifini hazırladıktan sonra onu hangi bardakta sunacağınız da çok önemlidir. Cortado, 2 shot espresso ve 1:1 oranında süt kullanılarak yapıldığından genellikle 120 ml cam bardaklarda servis edilir. Bu bardaklar cortado bardağı olarak bilinir.

Bardaklar bazı yerlerde karşınıza “Cebelitarık” ya da “Gibraltar” ismiyle de çıkabilir. Bazen küçük kupalarda servis edildiğini de görebilirsiniz.

Cortado Kalori

Cortado kahve kaç kalori? Cortado genellikle 75 kaloridir. Kullanılan sütün yağ oranına ve içerisine eklenecek tatlandırıcılara göre bu miktar değişebilir.

Cortado Kahve Nasıl Yapılır

Cortado Lezzetlendirme Yolları

Espresso bazlı kahvelerde, en lezzetli kahvenin yolu her zaman mükemmel bir espresso yapmaktan geçer. Nasıl yapacağınızı öğrenmek için Mükemmel Espresso Yapma Rehberi‘ne bakabilirsiniz.

Yarı yarıya süt kullandığınız için, kahvenin tadını etkileyen en büyük ikinci faktör de süttür. Eğer yağlı sütler sizin için ağır geliyorsa yarım yağlı ya da yağsız sütleri tercih edebilirsiniz.

Cortado kahveyi lezzetlendirmek isteyenler, damak zevklerine göre süt ve süt köpüğü oranıyla oynayabilirler. Cortado espresso ve süt ile yapılan bir içecek olsa da, çikolata, karamel ve şekerle de lezzetlendirebilirsiniz.

Kullandığınız malzemelerin kalitesi kadar, kahve makinesini, süt köpürtme aracını kullanım deneyimi ve profesyonelliği de kahvenin lezzetini etkiler. Bu nedenle ilk denemede lezzetli bir kahve yapamazsanız, tekrar tekrar denemekten vazgeçmemelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Şimdi de, Cortado kahve hakkında en çok sorulan sorulara cevap verelim.

Cortado Ne Demek?

“Cortado” kelimesi İspanyolca bir kelimedir. Kökeni “cortar” kelimesinden gelir ve bunun da anlamı “kesmek” şeklindedir. Espresso, içerisine eklenen süt ile kesildiği için bu ismi almıştır.

Cortado Bardağı

Cortado Nasıl Bir Kahve?

Cortado kahve, sütle hazırlanmasına rağmen baskın olarak kahve tadı içerir. Espresso kadar sert olmasa da, Latte kadar da yumuşak değildir. Espressonun hafif versiyonu olarak bilinir.

Cortado Kahve Okunuşu, Cortado Okunuşu

Cortado nasıl okunur? Cortado kahve okunuşu “kor-ta-do” şeklindedir.

Cortado Kaç Shot?

Eğer siz de espresso kahveyi sert olduğu için içemiyor ve daha yumuşak bir alternatif arıyorsanız, cortado kahveyi deneyebilirsiniz.

Cortado Şekerli Mi?

Hayır, şekersiz, sadece kahve ve süt ile hazırlanır, tercihen şeker eklenebilir.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir