fbpx
Tariflerİyi Bilgi

Mükemmel Espresso Yapma Rehberi

Espresso, İtalya’da ortaya çıkan bir kahve pişirme yöntemi. Fakat bugün, dünyanın dört bir tarafından en çok tanınan ve tüketilen kahve çeşitlerinden biri. Biz de Espresso Yapma Rehberi ile mükemmel espressonun sırlarını açıklıyoruz.

Espresso Nedir?

Espresso Shot Nasıl Yapılır

Espresso, küçük bir miktar öğütülmüş kahveyi yüksek basınç altında çok kısa bir sürede demleyen bir espresso makinesinde yapılan kahvedir. Bu konsantre kahve demleme yöntemi, tat ve kafein bakımından zengin bir kahve ortaya çıkarır.

Espresso, normal demlenmiş bir fincan kahveden oldukça farklı bir tada sahiptir. Kahvenin zengin yağları ve aromaları suyun içerisine karışır ve bu da lezzetinin farklılaşmasını sağlar. Böylece yoğun bir kahve aroması barındırır.

Orijinal bir espresso çekimi yapmak için bir espresso makinesine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda kahve çekirdekleri çok ince öğütülmüş olmalı ve hafifçe sıkıştırılmalıdır.

Ardından bu öğütülmüş kahvenin üzerinden basınç ile birlikte sıcak su geçirilir. Sonuç olarak üstünde altın rengi bir köpük tabakası bulunan, gerçekten güçlü, uyarıcı bir kahve ortaya çıkar.

Espresso makinesi olmadan da espresso benzeri kahveler yapmak mümkündür. Fakat gerçek bir espresso kahve, ancak espresso makinesi kullanılarak yapılabilir.

Kaliteli ve doğru demlenmiş bir espressonun göstergesi, kremasıdır. Bu ayırt edici özellik, kahvenin sıcak su ile reaksiyona girmesiyle oluşur ve kahvenin üzerinde koyu, altın renkli bir tabaka oluşturur.

Diğer kahve çeşitlerine göre daha küçük porsiyonlarda olmasına rağmen, bir fincan filtre kahvenin sahip olduğu kafein oranına yakın miktarda kafein içerir.

Neden Espresso Shot Denir?

espresso kahve tarifi

Dünyanın birçok yerinde espresso, hızlı tüketilen bir kahvedir. Türk kahvesi gibi, sohbetlere uzun uzun eşlik eden bir içecek değildir. Özellikle uyanmaya ihtiyaç duyulduğunda hızlıca içilen bir kahvedir.

Küçük porsiyonlarda çok hızlı bir şekilde tüketildiği ve ayıltıcı, sarsıcı etkisi olduğu için ona “espresso shot” denir.

Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso shot nasıl yapılır? Gerçekten orijinal bir espresso içmek istiyorsanız, bir espresso makinesinde demlenen kahveyi içmelisiniz. Peki, evde espresso nasıl yapılır? Bunun için de evde kullanım için uygun olan espresso makinelerine yatırım yapmanız gerekir.

Ev tipi espresso makineleri, evden çıkmanıza gerek kalmadan barista standartlarında espresso kahve yapmanıza imkan tanır. Bu makineler, sadece para yatırımı yapacağınız mutfak eşyaları değildir.

Bir espresso makinesi aldığınızda, aslında zamanınızın bir kısmını da buna yatırırsınız. Çünkü bu makineyi kullanarak espresso yapmayı öğrenmeniz gerekir. İyi bir kahve için de çokça pratik lazımdır.

Daha kolay bir kullanım isterseniz, kapsül kahve makinelerini de tercih edebilirsiniz.

Malzemeler ve Ekipman

 • İnce öğütülmüş kahve çekirdekleri
 • Espresso makinesi
 • İçme suyu
 • Makineye uygun bir portafiltre
 • Bir tamper
 • Espresso fincanı

Espresso Kahve Fincanı

Espresso Makinesi İle Espresso Nasıl Yapılır?

Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’nde gerçek bir espressonun espresso makinesi ile nasıl yapıldığına bakalım.

 • Başlamak için, boş bir çekim yaparak makinenizi önceden ısıtın. Yani makinenin içerisine kahve koymadan, sadece su ile bir demleme yapın.
 • Ardından portafiltrenin içerisine ince öğütülmüş kahveyi koyun. Bu miktar, makineye ve portafiltreye göre değişebilir.

Single shot espresso için 7-8 g kahve kullanılır. Fakat portafiltreniz çift başlıklıysa double shot espresso demlemeniz gerekir. Bu durumda da 14-16 g kahve kullanılmalıdır.

 • Tamper yardımıyla kahvenin portafiltre içinde sıkışmasını sağlayın.
 • Portafiltreniz hazır olduğunda, makineye yerleştirin ve fincanı da yerleştirdikten sonra çalıştırın.

Double shot espresso nasıl yapılır öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Mükemmel Espresso Yapma Rehberi İpuçları

Kendiniz için doğru espressoyu yapmak istiyorsanız, Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’nde açıkladığımız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Espresso Kahve

1. Espresso Kavurma Derecesi

Mükemmel bir espresso yapmanın en önemli adımı, kahve çekirdekleri için doğru kavurma derecesini belirlemektir.

Genellikle espresso yapımı için kahve çekirdekleri biraz daha uzun süre kavrulur. Bunun sebebi daha yüksek bir kahve konsantrasyonu sağlamak ve kahve içeriğini daha çözünür hale getirmektir.

Espresso çekirdeklerinin kavurma derecesi genellikle ortadır. Fakat açık ve koyu olarak da kavrulabilir. Her kavurmanın kendine göre artıları ve eksileri vardır. Espresso sert mi olmalı yoksa yumuşak mı, buna kavrulma derecesiyle karar verebilirsiniz.

Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’nde kahvenin kavurma derecelerine göre nasıl farklılıklar gösterdiğine bakalım.

Hafif Kavurma (Light Roast)

Blonde roast olarak da bilinir. Çekirdekler parlak bir tada sahiptir. Genellikle çiçek ve narenciye notaları içerir.  Çoğunlukla espresso shot başına en fazla kafein içeren kavurma türüdür.

Hafif kavrulan çekirdeklerle yapılan espressonun daha acı ve yanık bir tadı olduğu bilinir. Çekirdekler çok az kavrulurken, ortada bir tezatlık varmış gibi görülebilir.

Fakat daha az kavrulan kahveler, klasik espressolara benzemesi için daha uzun süre demlenir. Yanık lezzetlerin nedeni budur.

Orta Kavurma (Medium Roast)

Orta kavurma derecesi, hem hafif hem de koyu kavurmaların güzel bir karışımı gibidir. Fakat yine de bir miktar yumuşaktır.

Orta kavurma, espresso için çokça tercih edilse de, kahvede daha az karakter olmasına neden olur. Yani, lezzetler hafif ve koyu kavurmada olduğu gibi tanımlanamayabilir.

Koyu Kavurma (Dark Roast)

Koyu kavrulan kahveler belirgin tatlarıyla tanınırlar. Genellikle çikolata ve karamel notaları vardır. Aynı zamanda en güçlü kahveler olarak kabul edilirler.

Koyu kavrulmuş kahveler çoğunlukla baharatlı ve derin notalara sahiptir. Orta kavrulmuş kahveden daha az asiditeleri vardır.

Güzel tatlara sahip olmalarına rağmen, bu tatların bardağa aktarılması orta kavrulmuş kahveye kıyasla daha zordur.

Kahve kavurma hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Kahve Kavurma Dereceleri, Teknikleri ve İpuçları yazımıza göz atabilirsiniz.

espresso kahve çekirdeği

2. Espresso Öğütme Derecesi

Espresso kahveniz için doğru kavurma derecesini seçtiyseniz Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’nde kahve çekirdeklerini nasıl öğütmeniz gerektiğini öğrenme aşamasına geçebilirsiniz.

Espresso, normal kahveden daha ince öğütme derecesine sahiptir. En iyi sonuç için, çekirdeklerin eşit bir şekilde ve oldukça ince öğütüldüğünden emin olmanız gerekir.

Espressonun en iyi tadı alabilmesi için, kahve çekirdekleri öğütüldükten hemen sonra demlenmesi gerekir. Bu nedenle kahve çekirdekleri, her zaman espresso yapmadan hemen önce öğütülmelidir.

3. Sıkıştırma

Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’nde üçüncü ipucumuz, sıkıştırma üzerine.

Tamper yardımıyla yapılan sıkıştırma işlemi, kahve telvesini tabanı düz bir araç ile kahve sepetine sıkıştırmaktan ibarettir.

Sıkıştırma işleminden önce yapılması gereken bir işlem daha vardır. Kahve, bir karıştırıcı yardımıyla ya da portafiltrenin hafifçe sallanması, tezgaha vurulması ile tabana eşit olarak yayılmalıdır.

Bu işlem, bazen basit görülerek göz ardı edilebilir fakat bu yanlıştır. Kahve telvelerinin sepetin içerisine eşit bir şekilde yayılması ve ardından sıkıştırılması gerekir. Böylece her telve suyla eşit oranda temas edebilir.

Sıkıştırma işlemi ile kahve telveleri arasındaki hava kaybolur. İçerisine basınçla birlikte sıcak su girdiğinde kahve telveleri daha iyi bir ekstraksiyon sağlar.

Kahveyi sıkıştırırken göz önünde bulundurmanız gerekenler:

 • Tamperi düz tutun. Böylece eşit olarak çekilen bir espresso elde edebilirsiniz.
 • Tamperi sıkıca bastırın fakat çok sert ve aşırı bir güç uygulamayın. Gereğinden fazla sıkıştırılmış kahvenin içinden suyun geçmesi zorlaşacaktır.
 • Tamperi dik bir açı ile tutaran bastırın. Uyguladığınız kuvvet de dik olmalıdır.
 • Sıkıştırma işlemi sırasında tamperi çevirmeyin. Bu, kahvenin içinde küçük hava kabarcıkları oluşmasına neden olabilir.

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra portafiltreniz espresso çekimi yapmak için hazırdır.

mükemmel espresso nasıl yapılır

4. Espresso Çekimi

Geldik, Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’nde sonuç ürün alma kısmına. Espresso kahve nasıl yapılır? Yarı otomatik ya da tam otomatik makinelerde espresso çekimi yapmak, bir butona basmak kadar kolaydır.

Fakat bu aşamada iki seçenek vardır: Single espresso ya da double espresso.

Bu terimler aslında elde ettiğiniz espresso miktarını ifade eder. Single espressoda 25-30 ml arasında bir espresso elde ederken, double espressoda 50-60 ml arasında kahve elde edersiniz.

Genellikle espresso makineleri ve bunlara uygun portafiltreler, double espressoya uygun yapılır. Portafiltre iki başlıklıdır ve her bir demlemede 2 tane espresso elde edilebilir.

Double espresso için daha büyük bir kahve sepeti gerekir. Böylece aynı anda iki espresso yapılabilir. Ya da bunlar tek bardağa demlenir ve double espresso elde edilir.

Peki, espresso kaç saniye çekilir? Genellikle 25-30 saniye arasında çekilmelidir. kabul gören süre 25 saniyedir.

Espresso Makinesi Olmadan Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso makinesiz nasıl yapılır? Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’nde bu sorunun da cevabını verdik.

Espresso, gerçekten birçok insanın favori kahvesi olabilir. Aynı zamanda dünyada en çok tüketilen ve en popüler kahveler arasındadır. Fakat birçok insan, gerçek bir espresso içmek için bir kafeye gitmesi gerektiğini düşünür.

Günümüzde kahve endüstrisinin ve teknolojilerinin geldiği nokta sebebiyle bu doğru değildir. Çünkü artık ev ortamında da espresso kahve yapmak ve tüketmek mümkündür.

Bunun için, kapsül kahve makinelerini ya da ev tipi espresso makinelerini kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanında espresso benzeri kahveler yapmak için kullanabileceğiniz bazı kahve demleme ekipmanları vardır.

Moka pot ve AeroPress bunlara örnektir. Fakat hatırlatalım ki, gerçek bir espresso sadece espresso makinesi ile yapılabilir. Şimdi bahsedeceğimiz iki yöntem, “espresso benzeri kahve” yapmak için idealdir.

Moka Pot İle Espresso

Moka Pot ile Espresso Nasıl Yapılır?

Moka pot, sıcak su tutan bir taban, kahveyi koymak için tabanın üzerine oturan bir filtre sepeti ve bunların her birine vidalanarak sabitlenen bir üst hazne olmak üzere üç parçadan oluşan bir set üstü kahve demleme aparatıdır.

Moka pot, ocak üzerine konan demliğin tabanındaki suyun ısıtılması ile çalışır. Isınan su buhar basıncı oluşturur ve bu sayede su kahvenin içerisinden geçmeye zorlanır, demlenen kahve üst hazneye dolar.

Bu sayede espresso benzeri zengin bir kahve ortaya çıkar. Demlenen ve demliğin üst haznesine toplanan kahve içilmeye hazırdır.

Daha detaylı tarif için Moka Pot Nedir? Nasıl Kullanılır? isimli yazımıza bakabilirsiniz.

AeroPress İle Espresso Nasıl Yapılır

AeroPress ile Espresso Nasıl Yapılır?

Kahve yapmak için basınç kullanan bir diğer demleme ekipmanı da AeroPress’tir. Kağıt filtrenin ve kahvenin yerleştirildiği bir kısım, silindirik bir hazne ve bir pistondan oluşur.

AeroPress ile 30 saniye gibi kısa bir sürede kahve demlenebilir. İlk olarak kağıt filtre kapağa yerleştirilir ve ıslatılır. Ardından silindir hazneye kapak vidalanır ve içerisine öğütülmüş kahve eklenir.

Sıcak su eklenir ve hemen pistonu takılarak bardağın üzerine çevrilir. Son olarak piston bastırılır ve bardağa demlenen kahvenin akması sağlanır.

Ayrıntılı yönlendirme için AeroPress İle Espresso Yapımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Espresso İçmenin Sağlığa Faydaları

Birçok kahve ürünü gibi espresso içmenin faydaları da oldukça fazladır. Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’nde espresso kahvenin faydalarına bakalım.

Uzun süreli hafızayı geliştirir, beynin daha fazla depolama yapabilmesine olanak tanır.

Fiziksel performansın artmasına yardımcı olur, enerji artışı sağlar. Vücudun adrenalin salgılamasına yardımcı olur.

Antioksidan bakımından çok yüksektir.

Kahve ile, vücutta ruh halini iyileştiren dopamin serbest bırakılır. Yorgunluğu azaltır ve tepki vermeyi kolaylaştırır.

Sindirime ve kilo vermeye yardımcı olur. Konsantre olmayı kolaylaştırır.

Espresso

Espresso Hakkında Yanlışlar

 • Özellikle yurt dışında espresso ile Türk kahvesi oldukça karıştırılır. Espresso ve Türk kahvesi iki ayrı kültüre ait kahvelerdir ve birbirinin muadili değildir. Demleme yöntemi bakımından da oldukça farklıdır.
 • Moka pot ya da AeroPress’te demlenen kahve espresso değil, “espresso benzeri” kahvelerdir.
 • Espresso, kafein oranı en yüksek kahve değildir. Filtre kahve türleri genellikle espressodan daha fazla kafeine sahiptir.
 • Dozunda tüketilen espresso sağlığa zararlı değildir. Aksine, kahvenin vücuda birçok faydası vardır.
 • Espressonun acı olmasının nedeni kafein oranı değildir. Demleme yönteminden kaynaklanan yoğun içeriğidir.

Daha detaylı öğrenmek isterseniz Espresso Hakkında Yanlış Bilinenler yazımıza bakabilirsiniz.

SSS

Gelelim Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’nde sıkça sorulan sorulara.

1 shot espresso kaç saniye?

Single espresso shot genellikle 25-30 saniye arasında çekilir.

1 shot espresso kaç gram kahve?

Single shot espresso için 7-8 gram kahve kullanılır. Double espresso için ise 14-16 g kahve kullanılır. Fakat bunlar genel oranlardır. Kahvenin cinsine ve espresso makinesine göre değişiklik gösterebilir.

Filtre kahve makinesi ile espresso yapılır mı?

Hayır, filtre kahve makinesi espresso yapımı için kullanılmaz. Ancak “espresso benzeri” bir kahve elde edilebilir.

Özetle; 

Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’nde en iyi espresso nasıl yapılır, espresso makinesi olmadan evde espresso nasıl yapılır, espresso hakkında bilinen yanlışlar gibi birçok konuya açıklık getirmeye çalıştık.

Siz de Mükemmel Espresso Yapma Rehberi’ndeki bilgileri kullanarak kendiniz için en uygun kahveyi nasıl yapacağınızı keşfedebilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir