fbpx
Tarifler

Mocha Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

En tatlı espresso bazlı kahve çeşitlerinden biri Mocha. Zengin içeriği ile kahveden biraz farklı, lezzetli bir içecek kategorisinde.

Bu yazımızda, mocha nedir nasıl yapılır, tadı, içeriği, tarifi ve çeşitleri ile ilgili bilgilere yer verdik. Üstelik bu tarifleri evde kolayca yapabilirsiniz. Açıklaması bizden, denemesi sizden! Şimdiden afiyet olsun!

Mocha Kahve Nedir? Caffe Mocha Nedir?

Mocha Kahve

Cafe mocha nedir? Basitçe söylemek gerekirse; üzerine çikolata şurubu eklenmiş lattenin benzetmesi olarak “mocha latte” ya da “caffè mocha” olarak bilinen içeceğin kısaltması.

Temelde bir latte türü. İnsanların bu kahveyi sevmesinin nedenlerinden biri de bu; yani yumuşak bir kahve olması. Tatlı, çikolatalı bir içecek çeşidi.

Genel olarak çikolata şurubu, espresso, süt köpüğü ve buharda pişirilmiş süt karışımı ile elde ediliyor.

Bu kahve ortaya çıktığı andan itibaren tüm dünyada popüler bir kahve haline geldi. Klasik “cafe latte”nin bir çeşidi olarak ortaya çıktı ve kökenleri de Amerika’ya dayanıyor.

Amerikan kültüründe latte olarak bilinen caffe latte, 1980’lerde Seattle’da patlamaya başladı ve bunu mocha takip etti. İsmi de, “cafe mocha”nın kısaltılmış hali olarak ün yaptı.

Aslında Amerika’da bilinen Bicern adlı bir Torino kahvesinden ilham alınarak ortaya çıktı.

Mocha Kahve Nasıl Yapılır? Evde Mocha Yapımı

Mocha evde nasıl yapılır? Daha önce latte yaptıysanız veya genel olarak latte yapmayı biliyorsanız, mocha kahve tarifi yapım adımları da bunlara oldukça benzer. Evde bir espresso makineniz varsa, yapımı çok basit.

Aslında kafelerde satılan mocha kahveler, espresso makinesindeki süt köpürtücü ile yapılıyor ve içerisine çikolata şurupları konuluyor.

Fakat ev ortamında çikolata şurubunuz yoksa, çikolata tozu ya da benmari usülü eritilmiş çikolata da kullanabilirsiniz. Aynı şekilde sütü köpürtmek için de evde kahve için süt köpürtme yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Mocha nasıl yapılır, anlatmaya başlamadan önce, mocha kahve içindekiler listesine bakalım.

Malzemeler

  • 1-2 shot espresso
  • Çikolata sosu ya da tablet çikolata
  • 1 su bardağı süt
  • İsteğe göre şeker

mocha latte

Mocha Tarifi

  1. İlk olarak espresso makinesi ya da moka pot ile espresso kahvenizi hazırlayın.
  2. Ardından çikolata sosunu en az 250 ml’lik bir bardağın içerisine dökün. Eğer tablet çikolata kullanıyorsanız, bunu benmari usülü eritmeyi deneyebilirsiniz.
  3. 1 su bardağı sütü bir miktar ısıtın. Burada, sütün tamamen kaynama sıcaklığında olmaması gerekiyor. Eğer kahvenize biraz şeker eklemek isterseniz, bu aşamada sütün içerisine ekleyebilirsiniz.
  4. Isıttığınız sütü köpürtün. Bunu French press, süt köpürtücü, kavanoz ya da mikser kullanarak evde kolayca yapabilirsiniz. Eğer bir ev tipi espresso makineniz varsa, bunların bir buhar çubuğu da olacaktır. Sütü köpürtmek için bunu da kullanabilirsiniz.
  5. Son adım, her şeyi birleştirmek. İlk olarak espressoyu çikolata sosunun üzerine dökün. Üzerine de köpürtülmüş sütü ekleyin.
  6. Bu kahvenin en güzel yanı, istediğiniz gibi süsleyebilmeniz. Üzerine hazır krema sıkabilir, biraz daha çikolata sosu ya da rendelenmiş çikolata ekleyebilir, tarçın ya da hindistan cevizi tozu ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun!

caffè mocha

Mocha Çeşitleri

Espresso bazlı bu kahvenin onlarca farklı çeşidi bulunur. Hatta tarifler kahve dükkanlarına, kahveyi hazırlayan baristalara göre de değişebilir.

Beyaz mocha olarak bilinen beyaz çikolatalı mocha için beyaz çikolata şurubu kullanılır. Bunlar bir miktar daha tatlıdır. Bu kahvenin klasik tarifi için sütlü çikolata şurubu kullanılır. Dark mocha ise, bitter çikolata şurubu ile yapılır.

Ice mocha ya da iced mocha olarak bilinen tarif ise, aynı kahvenin soğuk versiyonudur. Soğuk mocha, özellikle yaz aylarında oldukça fazla tercih edilir.

SSS

mocha

Mocha tadı nasıl?

İçerisinde bulunan enfes çikolata aroması ile oldukça tatlı, yumuşak ve lezzetli bir kahve çeşididir. İçimi de yumuşaktır.

Mocha içinde ne var?

Mocha içindekiler; süt, çikolata ve espressodur. Aslında bir latte türüdür. Çikolata yerine içerisine kakao, çikolata tozu, sütlü çikolata, bitter çikolata ya da beyaz çikolata da konulabilir.

Mocha ne demek?

Temelde “mocha” kelimesi Yemen’de bir kasabanın ve bu kasabada yetişen, iyi kaliteli bir kahvenin ismi. Fakat aynı zamanda espresso bazlı kahvelerden biri olan çikolatalı latte de bu isimle bilinir.

Mocha nasıl okunur?

Mocha kelimesi “mo-kah” şeklinde telaffuz edilir.

Mocha kaç kalori?

Mocha kalori oranı, içeriğinde kullanılan süt ve çikolata çeşitlerine göre değişebilir. Standart tariflerde 355 ml kahve 280 kaloridir. Yağsız süt kullanıldığında bu oran düşerken, tam yağlı süt kullanıldığında da artacaktır.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir