fbpx
Ekipman

Filtre Kahve Torbası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Damla kahve torbası (drip coffee bag) olarak da bilinen filtre kahve torbası, fazla ekipman gerektirmeden filtre kahve demlemenin en kolay yöntemlerinden.

Portatif, kompakt ve kullanımı kolay filtre kahve torbaları, kahve severlerin kahve demleme biçimlerine esneklik kazandırmak için tasarlandı.

İster evde, ister ofiste, isterseniz de açık alanda, her an ve her yerde kullanım için oldukça pratik olan bu kahve filtreleri, aynı zamanda yeni kahve karışımlarını ve çeşitlerini denemek için de ideal.

Filtre Kahve Torbası Nedir? Ne İşe Yarar?

Filtre Kahve Torbası Nedir

İlk olarak 1990’larda Japonya’da icat edilen bu filtre kahve torbaları, fincanların üzerine asılabilen katlanmış kağıt standlarda tutulan küçük öğütülmüş kahve poşetleri aslında.

Üstten açılan ve öğütülmüş kahve ile doldurulmuş küçük filtre torbaları. Torbanın bir bardağın üstüne oturmasına izin veren katlanmış kulpları var.

Kahveyle doldurulmadan önce her poşet küçük ve düz. Ağırlıkları en fazla 11 gram kadar. Bu da onları saklamayı kolay ve verimli hale getiriyor.

Taşıma sırasında darbelere ve çarpmalara dayanabilen yumuşak ancak sağlam filtrelere sahipler. Böylece seyahatlerde de mükemmel bir eşlikçi oluyor.

Bu filtre çeşidinin çekiciliği, basit kullanımından kaynaklanıyor. Tek bir fincan kahve yapmak için poşeti açmak ve bardağa yerleştirdikten sonra sıcak su ile demlemek yeterli.

Sallama çay poşetleri benzeri kahve poşetleri, daldırma yoluyla demleniyor. Fakat bir filtre kahve torbası daldırma ve dökme demleme yöntemleri arasında bir melez olarak çalışıyor.

Blooming aşaması içeriyorlar ve ve daha uzun bir demleme süresi gerektiriyorlar. Genellikle V60 ve Chemex benzeri berrak bir fincan kahve çıkarıyor.

Sallama kahve poşetleri ile arasındaki bir diğer fark ise deneyim. Sallama kahvelerde torbadaki kahvenin sadece sıcak suya batırılması gerekiyor.

Oysa filtre kahve torbası içerisindeki kahve yapılırken demlemenin zanaatlarını bilmeye ihtiyaç var. Buradaki kolaylık, hazır paketlerde yeterli kahve miktarını ve öğütme derecesini ayarlama aşamasını atlamakta yatıyor.

Damla kahve torbası

Bu torbalar artık marketlerde ve kafelerde kolaylıkla bulunabiliyor.

Hazır olarak satın alınabildiği gibi, evde de doldurulabiliyor. Dolayısıyla Chemex, AeroPress ya da V60 gibi farklı filtre kahve demleme ekipmanları kullanmanıza gerek kalmıyor.

Filtre Kahve Torbası Nasıl Kullanılır?

Damla kahve torbası ile filtre kahve yapmak, basit birkaç adıma dayanıyor. Bu filtre kağıtlarının içi kahve ile dolu ve ağzı kapalı versiyonları olabildiği gibi, içi boş olanlar da var.

İçi dolu olanların özel bir demleme süresi olabilir. Fakat içi boş olanlara öğütülmüş kahveyi kendiniz koymanız gerekir. Bu durumda demleme işlemini hem kahve çeşidine hem de kendi damak zevkinize göre şekillendirebilirsiniz.

Şimdi, içi kahve dolu olan hazır torbaları nasıl kullanacağınızı anlatalım. Başlamadan da, her bir filtre kahve torbasının tek fincan kahve yaptığını da not edelim.

Filtre Kahve Torbası

 1. İlk olarak paketin içerisinden, içinde kahve bulunan kahve torbasını çıkarın. Filtre torbasının üst kısmındaki işaretli yerden torbanın ağzını yırtın.
 2. Ardından filtre torbalarının kenarlarında yapışık olarak duran kulpları iki taraftan çekerek açın. Torbanın ağzı köşeli bir dikdörtgen görünümü alacaktır.
 3. Kahvenin torba içerisinde eşit bir şekilde dağılması için hafifçe sallayın ve düz bir şekilde yayılmasını sağlayın.
 4. Kahvenizi demlemek istediğiniz bardağı çıkarın ve her iki kulp da bardağın kenarlarının dışında kalacak şekilde bardağın içine torbayı yerleştirin.
 5. Filtre kahve torbasının üzerinde yazan miktar kadar sıcak su kaynatın. Bu yaklaşık 150 – 200 g arasında olacaktır. Fakat bu aşamada dikkatli olmalısınız çünkü direkt kaynayan suyu dökmemeniz gerekiyor. Su sıcaklığı 94-96 derece arasında olmalı. Bunu sağlamak için kaynayan suyu kapatıp 1 dakika kadar soğumasını bekleyebilirsiniz.
 6. İdeal sıcaklığa gelen suyu yavaş yavaş torbanın içerisindeki kahvenin üzerine dökün. Bu aşamada dairesel hareketler uygulamalısınız.
 7. Torba ağzına kadar dolduğunda su dökme işlemini bırakın ve kahvelerin ıslanması için zaman verin. Bu aşama genellikle blooming (çiçeklenme) aşaması olarak bilinir ve kahvenin lezzetinin tam olarak açığa çıkmasına yardım eder.
 8. Torbanın içindeki su bardağa aktığında aynı işlemi su bitene kadar tekrarlayın. Tarifteki su miktarından fazla su eklememeye dikkat edin.
 9. Eklediğiniz tüm su fincana dolduktan sonra yine kulplarından tutarak torbayı kaldırın ve son birkaç damlanın süzülmesine izin verin.
 10. Filtre kahve torbası ile işiniz bitti. Artık onu atabilir ya da kahve atıklarını değerlendirmek isterseniz sonradan kullanmak üzere kenara ayırabilirsiniz. Ardından kahvenizin tadını çıkarabilirsiniz.

İşte filtre kahve torbalarıyla kahve yapmak bu kadar kolay. Bir fincan kahve için ihtiyacınız olan şeyler sadece bir damla kahve filtresi ve sıcak su.

Eğer filtre kahve torbasını boş olarak toplu bir şekilde aldıysanız, kullanımı yine oldukça kolay. Aynı şekilde torbaları açarak içerisine ince öğütülmüş kahve koyabilir ve aynı demleme işlemlerini tekrarlayabilirsiniz.

Filtre Kahve Torbası

Filtre Kahve Torbası Kullanmanın Artıları

 • Kahve öğütücü, hassas tartı, filtre kahve demleme ekipmanları gibi pahalı araç gereçler gerektirmez.
 • Dolayısıyla üst düzey ekipmanlara yatırım yapmadan kaliteli kahve içebilmeyi sağlar.
 • Kahve kavurma ve öğütme gibi bilgi ve deneyim birikimi gerektirmez.
 • Tutarlı bir doz ve öğütme boyutunu koruyarak, bazı adımları ortadan kaldırır ve kahvenin amaçlandığı gibi demlenmesini sağlar.
 • Doğrudan fincana taze bir kahve demlemenizi sağlar.
 • Yeni demleme yöntem ve tekniklerini öğrenmeye vakti olmayan tüketiciler için oldukça uygundur.
 • Özellikle seyahat ederken veya kamp yaparken pratik, hafif ve kolay bir seçenektir.
 • Kahve kavurma markaları tarafından filtre kahve torbası sunmak, müşteri tabanını genişletmenin etkili bir yoludur.
 • Genellikle geri dönüştürülmesi zor olabilen tek kullanımlık kahve kapsüllerine göre daha çevre dostu seçeneklere sahiptir.
 • Bir kafeden kaliteli ve lezzetli bir kahve almanın yanında damla kahve torbaları daha ekonomik seçeneklerdir.
 • Bu torbalar, numune göndermek ya da etkinliklerde bir hediye çantasının içine eklemek için iyi bir seçenektir.
 • Kompakt ve kullanışlı olmalarının yanı sıra, müşterilere yanlarında çok sayıda kahve yapma ekipmanı taşımak zorunda kalmadan hızlı bir şekilde kahve demleme imkanı sunarlar.

Filtre Kahve Torbası

Filtre Kahve Torbası Nerede Kullanılır?

Günümüzde, her an tüketmeye uygun kahve seçeneklerine talep artıyor.

Bununla birlikte, kahve tüketicilerinin kaliteden taviz vermeyi reddettiği, kaliteli kahvenin ucuz hazır alternatiflere tercih edildiği görülüyor.

Uluslararası kahve pazarı hakkında yapılan araştırmalar, Covid-19’un ekonomik etkisine rağmen, kahve tüketicilerinin satın aldıkları kahvenin kalitesinden vazgeçmediklerini gösteriyor.

Filtre kahve torbası da, bu trendlere uyumlu ve müşteri tabanını büyütmek isteyen kahve kavurma markaları için mükemmel bir çözüm sunuyor.

Tek kullanımlık ve el değmeden yapılan demleme süreci, hijyen ve teması en aza indiriyor. Aynı zamanda günümüzdeki kahve tüketicilerinin yoğun yaşam tarzlarına da uygun.

Dolayısıyla her alanda daha fazla kişiye ulaşmak isteyen, farklı kahve ve kavurma çeşitlerini de yaygınlaştırmak isteyen kahve kavurma markalarının kullanması için mükemmel bir seçenek.

İnsanlar, yeni çıkan bir kahve çeşidini ya da farklı lezzete sahip bir kavurma türünü denemek için bu küçük ve tek kullanımlık paketleri tercih edebilir. Çünkü büyük miktarlarda kahve satın almak, denemek aşamasında çok da tercih edilmez.

Aynı şekilde çok kaliteli kahveler de fiyat açısından oldukça ulaşılmazdır. Fakat bu küçük paketlerde daha uygun fiyatlara tek seferlik de olsa birçok insan tarafından denenebilir.

Filtre Kahve Torbası

Tüm bunların yanında, filtre kahve torbasını kullanmanın kavurma uzmanları ve markaları tarafından bir takım zorlukları var.

İlk olarak; doğru filtre kağıdı malzemesini ve kahve öğütme derecesini bulmak zorlu bir süreç olabilir.

İkinci olarak da, birçok özel kahve kavurma uzmanı, sürdürülebilirliğe oldukça fazla özen gösterir. Bu durumda tek kullanımlık ve atık oluşturan filtre kahve torbaları doğası gereği sürdürülebilirliğe ters düşer.

Fakat kahve endüstrisi, buna da bir çözüm getirmiş durumda. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan kompostlanabilir ya da geri dönüştürülebilir kahve torbaları tercih ediliyor.

Bu torbalar, kahvenin tazeliğini diğerleri kadar uzun süre koruyamasa da, tamamen geri dönüştürülebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir olduğundan sıkça tercih ediliyor.

Filtre Kahve Torbası

Özetle; 

Filtre kahve torbaları, hem evde hem de dışarıda kahve demlemek için hızlı ve pratik bir çözüm olarak kahve severler arasında oldukça popüler bir hale geldi.

Yoğun modern yaşam tarzına uygun olmalarının yanında bu filtreler kahve kavurma markalarının yüksek kaliteli kahveyi daha ulaşılabilir hale getirmesini sağlıyor. Böylece markalar müşteri tabanını genişletme imkanı buluyor.

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir