fbpx
İyi Bilgi

Kahve Atıkları Nasıl Değerlendirilir? 12 Farklı Yöntem

Kahve, tüm dünyada tüketilen en popüler içecek. İnsanlar genellikle kahve demledikten sonra geriye kalan tortuları çöpe atıyor ama aslında kahve atıklarını dönüştürmek ve evlerde kullanmak mümkün.

Kahve Atıklarının Değerlendirilmesi

Filtre kahvelerden, Türk kahvesinden ya da kahve çekirdekleri ile demlenen herhangi bir kahve türünden çıkan kahve atıkları, hem ev içinde hem de bahçelerde pek çok yerde kullanılabilir.

Hatta cilt bakım rutinlerine bile dahil edilebilir. Şimdi kahve atıklarının nasıl kolay bir şekilde değerlendirilebileceğine bakalım.

Kahve Telvesi Nasıl Değerlendirilir?

Kahve Telvesi Nasıl Değerlendirilir

1. Kompost yapın

Eğer henüz bahçenizde kahve atıklarına ihtiyacınız yoksa, daha sonra kullanmak üzere onları kompost haline getirebilirsiniz.

Kompost yapma, yiyecek ya da bitki artıkları gibi organik maddeleri kompost adı verilen koyu ve besin değerleri bakımından zengin bir malzemeye dönüştüren doğal sürece denir. Kompost, toprağın besin almasını ve su tutmasını sağlar. Bu da bitki sağlığını olumlu yönde etkiler.

Kahve atıkları ve organik mutfak atıkları ile birleştirerek bir kompost elde edebilirsiniz. Bazı çalışmalar, yalnızca gıda atıkları ile yapılan kompostlara nazaran, kahve eklenen kompostların daha zengin bir içeriğe sahip olduğunu kanıtlıyor.

Kahve Atıkları Nasıl Değerlendirilir

2. Kahve Telvesi Gübre Olur Mu?

Çoğu toprak, bitkinin ihtiyacı olan temel besinleri içermez. Aynı zamanda bitkiler büyürken topraktan besinleri emdiği için sürekli ekili olan toprak zamanla tükenir ve çoraklaşır. Kahve atığı, tam da toprağın ihtiyacı olan minerallere sahiptir.

İçerisinde azot, kalsiyum, potasyum, magnezyum, krom ve fosfor bulundurur. Bunlar bahçe ve saksı bitkilerinin büyümelerine yardımcı olan temel besin ögeleridir. Bu özelliği ile, toprağın havalanmasını sağlayan solucanları da bahçeye çeker.

Kahve atıkları aynı zamanda toprağı kirletebilecek ağır metallerin emilimine yardımcı olur.

Evde kahvenizi demledikten sonra arta kalan tortuları iyice süzerek saksıların dibine, bahçe bitkilerinin altına serpebilirsiniz.

3. Böcekleri uzaklaştırın

Kahve Telvesi Gübre Olur Mu

Hem evde hem de bahçede, böcekleri ve zararlı haşereleri uzak tutmanın yollarından biri kahve atıklarından geçiyor. Kahvenin içerisinde bulunan kafein ve asitler, böcekler için toksik bir etkiye sahiptir.

Ev içinde sivrisinekleri, meyve sineklerini ve böcekleri uzaklaştırmak için, kullandığınız kahve telvesini kurutarak, evin görünmeyen köşelerine ve balkon gibi açık alanlarınıza serpebilirsiniz.

Aynı durum bitkilerin etrafındaki böcekler için de geçerlidir. Bitkilerin dibine kahve atıkları serpmek, başta salyangozlar olmak üzere zararlı haşerelerin yaklaşmaması için bir bariyer oluşturur.

4. Evcil hayvanlardan pireleri uzaklaştırın

kahve telvesi temizlik

Evcil hayvanlar, en yakın dostlarımız. Fakat bazen bakımları ve temizlikleri oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Özellikle de pirelendikleri zaman.

Normalde, piyasada evcil hayvanlar için pire ilaçları bulunuyor fakat bazen bunların içeriğindeki sert kimyasallar istenmeyen yan etkilere yol açabiliyor.

Bazı araştırmalar, pirelerin kahveden hoşlanmadığını ortaya koyuyor. Bu nedenle onları uzaklaştırmak için ilk adımda doğal bir yol olarak kahve telvesini deneyebilirsiniz.

Evcil hayvanınızı şampuan ve sabunla yıkadıktan sonra, atık kahve atıklarını onun tüylerine sürün. Her tarafının kahveyle temas ettiğine emin olana kadar ovalayın ve ardından direkt durulayın.

Kimyasal ürünlerin yanında kahve telvesinin etkileri çok daha azdır. Bu nedenle ilk aşamada bunu deneyebilir, ardından işe yaramazsa ilaçlara başvurabilirsiniz. Kahve telvesinin tüketilmesinin köpekler için toksik etkiye yol açabileceğini de hatırlatalım.

5. Kötü kokulardan kurtulun

kahve telvesi ile temizlik

Kahve telvesi nitrojen içerir. Bu da karbonla birleştiğinde havadaki kötü kokulu kükürt gazını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yani, kahve telvesinin kokuları emer ve onlardan kurtulmaya yarar.

Bozulmuş veya kokulu yiyeceklerden gelen kokuları nötralize etmek için buzdolabınıza veya dondurucunuza bir kase kahve telvesi koyabilirsiniz.

Aynı zamanda eski çorapları kullanılmış kahve telvesi ile doldurarak odanıza koyabilir ve oda kokusu yerine kullanabilirsiniz. Aynı şekilde ayakkabılarda, spor çantalarında, çekmecelerde ve arabalarda da kahve telvesini kullanabilirsiniz.

Mutfak tezgahının yanında bir kahve telvesi bulundurmak da çok kullanışlıdır. Özellikle soğan ve sarımsak gibi kokulu yiyeceklere dokunduktan sonra ellerinizi kahve telvesi ile ovarak kokunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

6. Temizlikte yardımcı olarak kullanın

Kahve telvesi, partiküllü yapısı sayesinde aşındırıcı özelliğe sahiptir. Temizlemesi zor yüzeylerde kalıntıların çıkarılmasında yardımcı olabilir. Aynı zamanda antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Böylece sterilizasyona da yardımcı olur.

Eğer kimyasal kullanarak temizlik yapmak istemiyorsanız (özellikle mutfak gibi gıda ile temasın yoğun olduğu alanlarda) kullanılmış kahve ile temizlik yapmayı deneyebilirsiniz. Özellikle lavabo, tencere, tava ve ızgara temizlerken deneyebilirsiniz.

Fakat hatırlatalım ki, kahve her ne kadar temizleyici özellikte olsa da arkasında kahverengi lekeler bırakabilir. Açık renkli yüzeylerde kullanırken dikkatli davranın ve kullanım sonrasında iyice durulandığından emin olun.

7. Cilt bakımı rutininizde kullanın

kahve telvesi ile cilt bakımı

Kahve telvesinin granüllü bir yapıya sahip olduğunu söylemiştik. Bu parçacıklar, ciltte peeling etkisi yaratarak ciltteki kiri ve ölü hücreleri temizlemeye yardımcı olur. Kahve telvesini biraz su ve hindistan cevizi yağı ile karıştırarak direkt cildinize, yüzünüze ve ellerinize sürebilirsiniz.

Aynı zamanda kahve telvesi, güçlü antioksidan özelliğiyle cildinizi güneş ışığının zararlarından korur. Kan akışını artırarak cilt sağlığına yardımcı olur.

8. Selülitlerin görünümünü azaltın

Selülit, cilde çukurlu, pütürlü bir görünüm veren, yağ birikintilerinin cilt altındaki bağ dokuyu itmesiyle oluşan bir durumdur. Yetişkin kadınların %80-90’ında görülür.

Kahve telvesindeki kafein, bu bölgele uygulandığında bu yağların parçalanmasına yardımcı olur. Bölgeye kan akışı sağlar ve selülit görünümünü azaltır.

Bunun için kahve atıklarını su ya da hindistan cevizi yağı ile karıştırarak selülit bölgelerine 10 dakika masaj yaparak sürün. Bunu haftada 2 kez tekrarlayın.

9. Doğal Boya Olarak Kullanın

Kahvenin ardında kahverengi bir leke bıraktığını biliyoruz. Özellikle beyaz giysilerde bu büyük problemler yaratabiliyor. Fakat bu özelliğini hiç fırsata dönüştürmeyi düşündünüz mü?

Kullanılmış kahve telvelerini yeniden ıslatarak, pamuk, ipek, kağıt gibi yüzeyleri renklendirmek için kullanabilirsiniz. Üstelik ucuz ve doğal bir şekilde.

Kahve atıkları kullanarak kağıt ve kumaşlara eski bir görünüm verebilir, giysi ve havlulardaki lekeleri gizleyebilirsiniz.

Aynı şekilde kahve telvesini yumurta kabuklarını boyamak ve saç rengini koyulaştırmak için de kullanabilirsiniz.

10. Şömine temizliğinde kullanın

Şömine ve mangal külü temizlemek oldukça zahmetli bir iş. Soğuyan küller her zaman uçuşur ve etrafa dağılır. Bunu önlemek için küllerin üzerine kahve telvesi serpmeyi deneyin. Telveler, külün ağırlaşmasını sağlar ve toz halinde uçuşmasının önüne geçebilir.

11. Et marinasyonu ve yumuşatmasında kullanın

kahve ve et marinasyonu

Etin içerisindeki proteinler ve kas lifleri, etin sert bir kıvamda olmasına neden olur. Eti yumuşatmak için bunların parçalanması gerekir. Tuz, enzimler ve asitler eti yumuşatabilen maddelerdir.

Kahve de etin yumuşamasına yardımcı olan doğal asitler ve enzimler bakımından zengindir. Aynı zamanda kahvenin asidik yapısı, etin lezzetini artırmaya yardımcı olur.

Eti marine ederken ya da yumuşatırken tarifinizin içine bir miktar kahve telvesi ekleyin. Pişmeden 2 saat beklediğine emin olun. Pişirdikten sonra etinizin daha yumuşak olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda kahve, etin üzerinde daha koyu ve gevrek bir kabuk oluşmasına da yardımcı olur.

12. Buz çözücü olarak kullanın

Kışın kar birikintileri ve donma, birçok felakete ve kazaya yol açabiliyor. Bunun için genelde yollar ve kapı önleri tuzlanıyor. Çünkü tuz, bir buz çözücü. Suyun donma noktasını düşürerek, buzlanmanın önüne geçiyor.

Aynı zamanda pürüzlü bir yapıda olduğu için sürtünme kuvvetini artırıyor ve yürümeyi kolaylaştırıyor.

kahve atıkları de benzer mantıkta çalışıyor. Kahvenin içeriğinde bulunan azot da bir buz çözücü. Aynı zamanda kahvenin partiküllü yapısı da kayma riskini düşürmeye yarıyor.

Üstelik, buzlar eridiğinde ortada herhangi bir atık da kalmıyor çünkü kahve, kolaylıkla doğaya karışabilen bir madde. Kimyasal bir atık içermediği için doğaya da zarar vermez.

Atık Kahve Ne İşe Yarar Son Söz

Gördük ki, kahve deneyimi fincanın son yudumunda bitmek zorunda değil. Her türlü kahveden arta kalan ve çöp olarak gördüğümüz kahve atıkları aslında evde, bahçemizde ve cildimizde çok farklı alanlarda kullanılabilir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir