fbpx
Ekipman

Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi

Mis gibi kokusuyla mest eden kahvenizi evde kendiniz kavurmak ister misiniz? Cevabınız evetse, ihtiyacınız olan bir ev tipi kahve kavurma makinesi.

Kahve, artık sadece bir kafeden satın aldığımız kahve, ya da özel günlerde yapılan Türk kahvesi ile sınırlı değil. Hayatımıza o kadar girdi ki, artık geleneksel Türk kahvesi çeşitlerini araştırmaya ve evlerde denemeye başladık.

Aynı zamanda Moka Pot ya da espresso makineleri ile espresso kahveleri evde yapmaya başladık. Ya da evde filtre kahve demleme yöntemlerini araştırdık ve Chemex, V60, Sifon gibi araçları hayatımıza aldık.

Tüm bunlar, kahveyle olan ilişkimizin sadece içmekle sınırlı kalmasını istemememizle alakalı. Demleme süreçlerine, kahvenin her bir damlasının ortaya çıkışına şahit oldukça bir bardak kahveden aldığımız zevk artıyor.

Tam da bu noktada, bu zevki bir üst noktaya taşımanın ipucunu veriyoruz.

Evde Kahve Kavurma

Evde Kahve Kavurma

Kahveyi evde kavurmak, zor, zahmetli ve zaman alan bir iç gibi görülebilir. Fakat kahvenin çekirdekten bardağa giden yolculuğuna daha derinden eşlik etmek, her aşamada kontrol sahibi olmak ve denemeler yaparak farklı lezzetler tatmak, evde kahve kavurmanın getirdiği artılar.

Önceleri, evde kahve kavurmak oldukça meşakkatli bir işti. Kavurma derecelerini ayarlamak zordu, yeterli miktarda kavurmayı yapmak, bunu soğutmak ya da muhafaza etmek zahmetliydi. Fakat artık ev tipi kahve kavurma makinesi ile bu sorunlar çözülmeye başladı.

Kahve kavurma makinesi ev tipi ve sanayi tipi olarak ayrılabiliyor artık. Böylece profesyonel kahve kavurma işlemleri artık çok büyük bir uzmanlık gerektirmeden evde de yapılabiliyor.

Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi

Evde dilediğiniz gibi kahve kavurmanıza yardımcı olan bir araç ev tipi kahve kavurma makinesi. Genellikle sıcak hava üflemeli olan bu cihazlar, yeşil kahveyi istediğiniz derecede ve miktarda kavurmanızı sağlıyor.

Haznesi, ısıya dayanıklı maddelerden üretildiği için, arka arkaya yapılan kavurmalarda hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Soğutma ve küspe denilen kahve samanının ayrıştırılması işlemlerini de yapıyor.

Şimdi kahve çekirdeği kavurma makinesi faydalarına ve nasıl kullanıldığına beraber bakalım.

Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi Faydaları

Kahvenizi evde kavurmanın iki önemli artısı var. İlkinin, kahvenin tüm sürecine eşlik etmekten gelen zevk olduğunu zaten söyledik. Yeşil kahve çekirdeklerinin ne kadar kavrulduğunda bardakta nasıl bir tat verdiğini görmek, bir süre sonra onlar hakkında her şeyi bilmenizi sağlıyor.

İkinci artısı ise, uzun vadede kahve maliyetini düşürmesi. İlk başta bir ev tipi kahve kavurma makinesi size pahalı gelebilir.

Fakat sık sık kahve tüketen biriyseniz, özellikle kahve değirmeni, tartısı ya da diğer kahve demleme ekipmanlarına sahipseniz, yani zaten kahvenizi kendiniz demliyor ve sadece çekirdekleri dışarıdan alıyorsanız, iş sizin için daha kolay olabilir. Hadi nedenine bakalım.

Kahve çekirdekleri, kavrulduktan sonra 10-14 gün dinlendirilir ve kavrulma esnasında açığa çıkan gazların çekirdekten çıkması ve kimyasal işlemlerin tamamlanması beklenir.

Bu süre sonunda, aslında kahve çekirdekleri bayatlamaya başlar. Kahvenin öğütülmesi ile bu bayatlama işlemi hızlanır.

Bu nedenle evde kahve demleyenlere, hiç olmazsa kahvelerini öğütülmemiş, çekirdek halde almaları ve demlemeden hemen önce öğütmeleri söylenir.

Fakat taptaze bir kahve içmenin asıl yolu bu değildir. Asıl doğru olan, kavrulduktan ve havalandıktan sonra bekletilmeden öğütülmesi ve tüketilmesidir.

Kahvenin kavrulduktan sonra bayatlamaması için muhafaza edilmesi gerekir. Hatta Türkiye’de, çoğunlukla yurt dışından ithal edilen kahve çekirdekleri ülkede kavrulur, paketlenir ve dağıtılır.

Kavurma ve dağıtım işlemi kahvenin fiyatını artırırken, kahvenin bayatlamasını önleyen koruyucu ambalajlar da bu fiyatı artırır. Sonuçta evimize aldığımız kavrulmuş kahve çekirdekleri, yeşil kahve çekirdeklerinden çok daha pahalı olur.

Ev tipi kahve kavurma makinesine sahipseniz, eve aldığınız kahve çekirdeği sadece yeşil olur. Bunun da maliyeti kavrulmuş kahvelere göre çok daha azdır ve uzun vadede tasarruf etmenizi sağlar.

Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi Faydaları

BONUS: Ev tipi kahve kavurma makinelerinin bir faydalı tarafı daha var. O da, farklı kahve çekirdeklerini deneyebilmek. Etiyopya kahvesi, Kolombiya Kahvesi ya da Kosta Rika kahvesi.

Dilediğiniz tür ve özellikte yeşil kahve çekirdeğini alıp evinizde deneyebilir, lezzet profillerinin farklarını görebilirsiniz. Bunlardan minik miktarlarda alıp hangisinin damak tadınıza daha çok uyduğunu keşfedebilirsiniz.

Dışarıdan satın aldığımız kahvelerin üzerinde “dark roast” ya da “cinnamon roast” gibi derecelendirmeler olduğunu görürüz. Bunlar kahve kavurma dereceleridir. Bir ev tipi kahve kavurma makinesine sahip olduğunuzda kahvenizi nasıl kavuracağınıza siz karar verebilirsiniz.

Koyu kavurma ile kaybolan kafein ve asidite değerini tadabilir, hafif kavurma ile ortaya çıkan meyveli tatları deneyebilirsiniz. Böylece içmek istediğiniz kahve türüne göre kavurma işlemi yapabilirsiniz.

Sadece bunlarla sınırlı değil. Ticari anlamda kahveyi kavuran iki tip makine vardır: Tamburlu makineler ve air roasting makineleri. Burada genelde önerilen air roasting kahve kavurma makineleridir. Bunlar ile kavrulan kahve daha lezzetli olsa da daha pahalıdır.

Ev tipi kahve kavurma makinesi ile, evinizde air roasting yapabilirsiniz. Çünkü genelde ev tipi kahve kavurma makineleri tamburlu kavurma için üretilmez, çoğunlukla sıcak hava ile kavurma işlemi yapmak üzere üretilirler.

Böylece kahveyi daha kaliteli bir kavurma işlemi ile, dışarıdan hazır kavrulmuş aldığınız kahveden daha ucuza tüketebilirsiniz.

Bunun yanında ev tipi tamburlu kahve kavurma makineleri de vardır. Dileyenler bunları kullanmayı da tercih edebilir.

Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi Nasıl Çalışır?

Ev tipi kahve kavurma makinelerinin çalışma prensipleri mısır patlatma makineleri ile benzerlik gösterir. Fakat kahve çekirdeklerine uygulanması gereken işlem sadece ısı verilmesi ve kavrulması değildir.

Kahve samanı dediğimiz, kavrulduktan sonraki kabukların çekirdeklerden ayrılması gerekir. Aksi halde kavurma işlemi sırasında bu samanlar yanarak kahveye acı bir tat verir.

Aynı zamanda kahve kavurma işlemi tamamlandığı gibi çekirdeklerin soğutulması gerekir. Aksi halde için için kavrulmaya devam eder. Bu da, bizim belirlediğimiz kavurma derecesinden daha farklı bir sonuç almamıza neden olur.

Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi Nasıl Çalışır

Ev tipi kahve kavurma makinesi, tüm bu sorunları çözecek şekilde tasarlanmıştır. Kavurma, soğutma ve kahve samanı toplama işlemleri bir aradadır. Yani evde kullanım için hem pratik hem profesyonel hem de idealdir.

Bu makinelerin üst kapaklarında, kahve samanını toplayan bir mekanizma vardır. Kavurma esnasında makine içerisine sıcak hava verilir. Kahve çekirdekleri bu sıcak hava ile yükselir dönerek her tarafları eşit bir şekilde ısı alırken kavrulur.

Bu esnada çekirdekten ayrılan kahve samanı da daha hafif olduğu için daha fazla yükselerek kapakta bulunan metal filtreye takılır ve aşağı düşmez. Hem ortalık kirlenmez hem de daha dengeli bir kahve çekirdeği ortaya çıkar.

Ev için uygun kahve kavurma makinesi ile kahve kavurma süresini belirleyebilirsiniz. Bu süre dolduğunda, makine otomatik olarak soğutma moduna geçer.

Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Cihazların temizliği oldukça kolaydır. Makineyi temizlemek için kahve samanlarının yapıştığı metal filtreyi ve hazneyi temizlemek yeterlidir.

Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Makineyi yerleştirdiğiniz konum önemli. Makine, üzerinden sıcak hava çıkarıyor. Bu nedenle koyduğunuz tezgahın üzerinde dolap gibi bir şey olmamasına dikkat edin.
  • Her ev kullanımına uygun kahve kavurma makinesi için üretici tarafından belirlenen bir kavurma miktarı vardır. Verimli sonuç almak için her seferinde yeteri kadar kahve kavurun.
  • Kahve çekirdekleri kavrulurken, %10-15 oranında ağırlık kaybeder. Bunun nedeni içerisindeki nemin kavurma esnasında dışarı çıkmasıdır.
  • Kahve kavurma işlemi sırasında, kavurma derecesi genellikle birinci ve ikinci çatlaklara göre belirlenir. Fakat ev tipi bu makineler oldukça gürültülü çalışır. Bu nedenle çatlakları duymak imkansız hale gelir.
  • Burada yapılması gereken çekirdekleri gözlemlemek, renk değişimini takip etmek ve süre tutmaktır. Hafif kavurma için 6, koyu kavurma için 8 dakikayı deneyebilirsiniz. Sonuca göre süreyi değiştirip sizin için uygun olan kavurma derecesini bulabilirsiniz.
  • Kavurma sonunda degassing işlemi yapmak çok önemlidir. Bu aşamada çekirdekte depolanan gazlar açığa çıkar. Degassing işlemi için kavrulduktan sonra çekirdeği 7-10 gün bekletmek gerekir.
  • Kavrulmuş çekirdekler, hava valfli paketlerde, havası tamamen alınmış şekilde saklanmalıdır. Aksi halde oksijen, kahvenin çok çabuk bayatlamasına neden olur.

Ev Tipi Kahve Kavurma Makinesi Nasıl Temizlenir

Sonuç olarak;

Ev tipi kahve kavurma makineleri ile, dışarıdan hazır kavrulmuş şekilde aldığınız kahveden daha taze bir kahve deneyebilirsiniz. Kavurduğunuz kahveyi 10 gün kadar beklettikten sonra öğütüp kullanabilirsiniz.

Her bir kavurma derecesinin kahvenin profiline nasıl etki ettiğini kendiniz görebilirsiniz. Böylece içtiğiniz bir bardak kahvenin yolculuğuna eşlik edebilirsiniz.

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir