fbpx
Kavurma

Tamburlu Makinelerle Kahve Kavurma

Kahve çekirdeklerini kavurmanın en yaygın yollarından biri, tamburlu makinelerle kahve kavurmaktır.

Davul kavurma (Drum Roasting) olarak da bilinen bu işlemde kahve çekirdekleri, tambur olarak bilinen silindir şeklindeki bir odaya yerleştirilir. Tamburun altında gaz ya da elektrik kullanılarak elde edilen bir açık alev ya da odun ateşi vardır.

Tamburun içindeki karıştırıcı sürekli döndükçe kahve çekirdekleri eşit şekilde kavrulur. Böylece bazılarının çok kavrulup bazılarının az kavrulması önlenmiş olur.

Kahve Kavurma

Tamburlu kavurma

Kahve çekirdekleri ham halde tüketilemeyeceği için üreticilere dağıtılmadan önce kimyasal ve fiziksel olarak parçalanmaları gerekir ki bu işlem kahve kavurma olarak bilinir.  

Kahve çekirdeklerini kavurmanın pek çok farklı yöntemi vardır. Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılanlardan biri tamburlu makinelerle kahve kavurmadır. Aynı zamanda kahve kavurma dereceleri de farklılık gösterir. Kavurma işlemi, kahveye asıl lezzetini veren işlemdir. 

Kullanılan kavurma yöntemine bağlı olarak kahvenin tadı büyük ölçüde değişebilir. Yumuşak kahve için hafif kavrulmuş kahve, sert kahve için ise koyu kavrulmuş kahve kullanılmalıdır.

Kahve kavurma sadece kahvenin lezzetini değiştirmez, aynı zamanda kahvenin asitliğini, aromasını, tadını ve kafein seviyelerini de değiştirir.

Tamburlu Makinelerle Kahve Kavurma

Tamburlu kavurma, orijinal kahve çekirdeklerini yeşile benzer kabuğundan hepimizin bildiği ve sevdiği kahve çekirdeklerine dönüştürmenin bir yoludur. Bu yöntem, ham maddeyi geliştirerek çekirdekleri doğal, güçlü formuna yükseltmeye yardımcı olur.

Tamburlu kavurma makinesi için kullanılan silindir, kahve çekirdeklerinin kolayca dönebilmesi ve her yerde kavrulabilmesi için yatay olarak yerleştirilmiştir.

Çoğu durumda, tamburlu kavurma makinesinde, alev (veya ısı) haznenin altına yerleştirilir, böylece çekirdekler üzerine dönerek yuvarlanırken kavrulur.

Çok nadiren, çekirdekleri kavurmak için doğrudan ateşli bir kavurma makinesi kullanır. Doğrudan ateşli bir kavurma makinesinde, ateş haznenin altına değil içine yerleştirildiği için alevler kahve çekirdekleriyle direkt temas eder.

Alevin doğrudan haznede olması, kahve çekirdeklerinin neredeyse anında kavrulmasına neden olur. Bu yöntemde ise çekirdeklerin fazla kavrulması hatta yanması tehlikesi vardır.

Kahve Kavurma

Tamburlu kavurma makineleri genelde ticari olarak kullanılırlar ya da daha küçük miktarlarda kavurma yapmak için tercih edilirler. Bunun asıl nedeni Air Roasting işlemine göre daha yavaş kavurma yapmasıdır.

Tamburlu makinelerle kahve kavurma işlemi 14-20 dakika arasında sürer. Bu makineler aynı zamanda kavurma profilleri üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Makineye bağlı olarak saatte 80 kilograma kadar farklı miktarlarda kahve kavrulabilir.

Tamburlu makineler parlaklığı korurken bir kahvenin gövdesini geliştirir. Ayrıca sıcak hava kavurucularında bulunan yüksek fan hızlarına ihtiyaç duymadıkları için daha dayanıklıdırlar. Yedek parçalar genellikle üreticilerden de temin edilebilir.

Tamburlu makinelerle kahve kavurmanın bazı dezavantajları da vardır. İlk olarak, her ne kadar kahve çekirdekleri sürekli karıştırılıyor olsa da, çekirdeklerin her tarafının eşit olarak pişmeme ihtimali vardır.

Aynı zamanda kahve çekirdekleri ısındıkça genleşir ve üzerinde bulunan ince zar şeklindeki kabuğu kuruyup çatlar ve ısındıkça da çekirdekten ayrılıp dökülür.

Buna saman ya da kahve samanı denir. Tamburlu makinelerde bu samanın çekirdeklerden ayrılması biraz zordur. Eğer saman temizlenmezse, kavurma esnasında yanar. Yanan saman duman üretir ve kahveye yanık, sert bir tat verir.

En Son Yazılar
KavurmaTürk Kahvesi

Türk Kahvesi Çekirdeği Nasıl Kavrulur?

Arkadaş buluşmalarının, bayram sohbetlerinin, günün en keyifli vakitlerinin eşlikçisi Türk kahvesi. Peki meyveden çıkan çiğ çekirdekler bardağa nasıl geliyor? Türk kahvesi çekirdeği…
Kavurma

Ticari Kahve Kavurma Makinesi Nasıl Seçilir?

Günümüzde gelişmiş teknolojileri kullanan çok çeşitli kavurma makineleri var. Bunlar arasından ticari kahve kavurma makineleri nasıl seçilir? Nelere dikkat etmek gerekir? Cevaplar…
Kavurma

Kahve Elek Boyutları

Kahve kavrulurken, en önemli noktalardan biri kahve çekirdeklerinin homojen boyutlarda olması. Bu da ancak kahve elekleri ile sağlanabiliyor. Peki, kahve elek boyutları…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir