fbpx
Kavurma

Ticari Kahve Kavurma Makinesi Nasıl Seçilir?

Kahve Kavurma

Bir kahve dükkanınız ya da kavrulmuş çekirdekleri sattığınız online bir platformunuz olabilir. Her iki durumda da kaliteli ve büyük miktarlarda kahve kavurabilen bir ticari kahve kavurma makinesine ihtiyacınız vardır.

Çünkü minik boyutlarda kavurma yapmanızı sağlayan genelde ev tipi kahve kavurma makinesi işinizi görmeyecektir. Bu nedenle daha büyük bir yatırım gerekir.

Ticari kahve kavurma makineleri sayesinde çekirdeklerin tazeliğini kontrol edebilir, aynı zamanda farklı kavurma profilleri ile çeşitlilik yaratabilirsiniz.

Bir çok kahve kavurma makinesi birbirine benzese de bu aynı oldukları anlamına gelmez. Kahveyi toplu olarak satan ticari markalar büyük kahve kavurma makinelerine ihtiyaç duyar. Bu tür cihazlar saatte 125 kiloya kadar kavrulmuş kahve üretebilir.

Ancak yeşil kahve çekirdeklerinin kavurma işlemi sırasında ağırlığını kaybettiğini unutmamalısınız. Genellikle %15-20 oranında kilo kaybı yaşanır. Bu basit denklemi kullanarak ürettiğiniz kahve miktarını kolayca tanımlayabilirsiniz.

Fakat sadece kafede kullanım için kavurma yapan kişiler, daha küçük ebatlı kavurma makinelerine ihtiyaç duyar.

Ticari Kahve Kavurma Makinesi Nasıl Seçilir?

Kahve Kavurma Makinesi

Büyük kahve kavurma makinesi markalarının çoğu cihazı, lezzetli bir grup kahveyi kavurma özelliklerine sahiptir. Fakat bazı makinelerin, yetenekli ellerde bile yüksek kalitede kavurmayı zorlaştıran özellikleri vardır.

Bu tür özelliklerin yaygın örnekleri arasında ince, tek duvarlı tamburlar, yavaş gaz valfleri, düşük ayarlarda zayıf çözünürlüğe sahip valfler, tambur çevresinde aşırı yalıtım, yavaş veya kötü konumlandırılmış sondalar sayılabilir.

Peki kahve makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir? Günümüzde piyasaya sürülen ticari kullanıma yönelik kahve kavurma makineleri, giderek daha gelişmiş ve hassas teknolojiler sunmaktadır.

Makinenin özelliklerine geçmeden önce, en iyi makineyi bulmanın aynı zamanda kavurma için en iyi alanı bulmayı da gerektirdiğini söyleyelim ve birkaç genel noktaya değinelim.

Kahve Kavurma Makinesi Nasıl Seçilir

Kendi markanızla kahve kavurmak, ek gelir sağlayabilir ve marka bilinirliğini artırabilir. Fakat aynı zamanda büyük miktarda kontrol ve deneyim de gerektirir.

Kahve dükkanı sahipleri kavurma işine girdiğinde, yeşil kahve tedarik etme, kavurma atıkları ile uğraşma ve kahvenin profilini çıkarma gibi zorlukları üstlenmek zorunda da kalır.

Kahvenizi kendiniz kavurmanız size, müşterilere tam olarak ne sunduğunuzu seçme özgürlüğü verir.

Düzenli müşterilerinizle konuşmak için zaman ayırarak, onların ihtiyaçlarına uygun kahveleri temin edebilir ve kavurabilirsiniz.

Çiftçiler ve tüketiciler arasındaki bir adımı ortadan kaldırmak, şirket içinde satılan tüm kahveler için daha iyi bir marj elde edilmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, verimli bir kavurma programını başlatmak ve çalıştırmak için gereken ilk yatırım pahalı olabilir.

Bu nedenle, yeterli bir kavurma makinesi, havalandırma sistemi ve yeşil kahve stoğunun maliyetleri hızla artabileceğinden, atılım yapmadan önce nihai hedefi belirlemeniz önemlidir.

Şimdi, ticari kahve kavurma makinesi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

Parti Boyutu

Kahve makinesi alırken nelere dikkat etmek gerekir

Kahve kavurmanın uzun vadeli hedeflerini belirlerken, kavurma makinesinin kapasitesi çok önemlidir. Bir kahve kavurma alanı kurarken yapılan en yaygın hatalardan biri, yanlış boyutta bir kavurma makinesine yatırım yapmaktır.

Büyük kavurma makineleri, sürekli olarak büyük miktarlarda kavrulmuş kahve sunarlar ve toptan satış işine başlamak isteyenlere hitap eder. Bu da siparişleri tamamlamak için gereken personel sayısını ve çalışma saatlerini azaltır.

Bu nedenle kavurma alanına yatırım yapacaklar, makinede kavrulabilecek minimum kahve miktarını göz önünde bulundurmalıdır. Kavurma kapasitesinin yarısından daha azının kullanılması kavurma işleminde tutarsızlıklara neden olabilir.

Eğer toptan satış için değil de kendi tek dükkanınız için bir ticari kahve kavurma makinesi satın almak istiyorsanız, 15 kg (33 lbs) üzerinde kapasiteye sahip bir kavurma makinesine yatırım yapmak gereksiz olabilir.

1 kg’dan (2,2 lbs) başlayan bir makine kapasitesi yeterli olacaktır. Ancak daha büyük hacimlerde kavrulmuş kahve gerektiğinde bu makineler ek çalışma saati gerektirecektir.

Uygun makine boyutunu seçmek için, önünüzdeki iki yıl boyunca her hafta ne kadar kahve kavurmayı düşündüğünüzü planlamalısınız. Belirlediğiniz bu miktarda kahveyi en fazla 25 saatte kavuracak kadar büyük bir makine satın almalısınız.

Küçük parti boyutlarında kahve kavurmanın avantajı ise, daha düşük riskte kavurma yapmaktır. Aynı zamanda nadir veya özel kahveleri de kavurma imkanı sunar.

Nadir ya da nitelikli kahve çekirdeklerini büyük oranlarda kavurmak riskli olabilir. Burada yapılacak bir hata, büyük kar kayıplarına yol açabilir.

Bir kavurma makinesinin ne kadar kahveyi iyi bir şekilde kavurabileceğini, tambur boyutu değil brülör kapasitesi belirler.

Bazı kaynaklar, 1 kg yeşil kahvenin kaliteli bir çekilde kavrulabilmesi için 11.500 kj/saat enerji gerektiğini söyler.

Isıtma Tipi

Öncelikle gazla çalışan kavurucular, modern kavurma işleminin temellerini oluşturmuştu. Ancak, lisans izinleri ve güvenlik önlemleri dikkatle değerlendirilmelidir ve bunlar kurulumda gecikmelere neden olabilir.

Bunun yanında, özel kahve kavurma makinelerinin sayıları gün geçtikçe artmakta ve bunlar, daha sürdürülebilir kavurma teknolojilerine sahipler. Elektrikli kavururcular bunlara bir örnektir.

Düşük emisyonlu ve tamamen elektrikle çalışan bu kavurucular, döngü başına %90’a kadar daha fazla karbon üreten geleneksel doğal gazla çalışan makinelere karşı piyasada bir rakip oluşturur.

Genel olarak elektrikli kavurucular, yerel gaz şebekesine bağlanmaları gerekmediğinden hızlı bir şekilde kurulabilir.

Kavurma Makinesi

Makine Konfigürasyonları

Yaygın makine mimarileri ve tasarımları arasında klasik tamburlu kavurucular, dolaylı olarak ateşlenen kavurucular, devridaimli kavurucular ve akışkan yataklı kavurucular bulunur. Her tasarımın artıları ve eksileri vardır.

1. Klasik Tamburlu Kavurma Makineleri (Classic Drum Roasters)

Tamburlu makinelerde tambur, bir gaz alevinin üzerinde döner ve bir fan, brülörden çıkan sıcak havayı tamburun içinden ve kavurma makinesinden dışarı doğru çeker.

Çoğu küçük boyutlu makine, klasik tamburlu kavurma makineleridir. Bu makinelerin sorunu, ince tek duvarlı tamburu ve brülör ile tambur arasındaki uygun olmayan mesafedir. Fakat buna rağmen iş görür.

Tamburlu makinelerde ısı temas yoluyla çekirdeklere aktarılır. Burada fazla ısı aktarılması, kahve tadının kötü olmasına neden olur. Çekirdekler homojen bir çekilde kavrulmayabilir.

Diğer tasarımlarla karşılaştırıldığında, klasik tamburlu kavurucular iyi bir termal stabilite sunar, ancak gaz değişimlerine daha yavaş tepki verir.

2. Dolaylı Isıtmalı Tamburlu Kavurma Makineleri (Indirectly Heated Drum Roasters)

Bu makinelerde brülör odası tamburdan ayrılır ve brülör odasından gelen sıcak hava tamburdan geçer. Tasarım, alev tambur ile temas halinde olmadığı için tambur yüzeyinin daha soğuk kalmasını sağlar.

Bu kavurma makinelerinin kontrolü klasik tamburlu kavurma makinelerine göre daha zordur. Çünkü bunlar hava akışının ustaca yönetilmesini gerektirir.

ticari kahve kavurma makinesi

3. Devridaim Kavurma Makineleri (Recirculation Roasters)

Bu makineler, kavurma sırasında açığa çıkan sıcak havanın bir kısmını brülör ve kavurma haznesi üzerinden geri devridaim eder.

Bu tür makineler enerji açısından verimlidir ancak çoğu zaman kahveye dumanlı veya kirli tatlar verme riski taşır. Duman tadını önlemek için devridaim havayı tamburdan geçirmeden önce yeterince yüksek sıcaklığa çıkarmak önemlidir.

4. Akışkan Yataklı Kavurma Makineleri (Fluid-Bed Roasters)

Bu makineler, çekirdekleri döndürmek ve havada tutmak için sıcak hava yatağını kullanır. Air roasting olarak da bilinen bu işlemde iletken ısı hasarı riskini ortadan kaldırır ve genellikle kısa sürede iyi bir kavurma elde edilir.

Akışkan yataklı kavurma makinelerinin teorik bir dezavantajı olmamasına rağmen, pratikte kontrol sistemleri genellikle makinelerin potansiyelini yerine getiremeyecek kadar basittir.

Özellikler

Bu madde altında sıraladığımız ticari kahve kavurma makinesi özellikleri arasından hiçbiri iyi bir kahve kavurmak için kesin gerekli olan özellikler değildir. Ancak her biri kahve kavurma işleminin iyileştirilmesine ve tekrarlanabilirliğine katkıda bulunabilir.

Ticari Kahve Kavurma Makinesi Nasıl Seçilir

  • Çift tamburlu (sadece klasik tamburlu kavurucular için geçerlidir) ve güçlü brülör: İyi bir klasik tamburlu kavurucunun temeli, brülörü ve tamburudur.
  • Değişken devirli fan (VSD): Bir VSD fanı olmadan, her gün tutarlı hava akışı seviyelerini korumak imkansızdır. Dijital hava basıncı manometresi ve VSD fanın kombinasyonu, uzman düzeyinde kavurma tekrarlanabilirliği için çok önemlidir.
  • Hava manometresi: Kavurma tamburu ile egzoz fanı arasındaki kanalda bulunan bir manometre, bir kavurma makinesine nispeten yeni ve faydalı bir ilavedir.
  • Yüksek çözünürlüklü gaz manometresi: Çoğu kavurma makinesi, gaz basıncı ölçümlerini kesin olarak sunamayan, küçük, ucuz analog manometrelerle birlikte gelir. Analog manometreler estetik açıdan hoş olabilir, ancak hassas okumaların ayırt edilmesini çok zorlaştırırlar. Bu nedenle yüksek çözünürlüklü dijital manometre ile değiştirilebilir.

Havalandırma

Taze kavrulmuş kahvenin kokusu, bir kafeye giren her müşteriyi cezbedecek ve heyecanlandıracaktır.

Bununla birlikte, yüksek ısılı makineler ve organik malzemelerle çalışmak, kahve kavururken dumanın kaçınılmaz olduğu anlamına gelir.

Sonuç olarak, dumanın tahliye edilmesini sağlamak için bir kavurma makinesinin egzoz sistemi uygun şekilde kurulmalıdır.

Kötü tasarlanmış havalandırma sistemleri, hava akışının azalmasına hatta tıkanmasına neden olabilir. Bu da kavurmanın kalitesini etkiler ve yangın tehlikesi oluşturabilir.

Ayrıca, kavurma makineniz havalandırma sisteminizin düzgün bir şekilde idare edemediği sıcaklıklara ulaşırsa, tüm sistemin bozulmasına neden olarak hem personeli hem de müşterileri tehlikeye atabilir.

Tamburlu Kavurma Makineleri

Maliyet

Bir kavurma makinesinin maliyeti, kapasitesine ve teknolojinin ne kadar modern olduğuna bağlı olacaktır.

Bir kavurma makinesine ne kadar harcayabileceğinizi düşünün. Bir bütçe belirlemek önemlidir, çünkü bu, aramayı daraltmanıza ve yatırımı karşılayabileceğinizden emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, daha fazla kavurma deneyimine sahip birini işe almanız, ya da mevcut bir ekip üyesinin becerilerini geliştirmeye yatırım yapmanız daha faydalı olabilir. Her iki durum da bir maliyeti temsil eder.

Sonuçta bu durum, kahve dükkanı sahiplerinin uzun vadede zamandan ve dolayısıyla paradan tasarruf etmelerine yardımcı olabilecek kavurma makineleri araması gerektiği anlamına gelir.

Bu anlamda ticari kahve kavurma makinesinin sahip olması gereken özelliklerden biri, “otomatik çoğaltma”dır. Makinede bulunan profil çoğaltma algoritması, önceden var olan kavurma profillerini kaydedebilir ve çoğaltabilir.

Yani, bir operatörün kavurma makinesini takip etmesine gerek kalmadan aynı tatlar tekrar tekrar üretilebilir.

Bütçenizi hesaplarken baca kanalı, kirlilik kontrol ekipmanı, ilk yeşil kahve envanteri, QC ekipmanı, kızartma verilerini kaydetmek için bir dizüstü bilgisayar ve çeşitli sarf malzemeleri gibi ihtiyaçların maliyetini dahil etmeyi unutmayın.

Bu bütçe aynı zamanda kurulum için izin sürecini, mimari çizimleri de içermelidir.

Akışkan Yataklı Kavurma Makineleri

Gerekli Alan

Ticari kahve kavurma makineleri farklı şekil ve boyutlarda olabilir. Bu nedenle alacağınız makineye uygun bir alana sahip olmak çok önemlidir.

Ticari kahve kavurma makinesinin etrafındaki boşluğun, yeterli hava akışına ve personelin etrafında güvenli bir şekilde hareket etmesine izin vermesi gerekecektir.

Ek olarak, ambalaj malzemelerinin yanı sıra yeşil kahve için yeterli depolama alanı olması gerekecektir.

Kahve kavurmanın gürültülü bir işlem olabileceğini unutmamak önemlidir.

Eğer kahvenizi kafenizin bir bölümünde kavuruyorsanız, oturma alanlarına çok yakın bir kavurma alanına sahip olmak, sessiz ve rahat bir atmosferden hoşlanan müşteriler için çok da iyi olmayacaktır.

Bu nedenle, normal iş operasyonlarının kesintiye uğramaması için dükkanın ana oturma alanından uzakta ayrı bir kavurma alanı bulundurmayı düşünebilirsiniz.

Personel ve Teknoloji

Kavurma ekipmanına yatırım yaparken bir diğer belirleyici faktör de kahve kavurmanın personel maliyetlerini anlamaktır.

Klasik tamburlu ticari kahve kavurma makinesi, genellikle kavurma işlemi sırasında sürekli denetim gerektirir. Bu, kavurma uzmanının yüksek kaliteli bir ürün ortaya çıkarmak için kavurma sürecini tam olarak bilmesi ve anlaması gerektiği anlamına gelir.

Doğru deneyim olmadan, kavurmalar partiden partiye tutarsız olabilir ve sunulan lezzet profiliyle ilgili olarak kalitede ciddi bir düşüş görebilirsiniz.

Bununla birlikte, birçok modern kavurma makinesi tam otomatik bir iş akışı sunar. Bu, kızartma profillerini indirme yeteneğinin yanı sıra yerleşik kalite kontrol özelliklerini de içerir.

Otomatik bir kavurma makinesi seçmek, zamandan ve kahve kavurmada tutarlı kalite sağlamak için personele güvenme baskısından tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Kullanıcı Arayüzü

Haftada 20-40 saatinizi bu kavurma makinesini kullanarak geçirecekseniz, iyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü önemlidir.

Arayüz sadece rahatlık ve konforla ilgili değildir, aynı zamanda kavurma kalitesini ve tekrarlanabilirliği de etkileyebilir.

Örneğin, gaz ayarını değiştirmek için bir yukarı veya aşağı düğmesine art arda dokunmanızı gerektiren makineler sıkıcı olabilir ve yanıt vermesi yavaş olabilir.

Buna karşılık, analog gaz kadranlı veya akıllı dokunmatik ekranlı bir makine daha duyarlıdır, eğrileri kopyalamayı kolaylaştırır ve kullanımı zevkli olabilir.

Benzer kullanım kolaylığı sağlayan özellikler büyük, iyi konumlandırılmış dijital manometreler, zamanlayıcılar ve sıcaklık okuyucular olabilir.

ticari kahve kavurma makinesi özellikleri

Hizmet

Birçok marka ülkenizde hizmet veya destek sunmayabilir. Bazı şirketler de kavurma makineniz için ödeme yaptıktan sonra yetersiz destek sunar.

Bu nedenle bir ticari kahve kavurma makinesine para yatırmadan önce markanın önceki kullanıcılarına hizmet desteği verip vermediği araştırılmalıdır. Bunun için önceki kullanıcılara hizmet kalitesi hakkında sorular sorulabilir.

Her durumda, satış sonrası destek için hizmet garantisi alınmalıdır.

Estetik

Perakende bir kafede veya başka bir kamusal alanda kullanmak için bir makine kuruyorsanız estetiği düşünmek isteyebilirsiniz. Güzel bir şekilde yenilenmiş eski bir makine, bütçeye uygun, modern bir makineden daha hoş bir izlenim bırakabilir.

Özetle; 

Ürettiğiniz ve sattığınız kahve hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız, o kadar iyidir.

Arka plandaki ayrıntıları bilmek, müşterilerinizi doğru bilgilendirmenize ve deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olur. Böylece yüksek kaliteli kahve tedarik etmek ve sunmak konusunda öne çıkabilirsiniz.

Kahve dükkanınız için en iyi ticari kahve kavurma makinesini seçerken, bir bütçe belirlemeniz ve sınırlarınızı anlamanız çok önemlidir.

Çevredeki atmosferi olumsuz etkilemeden mevcut alanınıza kusursuz bir şekilde uyan bir makine seçmek, işlerin her zamanki gibi devam etmesini sağlayacaktır.

Ek olarak, kahveyi rahatça kavurabilen tam eğitimli personele sahip olmak, kalite düşüşü riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hangi ticari kahve kavurma makinesini alacağınızı seçerken önerdiğimiz ve en önemli aşamalardan biri, düşündüğünüz markalarla deneyimi olan kişilere danışmak.

Özellikle birden çok makineyi kullanmış, deneyimli kavurma uzmanları farklı bir perspektiften bakmanıza yardımcı olacaktır.

Markanın ticari kahve kavurma makinesinin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Hassas kavurmaya yardımcı olan özellikleri mutlaka araştırmalısınız.

Görüş ve deneyimlerinizi bizimle paylaşarak kavurma alanında yeni olanlara yardımcı olabilirsiniz.

En Son Yazılar
KavurmaTürk Kahvesi

Türk Kahvesi Çekirdeği Nasıl Kavrulur?

Arkadaş buluşmalarının, bayram sohbetlerinin, günün en keyifli vakitlerinin eşlikçisi Türk kahvesi. Peki meyveden çıkan çiğ çekirdekler bardağa nasıl geliyor? Türk kahvesi çekirdeği…
Kavurma

Kahve Elek Boyutları

Kahve kavrulurken, en önemli noktalardan biri kahve çekirdeklerinin homojen boyutlarda olması. Bu da ancak kahve elekleri ile sağlanabiliyor. Peki, kahve elek boyutları…
Kavurma

Kahve Kavurma Profilleri ve Farkları

Kahve içmeyi seviyorsanız, muhtemelen farklı kahveler denemekten de keyif alıyorsunuzdur. Fakat bunu yaparken kahve kavurma profillerine ve bunların farklarına dikkat ediyor musunuz?…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir