ErrorException Message: Argument 2 passed to WP_Translation_Controller::load_file() must be of the type string, null given, called in /home/bikahvea/public_html/wp-includes/l10n.php on line 838
https://www.bikahvearasi.com/wp-content/plugins/dmca-badge/libraries/sidecar/classes/ Kahve Kavurma Profilleri ve Farkları - Bi'kahve Arası
Kavurma

Kahve Kavurma Profilleri ve Farkları

Kahve içmeyi seviyorsanız, muhtemelen farklı kahveler denemekten de keyif alıyorsunuzdur. Fakat bunu yaparken kahve kavurma profillerine ve bunların farklarına dikkat ediyor musunuz?

Yeni deneyeceğiniz kahveden ne beklemeniz gerektiğini öğrenmek için, yazımızın devamını okuyun.

Kahve Kavurma Profili Nedir?

kahve kavurma dereceleri

Kahve kavurma profilleri derken, aslında kahve çekirdeklerinin geçirdiği kavrulma evrelerinden bahsediyoruz.

Yeşil kahve çekirdeklerinin içerisinde 300’den fazla aromatik bileşik bulunuyor.

Kavurma profilleri, yeşil çekirdekler içerisinde bulunan bu aromatiklerden hangilerinin kavurma esnasında yakılacağını, hangisinin açığa çıkarılacağını ve hangisinin baskılanacağını belirliyor.

Sıcak hava kavurma yöntemiyle, farklı derecelerde kavurma yapmak mümkün oluyor.

Kahve çekirdeği kavurma uzmanları, ürünlerinin genel kalitesini artırmak için sürekli olarak çeşitli yollar denemeli. Bu yöntem, çok fazla yaratıcılık, not alma, disiplin ve bir dizi de başarısızlık gerektiriyor.

Kavurma işlemi boyunca yapılan değişiklikler, sonuç ürünün üzerinde etkili oluyor. Bu nedenle kahve kavurma uzmanlarının kavurma işlemi sırasında dikkat etmesi gereken bazı noktalar var.

Kahvenin Nem İçeriği ve Nem Kaybı

Her kahve çekirdeği içerisinde bir miktar nem bulundurur fakat bu nem oranı çekirdeklerin türlerine göre değişiklilik gösterir.

Kavurma işlemi üzerinde en büyük etkiye sahip unsurlardan biri nemdir. Buna bağlı olarak çekirdeklerin kavrulmadan önce tam olarak ne kadar nem barındırdığını ölçmek ve anlamak önemlidir.

Bunun doğru belirlenmesi, kahvenin tadı, aroması, gövdesi ve hatta çekirdeğin parlaklığı gibi şeyleri direkt etkileyebilir.

Nem kaybı ise, kahvenin kavrulduktan sonraki ağırlığının, işlem başlamadan önceki orijinal ağırlığından çıkarılmasıyla hesaplanır. Fark, nem kaybını yüzde olarak belirlemek için orijinal başlangıç ​​ağırlığına bölünür.

Kızartma Derecesi ve Kahve Renk Değişimi

Kavurma derecesi, kahve kavurma profilleri üzerindeki bir diğer önemli değişkendir. Çünkü kavurma uzmanlarının çekirdeklerin sonuç rengini ve tadını ölçmelerine yardımcı olur.

Hava ile kavurma sırasında daha hafif kavrulan kahveler, daha asidiktir ve kahvenin kendi organik yapısı biraz daha korunur. Daha tatlı ve meyveli aromalar almanız olasıdır.

Daha koyu kahve kavurma işleminde genellikle kahvenin tadı daha acı olur. Aroması da dumanlıdır. Bu kahvelerde genellikle çikolata ve karmaşık aromalar hissedilebilir. Çekirdekler uzun süre ısıya maruz kaldığı için organik bileşikler daha çok parçalanır.

Kavurma İşlemi Aşamaları – Kavurma Profili Kahveyi Nasıl Etkiler?

Fırında Kahve Kavurmak

Kavurma uzmanları, her partinin nasıl sonuçlanacağını en iyi şekilde anlamak için  kavurma işleminin aşamalarına hakim olmalıdır.

Her kavurma partisinde farklılıklar olabilir. Çekirdeklerin aşamalara cevap verme biçimleri ve süreleri farklı olabilir. Kavurma uzmanları temelde şu evreleri takip eder:

1. Başlangıç Sıcaklığı: Kavurma makinesinin, içerisine kahve çekirdekleri eklenmeden önceki sıcaklığıdır.

2. Dönüm Noktası: Çekirdekler kavurma makinesine eklendiğinde, makinenin sıcaklığı aniden düşer. Bunun nedeni, eklenen çekirdeklerin makinenin iç ortamından daha soğuk olmasıdır.

Dönüm noktası, kavurma makinesinin istenen seviyeye geri ısınmaya başlamadan önce ulaştığı sıcaklığı ölçer. Yeniden ısıtma aşamasına çok hızlı ulaşılması, çekirdeklerin yanması ihtimalini doğurur.

3. Çatlama: Kahve çekirdekleri doğal nem, şeker ve diğer kimyasal bileşiklere sahip olduklarından, genellikle belirli bir sıcaklığa ulaştıklarında mısır gibi patlama sesleri çıkarırlar.

Bunun nedeni, suyun ve diğer maddelerin ısı ile birlikte kimyasal reaksiyona girmesi ve çekirdeğin hacmini artırmasıdır. Bu nedenle çekirdek bu gazları ve su buharını dışarı çıkarmak için çatlar. Buna ilk çatlak denir.

Birçok kahve kavurma uzmanı, her bir çatlak arasında ne kadar zaman geçtiğini izlemeli ve not etmelidir. Böylece kahve kavurma profillerini daha net takip edebilir. Genellikle ikinci çatlak sonrası dark roast olarak bilinir.

4. Bitiş Sıcaklığı: Kavurma işleminin hangi ısıda sonlanacağını bilmek önemlidir. Bunu anlamak için genellikle kavurma partisinin içerisinden birkaç çekirdek örneği alınır ve kırılarak içinin ve dışının aynı renk olup olmadığına bakılır.

Eğer aynı renge sahipse, eşit kavrulmuş demektir ve soğutma aşamasına geçilir.

5. Kavurma Süresi: Çekirdeklerin, kavurma işleminin farklı aşamalarına ne kadar süreyle maruz bırakılacağı kesinlikle çekirdeklerin tadını, aromasını ve görünüşünü etkileyecektir.

Burada doğru dengeyi bulmak çok önemlidir. Örneğin, daha hızlı kavurma daha aromatik kahveler verme eğilimindedir, ancak aynı zamanda çekirdekleri yakma riski daha yüksektir.

Tersine, daha yavaş kavrulmuş kahveler daha az asidik olma eğilimindedir çünkü çekirdek içindeki organik bileşiklerin ayrışması için daha fazla zaman verilir.

Diğer Değişkenler

Şimdiye kadar verdiğimiz bilgiler, giriş niteliğinde olan temel bilgilerdir. Kahve kavurma profilleri ayarlanırken, birçok kavurma uzmanın da destekleyeceği gibi, anlatılanlardan çok daha fazla kriter vardır.

Birçok yetenekli kavurma uzmanı, yukarıdaki kriterlerin yanında aşağıdaki değişkenlere de dikkat eder.

 • Parti boyutu (ağırlık veya hacme göre)
 • Espresso ya da drip kahve
 • Makinenin hava akış ayarı
 • Gaz/enerji ayarları
 • Davulun dönme hızı
 • Paketlemeden önce geçen soğuma zamanı

Kahve Kavurma Profilleri Nelerdir?

Kahve Kavurma Profilleri Nelerdir

Ulusal Kahve Derneği, kahve kavurma uzmanlarının farklı kahveleri tanımlamasını standartlaştırmak için kapsamlı bir kavurma profilleri listesi oluşturdu.

Peki, kahve için farklı kavurma türleri nelerdir, beraber bakalım.

Hafif Kavrulmuş Kahveler

 • Light City
 • Half City
 • Cinnamon
 • New England

Orta Kavrulmuş Kahveler

 • City
 • American
 • Breakfast

Orta-Koyu Kavrulmuş Kahveler

 • Full City

Koyu Kavrulmuş Kahveler

 • High
 • Continental
 • New Orleans
 • European
 • Espresso
 • Viennese
 • Italian
 • French

Kahve Kavurma Profillerine Göre Kahve Nasıl Seçilir? Farklı Kahve Kavurmaları Arasındaki Fark Nedir?

Tamburlu kavurma

Satın aldığınız kahve kavurma profilini bilmek iyi bir başlangıçtır. Fakat yine de kahveyi denemeden tam olarak ne ile karşılacağınızdan emin olamayabilirsiniz çünkü kahve kavurma profiline göre farklar bulunur.

Bu nedenle, satın alacağınız çekirdeklerin kahve kavurma derecelerine kahve kavurma profili farklarına beraber bakalım.

Hafif Kavurma: Hafif kavrulmuş kahveler, kahvenin orijinal lezzetlerini barındırır. Bu çekirdekler çok uzun süre kavrulmadığından, çekirdeğin orijinal organik bileşikleri ve kimyasal yapısının kavurma işlemi sırasında dağılması için fazla zamanı yoktur.

Hafif kavrulmuş kahve çekirdekleri açık kahverengi renktedir ve daha yumuşak gövdeli kahveler için tercih edilen bir kavurma çeşididir.

En hafif kavurmalar biraz fındık ya da tahıl aroması verir. Hafif kavurmaların biraz daha koyu renki versiyonları, farklı meyve ve baharat tatları verir. Hatta esmer şeker tadı bile alabilirsiniz.

Hafif kavrulmuş kahve çekirdeklerinin yüzeyinde yağ olmamalıdır. Hafif, kokulu, çiçeksi veya meyveli kahve notaları görünür.

Orta Kavurma: Orta kavrulmuş kahve, yağlı olmayan bir yüzeye sahip orta kahverengi renktedir. Geleneksel olarak orta kavurma Amerika’da en çok tercih edilen kahve kavurma türüdür.

Orta kavrulmuş kahve çekirdeklerinde yine bazı orijinal organik maddeler bulunur. Ancak bunları tadı hafif kavurmadakiler kadar belirgin değildir.

Meyveli tatlar ve asit seviyesi biraz azalır ve daha yumuşak bir kahve elde edilir. Orta kızartmalar karamel, bal veya kavrulmuş meyveler gibi diğer lezzetleri akla getirme eğilimindedir.

Orta-Koyu Kavurma: Orta-koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri, yarı yağlı bir yüzeye sahip zengin, koyu kahverengi bir renktir.

Orta koyu kavrulmuş kahveler biraz daha acıdır ve daha dumanlı kahve kavurma aromaları barındırmaya başlar. Biraz daha yağlıdırlar. Bu kahveler genellikle ağızda hafif acı-tatlı bir aroma bırakır.

Koyu Kavurma: Koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri neredeyse siyah renklidir. Yağlıdır ve gözle görülür bir acılık üretir. Kahve çekirdeği ne kadar koyu olursa, kahvede o kadar az asit bulunur.

Koyu kavrulmuş kahvelerin aroması oldukça acıdır. Çekirdekler kavruldukları süre boyunca asitlerini kaybederler. Bu nedenle çekirdeklerin doğal aromalarının çoğu, birçok koyu kavurmada tamamen kaybolur.

Koyu kavrulmuş kahveler çok cazip gelmese de, şurup veya krema gibi diğer tatlarla birleştirildiğinde en iyi sonucu veren çekirdekler koyu kavrulmuş olanlardır.

Özetle: 

İster koyu, ister açık ister orta olsun, kahve kavurma profillerinin kahvenin aroması ve özellikleri üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Kahvenin kavrulma şeklini belirlemek için kullanılan bir dizi parametre olarak tanımlanan kavurma profilleri, büyük ölçüde kavurma makinesi üzerindeki kontrole ve ondan elde edilen verilere bağlıdır.

Bununla birlikte, arzu edilen bir kavurma profiline ulaşmak için kavurma uzmanları; yoğunluk ve işlemeden çeşit ve sertliğe kadar kahvenin kendisiyle ilgili bir dizi farklı faktörü de hesaba katmalıdır.

Tüm bu noktaların ve kahve kavurma profillerinin kahvenin tadı, pH dengesi veya asitliği, pürüzsüzlüğü veya ağızda bıraktığı his gibi duyumlar üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Bunların yanında kahve çekirdeğinin doğal özü, kalitesi, lezzeti de büyük ölçüde etkilidir. Ancak kavurma işleminin, her bir yudumun dudaklarınıza ulaştığında nasıl bir tat bırakacağı konusunda önemli bir etkisi vardır.

Bu nedenle kahve kavurma profillerini anlamak ve yeni kahve çeşitleri seçerken bunları göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Bu evrelere daha çok hakim olmak için “Kahvenin Kavrulma Evreleri” yazımıza bakabilirsiniz.

Kahve kavurma tipleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Kahve Kavurma Rehberi‘ne bakabilirsiniz.

En Son Yazılar
KavurmaTürk Kahvesi

Türk Kahvesi Çekirdeği Nasıl Kavrulur?

Arkadaş buluşmalarının, bayram sohbetlerinin, günün en keyifli vakitlerinin eşlikçisi Türk kahvesi. Peki meyveden çıkan çiğ çekirdekler bardağa nasıl geliyor? Türk kahvesi çekirdeği…
Kavurma

Ticari Kahve Kavurma Makinesi Nasıl Seçilir?

Günümüzde gelişmiş teknolojileri kullanan çok çeşitli kavurma makineleri var. Bunlar arasından ticari kahve kavurma makineleri nasıl seçilir? Nelere dikkat etmek gerekir? Cevaplar…
Kavurma

Kahve Elek Boyutları

Kahve kavrulurken, en önemli noktalardan biri kahve çekirdeklerinin homojen boyutlarda olması. Bu da ancak kahve elekleri ile sağlanabiliyor. Peki, kahve elek boyutları…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir