İyi Bilgi

Kahve Festivalleri 2022

Kahve festivalleri, kahve endüstrisinde dünyanın en büyük “life style” etkinliği sayılıyor.

Festivaller, sadece kahve tadımı üzerine kurulu değil. Çünkü festivale kahve makinesi üreticileri, uluslararası kahve üreticileri, ekipman üreticileri, perakendeciler, ithalatçılar, tüccarlar, kahve birlikleri, kahve barları, esnaflar ve çikolata markaları da katılıyor.

2022 yılının heyecanla beklenen kahve festivalleri takvimi de yakın zamanda açıklandı. Yıl sonuna kadar çeşitli illerde, farklı paydaşlarla birlikte olsa da odak noktaları kahve olan festivalleri bu yazımızda sıraladık.

Kahve Festivali Nedir?

Kahve Festivalleri

Kahve festivalleri, kahve severler ile kahvecileri bir araya getiren, sosyal ve kültürel bir etkinlik. Yılın farklı dönemlerinde ülkenin farklı coğrafyalarında gerçekleştiriliyor. Kimi festivaller sadece kahve üzerineyken, kimileri de çikolata ya da tatlı gibi eşlikçileri ile birlikte festivallere konu oluyor.

Kahve festivalleri sayesinde işletme sahipleri kendi kahvelerini ve lezzetlerini tanıtabiliyor. Baristalar ise hünerlerini sergileyerek profesyonel çalışmlarını ortaya koyabiliyorlar. Festivaller onlarca farklı firmayı bir araya topluyor. Böylece kahve severler de yerel ya da ulusal onlarca farklı marka ile tanışma fırsatı buluyorlar.

Aynı zamanda bu etkinliklerde yapılan workshoplar sayesinde insanlar V60, Chemex, AeroPress gibi demleme tekniklerinin inceliklerini keşfedebiliyorlar.

Tüm bu özellikleri ile kahve üzerine yapılan festivaller hem işletmeler hem de kahve meraklıları ve tüketiciler için kıymetli bir etkinlik.

Kahve Festivali Takvimi 2022

Kahve Festivali Takvimi

2022 yılında yapılması planlanan kahve festivallerinin tarihleri açıklanmaya başlandı. Kimilerinin kesin tarihleri belli olurken, bazı etkinliklerin zamanı henüz kesinleşmedi. Fakat etkinliklerden önce web sitelerini ya da sosyal medya hesaplarını takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şimdi en yakın tarihten itibaren Türkiye’de yapılacak olan kahve festivallerine ve detaylarına bakalım.

Park Afyon Kahve ve Tatlı Festivali

18-21 Ağustos tarihleri arasında yapılan festival, 2022’de ilk kez düzenlendi. Park Afyon Alışveriş Merkezi tarafından, aynı AVM çevresinde gerçekleştirildi. Etkinlikte kahve ve tatlı satışlarıyla birlikte workshoplar yapıldı. Aynı zamanda çeşitli sanatçılar da bu festival kapsamında konser verdi.

Coffex İstanbul Fuarı

Caffex İstanbul, Türkiye’de kahve endüstrisi üzerine yapılan tek ve en önemli fuar.

2022’de 4. kez düzenlenmesi planlanan fuarın tahmini tarihleri 14-17 Eylül olarak açıklandı. Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak olan etkinliğin sahibi ise ENC Fuarcılık. Etkinliğe yaklaşık 17.500 kişinin katılması planlanıyor. Aynı zamanda 500’den fazla markanın ve 100’den fazla firmanın yer alacağı biliniyor.

Ankara Coffee Festival

23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ankara Coffee Festival, bu yıl 6. kez düzenlenecek. DMS Group sponsorluğunda yapılacak. Festival merkezi ise Bilkent Center.

Istanbul Coffee Festival

Istanbul Coffee Festival

2013’ten beri her yıl kahve severleri bir araya getiren Istanbul Coffee Festival, bu yıl da insanları kahve etrafında topluyor. 2022’de 8.’si düzenlenecek olan festival 6-9 Ekim tarihlerinde yapılacak. Festivalin mekanı ise KüçükÇiftlik Park.

Istanbul Coffee Festival, Avrupa’nın en büyük iki kahve festivalinden biri. Her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor.

Coffee Festival İzmir

2022’de 6.’sı düzenlenecek olan festival, İzmir Arena’da, tahmini 7-9 Ekim arasında gerçekleşecek. LOC Festivals tarafından düzenlenecek.

Ankara Kahve ve Çikolata Festivali

28-30 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ankara Kahve ve Çikolata Festivali, Ruis Grup Organizasyon sponsorluğunda yapılıyor. Bu yıl 5. kez düzenlenen festivalde sektörün öncüleri yer alacak. 3. Dalga Kahve Akımı ile Türkiye’nin yeni nesil kahve yolculuğu ele alınacak. Etkinlikte katılımcılar kahve ve çikolatayı bir arada görürken aynı zamanda sergilenen ürünleri keşfedecek ve bunları akademik içeriklerle birlikte harmanlayabilecek.

Diyarbakır Coffee Festival

28-30 Ekim 2022 tarihlerinde yapılacak olan Diyarbakır Coffee Festival, Mezapotamya’nın ilk kahve festivali. İlk kez düzenlenecek olan etkinlik, Alz Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılacak. Festival sahibi ise Dream Sales Machine. Festivalde kahve sektörünün tüm paydaşları yer alacak. Seminerler, atölye çalışmaları yapılacak. Nitelikli kahveler ile kahve dükkanları bulunacak.

Cortado

Edirne Kahve ve Çikolata Festivali

Festival Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenleniyor. Bu yıl 2.’si yapılacak olan festival 26-27 Kasım 2022’de Karaağaç Tren Garı Festival Alanı’nda gerçekleşecek.

Türk Kahvesi Festivali

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen 2022 yılında 2. düzenlenecek olan Türk Kahvesi Festivali, 3-5 Aralık  tarihlerinde, Cumhuriyet Parkı’nda gerçekleşecek.

En Son Yazılar
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna,…
İyi Bilgi

Kompostlanabilir Kahve Kapsülleri

2027 yılına kadar, küresel kahve kapsülü pazarının 51 milyar ABD dolarından fazla değere sahip olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu şaşırtıcı büyüme aynı zamanda…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.