fbpx
İyi Bilgi

Kahve Festivalleri 2022

Kahve festivalleri, kahve endüstrisinde dünyanın en büyük “life style” etkinliği sayılıyor.

Festivaller, sadece kahve tadımı üzerine kurulu değil. Çünkü festivale kahve makinesi üreticileri, uluslararası kahve üreticileri, ekipman üreticileri, perakendeciler, ithalatçılar, tüccarlar, kahve birlikleri, kahve barları, esnaflar ve çikolata markaları da katılıyor.

2022 yılının heyecanla beklenen Türkiye kahve festivalleri takvimi de yakın zamanda açıklandı. Yıl sonuna kadar çeşitli illerde, farklı paydaşlarla birlikte olsa da odak noktaları kahve olan festivalleri bu yazımızda sıraladık.

Başlamadan, Dünyanın Popüler Kahve Festivallerini öğrenmek için yazımıza bakabilirsiniz.

Kahve Festivali Nedir?

Kahve Festivalleri

Kahve festivalleri, kahve severler ile kahvecileri bir araya getiren, sosyal ve kültürel bir etkinlik. Yılın farklı dönemlerinde ülkenin farklı coğrafyalarında gerçekleştiriliyor.

Kimi festivaller sadece kahve üzerineyken, kimileri de çikolata ya da tatlı gibi eşlikçileri ile birlikte festivallere konu oluyor.

Kahve festivalleri sayesinde işletme sahipleri kendi kahvelerini ve lezzetlerini tanıtabiliyor. Baristalar ise hünerlerini sergileyerek profesyonel çalışmalarını ortaya koyabiliyorlar.

Festivaller onlarca farklı firmayı bir araya topluyor. Böylece kahve severler de yerel ya da ulusal onlarca farklı marka ile tanışma fırsatı buluyorlar.

Aynı zamanda bu etkinliklerde yapılan workshoplar sayesinde insanlar V60, Chemex, AeroPress gibi demleme tekniklerinin inceliklerini keşfedebiliyorlar.

Tüm bu özellikleri ile kahve üzerine yapılan kahve festivalleri 2022, hem işletmeler hem de kahve meraklıları ve tüketiciler için kıymetli bir etkinlik.

Kahve Festivali Takvimi 2022

Kahve Festivali Takvimi

Kahve festivali 2022 ne zaman, soruları yılbaşından beri soruluyor. Ne güzel ki, bu soruya verilebilecek tek bir cevap değil, birçok cevabımız var çünkü Türkiye’de düzenlenen tek bir kahve festivali yok.

2022 yılında yapılması planlanan kahve festivallerinin tarihleri açıklanmaya başlandı ve Türkiye kahve festivali takvimi 2022 kısmen açıklandı.

Kimilerinin kesin tarihleri belli olurken, bazı etkinliklerin zamanı henüz kesinleşmedi. Fakat etkinliklerden önce web sitelerini ya da sosyal medya hesaplarını takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

2022 Kahve Festivalleri

Şimdi en yakın tarihten itibaren Türkiye’de yapılacak olan kahve festivallerine ve detaylarına bakalım.

Eskişehir Kahve Festivali Ne Zaman

Park Afyon Kahve ve Tatlı Festivali

18-21 Ağustos tarihleri arasında yapılan festival, 2022’de ilk kez düzenlendi. Park Afyon Alışveriş Merkezi tarafından, aynı AVM çevresinde gerçekleştirildi.

Etkinlikte kahve ve tatlı satışlarıyla birlikte workshoplar yapıldı. Aynı zamanda çeşitli sanatçılar da bu festival kapsamında konser verdi.

Coffex İstanbul Fuarı

Caffex İstanbul, Türkiye’de kahve endüstrisi üzerine yapılan tek ve en önemli fuar.

2022’de 4. kez düzenlenmesi planlanan fuarın tahmini tarihleri 14-17 Eylül olarak açıklandı. Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak olan etkinliğin sahibi ise ENC Fuarcılık.

Etkinliğe yaklaşık 17.500 kişinin katılması planlanıyor. Aynı zamanda 500’den fazla markanın ve 100’den fazla firmanın yer alacağı biliniyor.

Ankara Coffee Festival

23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşen Ankara Coffee Festival, bu yıl 8. kez düzenlendi. DMS Group sponsorluğunda yapıldı. Kahve Festivali Ankara 2022’de festival merkezi ise Bilkent Center oldu.

2022 Ankara Kahve Festivali’nde Neler Oldu öğrenmek isterseniz, ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Istanbul Coffee Festival

Istanbul Coffee Festival

2013’ten beri her yıl kahve severleri bir araya getiren Istanbul Coffee Festival, bu yıl da insanları kahve etrafında topluyor.

2022’de 8.’si düzenlenecek olan İstanbul Kahve Festivali 6-9 Ekim tarihlerinde yapılacak. Festivalin mekanı ise KüçükÇiftlik Park.

2022 Istanbul Coffee Festival, Avrupa’nın en büyük iki kahve festivalinden biri. Her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor.

İstanbul Kahve Festivali 2022 detayları, konser saatleri ve biletlerle birlikte 2022 İstanbul Coffee Festival yazımızda.

2022 İstanbul Coffee Festival'e Katıldık!

Coffee Festival İzmir

2022’de 6.’sı düzenlenecek olan Kahve Festivali İzmir 2022, İzmir Arena’da, tahmini 7-9 Ekim arasında gerçekleşecek. LOC Festivals tarafından düzenlenecek.

Ankara Kahve ve Çikolata Festivali

28-30 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Ankara Kahve ve Çikolata Festivali, Ruis Grup Organizasyon sponsorluğunda yapılıyor.

Bu yıl 5. kez düzenlenen festivalde sektörün öncüleri yer alacak. 3. Dalga Kahve Akımı ile Türkiye’nin yeni nesil kahve yolculuğu ele alınacak.

Etkinlikte katılımcılar kahve ve çikolatayı bir arada görürken aynı zamanda sergilenen ürünleri keşfedecek ve bunları akademik içeriklerle birlikte harmanlayabilecek.

Diyarbakır Coffee Festival

28-30 Ekim 2022 tarihlerinde yapılacak olan Diyarbakır Coffee Festival, Mezapotamya’nın ilk kahve festivali. İlk kez düzenlenecek olan etkinlik, Alz Diyarbakır Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde yapılacak.

Festival sahibi ise Dream Sales Machine. Festivalde kahve sektörünün tüm paydaşları yer alacak. Seminerler, atölye çalışmaları yapılacak. Nitelikli kahveler ile kahve dükkanları bulunacak.

Cortado

Edirne Kahve ve Çikolata Festivali

Festival Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenleniyor. Bu yıl 2.’si yapılacak olan festival 26-27 Kasım 2022’de Karaağaç Tren Garı Festival Alanı’nda gerçekleşecek.

Türk Kahvesi Festivali

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen 2022 yılında 2. düzenlenecek olan Türk Kahvesi Festivali, 3-5 Aralık  tarihlerinde, Cumhuriyet Parkı’nda gerçekleşecek.

0 oylar, 0 ort
327
en iyi kahve çekirdekleri

Kahve Bilginizi Ölçün!

Kahve hakkında ne kadar genel kültür bilgisine sahipsiniz? Bu testle seviyenizi ölçebilirsiniz.

1 / 10

Ekvatorun 25 derece kuzeyi ile 30 derece güneyi arasında kalan, kahve bitkisinin en kolay yetiştiği tropikal bölge ye ne ad verilir?

Kahve Kuşağı Nasıl Oluştu

2 / 10

Avrupa kahve ile nasıl tanıştı?

Viyana Kahve Kültürü

3 / 10

Hangisi Organik kahvede bulunmaz?

Kahve Çekirdeği Nasıl Yetişir

4 / 10

Gerçek kahve çekirdekleri, normal bir şekilde kavrulması ve öğütülmesinin ardından demlenir. Demlenmiş üründen tüm su çıkarılır. Geriye kalan susuz kahve kristalleri hangi kahve türüdür?

Granül Kahve Nedir

5 / 10

Genellikle kahvaltıda içilen Galao kahvesi hangi ülkenin popüler içeceğidir?

Galão

6 / 10

Beyaz kahve nedir?

beyaz kahve nedir

7 / 10

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen, bir kedi türünün sindirip dışkılamasıyla üretilen kahve hangisidir?

kopi luwak

8 / 10

Dünya Türk Kahvesi Günü ne zamandır?

Dünya Türk Kahvesi Günü

9 / 10

Decaf kahve olarak da bilinen kahve nedir?

Decaf Kahve

10 / 10

Nitelikli kahve ne demektir?

Arabica & Robusta Çekirdekleri Arasındaki Farklar

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 54%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir