fbpx
İyi Bilgi

Dünyanın Popüler Kahve Festivalleri (10 Festival)

Bu yazımızda dünyanın popüler kahve festivallerinden en ünlü 10 tanesini derledik.

Kahve, tüm dünyada alkolsüz olarak en çok tüketilen içeceklerden biri. Üstelik sadece tüketimi ile gündemde değil.

Kavrulması, öğütmesi, yapılış tarzları ve içeriği ile de  kahve severlerin ilgi alanında. Dünyada o kadar ünlü ki, adına festivaller düzenleniyor.

Dünyanın Popüler Kahve Festivalleri

Popüler Kahve Festivalleri

Kahve, dünyanın en gizemli içeceklerinden biri. Hala bir meyvenin çekirdeğinin kavrulup, öğütülüp, kaynatılarak suyunun içildiğini düşünmek, kahvenin evriminin ne kadar şaşırtıcı olduğunu gösteriyor.

Yine de, dünyada en çok tüketilen ve petrolden sonra en çok rağbet gören meta. Bu yüzden bu alanda tat uzmanları, kavurma uzmanları, baristalar ve üreticiler gibi çeşitli profesyonel meslekler de gelişti.

Hatta günümüzde öyle bir noktaya geldi ki, bir çok ülkede ve şehirde kahve festivalleri düzenlenir oldu.

Türk kahvesi başta olmak üzere, Türkiye’de de kahve kültürü oldukça yaygın. Hatta farklı şehirlerde de çeşitli festivaller düzenleniyor. Bununla ilgili Kahve Festivalleri yazımıza bakabilirsiniz.

Dünyanın En İyi Kahve Festivalleri

Dünyada ise İsveç, Finlandiya, Hollanda, Norveç, Danimarka ve İzlanda gibi ülkeler kahve tüketiminin en çok yapıldığı yerler arasında. Öyleyse dünyanın en popüler kahve festivalleri nerede yapılıyor? Beraber bakalım.

Singapur Kahve Festivali

Dünyanın en iyi kahvesi nerede içilir? Bir çok gurme bu soruya Singapur olarak cevap veriyor. Singapur Kahve Festivali, aslında sadece bir kahve festivali değil.

Çünkü kitaplara ve yazarlara da odaklanıyor. Bu nedenle dünyadaki en zengin ve yaratıcı içerikli kahve festivallerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Festivalde kahve standlarıyla birlikte kitap standları da bulunuyor. Yazar buluşmaları ve konuşmaları yapılıyor. Canlı grafiti gösterileri de gerçekleştiriliyor.

Kahve konulu şiirler, illüstrasyonlar, resimler yapılabiliyor. Singapur Kahve Festivali, kapsamı ve çeşitliliği ile ülkenin kahve anlamındaki başarısını, zenginliğini ortaya koyuyor.

Amsterdam Kahve Festivali

Amsterdam Kahve Festivali

Dünyada en çok kahve içeceği tüketen ülkeler arasında Hollanda da var. Ülkenin başkenti Amsterdam’da yapılan Amsterdam Kahve Festivali de, en popüler kahve festivalleri arasında.

2022 yılında, 8-10 Temmuz arasında, Gashouder Westergasfabriek etkinlik mekânında gerçekleşti.

Amsterdam Kahve Festivali’ni diğer festivallerden ayıran şey ise, festivalde düzenlenen ve “Kahve Karışımcıları” adı verilen yarışmalar.

Yarışmalarda bir karıştırıcı ve bir barista olmak üzere ikişer kişilik gruplar oluşturuluyor. Takımlar yarışıyor, ezberleri bozan kahve tatları ortaya çıkıyor ve kazanan takıma para ödülü veriliyor.

Helsinki Kahve Festivali

Finlandiya, yılda kişi başına 12 kg kahve tüketmesiyle dünyada en çok kahve tüketen ülke unvanına sahip.

Dünyanın en büyük kahve tüketicisi olan Finlandiya’nın başkentinde de, dünyanın en popüler kahve festivallerinden biri olan Helsinki Kahve Festivali düzenleniyor.

2022’de de 22 Nisan – 24 Nisan arasında yapılan festivalde, genel olarak barista yarışmaları düzenleniyor ve Nordik demleme yöntemleri öğretiliyor.

Baristalar bir araya geliyor ve bir kahve yarışması da düzenleniyor. Aynı zamanda Finlandiya kültürü tanıtılıyor. İskandinav ülkelerinin en büyük kahve festivali olarak da biliniyor.

Finlandiya’nın en iyi kahve demleme yöntemlerinin tanıtılmasının yanında filtre kahvenin de festivaldeki yeri ayrı. Bu festivalde, kahvenin yanında çay da birçok etkinliğin bir parçası durumunda.

New York Kahve Festivali

2022’de 7-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan New York Kahve Festivali, kahve ustalarının akın ettiği bir etkinlik.

Festivali öne çıkaran şeyler arasında, kahve etkinlikleriyle birlikte sunulan kokteyller, yemekler, sanat etkinlikleri ve canlı müzikler var.

Katılımcılar festivalde hem ABD’nin en iyi baristaları ile tanışabiliyor hem de lezzetli sokak yemeklerini keşfedebiliyor.

New York Kahve Festivali’nin görkemli bir etkinliği daha var: Kısa film gösterimleri. Bu etkinliğin ismi “The Coffee Art Project” ve burada kahve temalı bağımsız çok sayıda film gösteriliyor.

Bu filmler ise genellikle belgesel niteliğinde. Aynı zamanda insanların kahve hakkında kültürel seviyelerini de geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Tallinn Kahve Festivali

Tallinn, Estonya’nın başkenti. Burada düzenlenen Tallinn Kahve Festivali‘nin de amacı, Estonya kahvesini ve buradaki kahve kültürünü tanıtmak. 2022 yılında, 2-3 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleşti.

Festivalde, kahve tadımlarının yapılmasının yanında, kahve demlerken ve hazırlarken kullanılan yeni teknikler deneniyor ve öğretiliyor.

Bu festival sayesinde Estonya’daki küçük kahve işletmecileri kendi reklamlarını yapma fırsatı da buluyor.

Tallinn Kahve Festivali

Barcelona Bağımsız Kahve Festivali

Dünyanın en popüler kahve festivalleri arasıdında, Barcelona Bağımsız Kahve Festivali de var.

Bu festivalde ünlü kahve markaları ile kahve severler bir araya geliyor. İspanya’nın en güzel kentlerinden birinde düzenlenen bu festival toplamda 2 gün sürüyor.

İlk gün; girişimciler, baristalar ve kahve dükkanı sahibi olanlar festivale katılabiliyor. İkinici gün ise festival herkesin katılımı için açılıyor. Festival, sadece kahve üzerine değil. Aynı zamanda şarap ve yemek tadımları da yapılıyor.

The Filter (Filtre)

The Filter kahve festivali, Çek Cumhuriyeti’nin Bruno şehrinde kutlanıyor. Çek Cumhuriyeti, aynı zamanda Türk kahvesinin en çok ilgi gördüğü yerlerden biri.

Festivalde workshop’lar ve seminerler düzenleniyor. Ayrıca kahve yarışmaları da yapılıyor.

Standart Kahve Festivali

Standart Kahve Festivali

Standart dergisinin adından yola çıkarak oluşturduğu Standart Kahve Festivali, Slovakya’nın başkenti olan Bratislava’da düzenleniyor.

En popüler kahve festivalleri arasında olan ve ilk kez 2016’da düzenlenen bu etkinlik, baristalar, kahve satıcıları ve üreticileri tarafından ilgi ile bekleniyor. Festivalde kahve tadımıyla birlikte çeşitli kokteyl tadımları da yapılıyor.

Global Kahve Festivali

Global Kahve Festivali (Global Coffee Festival), tek bir noktada gerçekleşmiyor. Londra, Paris, Milano, Toronto ve Los Angeles’a kadar farklı birçok noktada yapılıyor.

Dünya Barista Şampiyona’sını kazanan yarışmacılar ve kahve danışmanları bu festivalde söyleşiler yapılıyor.

Londra’da yapılan festivalde, “Londra’nın en iyi kahvesi” seçiliyor. Aynı zamanda etkinlikte çok sayıda gösteri de yapılıyor.

İstanbul Kahve Festivali

İstanbul Kahve Festivali

İstanbul Kahve Festivali, her yıl Ekim ayında düzenleniyor ve tüm dünyadan kahve gurmeleri bu etkinliğe katılıyor.

Festivalde, Türkiye’deki popüler kahve işletmeleri çeşitli standlar açıyor. Toplamda birkaç gün sürüyor ve farklı yerlerde düzenleniyor. Kahvenin ustası olan kahve dükkanları ve baristalar bir araya geliyor.

Festivale ünlü isimler ve müzisyenler de katılıyor. Aynı zamanda İstanbul Kahve Festivali’nde, çeşitli seminerler, atölye çalışmaları ve organizasyonlar düzenleniyor.

Son olarak;

Uluslararası kahve festivalleri, her zaman yıllık olarak düzenlenmiyor. Bazen yılda birkaç kez, bazen de birkaç yılda bir düzenleniyor.

Dünyanın popüler kahve festivalleri hakkında bilgi sahibi olmak ve tarihleri öğrenmek için etkinliklerin sosyal medya hesaplarını ve web sitelerini takip etmeyi unutmayın!

Küresel kahve festivali hakkında bilgi almak için SCA takvimini takip edebilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir