fbpx
Tarifler

Evde Soğuk Kahve Yapımı: 7 Farklı Tarif

Yaz sıcağından bunalmış ya da kış ortasında da soğuk içecekler tüketmeyi seviyor olabilirsiniz. Her halükarda soğuk kahve içmek için bir kafeye gitmeye ihtiyacınız yok. Çünkü soğuk kahve yapımı evde çok kolay!

İstediğiniz zaman evde soğuk kahve yapabilir, değişik lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Şimdi evde kahve yapımı tekniklerine ve soğuk kahve çeşitlerine bakalım.

1. Evde Kolay Soğuk Kahve Yapımı

Evde Kolay Soğuk Kahve

Evde soğuk kahve hazırlamanın en basit yollarından biri, çözünebilir kahveler. Bu kahveler instant ya da granül kahve olarak da biliniyor.

Ev yapımı soğuk kahvenin demlenme süresi çok kısa. Filtre kahvelerde olduğu gibi çok fazla ekipman da gerektirmiyor. Soğuk granül kahve yapımı için malzemelere bakalım.

Evde Kolay Soğuk Kahve Nasıl Yapılır?

 • Granül kahve
 • Sıcak su
 • Soğuk su
 • Buz
 • Süt
 • Şeker

Gelelim, evde soğuk kahve nasıl yapılır? Soğuk granül kahve yapmak için istediğiniz kadar granül kahveyi bardağın içine koyun ve az miktarda sıcak su ile kahvenin çözünmesini sağlayın.

Üzerine tercihen soğuk içme suyu ya da süt ekleyerek kahveyi iyice karıştırın. Bardağın en az ¼’ünü boş bırakın ve bu kısma da buz ekleyin. İsterseniz, instant kahveyi sıcak suda eritirken şeker de ekleyebilirsiniz.

Bu evde soğuk kahve tarifini lezzetlendirmek için şuruplar, çikolata parçacıkları gibi ekstra malzemeler de kullanabilirsiniz.

2. Evde Dalgona Kahvesi Yapımı

Evde Dalgona Kahvesi

Son birkaç yıldır oldukça popüler hale gelen Dalgona kahvesi, evde yapılabilecek en basit kahveler arasında. Bir granül kahve türü ve malzemelerini bulmak da oldukça kolay.

Soğuk kahve tarifi granül kahve kullanarak yapmak için malzemelere ve tarife bakalım.

Evde Dalgona Kahvesi Nasıl Yapılır?

 • Granül kahve
 • Sıcak su
 • Süt
 • Şeker
 • Buz

Dilediğiniz kadar granül kahveyi, şekeri ve sıcak suyu dar ve derin bir kaba alın. 1:1:1 oranını kullanabilirsiniz. Yani bir kaşık granül kahve için, bir kaşık şeker ve bir kaşık su kullanın. Bunların hepsini kabın içerisinde bir kaşık yardımıyla karıştırın.

Kahvenin ve şekerin tamamen eridiğinden emin olun. Ardından mikser ile en az 10 dakika bu karışımı çırpın. Karışımın koyu kahverengiden, açık bir renge döndüğünü ve köpürdüğünü göreceksiniz. Akışkan kıvamını kaybettiğinde Dalgona hazır demektir. İstediğiniz bir bardağın üçte ikisini buzla doldurun. Üzerine de süt ekleyin ve bardağın üçte birini boş bırakın. Hazırladığınız Dalgona kahveyi bardağın üzerine bir kaşık yardımıyla ekleyin ve beklemeden servis edin. İçmeden önce kahveyi süt ile tamamen karıştırmanız gerektiğini unutmayın.

3. Evde Frappe Yapımı

Evde Frappe Yapımı

Adını hep kahve dükkanlarında duyduğumuz ve severek tükettiğimiz Frappe aslında evde kolayca yapılabilir. Bu da bir granül kahve tarifi ve görünümü de Dalgona kahve kadar iştah açıcı.

Evde Frappe Nasıl Yapılır?

 • Granül kahve
 • Soğuk su
 • Buz
 • Şeker
 • Krema

Evde soğuk kahve yapmak için bir shaker ya da kavanoz içine 2 tatlı kaşığı çözünebilir kahve koyun. Üzerine aynı miktarda su ekleyin. Eğer şeker ilave etmek istiyorsanız, dilediğiniz kadar şekeri bu aşamada koyun. Ardından kapağını kapatarak en az 3 dakika çalkalayın. Sonra içinde oluşan köpüğü bardağınıza boşaltın.

Geride kalan sıvının içine 300 ml su ilave edip birkaç dakika daha çalkalayın ve bardağa dökün. Üzerine istediğiniz miktarda buz koyabilirsiniz. İsteyenler bardağın üzerine krema sıkabilir.

4. Evde Soğuk Filtre Kahve Yapımı

Evde Soğuk Filtre Kahve Yapımı

Yoğun tadıyla filtre kahve sevenler, yaz aylarında soğuk versiyonlarını da tercih ediyor. Üstelik French Press, Moka Pot, Chemex ya da Hario V60’tan birini kullanarak evde soğuk filtre kahve yapmak mümkün. Şimdi de bu buzlu kahve tarifinin malzemelerine geçelim.

Evde Soğuk Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

 • Demlenmiş filtre kahve
 • Buz
 • Süt
 • Şeker
 • Krema

Filtre kahve demleme araçlarından birini kullanarak demlediğiniz kahvenin soğuması için biraz bekleyin. İsterseniz kahvenizi bir saat kadar buzdolabında bekletebilirsiniz. Soğuyan kahveyi bardağınıza alın ve üzerine bardağı dolduracak kadar buz ekleyin. Süt eklemek isterseniz buz ile beraber dilediğiniz kadar sütü de bardağa ilave edin.

Şekerli bir filtre kahve içmek isterseniz buzları koymadan önce şekeri ekleyin ve iyice karıştırın. Bardağınızda etkileyici bir görünüm elde etmek ve kahvenizin tadını yumuşatmak için krema ekleyebilirsiniz.

5. Evde Cold Brew Yapımı

Evde Cold Brew Yapımı

Evde soğuk kahve demlemenin bir diğer farklı yöntemi de Cold Brew. Peki, cold brew kahve nasıl yapılır?

Bu demleme yönteminde, sıcak filtre kahvelere oranla daha yüksek bir kahve/su oranı kullanılıyor. Çünkü kahve hem soğuk suda hem de yavaş yavaş demleniyor.

Cold Brew için Hario Mizudashi gibi profesyonel ekipmanlar var. Fakat evde Cold Brew yaparken bir French Press, bir kavanoz ya da ağzı kapatılabilen bir sürahi de işinizi görecektir. Aynı şekilde filtre kağıdı yerine bir tülbenti ikiye katlayarak da kullanabilirsiniz.

Evde Cold Brew Nasıl Yapılır?

 • Öğütülmüş kahve
 • Ağzı kapatılabilecek bir kavanoz ya da şişe
 • Kağıt filtre ya da tülbent
 • Oda sıcaklığında su
 • Karıştırmak için bir kaşık

Kahve ve suyu, kavanozda birleştirin. Cold Brew demleme için ⅛ ya da 1/10 kahve-su oranını kullanabilirsiniz. Çok miktarda demleyip yavaş yavaş tüketebilirsiniz. Kahveyi kaşıkla iyice karıştırın ve suyun her taneciğe temas ettiğinden emin olun.

Damak zevkinize göre 8-48 saat arasında buzdolabında bekletin. Çıkardığınızda kağıt filtre ya da tülbent yardımıyla kahvenizi derin bir şişe ya da sürahiye süzün. Cold Brew kahvenizi direkt tüketebilirsiniz. Tercih ederseniz içerisine buz, şeker, süt, krema ya da şuruplar ekleyerek deneyebilirsiniz.

6. Evde Cold Drip Yapımı

Evde Cold Drip Yapımı

Evde Cold Drip yapmak aslında biraz zahmetli. Çünkü bunun için Cold Drip ekipmanına sahip olmanız gerekiyor.

Evde Cold Drip Nasıl Yapılır?

 • Cold Drip demleme aracı
 • Cold Drip kahve filtresi
 • Filtre kahve için öğütülmüş kahve
 • Buzlu soğuk su

Cold drip ile evde soğuk kahve yapmak için öğütülmüş kahveyi filtre kahve kağıdının üzerine koyun. Cold Drip için ⅛ kahve-su oranını kullanabilirsiniz. Ardından kahve yüzeyini düzleştirin. üzerine bir tane daha kağıt filtre koyun.

Cold Drip makinesinin damlama hızını saniyede bir ya da 3 saniyede bir olacak şekilde ayarlayın. Sert bir kahve için damlama sıklığını düşürebilir, yumuşak bir kahve için artırabilirsiniz.

Ekipmanın üst kısmında yarısı buzdan oluşan soğuk suyu ekleyin. Demlenen kahve en alttaki hazneye dolduğunda kahvenizi tüketebilirsiniz. Cold Brew’de olduğu gibi tat vermek için farklı malzemeler kullanabilirsiniz.

7. Evde Buzlu Americano Yapımı

Evde Buzlu Americano Yapımı

Sert kahve sevenler için soğuk bir tarifimiz daha var: Sıcak olarak çokça tüketilen Americano’nun buzlu versiyonu.

 • Demlenmiş Espresso kahve
 • Soğuk su
 • Buz

Evde soğuk kahve yaparken bir Americano hazırlamak için Espresso’nun oda sıcaklığına gelmesi için bir süre bekleyin. Ardından damak zevkinize göre soğuk su ekleyerek kahveyi seyreltin.

Bardağınızın yarısına kadar buz doldurun ve hazırladığınız soğuk Americano’yu buzun üzerine ekleyin. Buzlar erimeden tüketin.

Özetle, ev baristaları için kahve her gün zenginleşen bir deneyim alanı açıyor. Bu yedi tarifi deneyip kendi favorinizi belirleyebilir, sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Tariflere ekleme çıkarmalar yaparak yeni kahve çeşitleri elde edebilirsiniz. Denediğiniz tarifleri altta, yorumlarda bizimle paylaşın. <3

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi