fbpx
Tarifler

Americano Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Girdiğiniz her kahve dükkanının menüsündeki içeceklerin arasında Americano kahveyi görebilirsiniz. Çünkü Americano, uzun süredir var olan ve gerçek kahve severler arasında popüler olan bir kahve çeşidi.

Biz de bu yazımızda, nasıl ortaya çıktığını, hikayesini, Americano kahve yapılışını, faydalarını, kafein ve kalori oranlarını, filtre kahve ve americano farkını açıkladık. Keyifli okumalar!

Americano Kahve Nedir?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Espresso Americano olarak da bilinen bu kahve, suyla seyreltilmiş bir espressodur. Yani, Americano bir kahve içeceği ve kahve servis şeklidir. Bir kahve demleme yöntemi değildir.

Americano kahve içeriği Long Black ile benzerlik gösterse de, ikisinin de yapılışı ve sonuç ürünleri birbirinden oldukça farklıdır.

Bir Americano, bir veya iki espresso çekimi üzerine sıcak su dökülerek yapılır ve normal kahveye benzer hacim ve sertlikte bir içecek elde edilir. Bu kahvenin özelliği, espressonun tatlarını ve aromalarını alması, ancak daha az güçlü bir kahve olmasıdır.

Iced Americano ise, espressoya soğuk su ve buz eklenmesi ile eklenen soğuk Americano çeşididir.

Americano Kahve Hikayesi

Americano Kahve Hikayesi

Americano’nun menşei kesin olarak bilinmemekle birlikte çoğu kişinin anlattığı bir hikaye vardır.

Birçok kaynak, Americano’nun ortaya çıkışını II. Dünya Savaşı’na bağlar. Hikayeye göre o yıllarda kahve, askerler için çok önemli ve gereklidir. Hatta kayıtlar bir askerin yılda 14-15 litre kahve tükettiğini söyler.

İtalya’da bulunan Amerikan askerleri evlerinde alışık oldukları kahveyi bulamazlar ve espresso kahveden o kadar nefret ederler ki, onu daha az acı ve daha lezzetli hale getirmenin bir yolunu ararlar. Espressoyu sıcak suyla seyrelterek daha içilebilir hale getirirler ve adı da anlaşılabileceği gibi “caffè Americano” olur.

Bu isim, İtalyanlar tarafından alaycı olarak “Amerikalıların içtiği kahve” şeklinde yorumlanarak verilmiştir.

Gerçekte, bu isimli kahve daha önce ortaya çıkmış olabilir. 1920’lerin sonunda, bir yazar “americano” içen karakterler hakkında yazmıştır. Ancak bu kahvenin nasıl yapıldığından bahsetmemiştir.

Americano Kahve Nasıl Yapılır?

Espresso ve sıcak su birleşiminden oluşan Americano tarifi kulağa basit gelebilir. Gerçekte, hem malzemelerin kalitesi hem de bunların bir araya getirilme şekli bu kahveyi iyi bir şekilde yapabilmek için çok önemlidir.

Harika bir Americano yapmak için harika bir espresso ile başlamalısınız.

Americano Kahve Nasıl Yapılır

“Espresso çekirdekleri” diye bir şey yoktur. Espresso, standart damla kahve yapmak için kullanılan kahve çekirdeklerinden yapılır. Farklılaşan tarafları kavurma, harmanlama ve demleme işlemlerindedir. Bu nedenle mükemmel espresso için en kaliteli çekirdekler kullanılmalıdır.

Benzer şekilde kahve yaparken temiz, tatlı su da çok önemlidir. Özellikle Americano kahve yapıyorsanız, su iki kat önemlidir. Sıcaklığı da 85-95 derece arasında olmalıdır.

Kullanılan oran ise, 1:3’tür. Yani, 1 shot (30 ml) espressoya 3 shot (90 ml) su eklenir. 2 shot espresso için bu miktar 180 ml olacaktır.  Şimdi tarife geçmeden önce malzemelere bakalım.

Malzemeler

 • 2 shot espresso
 • 180 ml sıcak su

Americano Kahve Tarifi

Bir espresso makinesi ya da moka pot kullanarak espresso kahveyi hazırlanır ve su ısıtılır.

Americano kahve yapımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri espresso ve kahvenin birleşme şekli ve sırasıdır. Caffè Americano, espresso ve sıcak su karıştırılarak yapılmaz. Bardakta katmanlı olacak şekilde birleştirilir.

Bazı insanlar espressonun üzerine sıcak su dökülmesi gerektiğine inanırlar ve bu yöntemin espressonun yapısını ve kremasını en iyi şekilde koruduğunu söylerler.

Bazıları da, Americano yapmanın doğru yolunun espressoyu suyun üzerine dökmek olduğunu söyler. Bunu savunmalarının nedeni de, suyun çok sıcak olması durumunda espressonun suyun sıcaklığıyla yanmasını önlemektir.

Hangisini tercih edeceğiniz size kalmışken önemli olan kahveyi çok karıştırmamaktır. Bu, espressonun köpüğünün sönmesine neden olur. Bunu önlemek için kahve ve suyu dökerken oldukça yavaş hareket edilmelidir.

Americano Kahve İçin İpuçları

 • Derin, zengin bir tat için koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri kullanın.
 • Kaynama noktasında değil, kaynama noktasına yakın sıcaklıkta su kullanın.
 • 1 shot değil, 2 shot espresso ile yapın.
 • Bardağı önceden ısıtın.
 • Espresso çekimini direkt Americano bardağının içine yapın.
 • Önerimiz olarak, suyu espressonun üzerine dökün.
 • Suyu dökerken kremanın çok fazla dağılmamasına özen gösterin.
 • İyi bir tat için 1:3 kahve-su oranını kullanın.
 • Americano’yu içmeden önce karıştırmayın.

Americano Kahve Faydaları

Bir Americano, kahve çeşitleri arasında en sağlıklı içeceklerden biridir, çünkü esas olarak iki malzemeden yapılır. Sıfır şeker ve süt ürünü içerir ve bu da onu diyet için ideal bir içecek haline getirir.

 • Sindirime yardımcı olur. Yemekten sonra bir Americano içerseniz, vücudunuz yiyecekleri daha hızlı sindirebilir ve fazladan kalori yakabilir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur. Yiyecekleri daha iyi sindirmeye yardımcı olan Americano, yağ yakımını da hızlandırır ve iştahı kapatır.
 • Diyabet riskini azaltır. İnsülin üretimini ve hücresel insülin duyarlılığını artırarak diyabet tedavisine yardımcı olur.
 • Doğal detoks sağlar. Vücudumuzun temizlik maddesi olan karaciğeri uyarır. Vücudumuza giren ilaçlar, yiyecekler ve diğer maddeler karaciğer tarafından parçalanır. Kahve tükettiğimizde karaciğer daha iyi çalışır.
 • Mutluluk verir. Americano’daki kafein ruh halinizi yükseltebilen ve kullanıldığında sizi anında neşelendirebilen bir psikoaktif maddedir.

Americano Filtre Kahve Farkı

Americano Kahve Kalori

Americano kahve kaç kalori? Bir fincan Americano, yaklaşık 9-15 kaloridir.

Americano Kafein Oranı

Americano, ortalama 60-120 mg arasında kafein içerir.

Americano Filtre Kahve Farkı

Americano ve filtre kahve farkı nedir? Basitleştirmek gerekirse, Americano seyreltilmiş bir espresso iken, filtre kahve başlı başına bir demleme yöntemidir.

Americano ve filtre kahve arasında demleme süreci, kahve öğütme derecesi, kahve kavurma derecesi, demlemede kullanılan kahve makinesi ve ekipmanlar, kafein içeriği, tadı ve krema oranları farklılık gösterir.

Americano Kahve Faydaları

SSS

Şimdi de Americano kahve hakkında merak edilen ve sıkça sorulan sorulara yanıt verelim.

Americano Ne Demek?

“Caff è Americano” İtalyancada “Amerikan kahvesi” anlamına gelir.

Americano Nasıl Bir Kahve? Americano Kahve Tadı Nasıl?

Americano kahve içindekiler espresso ve sudan oluştuğu için, temelde espressoya göre daha hafif, fakat espressonun lezzetini ve kremasını içeren bir kahvedir.

Aroma olarak filtre kahve çeşitlerinden daha zengindir. Espressonun kadifemsi köpüğünden dolayı ağızda ipeksi bir his bırakır.

Americano Kahve Sert Mi?

Americano, çoğu kahve sever tarafından filtre kahveden sert, espresso kahveden yumuşak olarak sınıflandırılır.

Americano Acı Mı?

Evet, espresso ile yapıldığı için, espresso kahvenin sahip olduğu acılığı barındırır fakat suyla seyreltildiği için espressoda olduğu kadar yoğun bir acılık hissettirmez. Yine de sütlü ya da kremalı yumuşak kahvelere oranla daha acıdır.

Americano Kahve Fincanı Nasıl Olmalı?

Americano için genellile cappuccino bardaklarına benzer fincanlar kullanılır. Americano küçük bir içecek olduğu için ısıyı koruyacak kalınlıkta ve malzemede fincanlar kullanılmalıdır.

Kahve yapılmadan önce fincan ısıtılmalıdır.

Americano Nasıl Bir Kahve

Americano Kahve Nasıl İçilir?

Americano, genellikle içerisine hiçbir ekleme yapılmadan, direkt olarak içilir. Espresso gibi içmeden önce karıştırılmaz.

Eğer Americano kahvenizi şekerli içmek isterseniz, şekeri espresso içerisine karıştırmanız, ardından şeker çözündüğünde üzerine suyu eklemeniz gerekir. Böylece fincanda bulanık bir görüntü oluşmaz.

Americanoyu sert bulanlar içersine süt ya da süt köpüğü ekleyebilir.

Americano Filtre Kahve Midir?

Hayır, Americano, espresso üzerine sıcak su eklenmesiyle yapılır. Espresso, temelde öğütülmüş kahvenin üzerinden basınç yoluyla sıcak su geçirilmesiyle elde edilir.

Dolayısıyla öğütülmüş kahvenin üzerine eklenen suyun yer çekimi ile uzun sürede kahveyi demleyerek aktığı filtre kahve demleme yönteminden farklı bir teknikle demlenir. Tatları, gövdeleri, notaları ve kafein oranları oldukça farklıdır.

En Son Yazılar
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Türk KahvesiTarifler

Yumuşak İçimli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Klasik Türk kahvesi tarifini acı bulanlar ya da daha hafif bir tarif isteyenleri buraya alalım. Yumuşak içimli Türk kahvesi tarifimizle, lezzet listenize…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir