fbpx
Ekipman

Aeropress ve French Press Farkları: 10 Fark

AeroPress ve French Press farkları, özellikle bunlardan birini satın almak isteyenler için dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Her ikisinin adında da “press” geçmesine rağmen, aslında çok farklı çalışıyorlar.

Bu makinelerde demlenen kahveler farklı kalitelerde oluyor, demleme süreleri, tatları, yöntemleri de farklı. Bu nedenle farklı yaşam tarzlarına hitap ediyorlar.

Kendi koşullarınıza, damak zevkinize ve tercihlerinize göre hangi demleme ekipmanını tercih edeceğinize yazımızın sonunda karar verebilirsiniz. Şimdi, French press vs AeroPress karşılaştırmasına geçelim.

AeroPress

Kahve sektöründe, genel olarak yeni bir araç AeroPress. AeroPres’te sıcak su ile birleştirilen kahve, ince bir kağıt filtreden bir bardağa akması için piston yoluyla basınç uygulanıyor.

Bir seferde sadece tek porsiyon kahve hazırlanabiliyor. Çoğunlukla BPA içermeyen kauçuktan üretiliyor. Boyutu ve dayanıklılığı sayesinde kampçılar ve seyahat edenler için popüler bir araç.

Kullanılan kağıt filtre, bardağa kahve yağlarının ve tortuların girmesini önlüyor. Böylece lezzetli ve temiz bir kahve ortaya çıkıyor.

Demleme türü olarak iki ana yönü var. İlki; normal yön. Yani, filtre kapağını demleme haznesine takarak kupanın üzerine yerleştirmek. Fakat bu işlem, kahvenin henüz demlenmeden bardağa akmasına neden olabiliyor.

İkinci yöntem ise ters yön. Yani, pistonu demleme haznesine takarak filtre kapağı takılan açık kısmın yukarı bakacak şekilde konumlandırılması.

Kahve, filtre kapağı açık şekilde demleniyor, böylece erkenden bardağa akması engelleniyor. Fakat buradaki sıkıntı da, AeroPress’in ters çevrilmesi.

Filtreyi taktıktan sonra ekipmanı bardağınıza ters çevirmeniz gerekiyor. Bu adım ilk birkaç denemede tehlikeli olabiliyor. Ortalam 1-3 dakikada demleme işlemi tamamlanıyor.

Kahve öğütme dereceleri ya da demleme süresi gibi değişkenlerle oynamak ve yüzlerce farklı tarif elde etmek mümkün. Hatta Espresso’ya benzer yoğunlukta kahve elde etmek bile mümkün.

Meraklı ve denemeler yapmayı seven kahve tutkunları için mükemmel bir kahve demleme aracı.

Aeropress Artıları

AeroPress Artıları

 • Çok yönlü
 • Temiz, lezzetli kahve ortaya çıkarır
 • Dayanıklı
 • Taşınabilir
 • Tek servislik bir demleme aracı
 • Temizlemesi kolay

AeroPress Eksileri

 • Tehlikeli olabilir
 • Fiziksel güç gerektirir
 • French Press’ten daha karmaşıktır
 • Birden fazla fincan kahve demlemek için uygun değil

French Press

Fransız Basını

French Press dünyadaki en popüler kahve demleme araçlarından biri.

Uzun bir hazne, kapağa ve metal ağ filtreye bağlı bir çubuktan oluşuyor. French press kullanımında kahve sıcak su ile demlendikten sonra metal filtre dibe doğru bastırılıyor.

Sonuç olarak, güçlü bir tada sahip ağır bir kahve ortaya çıkıyor. Genelde kalın bir öğütme derecesi gerektiriyor. 4-5 dakikada demleniyor. AeroPress’e göre daha yağlı ve tortulu bir kahve ortaya çıkarıyor.

French Press Artıları

 • Kullanımı kolay
 • Zengin, ağır bir kahve ortaya çıkarıyor
 • Başında beklemek gerekmez
 • Küçük bir hazırlık aşaması gerektiriyor
 • Çok miktarda kahve demleyebiliyor
 • Her kahve aynı tutarlılığa sahip

French Press Eksileri

French Press Eksileri

 • Kahvenin tadı bulanık
 • Yağ oranlarından dolayı daha az sağlıklı
 • Ağızda ağır bir his bırakıyor
 • Temizlenmesi daha zor

AeroPress vs French Press: Hangisi Daha İyi?

AeroPress ve French Press farklarına bakarken her iki kahve demleme aracının da iyi ve kötü yanlarını inceledik. Şimdi de bazı kriterlere göre AeroPress vs. French Press karşılaştırmasına bakalım.

AeroPress vs French Press

Aeropress ve French Press Farkları: Tasarım ve Dayanıklılık

Hem AeroPress hem de French Press, birkaç parçadan oluşan basit bir tasarıma sahip.

Bu basitlik, her iki demleme aracının da temizlenmesini, kullanılmasını ve bakımını oldukça kolay hale getiriyor. Genellikle ömür boyu kullanılabiliyorlar.

French Press, genelde metal ya da plastik bir çerçeve ve kapak, ısıya dayanıklı cam sürahi ve bir çubuğun ucuna takılan metal bir filtreden oluşuyor.

Tüm bu parçalar içinde en sık zarar gören cam sürahi oluyor çünkü kırılabiliyor. Onun dışında ömür boyu kahve demlemek için kullanabilirsiniz.

AeroPress ise, daha az parçadan oluşuyor ve basınç altında daha dayanıklı. Gıda ile temas için güvenli bir kauçuktan üretiliyor. Bir demleme haznesi, filtre kapağı ve pistondan oluşuyor.

Parçalar oldukça kaliteli olduğu için kırılma, çatlama gibi kazalar çok az yaşanıyor.

AeroPress ve French Press farkları arasında bir de hacim var. French Press, birçok farklı boyutta üretilirken, AeroPress genelde tek boyutta üretiliyor.

Eğer biraz sakar olduğunuzu düşünüyorsanız, her gün cam hazneli bir French Press kullanmak yerine AeroPress tercih edebilirsiniz.

Diğer yandan, tek seferde daha çok filtre kahve demlemek isterseniz, French Press daha yerinde bir tercih olacaktır.

fransız basını

Demleme Kolaylığı

AeroPress ve French Press karşılaştırması yapacak olursak, ikisinin de kullanımı çok kolay fakat birbirinden farklı. Her iki araç da “immersion” dediğimiz batırma-daldırma demleme yöntemini kullanıyor.

Bu yöntemde temel olarak su ve öğütülmüş kahve, filtreleme işleminden önce bir süre bir arada kalıyor ve ekstraksiyon işlemi gerçekleşiyor.

Filtreleme aşaması ise, dışarıdan müdahale ile başlayan bir adım. AeroPress French Press farkı ise tam olarak bu filtreleme aşamasında ortaya çıkıyor.

French Press’te, bir sürahi içerisine konulan kahve ve su demlendikten sonra, filtre bu karışımın üzerine bastırılıyor. Böylece kahvenin telvesinin dibe itilmesi sağlanıyor. Ortaya çıkan filtre kahve ise üstte kalıyor. Kolay ve pratik.

AeroPress’te ise işin içine basınç unsuru giriyor. Yine aracın haznesinde su ve kahve karıştırıldıktan sonra üzerine piston yerleştiriliyor.

Pistonun aşağı bastırılmasıyla basınç oluşuyor ve kahve filtreden geçerek alttaki bardağa süzülüyor.

Aynı zamanda AeroPress’te kağıt filtre gerekiyor. Bu da, demleme sırasında dikkat edilmesi gereken bir unsur daha ortaya çıkarıyor.

Çünkü hem her seferinde yeni filtre kullanmanız gerekiyor. Hem de kahvenize kağıt tadı geçme ihtimali doğuyor.

Genel olarak French Press de, AeroPress de, demleme açısından zor ya da karmaşık değil. Fakat farkları var. Eğer basitlik, tutarlılık ve sürdürülebilirlik istiyorsanız, French Press daha iyi bir seçim.

aeropress

Aeropress ve French Press Farkları: Kahve Aroması ve Kalitesi

Hem French Press hem de AeroPress dengeli ve zengin bir kahve ortaya çıkarıyor. Yalnızca tadında, bazı nüans farklılıkları ortaya çıkıyor.

French Press’in sahip olduğu metal filtre, tam gövdeli ve tam aromalı bir kahve ortaya çıkarıyor.

Filtresi, kağıt filtre kadar sıkı dokunmadığı için, mikroskobik kahve telveleri ve doğal yağlar kahveye geçiyor. Böylece ağır ve dolgun bir kahve ortaya çıkıyor.

AeroPress’te ise kağıt filtre kullanılıyor. Böylece French Press’e kıyasla daha parlak, canlı ve temiz bir kahve ortaya çıkıyor.

Fakat lezzet veren birçok yağ ve mikro telveler de filtreden geçemiyor. Böylece daha hafif bir kahve ortaya çıkıyor.

Aeropress vs French Press Farkları

Çok Yönlülük

Aeropress vs French Press farklarından biri de çok yönlülük. French Press, mükemmel sıcak filtre kahveler demliyor fakat genelde ortaya çıkan kahve hep aynı oluyor. Aynı zamanda cold brew için de kullanılabiliyor.

AeroPress ise ortaya birden fazla sıcak kahve çıkarabiliyor: Daha ağır, daha koyu ya da daha hafif gibi… Hatta Espresso’ya çok yakın bir kahve demlemek bile mümkün.

Seyahat Dostu

Her iki kahve demleme aracı manuel kullanıma sahip ve elektrikli değil. Bu nedenle dünyanın her yerine taşınabilir ve her ortamda kolaylıkla kullanılabilir.

Fakat AeroPress ve French Press farkları ise dayanıklılık konusunda oluyor. French Press’in cam haznesinin kırılma ihtimalinin olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla kırılmaz, dayanıklı bir malzeme olan kauçuktan yapılmış AeroPress, seyahat için daha uygun.

Hafif, küçük ve kullanımı kolay. Özellikle kamp, yürüyüş ya da uçuşlar için çok daha uygun.

Seyahat Dostu

AeroPress ve French Press Farkları ve Karşılaştırması

İki kahve demleme aracının da özelliklerine ve kullanma yöntemlerine baktık. Şimdi AeroPress ve French Press farklarını daha kısa bir şekilde özetleyelim.

AEROPRESFRANSIZ BASIN
Basınç altında demlenirBasınç yok, sadece batırma işlemi
İnce kağıt filtreMetal ağ filtre
PlastikCam ya da çelik
Tek seferde tek bardak kahve demlerTek seferde birkaç bardak kahve demleyebilir.
Genellikle orta, ince kahve öğütme derecesi. Değişken öğütme boyutları kullanılabilir.Kalın öğütme
1-3 dk demleme süresi4-5 dk demleme süresi
Temizlemesi kolayİyi bir şekilde temizlemek zor
Parlak, temiz, net tatDerin, zengin tat
Yağ ve tortu içermeyen orta dereceli gövdeTam gövde, yağ ve tortu içerir
Denemeler yapılabilirDenemeler için uygun değil, tutarlı sonuçlar verir

AeroPress vs French Press Karşılaştırması ve Farkları

Sonuç olarak;

AeroPress ve French Press farklarını ayrıntılı olarak inceledik.

Aeropress, farklı tarifler denemeyi seven, tek seferde tek fincan kahve yapmak isteyen, gittiği her yerde kahve demlemek isteyenler için uygun.

French Press ise zengin kahveyi seven, çok miktarda kahve demlemek isteyenler tarafından tercih edilebilir.

AeroPress ve French Press farklarını gördükten sonra ikisi arasında hangisinin en iyi olduğunu söylemek zor. İkisi de kendi tarzlarına, yöntemlerine sahip.

Peki, French Press mi? Aeropress mi? Burada net bir tercih, doğru ya da yanlış yok. Yaşam tarzınız, lezzet tercihleriniz doğrultusunda sizin için en uygun olan ekipmanı tercih edebilirsiniz.

En Son Yazılar
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Türk KahvesiEkipman

En İyi Türk Kahvesi Hangi Cezvede Yapılır?

Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ile Türk kahvesi yapmanın onlarca farklı yolu var. Kimi zaman elektrikli cezveler, kimi zaman bakır cezveler, kimi zaman da…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir