fbpx
Tariflerİyi BilgiTürk Kahvesi

Yağ Yakıcı Kahveler – 7 Tarif

Kahvenin faydaları arasında sayılan etkilerinden biri yağ yakması. Yağ yakıcı kahveler nelerdir? Yağ yakmak için hangi kahve kullanılır? En çok hangi kahve yağ yakar? Tüm soruları bu yazımızda cevapladık.

Yağ Yakıcı Kahveler

Yağ yakan kahve tariflerine geçmeden önce, kahve ile yağ yakımının nasıl gerçekleştiğine bakalım.

Yağ Yakıcı Kahve

Kahvenin içerisinde yüksek oranda kafein bulunur. Kahve içenlerin uykusunun kaçtığını, odak süresinin arttığını biliyoruz. Yani; kafein bir uyarıcı ve sinir sistemini uyarır.

Bu durumda vücut kafein tarafından uyarıldığında “Katekolamin” isimli maddeler salgılanır. Bunların arasında adrenalin, dopamin gibi hormonlar bulunur.

Salgılanan maddeler direkt vücuttaki yağ hücrelerini hedef alarak bunları yakıt olarak kullanır. Yani bunları parcalar ve vücut için enerji üretir. Kahvenin yağ yakıcı etkisi de bu şekilde açıklanır.

Fakat burada yağ yakıcı olan kahvenin sade kahve olduğunu hatırlatalım. Çünkü, kahve şeker ve karbonhidratla birleştiğinde yağ yakıcı etkisi yok olur. Bunun nedeni de karbonhidrat ve şekerle birlikte artan insülin hormonu seviyesidir.

Yukarıda bahsettiğimiz katekolamin’ler sadece insülin hormonunun yokluğunda yağ yakıcı etkiye sahiptir.

Yağ Yakmak İçin Hangi Kahve?

En Çok Hangi Kahve Yağ Yakar

Yukarıda açıkladığımız nedenlerden sonra, yağ yakıcı kahve nasıl olmalıdır? Yağ yakmak istiyorsanız, sade kahve tüketmelisiniz. Fakat bu, tamamen şekersiz kahve tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Çünkü kimileri sade kahveyi severken, kimilerine de sade kahve acı gelebilir.

En Çok Hangi Kahve Yağ Yakar?

Sade kahve, yağ yakıcı etkinin en çok görüldüğü kahve türüdür. Fakat bunu içemiyorsanız, rafine şeker yerine bal gibi, pekmez gibi doğal tatlandırıcıları tercih edebilirsiniz.

Tarçın, kakule, limon da kahvenize ekleyebileceğiniz farklı aromalardandır.

Yağ Yakımına Yardımcı Olan Kahveler

Yağ Yakımına Yardımcı Olan Kahveler

Gelelim yağ yakıcı kahve tariflerine. Aslında kahvenin sade halinin yağ yakıcı etkisinin en fazla olduğunu söyledik. Fakat bu etkiyi daha da iyi hale getiren bazı alternatifler vardır.

Özellikle diyet programlarında diyete yardımcı olarak tüketilen bu kahveler, tokluk hissi sağlama, tatlı isteğini bastırma gibi özelliklere de sahiptir. Şimdi sırasıyla yağ yakımına yardımcı olan 7 kahve tarifine bakalım.

1. Yağ Yakan Hindistan Cevizi Yağlı Türk Kahvesi

Hindistan Cevizi Yağlı Türk Kahvesi

Yağ yakıcı kahveler listemizin ilk başında, son yıllarda oldukça popüler olan Hindistan cevizi yağlı Türk kahvesi geliyor.

Türk kahvesi ve Hindistan cevizi yağı birleştiğinde, özellikle sporcuların ve diyet yapanların listelerine eklenen yağ yakıcı, enerji verici ve tok tutan bir kahve çeşidi ortaya çıkıyor.

Yapımı oldukça kolay. Türk kahvesi yaparken tüm malzemelerin birleştirildiği ilk aşamada Hindistan cevizi yağı da içerisine ekleniyor ve normal bir şekilde pişiriliyor.

Hindistan cevizi yağlı Türk kahvesinin nasıl yapıldığını ve faydalarını daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek isterseniz buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Zayıflamaya Yardımcı Tereyağlı Türk Kahvesi

Tereyağlı Türk Kahvesi Faydaları

Kahve ve yağ birleşiminden bahsetmişken, tereyağlı Türk kahvesinden bahsetmemek olmaz. Bu kahve, özellikle karbonhidrat ve protein besinlerinin kısıtlandığı diyet listelerine ekleniyor.

Kahvenin, karbonhidrat yokluğunda iyi bir yağ yakıcı olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla Türk kahvesine tereyağının eklenmesiyle bu özelliği daha da artıyor.

Vücuda enerji verirken yağ yakan bu kahve aynı zamanda insana tokluk hissi de veriyor. Tarifi için Tereyağlı Türk Kahvesi ve 6 Faydası yazımıza bakabilirsiniz.

3. Yağ Yakımına Yardımcı Kakaolu Türk Kahvesi

Kakaolu Türk Kahvesi

Kakao ve kahve genellikle kahvenin acı tadından hoşlanmayanlar için bir alternatif. Kahvenin tadını yumuşatarak daha kolay bir içim sağlıyor. Fakat aynı zamanda yağ yakan kahvelerden biri olduğunu da biliyor muydunuz?

Bu yağ yakıcı kahve tarifinde özellikle çiğ kakao kullanılıyor. Bu da kahve ile birleştiğinde metabolizmanın çalışmasını hızlandırıyor ve yağ yakımına yardımcı oluyor. Aynı zamanda aniden gelen tatlı krizlerini de önlemeye yardımcı oluyor.

Faydaları ve tarifi için Kakaolu Türk Kahvesi Faydaları ve 5 Adımda Tarifi isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Yağ Yaktıran Tarçınlı Sütlü Kakaolu Türk Kahvesi

Tarçınlı Sütlü Kakaolu Türk Kahvesi

Türk kahvesinin bir antioksidan kaynağı olduğunu biliyoruz. Fakat tarçınlı sütlü kakaolu Türk kahvesi bu konuda daha da zengin.

Tarçın ve kakao sayesinde yağ yakımını hızlandırırken, süt tokluk hissi veriyor ve böylece kilo vermeyi hızlandırıyor.

Yağ yakan sütlü kahve tarifini buradaki yazıdan okuyabilirsiniz.

5. Cayır Cayır Yağ Yakan Sütlü Tarçınlı Türk Kahvesi

Sütlü Tarçınlı Türk kahvesi

Tarçın, metabolizma üzerinde hızlandırıcı bir etkiye sahip. Bu özelliği Türk kahvesi ile birleştiğinde ortaya uzun süreli tüketiminde aşırı yağ yakıcı bir kahve türü çıkıyor.

İçeriğindeki süt uzun süre tokluk hissi verirken, tarçın ise tatlı ve şekerli şeyler tüketme isteğini bastırıyor. Tüm bunlar birleşince, kilo verme sürecinde de etkisi büyük oluyor.

Sütlü Tarçınlı Türk kahvesi hakkınca merak ettiğiniz soruların cevaplarını ve tarifi ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

6. Yağ Yakan Kahve Kakuleli Türk Kahvesi

Kakuleli Türk Kahvesi

Baharatlı kahveler arasında yağ yakıcı özelliği olanlardan biri de kakuleli Türk kahvesi. Kolay bir şekilde hazırlanan bu kahve sadece yağ yakan özelliğiyle öne çıkmıyor. Aynı zamanda hazmı kolaylaştırıyor, mükemmel bir idrar söktürcü ve ödem attırıcı.

Faydalarına ve tarifine buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

7. Zayıflatan Limonlu Türk Kahvesi

Basit bir şekilde Türk kahvesine limon suyu eklenerek hazırlanan Limonlu Türk kahvesi, yağ yakımına yardımcı bir tarif. Limonun barındırdığı C vitamini kafein ile birleştiğinde ortaya müthiş bir enerji yükseltici kahve çıkıyor.

Metabolizmayı hızlandırırken mideyi de koruyor. Özellikle kahve tüketirken mide problemleri yaşayanlar için bir alternatif.

Faydaları ve tarifi için Limonlu Türk Kahvesi Yapımı ve 4 Faydası yazımıza bakabilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir