fbpx
TariflerTürk Kahvesi

Tereyağlı Türk Kahvesi ve 6 Faydası

Tereyağlı Türk kahvesi, son zamanlarda diyet listelerinin başında gelen bir kahve tarifi. Peki nedir? Ne işe yarar? Nasıl yapılır? Cevapları püf noktalarıyla birlikte bu yazımızda verdik.

Tereyağlı Kahve Ne İşe Yarar?

Tereyağlı Kahve Ne İşe Yarar

Tereyağlı Türk kahvesi, özellikle protein ve karbonhidrat kaynaklarının kısıtlandığı diyet türlerinde kilo vermeye yardımcı içecek olarak tercih edilen bir kahve.

Temelde, diyet listelerinde bulunan kahvenin şekersiz ve kremasız sade halinin yağ yakımına yardımcı olduğu bilinir. Bunun yanında kalp sağlığı bakımından oldukça faydalıdır. Yoğun antioksidan oranları sayesinde kanser riskini de düşürür.

Genellikle tereyağı da diyet listelerinden uzak tutulur. Bundan dolayı bu ikisini diyetle birlikte düşünmek, biraz kafa karıştırıcı olabilir. Benzer şekilde hindistan cevizi yağı ile yapılan bir Türk kahvesi çeşidi de bulunur.

Fakat tereyağlı kahve, ketojenik diyetle birlikte tüketildiğinde yağ yakımına yardımcı olur, vücuda enerji verir. Aynı zamanda tokluk hissi de sağlar.

ABD kaynaklı uzmanlar, kahvenin içerisine şeker yerine tereyağı koymanın daha faydalı ve sağlıklı olduğu yönünde açıklamalarda bulundular.

Tabii ki burada bahsettiğimiz, suni olarak üretilen yağlar değil, doğal olarak üretilmiş tereyağıdır.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Tereyağlı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Gelelim, tereyağlı Türk kahvesi yapılışına. İlk önce malzemelere bakalım.

Malzemeler

1 Kişlilik

  • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1 fincan dolusu içme suyu
  • Cezve
  • Kaşık

Tereyağlı Türk Kahvesi Tarifi

Tereyağlı kahve yaparken, temel mantık kahveyi yapmak ve içerisine tereyağı eklemek üzerinedir. Kahve sıcak olduğu için, tereyağı da hızla içerisinde erir ve içilebilecek kıvama gelir.

İlk olarak Türk kahvesini ve suyu cezvenin içerisine alın ve kaşık ile iyice karıştırın. Ardından en kısık ateşte ocağa koyun ve pişmesini bekleyin.

Eğer dilerseniz, bu aşamada kahvenize şeker ya da başka bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Fakat tereyağlı kahve genellikle diyetle birlikte tüketilen bir içecek olduğundan, şeker tüketimini sınırlı tutmak isteyebilirsiniz.

Kahve kabarmaya başladığında ocaktan alın ve bir kaşık yardımıyla köpüğünü fincana alın. Ardından kalan kahveyi tekrar ocağın üzerine koyun ve yeniden kabarmasını bekleyin.

Kenarlarından köpürmeye başladığında kaynamasına izin vermeden ocağı kapatın ve kalan kahveyi de fincana dökün. Ardından hiç vakit kaybetmeden üzerine bir çay kaşığı tereyağını koyun.

Tereyağı, yaklaşık 1 dakika içerisinde kahvenin üzerinde eriyecektir. İsterseniz karıştırarak, istemezseniz de direkt olarak tereyağlı kahvenizi tüketebilirsiniz. Damak zevkinize göre, tereyağı miktarını 2 çay kaşığına çıkarabilir ya da yarım çay kaşığına düşürebilirsiniz.

Uzmanlar, günde 1 fincan tereyağlı Türk kahvesi tüketmenin yeterli olduğunu söylemekte. Fakat bunun faydalı olabilmesi için bir diyet ile birlikte uygulanması gerektiğini de hatırlatalım.

Afiyet olsun!

Tereyağlı Türk Kahvesi Faydaları

Tereyağlı Türk Kahvesi Faydaları

Tereyağlı kahvenin faydaları oldukça fazladır. İlk olarak, tereyağı tüketildiğinde, bundan salınan enerji oldukça yavaş dönüşür. Dolayısıyla tereyağlı Türk kahvesi de uzun süre tokluk hissi verir.

Özellikle sabah aç karınla içilen tereyağlı kahve, sabah hissedilen açlık krizlerini önler, odaklanmayı artırır, dikkat dağınıklığını giderir.

Aynı zamanda iştahın azalmasını sağlar. Tereyağının sahip olduğu yüksek yağ oranı sindirimi yavaşlatır.

Tereyağlı kahve, enerji seviyelerini yükseltir ve egzersiz sırasında yorgunluk hissini azaltır. Özellikle egzersiz öncesinde sıklıkla tercih edilen bir içecektir. Halsizliği giderir.

Tereyağlı Türk kahvesinin diyabet ve alzheimer hastalıklarına karşı da koruma sağladığı bilinir. Aynı zamanda az da olsa ağrı kesici özelliği vardır. Özellikle iskelet ve kas ağrılarını hafifletir.

Tereyağlı kahve faydalarından biri de eklemlerdeki kireçlenmeyi azaltması, kemik erimesini önlemesidir. Bunun yanıda kahveye tereyağı koymak cildi güzelleştirir ve grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar.

Tereyağlı Türk Kahvesi Besin Değerleri

  • Kalori: 445
  • Toplam yağ: 50 gram
  • Sodyum: Günlük ihtiyacın %9’unu karşılar
  • A Vitamini: Günlük ihtiyacın% 20’sini karşılar

Sıkça Sorulan Sorular

Tereyağlı Türk Kahvesi

Türk Kahvesine Tereyağı Konur Mu?

Evet, Türk kahvesine, filtre kahveye, espressoya ya da benzer yöntemlerle demlenen sade kahvelerin içerisine tereyağı konulabilir.

Kahveye konulan tereyağı, enerji ve tokluk hissi verir. Halsizliği giderir ve spor öncesinde yorgunluk hissini yok eder.

Tereyağlı Türk Kahvesi Ne Zaman İçilmeli?

Tereyağlı kahve tokluk hissi verdiği için genellikle uzmanlar tarafından sabah kahvaltılarından önce ve spor aktivitelerinden önce içilmesi önerilir.

Kahvaltı öncesinde içildiğinde, hem enerji vererek odaklanmayı artırır hem de tokluk hissi vererek besin tüketimini azaltır.

Spor öncesinde tüketildiğinde de fiziksel aktivite sırasında yorgunluk hissini azaltır, enerjiyi artırır.

Tereyağlı Türk Kahvesi Zayıflatır Mı?

Tereyağlı kahve, tek başına zayıflamayı sağlayan bir içecek değildir. Ancak, bir diyet ile birlikte bunun bir parçası olarak kullanıldığında faydalı olabilir. Çünkü, tereyağlı Türk kahvesi ile zayıflayanlar olduğu bilinmektedir.

Kilo vermek isteyenlerin kilo alımını da sınırlaması gerekir. Bu durumda tereyağlı Türk kahvesi tüketirken kalorisine bakıp tüketmek daha doğru bir karar olabilir.

Tereyağlı Türk Kahvesi Bağırsakları Çalıştırır Mı?

Türk kahvesinin tek başına bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı bilinir. Kesin olmamakla beraber, tereyağlı kahvenin de benzer bir etkisi olduğu deneyenler tarafından söylenmektedir.

Tereyağlı Türk Kahvesi Diyeti

Tereyağlı Türk Kahvesi Diyeti Nedir?

Tereyağı, MCT olarak bilinen orta zincirli trigliserit yağ içerir. Bu yağ türü ise genellikle ketojenik diyet, yani protein ve karbonhidratın kısıtlandığı diyet türlerinde tüketilir.

Ketojenik diyet sırasında kalori kısıtlaması yapılır. Dolayısıyla tereyağlı kahve de, içerdiği MCT yağından dolayı daha uzun bir süre tokluk hissi sağlar. Bu yağlar, sık sık yaşanan açlık hissinin önüne geçer, böylece kilo vermeye yardımcı olabilir.

İşte, tereyağlı kahve ile birlikte uygulanan ketojenik diyet de, genelde tereyağlı Türk kahvesi diyeti olarak bilinir ve çoğunlukla kilo vermek isteyenler tarafından uygulanır.

Son olarak;

Yukarıda verdiğimiz tüm bilgilerin sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu hatırlatalım. Gerçekten kilo vermek amacıyla tereyağlı Türk kahvesi tüketmek isterseniz, bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.

Farklı olarak Sütlü Tarçınlı Türk Kahvesi Yapımı ve 9 Faydası isimli yazımıza da bakabilirsiniz.

0 oylar, 0 ort
507
Kafeinsiz Türk Kahvesi Nedir

Türk Kahvesi Çeşitleri Testi

Türk kahvesi bu topraklara öyle işlemiş bir lezzet ki, neredeyse her yöre bu içeceği almış ve kendince bir yorum katarak içselleştirmiş. Türkiye’de kahve çeşitlerinin bir sayısı ya da sınırı kesin olarak bilinmiyor.

Kahve çekirdeği çeşitleri, demleme yöntemleri, öğütme yöntemleri, sunumlar ve servisler ile çeşitlenmiş ve ortaya birbirinden farklı birçok Türk kahvesi çeşidi çıkmış.

Hadi, teste başlayalım!

1 / 10

Fincana dökülen kahvenin köpüğünün üzerine çifte kavrulmuş ve kalın öğütülmüş badem eklenmesiyle hazırlanan kahve hangisidir?

cilveli kahve

2 / 10

Kahvenin bakır imbiklerde uzun uzun demlenmesi ile yapılan ve kulpsuz fincanlarda ikram edilen kahve hangisidir?

Mırra

3 / 10

Akdeniz bölgesinde Tarsusi olarak da bilinen, ince belli çay bardağında servis edilen kahvenin ismi nedir?

Süvari Kahvesi

4 / 10

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin taş ya da ahşap havanlarda dövülerek öğütülmesiyle elde edilen kahvenin adı nedir?

En Çok Hangi Kahve Yağ Yakar

5 / 10

Kaymaklı kahve olarak da bilinen, kahvenin üzerine 2 tatlı kaşığı kaymak ilave edilerek servis edilen Türk kahvesi çeşidi hangisidir?

En Güzel Sade Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

6 / 10

Çedene kahvesi olarak da bilinen, kahve çekirdeği yerine bir meyvenin öğütülüp kavrulmasıyla hazırlanan kahve çeşidi hangisidir?

Menengiç Kahvesi

7 / 10

Adıyaman’ın yöresel kahvesi sayılan, içeriğine çikolata, keçiboynuzu, damla sakızı, menengiç kahvesi, krema ve salep eklenerek hazırlanan kahvenin adı nedir?

2 Kişilik Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

8 / 10

Yabani olarak dağlarda yetişen, dışı kestane gibi dikenli olan bir bitkinin çekirdeklerininden üretilen ve "dikenli kahve" olarak da bilinen kahve hangisidir?

Vanilyalı Türk Kahvesi

9 / 10

İsmi Azericede “İnci” anlamına gelen, içinde Türk kahvesinin yanında safran, mahlep, salep, damla sakızı ve keçiboynuzu gibi baharatlar ve malzemeler bulunan kahvenin ismi nedir?

2 Kişilik Türk Kahveye Kaç Kaşık Kahve Atılır

10 / 10

Mırra kadar olmasa da normal kahveye oranla daha sert olan, çifte kavrulmuş kahve çekirdekleri ile hazırlanan kahve hangisidir?

Türk Kahvesi Yaparken Sık Yapılan 10 Hata

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 72%

0%

En Son Yazılar
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinin Tadı Nasıl Olmalı?

Gerçek kahve tutkunları için kahvenin tadı çok önemlidir. En küçük bir işlem ya da lezzet farkı onlar tarafından anlaşılabilir. Fakat diğer yandan…
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir