fbpx
Tariflerİyi Bilgi

Sütlü Tarçınlı Türk Kahvesi Yapımı ve 9 Faydası

Türk kahvesi, başlı başına bir kültürken, sütlü tarçınlı Türk kahvesi de son zamanların favori içecekleri arasına girdi.

Peki, bu kahve neden bu kadar ünlendi? Nasıl yapılıyor? Faydaları neler? Ne işe yarıyor? Tüm soruların cevabını yazımızda vermeye çalıştık.

Tarçınlı Sütlü Türk Kahvesi

Mevsim farketmeksizin tüketilebilen bu farklı kahve tarifi, aslında içeriği sayesinde daha çok kış aylarında tercih ediliyor.

Farklı lezzeti ve vücuda etkileri sayesinde oldukça popüler hale geldi ve herkes tarafından da merak edilmeye başlandı. Şimdi, bu kahvenin faydalarını öğrenelim ve ardından yapılışına bakalım.

Sütlü Tarçınlı Türk Kahvesi Faydaları

Sütlü Tarçınlı Türk Kahvesi Faydaları

Tarçınlı ve sütlü Türk kahvesi neden içilmeli? Tarçınlı sütlü Türk kahvesi zayıflatır mı? 9 faydasını aşağıda listeledik.

 1. Bu kahve, içeriği sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor.
 2. Metabolizmanın hızlanması, vücut ısısının da artmasını sağlıyor. Bu da, tarçınlı sütlü Türk kahvesini soğuk havalarda tercih edilen bir içecek haline getiriyor.
 3. Metabolik faydaları sayesinde bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla kabızlık sorunu yaşayanlar için de bir çözüm sunuyor.
 4. Tarçınlı kahvenin metabolizma üzerindeki hareketleri, uzun süreli tüketiminde yağ yakımını da artırıyor.
 5. Vücuttaki etkileri toplandığında, kilo verme konusunda yardımcı oluyor ve bu sürecin hızlanmasını sağlıyor.
 6. Tarçınlı sütlü kahvenin bir diğer faydası da uzun süre tokluk hissi vermesi. Özellikle kısa sürede acıkan insanların kilo vermesi için güzel bir yöntem haline geliyor.
 7. Yeterli miktarda su ile tüketildiğinde, vücuttan toksik maddelerin atılmasını sağlıyor.
 8. Tarçın, kan şekerini düzenlediğinden, bu kahve gün içerisindeki tatlı yeme isteğini bastırıyor.
 9. Tarçın ve kahve, migren ağrılarını önleyebiliyor.

Sütlü Tarçınlı Türk kahvesi Zayıflatır Mı?

Tarçınlı ve sütlü Türk kahvesi, tek başına bir zayıflama içeceği değildir. Fakat kahve, tarçın ve sütün birleşimi, vücuttaki metabolik hareketleri hızlandırır, yağ yakımını artırır ve dolayısıyla kilo vermeye de yardımcı olur.

Tarçın kan şekerini düzenlerken süt ile birlikte bir tokluk hissi verir ve gün içerisinde gereksiz besin tüketimini önler.

Sütlü Tarçınlı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Sütlü Tarçınlı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Evde, ekstra bir ekipmana ve pahalı malzemelere ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz tarçınlı sütlü kahvenin malzemelerine bakalım.

Malzemeler ve Ekipman (1 Kişilik)

 • Cezve
 • Bir fincan
 • Çay kaşığı
 • Ocak
 • 1 çay kaşığı Türk kahvesi
 • 1 çay kaşığı toz tarçın (ya da 1 kabuk tarçın)
 • 1 fincan süt
 • Bal ya da şeker (tercihen tatlandırmak için)

Sütlü Tarçınlı Türk Kahvesi Yapılışı

Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımı sağlayan tarçınlı sütlü kahvenin yapımı, klasik sütlü Türk kahvesi yapımı kadar kolay.

İlk önce, cezvenin içerisine Türk kahvesi ve toz tarçını koyun. Bir kaşık yardımıyla bunları iyice karıştırın. Eğer kabuk tarçın kullanıyorsanız, direkt süt ekleme kısmına geçebilirsiniz.

Eğer şeker eklemek isterseniz bu aşamada ekleyebilirsiniz. Fakat genelde kilo vermek için tercih edilen bir kahve tarifi olduğundan, rafine şeker kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Kahveyi şekersiz içemiyorsanız, tatlandırmak için kullanabileceğiniz en az miktardaki balı kullanabilirsiniz.

Ardından sütü de cezveye ilave edin ve yeniden iyice karıştırın. Karıştırma işlemi sonlandığında cezveyi kısık ateşte ocağa alın ve karıştırmadan pişmesini bekleyin.

Bu aşamada olabildiğince kısık ateşte ve uzun sürede pişmesi önemli. Çünkü tarçının ve kahvenin tüm aromalarını ve faydalı bileşenlerini sütün içerisine bırakmasını istiyoruz.

Kahve köpürmeye başladığında kaynamasına izin vermeden ocaktan alın ve yavaşça fincana dökün. Eğer daha köpüklü bir kahve isterseniz, bir kaşık yardımıyla köpüğünü fincana alıp bir kez daha kabarana kadar kaynatabilirsiniz.

Eğer kabuk tarçın kullandıysanız, kahve kabardıktan sonra tarçını içerisinden çıkararak fincana dökün. Aksi halde bir kaza yaşanabilir.

İşte yağ yakan ve metabolizmayı hızlandıran kahveniz hazır! Afiyet olsun.

Sütlü Tarçınlı Türk kahvesi

Tarçınlı Sütlü Kahve Ne Zaman İçilmeli?

Tarçınlı sütlü Türk kahvesinin amacı yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi sağlamak. Aynı zamanda tokluk hissi vererek yeme düzeni oluşturmak.

Bu nedenle uzmanların sütlü tarçınlı Türk kahvesinin içilmesi için önerdiği iki farklı zaman var. İlki; akşam yemeklerinden önce, saat 16:00-17:00 arası.

Bu saat aralığında genellikle vücut direnci düşmeye başlar, açlık hissedilir ve bu saatten sonra yemek yendiğinde insan daha fazla yeme isteği ile dolar.

Bu zaman diliminde tarçınlı sütlü kahve içmek, hem yemekten önce metabolizmayı hızlandırır hem de tokluk hissi verir ve akşam yemeğinde daha az yemeyi sağlar.

İkinci zaman dilimi ise öğle yemeğinden önce. Gün içerisinde saat 11.00-12:00 arasında da ara öğün olarak bu kahveyi tüketebilirsiniz.

Sütlü Tarçınlı Türk Kahvesi Ne Kadar İçilmeli?

Uzmanlar, tarçınlı sütlü kahvenin günde 2 kez içilebileceğini söylüyor. Aynı zamanda zayıflamak isteyenlerin bu kahveye en az bir hafta boyunca devam etmesi gerektiğini de belirtiyorlar.

Bir uyarı da, tüketilen su miktarı konusunda. Bu kahvenin yanında, her fincan için en az 2 su bardağı su tüketilmesi gerekiyor.

Su ile birlikte yakılan yağlar vücuttan atılabiliyor.

Son olarak; 

Tarçınlı sütlü kahvenin belirlenmiş bir yan etkisi olmasa da, genel olarak kahve, kalp ve ülser rahatsızlığı olanların, tansiyon hastalarının dikkatli kullanması gereken bir madde.

Dolayısıyla bu tarif tüketilirken sağlık durumu da göz önüne alınmalı.

Tekrar hatırlatalım ki, sütlü tarçınlı Türk kahvesi başlı başına bir kilo verme aracı değildir. Ancak yeterli su tüketimi, düzenli yürüyüş, spor ve beslenme ile desteklendiğinde, kilo vermeye yardımcı olabilir.

Dolayısıyla ne kadar çok tüketilirse o kadar yağ yakar, kilo verdirir düşüncesi yanlıştır.

Her yiyecek içecek türünde olduğu gibi, tarçınlı sütlü kahvenin de bir tüketim sınırı vardır.

Bu sınırın aşılması halinde sağlık problemleri yaşanabilir, çeşitli alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle dikkatli ve bilinçli bir şekilde tüketilmelidir.

En Son Yazılar
İyi Bilgi

Kahve Ekstraksiyon (Özütleme) Nedir?

Kahve aromasının en iyi şekilde ortaya çıkabilmesi birçok etkene bağlı. Bunlardan biri de ekstraksiyon, yani özütleme. Mükemmel kahveyi yapmak için birkaç önemli…
Türk KahvesiTarifler

Kremalı Türk Kahvesi

Krema ile kahve yapılır mı? Cevap, evet! Bu yazımızda kremalı Türk kahvesi tarifini püf noktalarıyla birlikte verdik. Yeni bir lezzet denemek isteyenler…
Tarifler

Mocha Nedir? Evde Nasıl Yapılır?

En tatlı espresso bazlı kahve çeşitlerinden biri Mocha. Zengin içeriği ile kahveden biraz farklı, lezzetli bir içecek kategorisinde. Bu yazımızda, mocha nedir…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir