fbpx
TariflerTürk Kahvesi

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi sevenler, siyahla beyazın ayrıldığı gibi net bir şekilde ikiye ayrılıyor; sütlü Türk kahvesi sevenler ve sade Türk kahvesi sevenler. Klasik Türk kahvesi tarifleri sade olarak verilse de, sütlü kahve de güzel ve lezzetli bir alternatif.

Sütlü Türk Kahvesi

Sütlü Türk Kahvesi Tarifi

Hem sohbetlere eşlik eden hem de yemekten sonra sindirime yardımcı olan Türk kahvesinin Türk kültüründeki yeri oldukça geniş. Klasik tarifinin yanında en çok tercih edilen hali de daha yumuşak bir tada sahip olan sütlü versiyonu.

Türk kahvesini sütle yapmanın tek amacı tadını hafifletmek değil aslında. Asıl nedeni; Türk kahvesinin süte yakışması ve aromasını ortaya çıkarması. Hem tarifi geleneksel Türk kahvesi yapımı kadar basit, hem de ortaya çıkan sonuç bilinen tarifleri kıskandıracak kadar lezzetli.

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Geleneksel Türk kahvesi çeşitlerinden biri olan sütlü Türk kahvesinin sade Türk kahvesinden tek farkı, pişirilirken su yerine süt kullanılması. Bunun dışında tüm oranlar ve pişirme yöntemleri klasik Türk kahvesi ile aynı. Sütlü kahve nasıl yapılır anlatmadan önce malzemelerine bakalım.

Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Malzemeler

 • Fincan başına 2 çay kaşığı Türk kahvesi
 • Kişi sayısına göre fincanın dolusu süt
 • Şeker (tercihe göre)
 • Cezve
 • Tatlı kaşığı

Sütlü Türk Kahvesi Tarifi, Cezvede Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

 1. Sütlü türk kahvesi yapımı için kişi sayısına göre ölçtüğünüz kahve ve kahve fincanı sütü cezveye alıp ocakta kahve tamamen çözünene kadar kaşık yardımıyla karıştırın.
 2. Cezvenin altını açın ve kısık ateşte pişirin.
 3. Kahve kabarıp köpürmeye başladığında ocaktan alın ve yine kaşık yardımıyla köpüğü bardaklara paylaştırın.
 4. Kalan kahveyi tekrar ocağa koyun ve tekrar köpürmesini bekleyin.
 5. Kaynamasına izin vermeden ocağı kapatın ve sonrasında cezveyi alarak kalan kahveyi fincanlara bölüştürün. Köpüğü sönmeden servis edin. Afiyet olsun!

Sütlü Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

 • Kahvenin köpüğünün sönmemesi için ikinci kaynatmanın ardından kahveyi fincanın kenarından yavaşça dökün.
 • Kahve pişerken sürekli kahveyi karıştırmayın. İlk aşamada kahvenin topaklanmasını önlemek için karıştırın ve bırakın.
 • Az şekerli sütlü kahve yapmak için süt soğukken içerisine yarım çay kaşığı şeker ilave edin. Sade kahve için hiç şeker koymayın.
 • Orta şekerli sütlü kahve için 1 çay kaşığı, şekerli sütlü kahve için 2 çay kaşığı şeker kullanın.
 • Sütlü kahve neden kesilir? Sütün taze olmasına dikkat edin. Aksi halde süt kesilir ve kahveniz içilemeyecek bir hal alır.
 • Sütlü kahve tarifinde kahvenizin taze olmasına dikkat edin. Aksi halde kötü bir kahve deneyimi yaşayabilirsiniz.

Sütlü Türk Kahvesi Faydaları

 • Bol köpüklü sütlü kahve nasıl yapılır? Köpüklü sütlü Türk kahvesi için en önemli nokta, önce köpüğünün alınıp ardından tekrar ateşe konulduğu iki aşamalı pişirme yöntemi.
 • Sütlü Türk kahvesi, su ile yapılandan çok daha çabuk taşabilir. Bu nedenle pişirme aşamasında başından ayrılmamalısınız.
 • Tercih ederseniz, servis ederken yanında Türk lokumu, kurabiye ya da çikolata ikram edebilirsiniz.
 • Kahveniz köpürmeye başladığında ocaktan alın, fokur fokur kaynamasına izin vermeyin.

Sütlü Türk Kahvesi Faydaları

Kahve, tek başına bir protein kaynağı. Süt ile birleştiğinde tokluk hissi yaratıyor.

Süt, aroması ve içeriğiyle tatlı ve yoğun bir sıvı. Kahve ile birleştiğinde, normalde şekerli tüketilse bile sütlü kahvede insanın şeker isteği daha az oluyor. Bu yüzden şekersiz tarifleri diyetlerde sıklıkla kullanılan bir içecek türü.

Kahvenin ve sütün içeriği, bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiliyor. Aynı zamanda sindirim sistemlerinin de çalışmasını sağlıyor. Aromalı içecekler arayanlar için faydalı ve sağlıklı bir alternatif.

Sütlü Türk Kahvesi Yapma

Sütlü Türk Kahvesi Kalori

1 ortalama Türk fincanı sütlü kahvenin kalorisi yaklaşık 25 kcal. 300 gr için bu miktar 104 kaloriye çıkıyor. İçine eklediğiniz şeker ile bu oranlar değişebilir.

En Son Yazılar
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinin Tadı Nasıl Olmalı?

Gerçek kahve tutkunları için kahvenin tadı çok önemlidir. En küçük bir işlem ya da lezzet farkı onlar tarafından anlaşılabilir. Fakat diğer yandan…
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir