fbpx
Türk Kahvesi

Türk Kahvesinin Yanında Neden Lokum İkram Edilir?

Türk kahvesi, yalnızca bir içecek değil, aynı zamanda yapılışı, sunumu, içimi ve anlamlarıyla başlıbaşına bir kültür. Geleneksel olarak yanında bir bardak su ve lokum ile ikram edildiğini biliyoruz fakat Türk kahvesinin yanında neden lokum ikram edilir? Yazımızda bu soruyu cevapladık.

Türk Kahvesinin Yanında Neden Lokum İkram Edilir?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Türk kahvesinin faydaları olduğunu, vücuda oldukça yararlı besinler içerdiğini biliyoruz. İçeriği sayesinde çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı oluyor, kafein oranı sayesinde enerji veriyor ve yorgunluğu alıyor.

Sindirime yardımcı oluyor, diüretik yapısı sayesinde idrar söktürücü olarak görev yapıyor. Diyabeti önlüyor, ağrı kesici ve stres azaltıcı özelliklere sahip. Hafızayı güçlendiriyor aynı zamanda diyet dostu bir içecek.

Tüm bunlar bir kenara, Türk kahvesi geleneksel olarak tek başına içilen bir içecek değil. Yanında mutlaka bir bardak su ve tatlı ikramlıklarla sunuluyor.

Yeri gelmişken, Türk kahvesinin yanına ne gider isimli yazımızda verdiğimiz 15 farklı lezzetli ikramlık önerisine de göz atabilirsiniz.

Bunların yanında, geleneksel olarak Türk kahvesi Türk lokumu ile ikram ediliyor. Fakat Türk kahvesinin yanında neden lokum ikram edilir biliyor musunuz? Bunun tek nedeni böyle alışılagelmiş olması değil.

Kahvenin Yanında Neden Su ve Lokum İkram Edilir?

Türk Kahvesinin Yanında Neden Lokum İkram Edilir

Önce su ile başlayalım. Kahvenin yanında neden su içiliyor ve ikram ediliyor, bu sorunun hem bilimsel hem de kültürel olarak iki farklı cevabı var. Su, kahvenin çok tüketiminden kaynaklanan zararları en aza indiriyor.

Kültürel olarak da kahvenin yanında ikram edilen suyun kahveden önce ya da kahveden sonra içilmesine göre ev sahibi misafirin aç olup olmadığını anlıyor.

Eğer kahveden önce su içerse, ev sahibi misafirin aç olduğunu anlıyor ve hemen yemek hazırlığı yapıyor. Fakat misafir kahveyi içtikten sonra suyu içerse, bu da tok olduğu anlamına geliyor. Bu konuda daha fazla bilgiyi yukarıda linkini eklediğimiz yazıda bulabilirsiniz.

Kahvenin Yanında Neden Su ve Lokum İkram Edilir

Türk kahvesi ve lokumun da benzer bir durumu var. Kahvenin yanında lokum ikram edilirken hem kültürel bir hikaye yaşatılıyor hem de kahve ile birleştiğinde çeşitli faydalar sağlıyor. İlk önce bu faydalardan bahsedelim.

Kahvenin içerisinde bulunan kafein, beyindeki şeker ihtiyacını arttırıyor. Kahve içince tatlı bir şeyler tüketme ihtiyacı doğuyor. Bunu önlemek için de yanında şekerli olan lokumlar ikram ediliyor.

Bir diğer hikaye ise, kahvenin tadından geliyor. Türk kahvesi, pişirme yönteminden dolayı oldukça sert ve acı bir kahve olduğundan, içerken tadını yumuşatmak için yanında lokum ikram ediliyor.

Türk Kahvesi ve Lokum Hikayesi, Osmanlı’da Kahvenin Yanında Lokum Geleneği

Türk Kahvesi ve Lokum Hikayesi

Türk kahvesinin yanında neden lokum ikram edilir sorusunun şimdi de kültürel yanına bakalım. Türk kahvesi ve lokumun Osmanlı zamanından günümüze kadar gelen bir anlayışı var.

Türk kahvesi ve lokumun öyküsünde kahvenin yanında ikram edilen lokumun ince bir anlamı var. Eve gelen misafir yedirilip içirildikten sonra kahve ve lokum ikram edildiğinde, misafirin kahveden sonra lokumu yiyip yemediği takip edilirmiş.

Eğer misafir kahve yanında lokumu yerse, ev sahibinin kendisini ağırlamasından memnun kaldığı anlamına gelirmiş. Fakat lokumu yemezse, bu da ağırlanmaktan memnun kalmadığını belirttiği anlamına gelirmiş.

Yani kahve ve lokum ikilisi tatlı bir birleşim olmasının yanında, Türk kültüründe var olan misafir ağırlama geleneğinin de bir parçası haline gelmiş. Böylece Osmanlı zamanından bu güne kadar anlamını biraz yitirse de varlığını devam ettirmiş.

Kahve Yanında Lokum Ne Zaman Yenir?

Osmanlı'da Kahvenin Yanında Lokum Geleneği

Bir yere misafirliğe gittiğinizde lokum ve kahve ikram edildiğinde, ev sahibi de kahve yanına lokum koymanın anlamını biliyorsa, kahvenizi içtikten sonra bir teşekkür göstergesi olarak lokumu yiyebilirsiniz.

Kimileri, kahveyi içmeden önce ağzı tatlandırmak için lokum yemeyi tercih etse de, Türk kahvesinin asıl tadı sade olarak tüketildiğinde ortaya çıktığından, kahveyi içtikten sonra lokumu tüketmek daha uygun oluyor.

Kahve Yanında Lokum Ne Zaman Yenir

Özetle; 
Türk kahvesinin yanında neden lokum ikram edilir, lokum ve Türk kahvesinin kültürel olarak anlamı nedir, bilimsel olarak faydaları nelerdir, bunları kısaca açıklamaya çalıştık.

Türk kahvesine dair bazı kültürel değerler günümüzde tam manasıyla yaşatılmasada, onları unutmamak adına bilgilenmek ve bu bilgileri de etrafımızla paylaşmak istiyoruz.

Türk kahvesinin yanında neden lokum ikram edilir öğrendikten sonra, siz de Türk kahvesinin kültürü hakkında bilgilerinizi tazelemek ister misiniz? Hemen başlayabilirsiniz!

0 oylar, 0 ort
283
Türk Kahvesinin Yanına Ne Gider

Türk Kahvesi Kültürü Testi

Türk kahvesi kültürüne ne kadar hakimsiniz? Türk kahvesi'nin geleneğimizdeki yeri, faydaları, yapımı gibi konularda bilginizi test etmeye hazır mısınız? Haydi başlayalım.

1 / 10

Kolay başlayalım... Türk kahvesi nasıl pişirilir?

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek

2 / 10

Kız isteme merasimi sırasında gelin adayı kızın tuzlu kahve yapması ne anlama gelir?

Cezvede Bol Köpüklü Türk Kahvesi

3 / 10

Evinize misafir geldi. Siz de bol köpüklü bir Türk kahvesi yaptınız ve yanında da bir bardak su ile ikram ettiniz. Misafiriniz de ilk önce suyu içti. Bu ne anlama gelir?

Cezvede Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

4 / 10

UNESCO'nun, Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği'ni Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne eklediğini biliyor musunuz? Peki hangi yıl?

5 / 10

Biraz da tarih... Osmanlı zamanında kız isteme merasimlerinde, kızın bu evliliği istediğini erkek tarafına göstermek için yaptığı kahve hangisidir?

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

6 / 10

Acı kahve denilince aklınıza ilk hangi Türk kahvesi geliyor? Bakır imbiklerde uzun uzun demleniyor ve kulpsuz fincanlarda ikram ediliyor.

Tarçınlı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

7 / 10

Fincan zarfını duydunuz mu? Peki sizce ne işe yarar?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Püf Noktaları

8 / 10

Türk Kahve töreni dedik, bu tören bir statü sembolüydü ve özellikle sarayda devlet büyükleriyle misafirlere sunuluyordu. Bu tören esnasında kullanılan sitil kahve takımı nedir?

Aromalı Türk Kahvesi Çeşitleri

9 / 10

Osmanlı Kahve Töreni olarak da bilinen Türk Kahve Töreni, Osmanlı zamanında yapılan, bugün ise neredeyse unutulmuş bir gelenek. Aşağıdakilerden hangisi bu törende kullanılan malzemelerden değildir?

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

10 / 10

Türk kahvesini içmeyi seviyoruz, peki faydalarını? Hangisi Türk kahvesinin özelliklerinden biri değil?

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek Faydalı Mı Zararlı Mı?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 52%

0%

En Son Yazılar
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinin Tadı Nasıl Olmalı?

Gerçek kahve tutkunları için kahvenin tadı çok önemlidir. En küçük bir işlem ya da lezzet farkı onlar tarafından anlaşılabilir. Fakat diğer yandan…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir