fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

Kahvenin Yanında Neden Su İçilir?

Türk kahvesi geleneksel olarak su ile birlikte ikram edilir. Fakat kahvenin yanında neden su içilir? Kahvenin yanında su içmek ne anlama gelir? Cevapları bu yazımızda derledik.

Kahvenin Yanında Neden Su içilir? Su İçmek Ne Anlama Gelir?

Kahvenin yanında neden su verilir? Kahve yanında ikram edilen su, içilme zamanına göre anlam kazanır. Peki, kahveden önce ve sonra neden su içilir?

Hikayenin tarihi Osmanlı zamanına dayanır. Kahvenin yayıldığı zamanlardan günümüze kadar devam eden bir gelenek var, o da kahvenin misafirlere ikram edilmesi.

Osmanlıda kahvenin yanında su neden verilir? Ev sahibi eve gelen misafire kahvenin yanında bir bardak da su ikram eder ve bunun bir anlamı vardır.

Kahveden önce su içmek ne anlama gelir? Eğer misafir ilk önce kahveyi değil de suyu içerse bu, misafirin karnının aç olduğu anlamına gelir. Bunu gören ev sahibi de misafire yemek hazırlar. İşte, Osmanlı’da kahveden önce su içmek bu anlama gelir.

Ama eğer misafir önce kahveyi içerse ve bitirdikten sonra suyu içerse, bu da karnının tok olduğu anlamına gelir. Kahveden sonra su içmek aynı zamanda kahvenin ağızda kalan telvelerini temizlemeye de yarar.

Yani, misafir suyu ve kahveyi içme sırasıyla aç olduğunu ima eder ya da sadece tatlı bir sohbet için geldiğini gösterir.

Kahvenin Yanında Su İçmek Ne Anlama Gelir

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Kahvenin Yanında Neden Su İçilir? Kahveden Sonra Neden Su İçilir?

Kahve ile su neden içilir? Kahve ile su içmenin anlamının yanında bir de yararları vardır. Kahve ile birlikte su içmek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Türk kahvesinin yanında neden su içilir, yararlarına bakalım.

Şöyle ki, kahvenin içinde böbrek taşı oluşumuna neden olan yüksek miktarda oksalat bulunur. Fakat kahve ile tüketilen su, oksalatın böbreklerden dışarı atılmasını sağlar.

Kahvenin yanında neden su içilir? Kahvenin yanında su içmenin faydalarından bir diğeri de, kahvenin tadını daha iyi almak.

Türk kahvesi Türk kültüründe genellikle yemeklerden sonra tüketilen bir içecek olduğu için, kahve içmeden önce bir bardak su ile ağız temizlenir ve diğer tatlardan arındırılır.

Böylece kahvenin saf lezzeti daha iyi bir şekilde tadılabilir. Kahve içildikten sonra tüketilen su ise, kahvenin ağızda kalan tadını gidermeye, ağızdaki telveleri temizlemeye yardımcı olur. Özellikle çok kahve tüketiminde kahve sonunda su içilmesi, dişlerin sararmasını önler.

Kahveyle su neden içilir, kahvenin yanında su ne anlama gelir öğrenmiş olduk.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×
İyi BilgiTürk Kahvesi

Türkiye'de En Çok Hangi Kahve Tüketiliyor?