fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

Türkiye’de En Çok Hangi Kahve Tüketiliyor?

Kahve, artık günlük hayatın içerisinde bir rutin heline geldi. Arkadaşlarla buluşmak, dışarıda çalışmak ya da iş esnasında kısa bir mola vermek… Bahanesi ne olursa olsun artık birçok insanın her gün tükettiği bir içecek.

Türkiye’de en çok hangi kahve tüketiliyor, insanlar günde kaç kahve içiyor gibi soruları Türkiye kahve tüketimi istatistikleri ile birlikte bu yazımızda cevaplıyoruz. Keyifli okumalar.

Türkiye’de En Çok Hangi Kahve Tüketiliyor?

Türkiye'de En Çok Hangi Kahve Tüketiliyor

Kahvenin bir içecek olarak ortaya çıkışının tarihi neredeyse 6 asır önceye dayanıyor. Etiyopya’da Kaldi ile başlayan kahve macerası, bugün dünyanın en büyük ikinci emtiası haline geldi.

Öyle ki, ülkemizde de başlı başına bir kahve kültürü ve geleneği var. Hatta Türk kahvesi olarak bilinen bu gelenek 2013 yılında UNESCO tarafından da Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alınmış durumda.

Türkiye, aslında çayıyla da ünlü bir ülke olmasına rağmen son zamanlarda çeşitli kahve kültürleri daha da yaygınlaşmaya başladı. Tabi ki burada farklı kahve türlerinin ortaya çıkmasını ve büyük kahve markalarıyla bunların yaygın hale getirilmesini de es geçmemeliyiz.

Türkiye Kahve Tüketimi İstatistikleri

Türkiye Kahve Tüketimi İstatistikleri

Türkiye’de en çok hangi kahve tüketiliyor sorusuna geçmeden önce, yapılan bir pazar araştırmasına göre Türkiye’deki kahve tüketimine dair genel istatistikleri paylaşalım.

Pulside Araştırma’nın yaptığı bir çalışmaya göre, Türkiye’de her 10 kişiden 1’i gün içerisinde 5 bardaktan fazla kahve içiyor. Araştırmaya katılanların %42,5’i günde 2 ila 5 bardak arasında kahve tüketiyor.

Türkiye’de ortalama olarak insanların %82,7’si günde en az bir bardak kahve tüketiyor.

Yaz mevsiminde sıcak kahvelere olan ilgi azalsa da, kahve tüketim istatistikleri bu aylarda sadece %80,8’e düşüyor.

Pandemi döneminde kahve tüketme sıklığı ve kahve tüketen kişilerin sayısı artarken, insanlar en çok eşi ya da sevgilisiyle kahve içtiğini söylüyor. En çok kiminle kahve içiyorsunuz sorusunun ikinci sırasındasındaki cevap ise yalnız içmek.

Türkiye’de En Çok Hangi Kahve İçilir?

Türkiye'de En Çok Hangi Kahve İçilir

Tüm bunlar bir yana, Türkiye’de en çok hangi kahve tüketiliyor? Tahmin edebileceğiniz gibi cevap; Türk kahvesi.

Araştırmaya göre toplumun %84 oranla en çok tükettiği, aynı zamanda da %54,7 oranla en çok sevdiği kahve Türk kahvesi.

Türk kahvesi alanında en çok tercih edilen markalar arasında ise ilk sırada Kuru Kahveci Mehmet Efendi, ikinci sırada ise Kahve Dünyası var.

Türkiye kahve tüketimi İstatistikleri 2022’ye göre insanların Türk kahvesinden  sonra en çok tükettiği kahveler sıralamasında filtre kahve, ardından da çözünebilir granül kahveler var. Yaz aylarında ise bu sıralama değişiyor. En çok tüketilen kahve Türk kahvesi olarak kalırken, ikinci sırayı Ice Latte alıyor.

Türk halkı en çok hangi kahve türünü tercih ediyor

Kahve tüketimine cinsiyet açısından bakacak olursak, kadınlar erkeklerden daha fazla kahve tüketiyor ve bu oran tüm kahve çeşitlerinde geçerli.

Türk halkı en çok hangi kahve türünü tercih ediyor sorusunun cevabı, esasında yaşlara göre değişiklik gösteriyor. Türk kahvesi, 18-45+ yaş aralığında en çok tüketilen kahve olarak kalırken, diğer kahvelerin tüketim oranları farklılaşıyor.

18-24 yaş arası gençler, Türk kahvesinden sonra en çok Latte tüketirken, 25-34 yaş aralığı filtre kahveyi daha çok içiyor. Benzer şekilde 35-44 yaş aralığı da Türk kahvesinin ardından ikinci olarak filtre kahve tüketirken, 45 yaş ve üzeri ikinci sırada çözünebilir hazır kahveleri tercih ediyor.

Türkiye'de En Çok Hangi Kahve İçilir

Araştırmaya katılanlara göre Türkiye’de toplumun %70,4’ü kahvelerini kafelerde içmeyi tercih ediyor. Dışarıda kahve içmenin nedeni ise büyük oranda tadının güzel olması ve hijyenik olması olarak belirtiliyor.

Toplumun 64,2’si bir fast food zincirinde kahve içtiğini belirtirken, bu kitlenin büyük bir çoğunluğu da içtiği kahveden memnun kaldığını söylüyor.

Özetle;

Türkiye’de en çok hangi kahve tüketiliyor sorusunun cevabını açıkladık. Dünyada kahve tüketimi günden güne artarken, Türkiye de bundan payını alıyor. Türk kahvesi, Türkiye için zirveye oynarken, günden güne diğer kahve türlerinin de popülerliği artmaya devam ediyor.

Özellikle filtre kahve ve granül kahveye karşı artan ilgi, insanların kahve tüketim alışkanlıklarının da zamanla değiştiğini ve değişmeye devam edeceğini gösteriyor.

Bu pazarda özellikle kahve yapan ve üreten markaların insanların tüketim alışkanlıklarını iyi bir şekilde analiz edip buna yönelik çalışmalar yapması gerekiyor. Çünkü yukarıda açıkladığımız veriler, aslında kahve alanında Türkiye’nin büyük bir pazara sahip olduğunu gösteriyor.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir