fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

Türk Kahvesinin Yanına Ne Gider? 15 Lezzetli İkramlık

Günün en keyifli zamanlarının eşlikçisi Türk kahvesinin yanına ne gider? Türk kahvesi ile hem tat hem de görünüş olarak eşleşen 15 farklı lezzeti bu yazımızda listeledik.

Bugün dünya mirası haline gelmiş olan Türk kahvesi, kültürümüzün önemli parçalarından biri. Özellikle eve gelen misafirlere ikram edilen, içme şekline göre karnının aç ya da tok olduğunu anladığımız, Osmanlı Dönemi’nden bu yana hayatımızda.

Türk Kahvesinin Yanına Ne Gider? En Lezzetli İkramlık Çeşitleri

En Lezzetli İkramlık Çeşitleri

Türk kahvesini diğer kahve çeşitlerinden ayıran en önemli özellik pişirme yöntemi ve sunumu. Peki Türk kahvesinin yanına ne gider?

Bakır cezvelerde ağır ağır pişirdiğiniz lezzetli Türk kahvelerini daha da eşsiz hale getirmek isterseniz, işte yanına ekleyebileceğiniz ikramlık çeşitleri.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Kahve Yanına Ne Gider? Türk Kahve Yanına İkramlıklar

 • Lokum
 • Çikolata
 • Kahve Draje
 • Baklava
 • Hurma
 • Kuru İncir
 • Şekerlenmiş Meyve
 • Makaron
 • Acıbadem Kurabiyesi
 • Marzipan
 • Çikolata Topları
 • Ekler Pasta
 • Mini Kurabiye
 • Kestane Şekeri
 • Pişmaniye

Kahvenin Yanına Pratik Ne Yapılır? Pratik Kahve Yanına İkramlıklar

Türk kahvesi yanına ne gider? En lezzetli kahvelerinizi tamamlayabilecek, hem hızlıca hazırlayabileceğiniz hem de satın alabileceğiniz pratik kahve yanına ikramlıklar için seçenekler mevcut. Peki, kahvenin yanına pratik ne yapılır?

Çikolata Topları

Pratik Kahve Yanına İkramlıklar Çikolata Topları

Türk kahvesinin yanına ne gider? Kahve yanına en çok yakışan tatlardan biri çikolata. Çikolata topları da, hoş görünüşüyle pratik kahve yanına ikram edilebilecek tatlılar arasında.

Evinizde biraz bisküvi, süt ve kakao varsa, kahve yanına ikramlıklar olarak çikolata toplarını hazırlamak sadece 5 dakika sürebilir. Böylece evde bulunan malzemelerle kolayca kahve yanı ikramlığı hazırlayabilirsiniz.

Ekler Pasta

Ekler, bir Fransız tatlısı ama kahvenin yanında da oldukça keyifli bir ikramlık haline geliyor. Kendine has kreması, tadı ve şekliyle sunumu ve servisi oldukça kolay. Bu nedenle de Türk kahvesi yanında sıklıkla tercih ediliyor. Aynı zamanda en sevilen Türk kahve yanına ikramlıklardan biri.

Mini Kurabiye

Kurabiye, neredeyse her kültürde bir çeşidini bulabildiğimiz bir lezzet. Görünüşü, kıyır kıyır tadı ve dokusu ile herkes tarafından seviliyor. Peki, Türk kahvesi yanına kurabiye olur mu?

Özellikle bir lokmalık olarak yapılan mini kahve yanı kurabiyeler, kahve yanında hem güzel bir sunum oluyor hem de bir miktar doyurucu.

Damla çikolatalı, fındıklı ya da tereyağlı seçenekleri kahve yanına en çok tercih edilenlerden.

Kahvenin Yanına Ne Gider Mini Kurabiye

Acıbadem Kurabiyesi

Türk kahvesinin yanına ne gider? Kahve ile birleştiğinde damaklarda unutulmaz bir lezzet bırakan bir ikramlık arıyorsanız, acıbadem kurabiyesi doğru bir tercih olacaktır.

Makarona oldukça benzeyen bu kurabiye, özellikle kakaolu tatlılardan sıkılanlar için güzel bir ikramlık. Aynı zamanda kahve yanı atıştırmalık seçeneklerinden biri.

Marzipan

Kahvenin yanında ne gider? Farklı alternatiflerden biri de marzipan.

İtalyanca şeker kutusu anlamına gelen marzipan, aslında badem ezmesi. Badem ezmesi ve şekerle yapıldığı için oldukça tatlı. Aynı zamanda kahve yanında atıştırmalık olarak da ikram edebilirsiniz.

Çok tatlı bir yiyecek olduğu için bunu ikram ederken Türk kahvesini sade yapmanızı, ya da normalden daha az şeker kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kahve Yanına Tatlı Önerileri Marzipan

Kahve Çekirdekli Draje Çikolata

Kahve ile daha uyumlu bir çikolatayı kahve yanına ikramlık olarak sunmak isterseniz, içerisinde gerçek kahve çekirdekleri barındıran draje çikolataları deneyebilirsiniz.

Üstelik çikolatayı yerken çiğnediğiniz kahve çekirdekleri de içtiğiniz kahvenin aromasını artırmaya yardımcı olur.

Pişmaniye

Geleneksel Türk tatlılarından biri olan pişmaniye de, kahve yanına ikramlık olarak en çok yakışan lezzetlerden biri. Üstelik evde de kolayca yapabilirsiniz.

Makaron

Eğer kahve yanına geleneksel ikramlıklar koymaktan sıkıldıysanız, makaron farklı bir seçenek olabilir.

Ünlü bir Fransız tatlısı olmasına rağmen Türkiye’de de oldukça seviliyor ve tüketiliyor. Kıtır kıtır dokusu, hoş görünüşü ve tatlı aromasıyla kahve yanında şık bir sunum ve lezzetli bir tercih olabilir.

Türk Kahvesinin Yanına Ne Gider makaron

Türk Kahvesinin Yanında Hangi Çikolata Yenir?

Beyaz, sütlü ya da bitter. Türk kahvesinin yanında hangi çikolata yenir?

Kahvenin acı tadını bastırmak isterseniz, kahve yanı ikramlıklarda sütlü çikolatayı tercih edebilirsiniz çünkü daha şekerli bir tada sahiptir.

Eğer daha az kalori almak isterseniz, bitter çikolata ile tüketebilir ya da ikram edebilirsiniz. Üstelik bitter çikolata ile kahve mükemmel bir lezzet uyumuna da sahiptir.

Kahvenin yanında neden çikolata yenir?

Türk kahvesinin yanında çikolata ikram edilmesinin nedeni, çikolata ve kahvenin iyi bir lezzet uyumuna sahip olmasıdır. Çikolatanın hem acı hem tatlı aroması, aynı şekilde kahve ile bir bütün oluşturur.

Türk Kahvesinin Yanında Hangi Çikolata Yenir

Türk Kahvesinin Yanında Neden Lokum İkram Edilir?

Türk kahvesinin yanına ne gider diye sorduğumuzda en sık aldığımız cevaplardan biri Türk lokumu. Peki Türk kahvesinin yanında neden lokum ikram edilir? Sadece tatlı olduğu için mi? Ya da geleneksel sayıldığı için mi?

Hayır, aslında lokumun Türk kahvesi yanında ikram edilmesinin bir hikayesi ve anlamı var.

Türk kahvesinin özellikle misafirlere, yemekten sonra ikram edildiğini biliyoruz. Hele de gelen misafir önemli biriyse, ona her türlü hizmetin eksiksiz bir şekilde sunulması sağlanır Türk toplumunda.

İşte kahvenin yanında ikram edilen Türk lokumunun da, misafirin memnuniyetini anlamak gibi bir görevi var.

Eğer gelen misafir Türk kahvesini içtikten sonra lokumu yerse bu, misafirin o evde ağırlanmaktan memnun olduğu anlamına geliyor. Lokumu yemezse de, ev sahibi misafirin aslında memnun kalmadığını anlıyor.

Günümüzde daha çok ağızların tatlanması için kahvenin yanında geleneksel olarak ikram edilen Türk lokumunun da asıl amacı bu.

Türk Kahvesinin Yanında Neden Lokum İkram Edilir

Kahve Yanına Hangi Tatlı İkram Edilebilir?Kahvenin Yanına Ne Gider? Kahve Yanına Tatlı Önerileri

Kahvenin yanına konulabilecek tatlı önerileri mi arıyorsunuz? Kahvenin yanına ne gider? Geleneksel kahve yanına hangi tatlı ikram edilebilir? Bizim iki klasik önerimiz var: Baklava ve kestane şekeri.

Baklava

Kahve Yanına Hangi Tatlı İkram Edilebilir baklava

Türk kahvesinin yanına ne gider? Kahve yanına tatlı önerileri arasında Türk mutfağının geleneksel lezzeti olan baklava ilk sırayı çekiyor olabilir. Aynı zamanda kahvenin yanına evde yapılan ikramlar arasında.

Çünkü bu şerbetli tatlı, bir bayram tatlısı olmasının yanında, çıtır çıtır lezzeti ve cevizlisinden fıstıklısına, kakaolusundan sütlüsüne pek çok alternatifiyle herkesin favori tatlısı.

Özellikle bayramlarda ikram edilen kahvelerin yanında mükemmel bir uyum sağlayabilir.

Kestane Şekeri

Yine Türk kültürünün benzersiz ve özel tatlılarından biri kestane şekeri. Kahve yanına ikramlık olarak gönül rahatlığıyla koyabileceğiniz kestane şekeri, hem kahvenin yanına tatlı bir eşlikçi hem de farklı bir sunum. Kahve yanına pratik ikramlıklar arasında.

Türk Kahvesi İle Meyve Yenir Mi?

Türk kahvesinin yanına ne gider? Eğer Türk kahvesi yanına daha doğal ve sağlıklı ikramlıklar sunmak istiyorsanız meyveleri tercih edebilirsiniz. Türk kahvesi ile meyve yenir mi demeyin, çünkü en hafif ve en lezzetli ikramlıklardan biri olabilir.

Türk kahvesi ile ağır ikramlıklar sunmak istemezseniz, taze meyveleri tercih edebilirsiniz. Önerimiz, fazla ekşi meyvelerden kaçınmanız yönünde. Tatlı meyveler kahvenin yanına daha çok yakışacaktır.

Hurma

Türk Kahvesi İle Meyve Yenir Mi hurma

Kahve yanında en sık tüketilen meyvelerden hurma. Hem tatlı olması hem de kahvenin aroması ile uyum sağlaması nedeniyle tercih ediliyor. Sadece hurmanın kendisi değil, hurmalı pratik kahve yanı tarifleri de oldukça rağbet görüyor.

Hurma aynı zamanda Ramazan ayının eşlikçilerinden biri. Bu nedenle özellikle iftar sonrası içilen keyif kahvesinin yanında mükemmel bir ikramlık olabilir.

Kuru İncir

Yaş halinin tercih edildiğinden daha çok kuru hali tüketiliyor incirin. Yine hurma gibi tatlı olduğundan kahve yanına rahatlıkla ikram edilebilir.

Hem sağlıklı hem de hafif bir kahve yanı ikramlık olan kuru inciri isterseniz bütün olarak, isterseniz de küçük parçalara bölerek ikram edebilirsiniz.

Geleneksel Türk Kahvesi Çeşitleri

Şekerlenmiş Meyve

Meyvelerin en tatlı hallerinden biri de şekerlenmiş meyveler. Özellikle çok ekşi meyveleri seviyorsanız ama kahve yanına yakıştıramıyorsanız, şekerlenmiş halleri güzel bir alternatif olabilir.

Özellikle portakal, çilek ve limon çeşitleri kahve ile güzel bir uyum yakalayacaktır ve kahvenin yanına ikramlık olarak iyi bir seçenektir.

Kahve Yanına Tomurcuk Gül Yenir Mi?

Kahve Yanına Tomurcuk Gül Yenir Mi

Tomurcuk gül, kahve yanında ikram edilen suyun içerisine konulan, sunumu güzelleştiren ürünlerden biri. Tercihen suyun içerisine gül suyu da ekleniyor ya da su yerine gül şerbeti de konulabiliyor.

Fakat asıl merak edilen, kahve yanına tomurcuk gül yenir mi? Suyun içerisinde bulunan gül tomurcuğu genelde gerçek olsa da süs amaçlı oluyor. Bu nedenle yenmesi önerilmese de, tüketilmesinde bir sakınca yok.

Çünkü gül, zaten yenilebilir çiçekler arasında. Hatta şerbeti, reçeli ve tatlıları da yapılıyor. Bu nedenle aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketilebilir.

Bu yazımızda, Türk kahvesinin yanına ne gider sorusunun cevaplarını verdik. Sizin de deneyimleriniz ve farklı görüşleriniz varsa, bizimle paylaşabilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir