fbpx
Tariflerİyi Bilgi

Makinesiz Kapsül Kahve Nasıl Yapılır? 4 Yöntem

Kahve makinesi olmadan kahve kapsüllerini kullanarak harika kahveler yapabilirsiniz. Bu yazımızda makinesiz kapsül kahve nasıl yapılır sorusunu 4 farklı onaylanmış yöntemle cevaplıyoruz. Hadi başlayalım!

Kapsül Kahve

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Kapsül kahve, temelde her seferinde aynı lezzeti ve kaliteyi yakalamak için tek içimlik paketlenen ve kapsül kahve makineleri ile demlenen kahve türüdür ve bir çok çeşidi vardır.

Kapsül kahveler ile espresso, americano, latte, cortado ya da cappuccino yapmak mümkündür. Bu kahveler ev ortamında barista kalitesinde kahveler yapabilmenize olanak tanır.

Kahvenin bayatlama korkusu olmaz, uzun süre taze kalır. Aynı zamanda güzel bir kahve yapmak için yüklü bir bilgi birikimine ve deneyime ihtiyacınız olmaz.

Fakat kapsül kahve makineniz bozuldu ya da makineyi kullanamayacak bir durumdasınız. O zaman nasıl makine kullanmadan kapsül kahve yapabilirsiniz, bakalım.

Kapsül Kahve Makinesiz Yapılır Mı?

Kapsül Kahve

Kapsül kahveler, özel olarak kapsül kahve makineleri için üretilir. Fakat, eğer elinizde bir kapsül kahve varsa fakat makineniz yoksa, yine de bunu kullanarak kahve demleyebilirsiniz.

Temelde kahve kapsülünün içerisindeki şey, kapsülün çeşidine göre kavrulmuş ve öğütülmüş kahve çekirdekleridir. Makinesiz kapsül kahve nasıl yapılır sorusunun cevabı da bu toz kahveye dayanır. Temelde tüm yöntemler, bu kahvenin kapsül içerisinden çıkarılmasıyla başlar.

Şimdi de bu yöntemlere sırasıyla bakalım.

Makinesiz Kapsül Kahve Nasıl Yapılır? Evde Denenebilecek 4 Farklı Yöntem

Kapsül kahve makinesiz nasıl yapılır? Kapsül kahve makinesi olmadan nasıl kullanılır?

Aşağıda buna dair 4 farklı yöntemi ve nasıl uygulanacağını sıraladık. Eğer sıcak bir fincan kahve içmeyi hayal ediyorsanız ve elinizde de kahve kapsülleri varsa, hemen birini seçip birkaç dakika içinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Kapsül kahve makinesiz yapılır mı

1. Yöntem: Kovboy Yöntemi

Geleneksel Amerikan kültüründe kahve yapma yöntemlerinden biridir kovboy yöntemi. Aynı zamanda makinesiz kapsül kahve nasıl yapılır sorusunun evdeki malzemelerle yapılabilecek en basit cevabıdır.

Kahve makineleri hayatımıza girmeden önce, Amerikalılar ateş ve su ısıtabilecekleri bir tencere kullanarak günlük kahvelerini hazırlardı. Buna kovboy kahvesi denmesinin nedeni ise, gezginlerin ve kovboyların bunu yolda uygulaması ve toz kahve ile kendi kahvelerini bu şekilde yapması.

Mutfaklarda en kolay bulunabilecek ekipmanlar, su ısıtmak için bir tencere, çaydanlık ya da cezve ve ocaktır. Bu ikisini kullanarak kolaylıkla makinesiz kapsül kahve yapabilirsiniz.

 • Tek bir fincan için, yaklaşık 180 ml suyu bir kabın içerisine koyun ve kaynaması için ocağa alın.
 • Kupa başına 1 kahve kapsülü alın. Kapsülün metal kapağını açarak içerisindeki kahveyi çıkarın ve bir tabağın içine boşaltın.
 • Su kaynadıktan sonra altını kapatın ve yaklaşık 30-40 sn soğuması için bekleyin. Direkt kaynar su ile demleme yapmak kahvenin yanmasına neden olacaktır.
 • Su bir miktar soğuduktan sonra ayırdığınız kahve telvelerini bu suyun içine boşaltın. Hemen ardından 10 saniye boyunca bir kaşıkla karıştırın.
 • Yaklaşık 2 dakika bekledikten sonra kahveyi tekrar karıştırın. Bu işlemi bir kez daha tekrarlayın. Eğer daha yoğun bir kahve istiyorsanız, demleme işlemini 6-7 dakikaya kadar uzatabilirsiniz. Daha hafif bir kahve için de ilk 2 dakikanın sonunda demleme işlemini sonlandırabilirsiniz.
 • Ardından istediğiniz bir kupayı alın ve demleme bittikten sonra bir çay süzgeci kullanarak kahveyi kupaya süzün. Kahveniz hazır!

kapsül kahve makinesiz nasıl yapılır

2. Yöntem: Makinesiz Kompostlanabilir Kahve Demleme

Kapsül filtre kahve makinesi olmadan kahve yapmanın bir yolu da kompostlanabilir kapsüllerden geçer.

Kompostlanabilir kahve kapsülleri, belirli koşullar altında doğada parçalanabilir kapsüllerdir. Elinizde bu kapsüllerden varsa, şimdi söyleyeceğimiz yöntemi kullanarak kapsül kahve makinesi olmadan kahve demleyebilirsiniz.

Bu yöntemi sadece kompostlanabilir kahve kapsüllerinde uygulayabileceğinizi belirtelim. İhtiyacınız olanlar ise bir kaşık, kahveyi demleyeceğiniz bir kupa ve sıcak su.

 • Kompostlanabilir kahve kapsülünü kupanın içerisine koyun.
 • Bardağın ağzında sadece 1 cm kalana kadar sıcak su ekleyin.
 • Kaşık yardımıyla kapsülü bardağın tabanına batırın ve suyun üzerinde yüzmesine izin vermeyin.
 • Kapsülü sıcak suyun içerisinde 1 dakika kadar tutun. Ardından kaşıkla kapsülü ve suyu karıştırın.
 • Kahve kapsülünü dilediğiniz kadar su içerisinde tutabilirsiniz. Ne kadar uzun süre tutarsanız kahveniz o kadar yoğun olacaktır.
 • Hafif sertlikte bir kahve için demleme süresini 2-3 dakika arasında tutun. Orta sertlik için kapsülü 4 dakika suyun içerisinde bırakın. Daha da sert kahve için demleme süresini 5 dakika ve üzerine çıkarabilirsiniz.

Kahve Kapsüllerini Makinesiz Kullanmak Güvenli mi

3. Yöntem: French Press Yöntemi

Makinesiz kapsül kahve nasıl yapılır sorusunun cevaplarından biri de French Press’tir. Eğer evde bir French Press demleme ekipmanınız varsa, makinesiz kapsül kahve yapmanız oldukça kolaydır.

French Press, kahve severler için mükemmel bir araçtır. Normalde bir French Press’te kapsül kahvede olduğu gibi ince öğütülmüş kahve kullanılmasa da, bu aşamada bir istisna yapmak güzel bir kahve ile sonuçlanabilir. 

İhtiyacınız olanlar bir French Press, sıcak su ve bir kupadır.

 • İlk yöntemde olduğu gibi, kapsül kahvenin dış kabuğunu açarak içerisindeki öğütülmüş kahveyi French Press içerisine boşaltın. Bir kupa için bir kapsül kahve kullanabilirsiniz. Daha yoğun bir lezzet isterseniz, bu oranı artırabilirsiniz.
 • French press içine yaklaşık 3 yemek kaşığı kadar sıcak su ekleyin ve yaklaşık 30 sn bekleyin. Ardından 150-180 ml su daha ekleyin ve pistonu yerleştirin.
 • Kahvenin tamamen su ile ıslanabilmesi için pistonu 20 sn boyunca yukarı aşağı hareket ettirin.
 • Orta sertlikte bir kahve için demleme süresi 1 dakikayı aşmamalıdır. Kapsül kahvelerde öğütme çok ince olduğu için bu süre önemlidir. Fakat daha sert bir kahve için bu süreyi uzatabilirsiniz.
 • Kahve demlendiğinde pistonu tamamen bastırın ve kahvenin filtrelenmesini sağlayın. Ardından kahveyi kupanıza döküp afiyetle tüketebilirsiniz.

Makinesiz Kapsül Kahve Nasıl Yapılır

4. Yöntem: Kağıt Filtre Yöntemi

Makinesiz kapsül kahve nasıl yapılır sorusunun dördüncü ve son cevabı da, kağıt filtrelerde saklı.

Kahve kapsüllerini kahve poşetlerine dönüştürmek istermisiniz? Bu işlem herhangi bir marketten alabileceğiniz filtre kahve kağıtlarıyla oldukça kolay. Bunların yanında ihtiyacınız olanlar sıcak su ve bir kahve bardağıdır.

Benzer şekilde filtre kahve torbalarını da bu işlem için kullanabilirsiniz.

 • Makinesiz kapsül kahve yapımı için ilk olarak kapsül kahveyi kapsülün içerisinden çıkarın ve bir tabağın içerisine boşaltın. Bir fincan kahve için 1 kapsül kullanabilirsiniz.
 • Filtre kağıdını ya da filtre kahve torbası, torbayı kupanın içine yerleştirin. Kapsül kahveyi makinesiz yapmak için kahveyi filtrenin içine boşaltın.
 • Ardından filtrenin ağzını kapatın. Filtre kağıdını katlayabilir ya da ağzını bir zımba ile kapatabilirsiniz. Bir ip ile bağlamak da bu yöntemlerden biridir.
 • Burada amaç, poşet çaylar gibi bir poşet kahve oluşturmaktır. Filtrenin ağzı, kahve telvelerinin çıkamayacağı şekilde kapatılmalıdır.
 • Ağzını kapattığınız içi kahve dolu filtreyi kupanın içerisine koyun ve üzerine kupayı dolduracak kadar su ekleyin.
 • Bir kaşık yardımıyla kahvenin suyun yüzeyine çıkmasını engelleyin. Sıcak suyun kahveye işlemesi ve kahvenin demlenmesi için 3-4 dakika kadar bekleyin. Daha yoğun bir lezzet için bu süreyi uzatabilirsiniz.
 • Demlemenin sizin için yeterli olduğunu düşündüğünüzde kahve poşetini kupanın içerisinden çıkarın. Kahveniz hazır! Afiyet olsun.

Kahve Kapsüllerini Makinesiz Kullanmak Güvenli mi?

Makinesiz kapsül kahve nasıl yapılır, bu yazımızda açıkladık fakat kapsül kahveleri makine olmadan kullanmanın güvenli ve sağlıklı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlerde kapsüllerin içerisindeki kahveyi kullandığımızdan, bazılarında da kompostlanabilir olan kapsülleri önerdiğimizden, tüm yöntemler güvenli ve sağlıklıdır.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir