İyi Bilgi

Kahve Çeşitlerinin Kafein Oranları – 10 Tür

Eğer sıkı bir kahve tüketicisiyseniz, içtiğiniz kahvelerin kafein oranlarını merak ediyor olabilirsiniz. Hangi kahve ne kadar oranda kafein bulunduruyor? En çok kafein içeren kahve türü hangisi?

Bu yazımızda, kafein oranlarını etkileyen kriterlerle birlikte tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kahvelerin Kafein Oranları

Kahvelerin Kafein Oranları

Kahve en yaygın kafein kaynaklarından biri. Çoğu 240 ml hacminde kahve, 80-100 miligram kafein içeriyor. Bununla birlikte kafein miktarı, kahve türü, demleme yöntemi ve marka gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak önemli ölçüde değişebiliyor.

Kafein Miktarı Tablosu

TİPHİZMET BOYUTUSERVİS BAŞINA KAFEİNOZ (30 ml) BAŞINA KAFEİN
Türk kahvesi90 ml65 mg21.6 mg
Kafeinsiz kahve (Hazır)240 ml2-3 mg0.25 – 0.38 mg
Granül kahve240 ml60-65 mg7.5 mg
Drip kahve240 ml65 – 120 mg8.13 mg – 15 mg
Filtre kahve240 ml95 mg11.88 mg
Cold Brew kahve480 ml200 mg12,5 mg
Nitro Kahve (Nitro Cold Brew Kahve) 480 ml325 mg20.31 mg
Espresso30 ml (1 shot)60 – 80 mg60 – 80 mg
Yüksek oranda kafeinli kahve (Bu alanda öne çıkan markalar)360 ml702 – 928 mg58,5 – 77,33 mg
Cappuccino200 ml100 mg15 mg

Kafein Miktarı En Yüksek Kahve

Birim başına düşen kafein oranına baktığımızda, en yüksek orana sahip kahve espresso oluyor. Fakat servis boyutuna göre bakıldığında kafein oranları en yüksek olan kahve yüksek kafeinli kahve ve nitro kahve oluyor.

Kafein Miktarı En Düşük Kahve

Çoğu kafede kafein oranları en düşük kahveler arasında Latte sayılır. Çünkü süt oranı diğer kahvelerden daha fazla.

Fakat kullanılan kahve kafeinsiz kahve ise, bununla yapılan her türlü kahve, diğerlerine göre daha düşük kafein oranına sahip olur.

Günlük Kafein Miktarı

Sağlıklı yetişkinler için günde tüketilmesi gereken sağlıklı kafein miktarı yaklaşık 400 mg. Bu oran herhangi bir tehlikeye neden olmaz.

Araştırmalar, Amerikalı yetişkinlerin %85’inin günde ortalama 180 mg kafein tükettiğini söylüyor. Bu da ortalama 2 fincan kahveye eşit.

Kafein Oranlarını Etkileyen Faktörler

Kafein Oranları

Kahve çekirdeklerinin kafein oranları genetik olmasının yanında işlenişine, kavurma derecesine ve demleme yöntemine göre de değişiklik gösteriyor.

Bardağınızda içeceğiniz kahvenin kafein oranlarını tam olarak kontrol edebilmek istiyorsanız, bu kriterleri bilmeniz işinize yarayabilir.

Çekirdek Türü

Genel olarak kahve endüstrisinde üretimi yapılan ve piyasaya hakim olan 2 tür kahve çekirdeği çeşidi var: Arabica ve Robusta.

Genel olarak Arabica çekirdekleri, Robusta çekirdeklerinden daha kaliteli olarak kabul ediliyor. Robusta bitkilerinin yetiştirilmesi Arabica’dan çok daha kolay olsa da, güçlü, acı toprak tadına sahipler. Arabica ise tatlı ve meyveli tatları ile biliniyor.

Aynı zamanda ortalama olarak, Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerinden iki kat daha fazla kafein içeriyor. Robusta çekirdeklerini bulmak daha kolay. Çünkü genellikle daha ucuz ve hazır kahve markalarının da ilk tercihi.

Bir Kahve Çekirdeğinde Ne Kadar Kafein Vardır?

Ortalama olarak, tek bir Arabica kahve çekirdeği 1.9 miligram kafein içeriyor. Tek bir Robusta kahve çekirdeği 2.9 miligram kafein içeriyor.

Çekirdeklerin Yetiştirilme Ortamı

Çekirdeklerin genetik yapılarının yanında yetiştirildikleri ortam da kafein miktarlarını etkiliyor. Aynı Arabica çekirdekleri farklı coğrafyalarda yetiştiğinde kafein miktarları farklı oluyor.

Tanzanya’da yetişen bir çekirdeğin kafein oranı daha fazlayken, Guatemala’da yetişen bir çekirdeğin kafein oranı daha az olabilir.

İşleme Türü

Kahve çekirdekleri kahve kirazından çıkarıldıktan sonra bir kurutma işleminden geçiyor. Bu işlemden sonra bazen, yeni bir kimyasal işlem uygulanarak, kahve çekirdeklerin kafein oranı oldukça düşürülebiliyor. Bu şekilde kafeinsiz kahve elde edilebiliyor.

Aslında tamamen kafeinsiz değil. Fakat normal işlenmiş kahve çekirdeklerine göre içerisinde sadece %3 oranında kafein kaldığından, kafeinsiz olarak adlandırılıyor.

Kavurma Derecesi

Kahve kavruldukça içeriğindeki kafein yanarak yok olmaya başlıyor. Bu nedenle kahve konusunda genellikle koyu kavrulmuş kahvelerin daha fazla kafein içerdiği düşünülse de, bu yanlış bir kanı. Yani kahve ne kadar az kavrulmuş olursa, kafein miktarı o kadar fazla oluyor.

Demleme Yöntemi

espresso kafein oranı

Drip, pour over ya da injection demleme yöntemlerinin her biri, farklı kafein oranlarına sahip kahveler yapar. Hepsinde aynı miktarda kahveyi kullanıp aynı kahve çeşidini yapsanız da, sonuçlar farklı olacaktır.

Bunun nedeni, her bir demleme yönteminde kahve ile suyun birleşme yönteminin, temas süresinin ve ayrışma yönteminin farklı olması.

Porsiyon Miktarı

Bu noktada, her demleme yönteminde farklı porsiyonlarda kahve demlendiği gerçeği giriyor. Mesela drip demleme yöntemlerinde genellikle bir porsiyon 200-240 ml arasında değişirken espresso demlemede 30-45 ml arasında değişiyor.

Bir shot espresso 60-80 mg kafein içerirken bir porsiyon drip demleme kahve 70-140 mg kafein içeriyor.

Yani, temelde bir shot espresso içerseniz, bir porsiyon filtre kahveden daha az miktarda kafein alırsınız. Fakat espresso kahvenin hacim başına düşen kafein oranı daha fazladır.

Espresso kahvenizi double shot yaparsanız, normal bir fincan kahve ile alacağınızdan daha fazla kafein alırsınız.

En Son Yazılar
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna,…
İyi Bilgi

Kompostlanabilir Kahve Kapsülleri

2027 yılına kadar, küresel kahve kapsülü pazarının 51 milyar ABD dolarından fazla değere sahip olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu şaşırtıcı büyüme aynı zamanda…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.