fbpx
İyi Bilgi

Kahve Çeşitlerinin Kafein Oranları – 10 Tür

Eğer sıkı bir kahve tüketicisiyseniz, içtiğiniz kahvelerin kafein oranlarını merak ediyor olabilirsiniz. Hangi kahve ne kadar oranda kafein bulunduruyor? En çok kafein içeren kahve türü hangisi?

Bu yazımızda, kafein oranlarını etkileyen kriterlerle birlikte tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kahvelerin Kafein Oranları

Kahvelerin Kafein Oranları

Kahve en yaygın kafein kaynaklarından biri. Çoğu 240 ml hacminde kahve, 80-100 miligram kafein içeriyor. Bununla birlikte kafein miktarı, kahve türü, demleme yöntemi ve marka gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak önemli ölçüde değişebiliyor.

Kafein Miktarı Tablosu

TİPHİZMET BOYUTUSERVİS BAŞINA KAFEİNOZ (30 ml) BAŞINA KAFEİN
Türk kahvesi90 ml65 mg21.6 mg
Kafeinsiz kahve (Hazır)240 ml2-3 mg0.25 – 0.38 mg
Granül kahve240 ml60-65 mg7.5 mg
Drip kahve240 ml65 – 120 mg8.13 mg – 15 mg
Filtre kahve240 ml95 mg11.88 mg
Cold Brew kahve480 ml200 mg12,5 mg
Nitro Kahve (Nitro Cold Brew Kahve) 480 ml325 mg20.31 mg
Espresso30 ml (1 shot)60 – 80 mg60 – 80 mg
Yüksek oranda kafeinli kahve (Bu alanda öne çıkan markalar)360 ml702 – 928 mg58,5 – 77,33 mg
Cappuccino200 ml100 mg15 mg

Kafein Miktarı En Yüksek Kahve

Birim başına düşen kafein oranına baktığımızda, en yüksek orana sahip kahve espresso oluyor. Fakat servis boyutuna göre bakıldığında kafein oranları en yüksek olan kahve yüksek kafeinli kahve ve nitro kahve oluyor.

Kafein Miktarı En Düşük Kahve

Çoğu kafede kafein oranları en düşük kahveler arasında Latte sayılır. Çünkü süt oranı diğer kahvelerden daha fazla.

Fakat kullanılan kahve kafeinsiz kahve ise, bununla yapılan her türlü kahve, diğerlerine göre daha düşük kafein oranına sahip olur.

Günlük Kafein Miktarı

Sağlıklı yetişkinler için günde tüketilmesi gereken sağlıklı kafein miktarı yaklaşık 400 mg. Bu oran herhangi bir tehlikeye neden olmaz.

Araştırmalar, Amerikalı yetişkinlerin %85’inin günde ortalama 180 mg kafein tükettiğini söylüyor. Bu da ortalama 2 fincan kahveye eşit.

Kafein Oranlarını Etkileyen Faktörler

Kafein Oranları

Kahve çekirdeklerinin kafein oranları genetik olmasının yanında işlenişine, kavurma derecesine ve demleme yöntemine göre de değişiklik gösteriyor.

Bardağınızda içeceğiniz kahvenin kafein oranlarını tam olarak kontrol edebilmek istiyorsanız, bu kriterleri bilmeniz işinize yarayabilir.

Çekirdek Türü

Genel olarak kahve endüstrisinde üretimi yapılan ve piyasaya hakim olan 2 tür kahve çekirdeği çeşidi var: Arabica ve Robusta.

Genel olarak Arabica çekirdekleri, Robusta çekirdeklerinden daha kaliteli olarak kabul ediliyor. Robusta bitkilerinin yetiştirilmesi Arabica’dan çok daha kolay olsa da, güçlü, acı toprak tadına sahipler. Arabica ise tatlı ve meyveli tatları ile biliniyor.

Aynı zamanda ortalama olarak, Robusta çekirdekleri Arabica çekirdeklerinden iki kat daha fazla kafein içeriyor. Robusta çekirdeklerini bulmak daha kolay. Çünkü genellikle daha ucuz ve hazır kahve markalarının da ilk tercihi.

Bir Kahve Çekirdeğinde Ne Kadar Kafein Vardır?

Ortalama olarak, tek bir Arabica kahve çekirdeği 1.9 miligram kafein içeriyor. Tek bir Robusta kahve çekirdeği 2.9 miligram kafein içeriyor.

Çekirdeklerin Yetiştirilme Ortamı

Çekirdeklerin genetik yapılarının yanında yetiştirildikleri ortam da kafein miktarlarını etkiliyor. Aynı Arabica çekirdekleri farklı coğrafyalarda yetiştiğinde kafein miktarları farklı oluyor.

Tanzanya’da yetişen bir çekirdeğin kafein oranı daha fazlayken, Guatemala’da yetişen bir çekirdeğin kafein oranı daha az olabilir.

İşleme Türü

Kahve çekirdekleri kahve kirazından çıkarıldıktan sonra bir kurutma işleminden geçiyor. Bu işlemden sonra bazen, yeni bir kimyasal işlem uygulanarak, kahve çekirdeklerin kafein oranı oldukça düşürülebiliyor. Bu şekilde kafeinsiz kahve elde edilebiliyor.

Aslında tamamen kafeinsiz değil. Fakat normal işlenmiş kahve çekirdeklerine göre içerisinde sadece %3 oranında kafein kaldığından, kafeinsiz olarak adlandırılıyor.

Kavurma Derecesi

Kahve kavruldukça içeriğindeki kafein yanarak yok olmaya başlıyor. Bu nedenle kahve konusunda genellikle koyu kavrulmuş kahvelerin daha fazla kafein içerdiği düşünülse de, bu yanlış bir kanı. Yani kahve ne kadar az kavrulmuş olursa, kafein miktarı o kadar fazla oluyor.

Demleme Yöntemi

espresso kafein oranı

Drip, pour over ya da injection demleme yöntemlerinin her biri, farklı kafein oranlarına sahip kahveler yapar. Hepsinde aynı miktarda kahveyi kullanıp aynı kahve çeşidini yapsanız da, sonuçlar farklı olacaktır.

Bunun nedeni, her bir demleme yönteminde kahve ile suyun birleşme yönteminin, temas süresinin ve ayrışma yönteminin farklı olması.

Porsiyon Miktarı

Bu noktada, her demleme yönteminde farklı porsiyonlarda kahve demlendiği gerçeği giriyor. Mesela drip demleme yöntemlerinde genellikle bir porsiyon 200-240 ml arasında değişirken espresso demlemede 30-45 ml arasında değişiyor.

Bir shot espresso 60-80 mg kafein içerirken bir porsiyon drip demleme kahve 70-140 mg kafein içeriyor.

Yani, temelde bir shot espresso içerseniz, bir porsiyon filtre kahveden daha az miktarda kafein alırsınız. Fakat espresso kahvenin hacim başına düşen kafein oranı daha fazladır.

Espresso kahvenizi double shot yaparsanız, normal bir fincan kahve ile alacağınızdan daha fazla kafein alırsınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Yanıtınız için teşekkürler ☕️

En çok kafein hangi kahvede var?

Farklı markalar son zamanlarda en yüksek kafein oranına sahip kahveyi ürettiklerini söyleseler de, son zamanlarda Wodfee markası, dünyanın en yüksek kafeinli kahvesini ürettiğini iddia ediyor.

Araştırmalara göre 1 kilogram Wodfee kahvesinde yaklaşık 14.000 mg kafein bulunuyor.

En az kafein hangi kahvede var?

Kafeinsiz kahve, en az oranda kafein içeren kahve çeşitlerinden biri. Adının “kafeinsiz” olmasına rağmen tamamen kafeinsiz değil. Bir kupa kahve yaklaşık 2-3 mg kafein içeriyor.

1 Nescafe kaç kafein?

Nescafe markasının ürettiği hazır paketli olan 2’si, 3’ü bir arada gibi hazır kahvelerin 1 porsiyonunun içerisinde yaklaşık 75 mg kafein bulunur.

Türk kahvesi kafein içerir mi?

Eveti, Türk kahvesi porsiyon başına ortalama 65 mg kafein içerir.

Kahve hakkında bilgilerinizi tazelemek ister misiniz? Hemen başlayabilirsiniz!

0 oylar, 0 ortalama
73
en iyi kahve çekirdekleri

Kahve Bilginizi Ölçün!

Kahve hakkında ne kadar genel kültür bilgisine sahipsiniz? Bu testle seviyenizi ölçebilirsiniz.

1 / 10

Ekvatorun 25 derece kuzeyi ile 30 derece güneyi arasında kalan, kahve bitkisinin en kolay yetiştiği tropikal bölge ye ne ad verilir?

Kahve Kuşağı Nasıl Oluştu

2 / 10

Avrupa kahve ile nasıl tanıştı?

Viyana Kahve Kültürü

3 / 10

Hangisi Organik kahvede bulunmaz?

Kahve Çekirdeği Nasıl Yetişir

4 / 10

Gerçek kahve çekirdekleri, normal bir şekilde kavrulması ve öğütülmesinin ardından demlenir. Demlenmiş üründen tüm su çıkarılır. Geriye kalan susuz kahve kristalleri hangi kahve türüdür?

Granül Kahve Nedir

5 / 10

Genellikle kahvaltıda içilen Galao kahvesi hangi ülkenin popüler içeceğidir?

Galão

6 / 10

Beyaz kahve nedir?

beyaz kahve nedir

7 / 10

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen, bir kedi türünün sindirip dışkılamasıyla üretilen kahve hangisidir?

kopi luwak

8 / 10

Dünya Türk Kahvesi Günü ne zamandır?

Dünya Türk Kahvesi Günü

9 / 10

Decaf kahve olarak da bilinen kahve nedir?

Decaf Kahve

10 / 10

Nitelikli kahve ne demektir?

Arabica & Robusta Çekirdekleri Arasındaki Farklar

Skorunuz

The average score is 57%

0%

En Son Yazılar
Türk Kahvesiİyi Bilgi

İyi Bir Türk Kahvesi Nasıl Anlaşılır?

Türk kahvesinin taze olduğu nasıl anlaşılır? Kahve alırken nelere dikkat edilmelidir? Kaliteli ve iyi bir Türk kahvesi nasıl anlaşılır? Soruların cevaplarını bu…
İyi Bilgi

Kahve Tükenecek mi? Dünyada Kahvenin Geleceği

Hayatımızın en önemli ritüellerinden biri olan kahve aynı zamanda dünyada en çok ticareti yapılan ikinci ürün. Birinci sırada petrol, ikinci sırada ise…
Ekipmanİyi Bilgi

AeroPress Kullanırken Sık Yaşanan 4 Sorun ve Çözümü

AeroPress, küçük, portatif ve lezzetli espresso benzeri kahve demleyebilen bir demleme ekipmanı. Fakat bunu kullanan bir çok insan bazı sorunlarla karşılaşıyor. Biz…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir cevap yazın