fbpx
Ekipmanİyi Bilgi

Chemex Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Chemex, nitelikli kahve demlemek isteyenler için parlak, lezzetli ve dolgun bir fincan kahvenin anahtarı. Biz de bu yazımızda Chemex kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Bir acemi ya da profesyonel olabilirsiniz. Her iki türlü de dikkat etmeniz gereken noktalar var. Hadi başlayalım!

Chemex Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Chemex Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem lezzetli bir kahve üretmenin hem de kahvenizi demlerken estetik bir görünüm yakalamanın yolu Chemex. Kum saati şekli ile mutfaklara oldukça yakışan bir ekipman.

Camdan ve ahşap bir tutacaktan üretilen Chemex, farklı boyutlarda olabiliyor. 180 ml kahve üretebileceğiniz modeli de var, 1200 ml kahve demleyebileceğiniz kadar büyük olanı da. Bu konuda tercih tamamen sizin kahve tüketim miktarınıza bağlı.

Elinizde bir Chemex varsa, Chemex kullanırken dikkat edilmesi gerekenler listemize geçebiliriz.

Chemex Filtre Kağıdı

Chemex’i gerçekten özel kılan ve diğer markalardan ayıran özelliklerinden biri filtre kağıtlarıdır. Chemex filtreleri, kahvedeki acı tadı, yağı ve telveleri filtreleyen normal kahve filtrelerinden en az %20 daha kalındır. Bu da mükemmel denecek kadar temiz ve berrak bir fincan kahve anlamına gelir.

Bu nedenle ekipmanınız için filtre kağıdı alırken, gerçekten Chemex için üretilmiş olanları tercih etmelisiniz. Aksi halde beklediğiniz o berrak ve parlak kahve tadını bulamayabilirsiniz.

Chemex Filtre Kağıdı

Chemex Filtre Kağıdı Katlama

Chemex kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kullanılan filtre kağıdını doğru şekilde katlamaktır. Kare olarak satılan kahve filtreleri, tek yaprağı bir tarafta, üç yaprağı diğer tarafta olacak şekilde katlanır ve 3 katlı kalın kısım, Chemex’in oyuk olan ağız kısmına gelecek şekilde konur.

Bunun dışında konik filtreler de vardır. Bunları kullanırken de, kenarındaki birleşim çizgisini filtreyi konik hale getirmeden önce iki tarafa doğru katlamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra filtreyi açıp ekipmanın içine koyduğunuzda, filtre tam olarak cam kısımlara değer ve oturur.

Filtreyi Islatmak

Chemex nasıl kullanılır? Kullanmaya başlamadan önce yapacağınız ilk şey, filtreyi ıslatmaktır. Aksi halde kahvenize kağıt tadı geçebilir.

Filtreyi önceden ıslatmak aynı zamanda cihazın da ısınmasını sağlar. Böylece daha dengeli bir kahve elde edebilirsiniz. Bu suyu daha sonra dökmeniz gerektiğini unutmayın.

Terimi kaldır: Chemex Filtre Kağıdı Chemex Filtre KağıdıTerimi kaldır: Chemex Filtre Kağıdı katlama Chemex Filtre Kağıdı katlamaTerimi kaldır: Chemex hangi ayarda çekilir

Öğütme Derecesi

Chemex hangi ayarda çekilir? Uzmanlara göre Chemex için en iyi kahve öğütme boyutu orta-kabadır. Bu öğütme, French press kahvesinden biraz daha ince olmalıdır. Görünümü tuz gibi olmalıdır.

Chemex filtrelerinin normal filtrelerden daha kalın olduğunu söylemiştik. Bu nedenle kullanılan öğütme boyutu da kalına yakın olmalı. Böylece ekstraksiyon oranını iyi bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Aksi halde kahvenin demlenmesi çok uzun sürer. Bu da beklenenden acı bir kahveye neden olur.

Chemex İçin En İyi Oran Nedir?

Chemex ile kahve demlerken önerilen 1/17 kahve-su oranıdır. Yani, 10 gram kahve için 170 ml su kullanmanız gerekir.

Chemex İçin Ne Kadar Kahve Kullanılmalı?

Eğer tek fincan kahve demlemek isterseniz, örneğin 250 ml bir fincan için 14-15 gram kahve kullanmanız yeterli olacaktır. Daha fazla miktarda kahve demlemek isterseniz, 1/17 oranını koruyarak kullanacağınız kahve miktarını ayarlayabilirsiniz.

Chemex Filtre Kağıdı katlama

Su Sıcaklığı

Chemex için kullanacağınız suyun sıcaklığı 90-95 derece arasında olmalıdır. Daha sıcak su, kahvenin yanmasına neden olabilir. Daha soğuk su da, ekstraksiyon işlemini başlatamaz ve su gibi bir kahve içebilirsiniz.

Bloomin Aşaması

Chemex kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de blooming aşamasını atlamamaktır.

Kahvenizi filtreye yerleştirdikten sonra kahvenin iki katı kadar suyu dairesel hareketlerle dökerek bırakmalısınız. Böylece çiçeklenme olarak da bildiğimiz aşamayı başlatmış olursunuz.

Bu aşama yaklaşık 30-45 saniye sürmelidir. Bu süre boyunca bekledikten sonra kabaran kahvenin üzerine yine dairesel hareketlerle suyu dökmeye devam edebilirsiniz.

Bu işlem, kahvenin içerisindeki gazların aşığa çıkmasını sağlar. Kahvenin su ile daha iyi temas edebilmesinde yardımcı olur. Böylece aromaları daha açığa çıkmış, dengeli bir kahve yudumlayabilirsiniz.

Chemex için en iyi oran nedir

Demleme Süresi

Blooming işlemi ile birlikte Chemex kahve demleme 2,5 dakika sürmeli. Çiçeklenme işlemi tamamlandıktan sonra filtrenin üstünden bir parmak boşluk kalıncaya kadar su doldurun ve bunun tamamen süzülmesini bekleyin.

Kahve-su oranına göre ayarladığınız suyun tamamını bu şekilde bölüm bölüm dökün. Kahvenin son damlalarının süzüldüğü anda 2,5 dakikanın dolmuş olması gerekir. Aksi halde acı bir kahve içebilirsiniz. Bunun için bir kronometre tutmaktan çekinmeyin.

Chemex için ne kadar kahve

Temizlik

Chemex kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de düzenli temizliktir.

Kahvenizi demledikten sonra ılık su ve birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı ile ekipmanı yıkayabilirsiniz. Bu aşamada çok fazla kimyasal kullanmamaya ve iyice durulamaya dikkat etmelisiniz.

Ekipmanınızı parlatmak isterseniz, yarısına kadar buz ve bir miktar tuz ile hafifçe döndürerek çalkalayabilirsiniz. Bu, kahveden kaynaklanan sararmaları da giderecektir.

Genellikle kaliteli markaların ürettiği kahve demleme makineleri, ahşap malzemeleri hariç, bulaşık makinesinde yıkamak için de uygundur.

0 oylar, 0 ort
324
en iyi kahve çekirdekleri

Kahve Bilginizi Ölçün!

Kahve hakkında ne kadar genel kültür bilgisine sahipsiniz? Bu testle seviyenizi ölçebilirsiniz.

1 / 10

Ekvatorun 25 derece kuzeyi ile 30 derece güneyi arasında kalan, kahve bitkisinin en kolay yetiştiği tropikal bölge ye ne ad verilir?

Kahve Kuşağı Nasıl Oluştu

2 / 10

Avrupa kahve ile nasıl tanıştı?

Viyana Kahve Kültürü

3 / 10

Hangisi Organik kahvede bulunmaz?

Kahve Çekirdeği Nasıl Yetişir

4 / 10

Gerçek kahve çekirdekleri, normal bir şekilde kavrulması ve öğütülmesinin ardından demlenir. Demlenmiş üründen tüm su çıkarılır. Geriye kalan susuz kahve kristalleri hangi kahve türüdür?

Granül Kahve Nedir

5 / 10

Genellikle kahvaltıda içilen Galao kahvesi hangi ülkenin popüler içeceğidir?

Galão

6 / 10

Beyaz kahve nedir?

beyaz kahve nedir

7 / 10

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen, bir kedi türünün sindirip dışkılamasıyla üretilen kahve hangisidir?

kopi luwak

8 / 10

Dünya Türk Kahvesi Günü ne zamandır?

Dünya Türk Kahvesi Günü

9 / 10

Decaf kahve olarak da bilinen kahve nedir?

Decaf Kahve

10 / 10

Nitelikli kahve ne demektir?

Arabica & Robusta Çekirdekleri Arasındaki Farklar

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 54%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir