fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

20 Soruda Türk Kahvesi Hakkında Her Şey – 1

Türk kahvesi hakkında merak edilen ve bilinmesi gereken tüm soruları bu seride cevaplıyoruz. Serinin ikinci yazısına ve üçüncü yazısına da göz atabilirsiniz.

1. Türk kahvesi hangi kültüre ait?

Kahve, her ne kadar farklı kültürlere ait olduğu söylense de, Türk kültürüne aittir.

Osmanlı Devleti zamanında Osmanlı topraklarına giren kahve, farklı pişirilme yöntemi ile bu ismi almış ve zamanla bu kültürün bir parçası haline gelmiştir.

2. Türk kahvesinin özellikleri nelerdir?

Damla Sakızlı Türk Kahvesi

Bu kahveyi diğer kahvelerden farklı kılan özelliği, pişirme yöntemi ve bundan kaynaklanan aroması ve kokusudur.

Türk geleneğine özgü kahve daha yoğun kıvamlı, daha acı ve daha aromatik bir kahvedir. Pişirme yönteminden dolayı üzeri köpüklüdür ve telvesi ile ikram edilen tek kahve çeşididir.

3. Türk kültüründe kahvenin önemi nedir?

Türk kültüründe, kahvenin büyük bir yeri vardır. Bayramlar, törenler gibi özel günlerde, özel misafirlerle birlikte Türk geleneğine özgü kahve tüketilir.

Osmanlı zamanında, kahvenin yeri daha da değerliydi. Hatta, devlet büyükleri misafirlerini Türk Kahve Töreni adı verilen bir merasim ile karşılar ve onları memnun ederdi.

Günümüzde hala kız isteme merasimlerinde yapılan “damat kahvesi” isimli özel bir kahve vardır. Yine bu ortamda aile büyükleri günün anlam ve önemine dikkat çekmek için kahve içerler.

Türk kültüründe kahvenin bir başka sosyal etkisi ise fal konusudur. Kahve içildikten sonra tabağına ters çevirilir ve bir süre sonra kaldırılarak kahvenin akış şekline bakılarak geleceğe önelik iyi görüşler söylenir.

Bu uygulamaya da “kahve falı” denir ve bu kahve, geleceği anlatmak için kullanılan tek kahve türüdür.

4. Türk kahvesi ne zaman içilir?

közde Türk kahvesi

Türk kültüründe kahve, önemli günlerin, değerli misafirliklerin, dost sohbetlerinin vazgeçilmezidir. Bu şekilde özel toplantı ve günlerde tüketilir.

Bunun yanında kahvenin gün içerisinde tüketilmesi gereken zaman kahvaltıdan sonradır. Kahve aç karınla içildiğinde mide rahatsızlığı oluşturabileceğinden en uygun vakit budur.

Hatta kahvaltı kelimesi, kahveden önce yenilen yemek anlamında “kahve altı” kelimesinden türemiştir.

Bunun dışında aç karna içilmediği sürece günün her saatinde içilebilir. Fakat içeriğindeki kafein oranı uyku kaçırdığı için, uyumadan önce içilmemesi gerekir.

5. Türk kahvesi çekirdeği nereden gelir?

Dünyada kahvenin yetiştiği belirli bir alan vardır. Buna kahve kuşağı denir. Kahve bitkisi sadece bu bölgede verimli bir şekilde yetişir ve burada bulunan ülkelere Türkiye dahil değildir.

Yani, Türkiye’de ticari anlamda kahve yetişmez. Bu nedenle Türkiye’de tüketilen tüm kahve çekirdekleri, Brezilya, Kosta Rika, Etiyopya gibi kahve üreten ülkelerden gelir.

6. Türk kahvesi kaç çeşittir?

Türk kahvesi çeşitlerinin belli bir sayısı yoktur. Çünkü, 500 yıllık tarihiyle Türk geleneğine özgü kahve bu topraklara yayılmış, adeta bir bütün haline gelmiştir. Gittiği her yörede, oranın insanına, zevklerine ve imkanlarına göre çeşitlilik göstermiştir.

Bugün; Mırra, Süvari kahvesi, Dibek kahvesi, Kervansaray kahvesi, Hatay kahvesi, Tatar kahvesi, Mirvari, Menengiç kahvesi, Kenger, Cilveli kahve, Adana Gar kahvesi, devebatmaz kahvesi, yandan çarklı, kumda kahve ve külde kahve olmak üzere bilinen birçok çeşidi vardır.

7. Türk kahvesi ölçüsü nedir?

Türk geleneğine özgü kahve için tam ölçü, her klasik kahve fincanı için 1 tatlı kaşığı ya da 2 çay kaşığı dolusu (6 gr) kahvedir. Şekerli kahve yapmak istendiğinde, az şekerli, orta ya da şekerli tercihe göre miktar artırılarak şeker katılır.

Türk kahvesi ölçüsü nedir

8. Türk kahvesi fincanı nasıl olmalıdır?

Klasik kahve fincanı 90 ml hacminde, porselen, küçük saplı, ince dokulu, altı dar, ağzı geniş tasarımlı olmalıdır. Daha fazla bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

9. Türk kahvesi nasıl yapılır kısaca?

Kişi sayısına göre ayarlanmış suyu ve kahveyi cezveye alın. Şeker ekleyecekseniz bu aşamada onu da koyun.

Bir kaşık yardımıyla bunları iyice karıştırın ve topak kalmadığından emin olun. Ardından cezveyi kısık ateşe koyun ve hiç karıştırmayın.

Kabarıp köpüklenmeye başladığında bir kaşık ile köpüğünü fincanlara paylaştırın. Ardından kaynamasına izin vermeden kalan kahveyi yavaşça fincanlara paylaştırın.

10. En güzel Türk kahvesi nasıl yapılır?

En güzel kahve, kaliteli su ve kahve ile kısık ateşte, bakır cezve ile yapılır. Özellikle soğuk su kullanılmalıdır ki, kahvenin su ile temas süresi daha uzun olsun ve aromasını yavaş yavaş suya verebilsin.

Kahveyi güzel gösteren bir diğer özellik de köpüğüdür. Pişirirken karıştırılmamalıdır ki köpüğü sönmesin. Ardından bardaklara dökerken de yavaş olmak gerekir. Böylece daha çok köpük fincanın üzerinde kalabilir.

11. Türk kahvesi ne kadar sürede pişer?

kumda Türk kahvesi

Ortalama 3-4 dakikada pişer. Fakat külde ya da közde kahve yapmak istediğinizde bu süre çok daha uzun olacaktır.

12. Türk kahvesi kaynatılır mı?

Hayır, Türk geleneğine özgü kahve kaynatılmamalıdır. Kaynatıldığında kahvede yanık, acı bir tat oluşur. Bu da lezzetsiz bir kahveye neden olur.

13. Türk kahvesi içmek faydalı mı?

Evet, kahve başlıbaşına bir antioksidan kaynağıdır. Kanseri önlemede yardımcı olur. Enerji vericidir. Ağrı kesici özelliği vardır ve stresi azaltır.

Aynı zamanda sindirime yardımıcı olur, kalorisi olmadığı için diyet dostudur. Diyabeti önler, hafızayı güçlendirir.

14. Türk kahvesi neye iyi gelir?

Kahveyi pişirerek içmek, ağrıların hafiflemesini, stresin azalmasını sağlar. Yorgunluğu alır ve enerji verir.

Kahvenin toz halinde tüketilmesinin ishale iyi geldiği halk arasında bilinir.

15. Türk kahvesine şeker yerine ne konabilir?

Kafeinsiz Türk Kahvesi Nedir

Kahve yaparken diyetine dikkat edenler ya da rafine şeker tüketmeyenler, bal, vanilya gibi doğal tatlandırıcı ve aroma vericiler kullanabilirler.

16. Süt ile Türk kahvesi yapılır mı?

Evet, üstelik sütlü Türk kahvesi yapımı klasik kahve yapımı kadar kolaydır.

17. Kahve köpüğü nasıl yapılır?

Kahvenin köpüklü olması için pişirilirken soğuk su kullanılması gerekir. Aynı zamanda pişerken hiç karıştırılmamalıdır.

Piştikten sonra fincana çok hızlı bir şekilde değil, yavaş yavaş dökülmelidir.

18. Türk kahvesi nasıl içilir?

Kahve içerken, öncelikle yanında ikram edilen su yudumlanarak ağız temizlenir. Yemekten kalan tatlar giderilir. Ardından, istenirse yanında ikram edilen lokum, hurma gibi tatlı yiyeceklerden yenir.

Ardından yavaş yavaş kahve içilir. Küçük bir porsiyon olmasına dayanarak hemen içilmez. Aksine tadına varılarak, zamana yayılarak içilir.

Ayrıca, kahve piştiği gibi içilmez. Telvesinin dibine çökmesi, pişme sıcaklığının biraz geçmesi ve pişme aşamasının tam olarak tamamlanması için 3-4 dakika beklendikten sonra içilir.

19. Hamilelikte Türk kahvesi zararlı mı?

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Kahve, her gıda gibi fazla tüketildiğinde zararlıdır. Hamilelikte ise alınan kafein miktarının sınırlanması gerektiğinden, kahve de sınırlı miktarda tüketilmelidir.

Günde 200 mg kafeinden fazlası tüketilmediği sürece, kahve hamilelikte bir tehlike oluşturmaz. Fakat bu oran kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle hamilelikte doktora danışarak kahve tüketilmesi daha uygundur.

20. Türk kahvesi lekesi nasıl çıkar?

Sirkenin kahve lekesini çıkarmak gibi bir özelliği vardır. Bir kap içerisinde bir miktar su ve sirkeyi karıştırın. Ardından kahve lekesi olan yere bu karışımı dökün ve bir süre bekleyin. Ardından bir bez ile kahve dökülen yeri silin.

Aynı şekilde limonlu suyun da kahve lekesini çıkardığı bilinmektedir. Bir limonu bir kabın içerisine sıkın. Üzerine su ekleyin ve bu karışımı lekeli alana dökerek 10 dakika kadar bekleyin. Ardından eşyayı makinede yıkayın.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir