fbpx
Ekipmanİyi Bilgi

Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı? 6 Kriter

Türk toplumunun geleneksel içeceklerinden biri Türk kahvesi. Her evde bulunabilecek Türk kahvesini pişirmenin, bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın kriterleri ve yöntemleri var.

Lezzetli bir kahve elde etmek için uygulanması gereken birçok adım, dikkat edilmesi gereken birçok madde var. Her ne kadar önemsiz gibi görünse de, doğru Türk kahvesi fincanını seçmek de bunlardan biri.

Şimdi, beraber en uygun kahve fincanının nasıl olması gerektiğine bakalım. Türk kahvesi bardağı kaç ml olmalı, biçimi, malzemesi, rengi nasıl olmalı, bunları öğrenelim.

Yazıya geçmeden önce, Geleneksel Türk Kahvesi Çeşitleri ve Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İdeal Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı?

İdeal Türk Kahvesi Fincanı

Her kahvenin kendine özgü bir fincanı ya da bardağı var. Kahvenin sıcaklığını ve dolayısıyla lezzetini koruması, içerken keyif vermesi için de Türk kahvesi fincanının sahip olması gereken bazı özellikler var.

Peki, Türk kahvesi fincanı kaç ml olmalı? Kullanılan malzeme, fincanın biçimi, hacmi, rengi, deseni, altlığı ve sunum sırasında kullanılan çeşitli aksesuarlar çeşitli kriterlere uymalı.

Malzeme

Porselen, özellikle sıcak içecekler için çok uygun bir madde. Çünkü sıcaklığı muhafaza edebiliyor ve sağlıklıdır. Bu nedenle Türk kahvesi fincanları porselen olmalıdır.

Türk Kahvesi Fincanı

Aslında kırılabilir bir malzeme olmasının yanında çok da dayanıklıdır. Hatta, büyüklerinizden hatıra kalan kahve fincanlarını görmüş olabilirsiniz. Yani, kahve fincanları en dayanıklı ve uzun ömürlü mutfak eşyalarından biridir.

Fincanın sadece porselen olması yetmez. Aynı zamanda ısıyı daha da iyi tutması için uygun kaplama malzemesi ile kaplanmış olması lazımdır.

Tüm bunların yanında, cam gibi şeffaf bir malzemeden yapılmış fincanlar da, sunum sırasında insanları oldukça etkileyebilir. Cam malzeme tercih edilecekse, ısı ve dayanıklılık konusunda yine yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı

Biçim

Kahve fincanı, kahvenin köpüğünü dağıtmayacak va sıcaklığını koruyacak biçimde olmalıdır. Dolayısıyla geniş ağızlı fincanlar seçilmemelidir.

Yüzeyin geniş olması, köpüğün yayılmasına, dağılmasına ve sönmesine neden olur. Oysa ki Türk kahvesini Türk kahvesi yapan şey, bol köpüklü olmasıdır.

Aynı zamanda geniş ağızlı fincanlar, kahveyi çok çabuk soğutur. Sallanma payı daha yüksek olduğu için kahvenin dökülme ihtimali de daha yüksektir.

Tüm bunların sonucunda, Türk kahvesi fincanının biçimi tabandan yukarı düz ya da genişleyen bir kesime sahip olmalıdır. Ağzı dar, tabanı geniş fincanlarda köpük daha hacimli gözükür. Aynı zamanda içerken telveler de dibinde kalır.

Türk Kahvesi Fincanı

Biçim, yalnızca fincanın gövdesi ile sınırlı değildir. Fincanın tabanı da düz olmalı ve bardağa tam oturmalıdır.

Özellikle farklı bir sunum oluşturmak için fincanın altına ayaklar eklenebilir. Fakat bu ayaklar tabağa iyi yerleşmezse, yamuk durabilir, kahve dökülebilir ve fincan düşebilir.

Son olarak kahve fincanı ince olmalıdır. Özellikle ağız kısmı kalın fincanlar, içerken Türk kahvesinin lezzetinin tam alınamamasına neden olur.

Ayrıca kahve süzülerek fincanın dışına akabilir. Kahve fincanın inceliğinde bir de kulp bulundurmalıdır. Kulp, sıcak servis edilen kahvenin tutuşunu kolaylaştırır.

Terimi kaldır: türk kahvesi bardağı kaç ml türk kahvesi bardağı kaç ml

Hacim

Kahve fincanı kaç ml olmalı? Ortalama Türk kahvesi fincanı hacmi 90 ml olmalıdır.

Bu sınırlamanın sebebi, Türk kahvesinin yoğun bir kahve olması ve genel tüketim sınırının fincan üzerinden verilmesidir.

Aynı zamanda tariflerdeki ölçüler de 90 mililitrelik fincanlar üzerinden verilir.Bunun yanında, farklı hacimlerde fincanlar da kullanılabilir.

Türk kahvesi fincanlarının hacimleri genelde 60-120 ml arasında değişir. Yine de bir kahve fincanı kaç ml diye sorulduğunda genel cevap 90 mililitredir. Türk kahvesi fincanı kaç cc diye sorulduğunda da cevap aynı olacaktır.

Renk ve Desen

Kahve fincanı seçerken renk ve desende bir sınırlama yoktur. İstenilen renkler seçilebilir. Genelde yemek ya da kahvaltı takımları ile uyumlu kahve fincanları tercih edilir.

Türk Kahvesi Fincanı

Altlık

Her kahve fincanı bir de altlığa sahip olmalıdır. Bu altlık, genelde fincanın tabanının tam olarak oturacağı bir girinti içerir. Böylece kahveyi taşımak daha güvenli hale gelir ve dökülme riski minimum seviyeye indirilir.

Bazı fincan altlıkları farklı boyutlara sahip olabilir. Kahvenin yanında cam bardakta verilen suyun ya da Türk lokumu, çikolata gibi ikramlıkların da sığabileceği tasarımlar mevcuttur.

Bunlar tercih edilirken bir köşesinde fincanın tabanının tam olarak oturacağı özel bir bölme olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Altlık, fincanın yapıldığı malzemeden olabileceği gibi, ahşap, cam, metal gibi farklı bir malzemeden de olabilir.

Kapak

Bazı kahve fincanları, sunum ve servis aşamasında hem hoş görünmesi hem de sıcaklığı muhafaza etmesi için güzel görünümlü, süslü kapaklara sahiptir. Bu kapakları kullanmak zorunlu olmasa da, genelde hoş ve farklı göründüğü için tercih edilmelidir.

 

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir