fbpx
Ekipmanİyi Bilgi

Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı? 6 Kriter

Türk toplumunun geleneksel içeceklerinden biri Türk kahvesi. Her evde bulunabilecek Türk kahvesini pişirmenin, bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın kriterleri ve yöntemleri var.

Lezzetli bir kahve elde etmek için uygulanması gereken birçok adım, dikkat edilmesi gereken birçok madde var. Her ne kadar önemsiz gibi görünse de, doğru Türk kahvesi fincanını seçmek de bunlardan biri.

Şimdi, beraber en uygun kahve fincanının nasıl olması gerektiğine bakalım. Türk kahvesi bardağı kaç ml olmalı, biçimi, malzemesi, rengi nasıl olmalı, bunları öğrenelim.

Yazıya geçmeden önce, Geleneksel Türk Kahvesi Çeşitleri ve Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İdeal Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı?

İdeal Türk Kahvesi Fincanı

Her kahvenin kendine özgü bir fincanı ya da bardağı var. Kahvenin sıcaklığını ve dolayısıyla lezzetini koruması, içerken keyif vermesi için de Türk kahvesi fincanının sahip olması gereken bazı özellikler var.

Peki, Türk kahvesi fincanı kaç ml olmalı? Kullanılan malzeme, fincanın biçimi, hacmi, rengi, deseni, altlığı ve sunum sırasında kullanılan çeşitli aksesuarlar çeşitli kriterlere uymalı.

Malzeme

Porselen, özellikle sıcak içecekler için çok uygun bir madde. Çünkü sıcaklığı muhafaza edebiliyor ve sağlıklıdır. Bu nedenle Türk kahvesi fincanları porselen olmalıdır.

Türk Kahvesi Fincanı

Aslında kırılabilir bir malzeme olmasının yanında çok da dayanıklıdır. Hatta, büyüklerinizden hatıra kalan kahve fincanlarını görmüş olabilirsiniz. Yani, kahve fincanları en dayanıklı ve uzun ömürlü mutfak eşyalarından biridir.

Fincanın sadece porselen olması yetmez. Aynı zamanda ısıyı daha da iyi tutması için uygun kaplama malzemesi ile kaplanmış olması lazımdır.

Tüm bunların yanında, cam gibi şeffaf bir malzemeden yapılmış fincanlar da, sunum sırasında insanları oldukça etkileyebilir. Cam malzeme tercih edilecekse, ısı ve dayanıklılık konusunda yine yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı

Biçim

Kahve fincanı, kahvenin köpüğünü dağıtmayacak va sıcaklığını koruyacak biçimde olmalıdır. Dolayısıyla geniş ağızlı fincanlar seçilmemelidir.

Yüzeyin geniş olması, köpüğün yayılmasına, dağılmasına ve sönmesine neden olur. Oysa ki Türk kahvesini Türk kahvesi yapan şey, bol köpüklü olmasıdır.

Aynı zamanda geniş ağızlı fincanlar, kahveyi çok çabuk soğutur. Sallanma payı daha yüksek olduğu için kahvenin dökülme ihtimali de daha yüksektir.

Tüm bunların sonucunda, Türk kahvesi fincanının biçimi tabandan yukarı düz ya da genişleyen bir kesime sahip olmalıdır. Ağzı dar, tabanı geniş fincanlarda köpük daha hacimli gözükür. Aynı zamanda içerken telveler de dibinde kalır.

Türk Kahvesi Fincanı

Biçim, yalnızca fincanın gövdesi ile sınırlı değildir. Fincanın tabanı da düz olmalı ve bardağa tam oturmalıdır.

Özellikle farklı bir sunum oluşturmak için fincanın altına ayaklar eklenebilir. Fakat bu ayaklar tabağa iyi yerleşmezse, yamuk durabilir, kahve dökülebilir ve fincan düşebilir.

Son olarak kahve fincanı ince olmalıdır. Özellikle ağız kısmı kalın fincanlar, içerken Türk kahvesinin lezzetinin tam alınamamasına neden olur.

Ayrıca kahve süzülerek fincanın dışına akabilir. Kahve fincanın inceliğinde bir de kulp bulundurmalıdır. Kulp, sıcak servis edilen kahvenin tutuşunu kolaylaştırır.

Terimi kaldır: türk kahvesi bardağı kaç ml türk kahvesi bardağı kaç ml

Hacim

Kahve fincanı kaç ml olmalı? Ortalama Türk kahvesi fincanı hacmi 90 ml olmalıdır.

Bu sınırlamanın sebebi, Türk kahvesinin yoğun bir kahve olması ve genel tüketim sınırının fincan üzerinden verilmesidir.

Aynı zamanda tariflerdeki ölçüler de 90 mililitrelik fincanlar üzerinden verilir.Bunun yanında, farklı hacimlerde fincanlar da kullanılabilir.

Türk kahvesi fincanlarının hacimleri genelde 60-120 ml arasında değişir. Yine de bir kahve fincanı kaç ml diye sorulduğunda genel cevap 90 mililitredir. Türk kahvesi fincanı kaç cc diye sorulduğunda da cevap aynı olacaktır.

Renk ve Desen

Kahve fincanı seçerken renk ve desende bir sınırlama yoktur. İstenilen renkler seçilebilir. Genelde yemek ya da kahvaltı takımları ile uyumlu kahve fincanları tercih edilir.

Türk Kahvesi Fincanı

Altlık

Her kahve fincanı bir de altlığa sahip olmalıdır. Bu altlık, genelde fincanın tabanının tam olarak oturacağı bir girinti içerir. Böylece kahveyi taşımak daha güvenli hale gelir ve dökülme riski minimum seviyeye indirilir.

Bazı fincan altlıkları farklı boyutlara sahip olabilir. Kahvenin yanında cam bardakta verilen suyun ya da Türk lokumu, çikolata gibi ikramlıkların da sığabileceği tasarımlar mevcuttur.

Bunlar tercih edilirken bir köşesinde fincanın tabanının tam olarak oturacağı özel bir bölme olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Altlık, fincanın yapıldığı malzemeden olabileceği gibi, ahşap, cam, metal gibi farklı bir malzemeden de olabilir.

Kapak

Bazı kahve fincanları, sunum ve servis aşamasında hem hoş görünmesi hem de sıcaklığı muhafaza etmesi için güzel görünümlü, süslü kapaklara sahiptir. Bu kapakları kullanmak zorunlu olmasa da, genelde hoş ve farklı göründüğü için tercih edilmelidir.

Türk kahvesi hakkında bilgilerinizi tazelemek ister misiniz? Hemen başlayabilirsiniz!

0 oylar, 0 ortalama
64
Türk Kahvesinin Yanına Ne Gider

Türk Kahvesi Kültürü Testi

Türk kahvesi kültürüne ne kadar hakimsiniz? Türk kahvesi'nin geleneğimizdeki yeri, faydaları, yapımı gibi konularda bilginizi test etmeye hazır mısınız? Haydi başlayalım.

1 / 10

Kolay başlayalım... Türk kahvesi nasıl pişirilir?

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek

2 / 10

Kız isteme merasimi sırasında gelin adayı kızın tuzlu kahve yapması ne anlama gelir?

Cezvede Bol Köpüklü Türk Kahvesi

3 / 10

Evinize misafir geldi. Siz de bol köpüklü bir Türk kahvesi yaptınız ve yanında da bir bardak su ile ikram ettiniz. Misafiriniz de ilk önce suyu içti. Bu ne anlama gelir?

Cezvede Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

4 / 10

UNESCO'nun, Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği'ni Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne eklediğini biliyor musunuz? Peki hangi yıl?

5 / 10

Biraz da tarih... Osmanlı zamanında kız isteme merasimlerinde, kızın bu evliliği istediğini erkek tarafına göstermek için yaptığı kahve hangisidir?

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

6 / 10

Acı kahve denilince aklınıza ilk hangi Türk kahvesi geliyor? Bakır imbiklerde uzun uzun demleniyor ve kulpsuz fincanlarda ikram ediliyor.

Tarçınlı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

7 / 10

Fincan zarfını duydunuz mu? Peki sizce ne işe yarar?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Püf Noktaları

8 / 10

Türk Kahve töreni dedik, bu tören bir statü sembolüydü ve özellikle sarayda devlet büyükleriyle misafirlere sunuluyordu. Bu tören esnasında kullanılan sitil kahve takımı nedir?

Aromalı Türk Kahvesi Çeşitleri

9 / 10

Osmanlı Kahve Töreni olarak da bilinen Türk Kahve Töreni, Osmanlı zamanında yapılan, bugün ise neredeyse unutulmuş bir gelenek. Aşağıdakilerden hangisi bu törende kullanılan malzemelerden değildir?

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

10 / 10

Türk kahvesini içmeyi seviyoruz, peki faydalarını? Hangisi Türk kahvesinin özelliklerinden biri değil?

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek Faydalı Mı Zararlı Mı?

Skorunuz

The average score is 50%

0%

En Son Yazılar
Türk Kahvesiİyi Bilgi

İyi Bir Türk Kahvesi Nasıl Anlaşılır?

Türk kahvesinin taze olduğu nasıl anlaşılır? Kahve alırken nelere dikkat edilmelidir? Kaliteli ve iyi bir Türk kahvesi nasıl anlaşılır? Soruların cevaplarını bu…
Ekipman

Delter Coffee Press Demleme Klavuzu

Kahve endüstrisine yeni giriş yapan ekipmanlardan biri Delter Coffee Press. AeroPress‘e benzese de çalışma prensibi daha farklı. Dolayısıyla ortaya çıkan kahve de…
İyi Bilgi

Kahve Tükenecek mi? Dünyada Kahvenin Geleceği

Hayatımızın en önemli ritüellerinden biri olan kahve aynı zamanda dünyada en çok ticareti yapılan ikinci ürün. Birinci sırada petrol, ikinci sırada ise…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir cevap yazın