Ekipmanİyi Bilgi

Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı?

Türk toplumunun geleneksel içeceklerinden biri Türk kahvesi. Her evde bulunabilecek Türk kahvesini pişirmenin, bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın kriterleri ve yöntemleri var. Lezzetli bir kahve elde etmek için uygulanması gereken birçok adım, dikkat edilmesi gereken birçok madde var. Her ne kadar önemsiz gibi görünse de, doğru Türk kahvesi fincanını seçmek de bunlardan biri. Şimdi, beraber en uygun kahve fincanının nasıl olması gerektiğine bakalım.

Yazıya geçmeden önce, Geleneksel Türk Kahvesi Çeşitleri ve Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İdeal Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı?

İdeal Türk Kahvesi Fincanı

Her kahvenin kendine özgü bir fincanı ya da bardağı var. Kahvenin sıcaklığını ve dolayısıyla lezzetini koruması, içerken keyif vermesi için de Türk kahvesi fincanının sahip olması gereken bazı özellikler var. Kullanılan malzeme, fincanın biçimi, hacmi, rengi, deseni, altlığı ve sunum sırasında kullanılan çeşitli aksesuarlar çeşitli kriterlere uymalı.

Malzeme

Porselen, özellikle sıcak içecekler için çok uygun bir madde. Çünkü sıcaklığı muhafaza edebiliyor ve sağlıklıdır. Bu nedenle kahve fincanları porselen olmalıdır. Aslında kırılabilir bir malzeme olmasının yanında çok da dayanıklıdır. Hatta, büyüklerinizden hatıra kalan kahve fincanlarını görmüş olabilirsiniz. Yani, kahve fincanları en dayanıklı ve uzun ömürlü mutfak eşyalarından biridir.

Fincanın sadece porselen olması yetmez. Aynı zamanda ısıyı daha da iyi tutması için uygun kaplama malzemesi ile kaplanmış olması lazımdır.

Tüm bunların yanında, cam gibi şeffaf bir malzemeden yapılmış fincanlar da, sunum sırasında insanları oldukça etkileyebilir. Cam malzeme tercih edilecekse, ısı ve dayanıklılık konusunda yine yukarıdaki kriterler göz önünde bulundurulmalıdır.

Türk Kahvesi Fincanı Nasıl Olmalı

Biçim

Kahve fincanı, kahvenin köpüğünü dağıtmayacak va sıcaklığını koruyacak biçimde olmalıdır. Dolayısıyla geniş ağızlı fincanlar seçilmemelidir. Yüzeyin geniş olması, köpüğün yayılmasına, dağılmasına ve sönmesine neden olur. Oysa ki Türk kahvesini Türk kahvesi yapan şey, bol köpüklü olmasıdır. Aynı zamanda geniş ağızlı fincanlar, kahveyi çok çabuk soğutur. Sallanma payı daha yüksek olduğu için kahvenin dökülme ihtimali de daha yüksektir. Tüm bunların sonucunda, Türk kahvesi fincanının biçimi tabandan yukarı düz ya da genişleyen bir kesime sahip olmalıdır. Ağzı dar, tabanı geniş fincanlarda köpük daha hacimli gözükür. Aynı zamanda içerken telveler de dibinde kalır.

Biçim, yalnızca fincanın gövdesi ile sınırlı değildir. Fincanın tabanı da düz olmalı ve bardağa tam oturmalıdır. Özellikle farklı bir sunum oluşturmak için fincanın altına ayaklar eklenebilir. Fakat bu ayaklar tabağa iyi yerleşmezse, yamuk durabilir, kahve dökülebilir ve fincan düşebilir.

Son olarak kahve fincanı ince olmalıdır. Özellikle ağız kısmı kalın fincanlar, içerken Türk kahvesinin lezzetinin tam alınamamasına neden olur. Ayrıca kahve süzülerek fincanın dışına akabilir. Kahve fincanın inceliğinde bir de kulp bulundurmalıdır. Kulp, sıcak servis edilen kahvenin tutuşunu kolaylaştırır.

Terimi kaldır: türk kahvesi bardağı kaç ml türk kahvesi bardağı kaç ml

Hacim

Ortalama Türk kahvesi fincanı hacmi 90 ml olmalıdır. Bu sınırlamanın sebebi, Türk kahvesinin yoğun bir kahve olması ve genel tüketim sınırının fincan üzerinden verilmesidir. Aynı zamanda tariflerdeki ölçüler de 90 mililitrelik fincanlar üzerinden verilir. Bunun yanında, farklı hacimlerde fincanlar da kullanılabilir. Türk kahvesi fincanlarının hacimleri genelde 60-120 ml arasında değişir.

Renk ve Desen

Kahve fincanı seçerken renk ve desende bir sınırlama yoktur. İstenilen renkler seçilebilir. Genelde yemek ya da kahvaltı takımları ile uyumlu kahve fincanları tercih edilir.

Altlık

Her kahve fincanı bir de altlığa sahip olmalıdır. Bu altlık, genelde fincanın tabanının tam olarak oturacağı bir girinti içerir. Böylece kahveyi taşımak daha güvenli hale gelir ve dökülme riski minimum seviyeye indirilir.

Bazı fincan altlıkları farklı boyutlara sahip olabilir. Kahvenin yanında cam bardakta verilen suyun ya da Türk lokumu, çikolata gibi ikramlıkların da sığabileceği tasarımlar mevcuttur. Bunlar tercih edilirken bir köşesinde fincanın tabanının tam olarak oturacağı özel bir bölme olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Altlık, fincanın yapıldığı malzemeden olabileceği gibi, ahşap, cam, metal gibi farklı bir malzemeden de olabilir.

Kapak

Bazı kahve fincanları, sunum ve servis aşamasında hem hoş görünmesi hem de sıcaklığı muhafaza etmesi için güzel görünümlü, süslü kapaklara sahiptir. Bu kapakları kullanmak zorunlu olmasa da, genelde hoş ve farklı göründüğü için tercih edilmelidir.

En Son Yazılar
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna,…
İyi Bilgi

Kompostlanabilir Kahve Kapsülleri

2027 yılına kadar, küresel kahve kapsülü pazarının 51 milyar ABD dolarından fazla değere sahip olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu şaşırtıcı büyüme aynı zamanda…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.