fbpx
Tariflerİyi Bilgi

Damat Kahvesi Nedir? 6 Adımda Nasıl Yapılır? 

Damat kahvesi, Türkiye’deki geleneklerden biri olan kız isteme törenlerinin vazgeçilmez bir parçası.

Kahvenin en özel ve en sıra dışı hallerinden biri olan bu kahve, adından da anlaşılacağı gibi sadece damat tarafından tek sefere mahsus olmak üzere içiliyor.

Damat Kahvesi Nedir?

Damat Kahvesi Nedir

Evliliğe giden yolda ailelerin buluştuğu, tanıştığı ve evliliğe rıza verdiği kız isteme törenlerinde, isteme aşamasından önce aile büyükleri, gelin adayı kız tarafından yapılan kahveleri içer.

Burada bulunan damada, daha özel bir kahve ikram edilir. Damat kahvesi olarak bilinen bu kahvenin farkı, tuzlu olmasıdır. Aynı zamanda daha farklı bir sunumla, yanında daha fazla su ve ikram ile servis edilir.

Damat Kahvesi Hikayesi, Tuzlu Kahve Neden Yapılır?

Ortaya çıkışında anlatılagelen iki farklı hikaye var. İlki, günümüzde az da olsa bazı bölgelerde görülen görücü usulü evliliğe dayanıyor.

Eskiden çok daha yaygın olan bu evlilik türünde evlenecek çift, isteme merasimine kadar birbirini görmüyordu. Aileleri ve sevdikleri tarafından evlilikleri düşünülüyor ve uygun görülüyordu.

Kız isteme merasimi sırasında damat adayını gören kız, eğer damadı beğenirse bol şekerli ve yanında tatlı da ikram ettiği bir kahve hazırlardı. Böylece erkek tarafı kızın da gönlünün olduğunu anlardı.

Fakat beğenmezse, damat kahvesini tuzlu hazırlardı. Böylece erkek tarafı kızın bu evliliği istemediğini anlar ve kız isteme merasimini başlatmadan ayrılırlardı.

Damat Kahvesi Hikayesi

İkinci hikaye ise birbirini seven iki gence dayanıyor. Evlenme kararı alan genç kız, eşi olacak erkeğin kendisine ne kadar değer verdiğini son bir kez ölçmek istediğinde damadın kahvesini tuzlu yaparmış.

Damat, kahvesini sıkıntı çıkarmadan içerse, evlilik hayatında kızı mutlu etmek için elinden geleni yapacağı anlamına gelirmiş. Şayet içemezse de tersi olacağı anlaşılırmış.

Hikayenin hangisi doğrudur ya da kesin bir çıkış noktası var mıdır bilinmez.

Fakat bugün, damat kahvesi bir gelenek haline geldi ve eskiden taşıdığı anlamlardan çok, eğlenceli, unutulmaz bir anı olarak çiftlerin en mutlu günlerine eşlik ediyor.

Damat Kahvesi Nasıl Olur?

Damat Kahvesi Nasıl Olur

Bu kahvenin adını çıkaran şey, içerisine tuz konulması. Bildiğimiz Türk kahvesi şekerli ya da sade olarak içilir. Ama bir sefere özel olmak üzere isteme töreninde damadın içtiği kahve tuzlu olarak yapılır.

Bazı kişiler damat kahvesini normal bir Türk kahvesi şeklinde yaparken yanına koyduğu suya tuz ekler. Kahveyi rahat bir şekilde içen damat suyu içtiğinde asıl numaranın suda olduğunu anlar.

Damadın Kahvesine Ne Konur? Damat Kahvesi Nasıl Olmalı?

Geçmişten bugüne süregelen gelenekte damadın kahvesine ek olarak sadece tuz konulur. Fakat bugün bunu abartanlar, karabiber, acı biber gibi baharatlar ekleyerek eğlence adı altında işin dozunu kaçıranlar da vardır.

Damat Kahvesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Kahve fincanı dolusu soğuk su
 • Cezve
 • Çay kaşığı

Damat Kahvesi Tarifi

 1. Kahveyi, suyu, şekeri ve tuzu cezvenin içine koyun ve bir çay kaşığı ile topak kalmayana kadar iyice karıştırın.
 2. Cezveyi kısık ateşe alın ve kabarana kadar hiç karıştırmadan başında bekleyin.
 3. Kahve kabarmaya başladığında ocaktan alın ve üzerindeki köpüğü kaşık yardımıyla fincana alın.
 4. Kahveyi tekrar ocağa koyun ve tekrar kabarmasını bekleyin.
 5. İkinciye kabardığında kaynamasını beklemeden ocağı kapatın. Cezvedeki kahveyi yavaşça, köpüğü söndürmemek için fincanın kıyısından fincana boşaltın.
 6. Fincanı sunum tepsisine yerleştirerek servis edebilirsiniz.

Damat Kahvesi Nasıl Yapılır

Damat Kahve Tepsisi Nedir?

Damat kahve tepsisi, damat için özel olarak hazırlanan tuzlu kahvenin içine konulduğu, yanında suyu ve ikramlığı bulunan, normal tepsilerden daha süslü bir servis tepsisidir.

Damat bu tepsiyi gördüğünde kendi kahvesinin geldiğini anlar. Aynı zamanda damat kahve tepsisi sayesinde damadın kahvesi diğerleri ile karışmaz ve doğru kişiye verilmiş olur.

Damat Kahvesi Sunumu

Bu kahvenin yanında klasik Türk kahvesinde olduğu gibi bir bardak soğuk su ve Türk lokumu konulur. Fakat bu ikramlık tercihe göre çikolata, hurma ya da başka tatlı bir şey ile değiştirilebilir.

Günümüzde, tuzlu kahve meselesini daha da eğlenceli hale getirmek için damat kahvesinin fincanına kısa ve eğlenceli sözler yazılır. Bu sözü kahvesini içtiği esnada sadece damat okur ve iki kişi arasında eğlenceli bir anı oluşur.

Tuzlu Kahve Yerine Ne Yapılır?

Damat Kahvesi Sunumu

Damat adayının kötü bir kahve içmesini istemeyen gelin adayları genelde tuzlu kahvenin yerine ne yapabileceklerini araştırırlar.

En basiti normalden daha şekerli bir kahve yapmaktır. Şeker tuz kadar rahatsız edici bir tat vermez. Yine de normal kahveden farklı olduğu için içmesi biraz zor olur.

Tarihte damat kahvesine çok şık ve naif bir rakip daha vardır, o da cilveli kahve.

Zamanında yeniçerilerin kız isteme merasimlerinde damat kahvesi olarak ikram edilen cilveli kahve, bugün geleneksel Türk kahvesi çeşitleri arasında yer alıyor.

Aynı zamanda damat kahvesini farklı bir şekilde hazırlamak isteyenler için de şaşırtıcı ve güzel bir tarif.

Cilveli kahvenin farkı, normal kahvenin üzerine eklenen çifte kavrulmuş badem parçaları ve 2 farklı baharattan oluşan toz karışımdan geliyor. Damat kahvesi için gayet lezzetli ve sunumu şık bir alternatif olabilir.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?
En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir