Tariflerİyi Bilgi

Cilveli Kahve Nedir, Nasıl Yapılır?

Osmanlı döneminde kız isteme töreni sırasında gelinin damada yaptığı bir geleneksel kahve çeşidi cilveli kahve. Günümüzde de o zamanlardaki gibi rağbet görüyor. Tarihine, hikayesine, nasıl yapıldığına, içindekilere beraber göz atalım.

Cilveli Kahve Nedir?

Aslen Manisa’ya ait olan cilveli kahve, yıllar önce patentini almış ve koruma altında olan kültürel değer. Diğer kahvelerden farkı, normal şekilde pişirilen Türk kahvesinin üzerine Manisa’ya özgü bir şekilde çifte kavrulmuş ve öğütülmüş badem ve iki baharattan oluşan bir toz karışım dökülerek ile servis edilmesi.

Kahveyi öne çıkaran özellikleri hem sunumu hem de tüketim şekli. 2009 yılında bu kahvenin patenti Manisa’daki Şehzadeler ilçesinde bulunan Tarihi Yeni Han’da alındı. Burada pişirilen kahvenin üzerine toz haline getirilmiş ve özel olarak çifte kavrulmuş badem ekleniyor. Bademin içine de dövüldükten sonra muskat ve tarçından oluşan özel bir toz karışım ilave ediliyor. Kahvenin köpüğünün badem ile temas etmesi, ortaya mükemmel bir lezzet çıkarıyor.

Bademin çifte kavrulmuş olmasının sundu lezzet dışında bir nedeni daha var. O da kahvenin üzerine eklendiği anda dibine çökmemesi için gerekli olması. Aynı zamanda badem toz gibi değil iri bir şekilde dövülüyor. Bu aşamada bıçaklı bir aletle öğütülerek değil, dövülerek parçalanması, bademin lezzetini daha da ortaya çıkarıyor.

Cilveli Kahve Hikayesi

manisa cilveli kahve

Bu kahvenin hikayesi Osmanlı dönemine kadar dayanıyor. Öncelerde şehzadeler için özel olarak hazırlanan bir geleneksel Türk kahvesi çeşitlerinden biriymiş. Fakat halk arasında ünlenmesinin nedeni kız isteme merasimlerinde sunulmasıyla olmuş.

O zamanlar, kız isteme merasimlerinde eğer kızın damat adayında gönlü varsa, cilveli kahve yapıp getirirmiş. Kahveyi gören baba, kızının da rızası olduğunu anlar ve kızını verirmiş. Fakat kız, damat adayını istemiyorsa normal kahve yaparmış. Bu da kızın bu evliliği istemediği anlamına geliyormuş. Böylece baba da kızını vermiyormuş.

Cilveli Kahve İçinde Ne Var?

Aslında normal Türk kahvesi gibi yapılan bir kahve çeşidi. Sadece üzerine kavrulmuş ve öğütülmüş badem, muskat ve tarçından oluşan toz bir karışım ilave ediliyor. Bunların dışında içinde klasik Türk kahvesi, su ve tercihe göre şeker bulunuyor.

Cilveli Kahve Nasıl Yapılır?

Kız isteme törenlerinde ya da evde otururken cilveli kahve yapmak isterseniz, tek kişilik tarifi aşağıda açıkladık.

cilveli kahve nasıl yapılır

Cilveli Kahve Yapımı Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 1 adet küp şeker (tercihen)
 • 1 fincan dolusu soğuk su
 • 1 tatlı kaşığı çifte kavrulmuş ve öğütülmüş badem (bademler susam tanesi kadar küçük öğütülmüş olmalı)
 • Tarçın
 • Muskat
 • Bakır cezve

Tarifi

 1. Cezvenin içerisine kahve, şeker ve suyu koyun. Ardından iyice karıştırın.
 2. Cezveyi ocağa koyup kısık ateşte karıştırmadan pişirin.
 3. Köpüklendiğinde bir kaşık yardımıyla köpüğünü fincana alın ve kalan kahveyi yeniden ateşe koyun.
 4. Tekrar kabarmaya başladığında kalan kahveyi de fincana ekleyin.
 5. 1 tatlı kaşığı öğütülmüş badem içine az miktarda muskat ve tarçın ekleyerek karıştırın.
 6. Ardından vakit kaybetmeden köpüğün üzerine badem karışımını ekleyin. Beklemeden servis edin.

Cilveli Kahve Nasıl İçilir?

Bu kahve sadece içilerek tüketilmiyor. Yanında bir de kaşık veriliyor. Kahve içilmeden önce kaşıkla kahvenin üzerindeki bademler yeniyor. Ardından kahve içiliyor. İçerken de arada bir, fincanda kalan bademlerin dibe çökmemesi için karıştırılıyor.

En Son Yazılar
KavurmaTarifler

11 Adımda Fırında Kahve Kavurmak

Kahvenizi en taze haliyle yudumlamak istiyorsanız, evde kendi kahvenizi kavurabilirsiniz. Fırında kahve kavurmak, sandığınız kadar zor ve imkansız olmayabilir! Nasıl yapacağınıza, adın…
İyi Bilgi

Kahve Kalitesi Enstitüsü (CQI) Nedir?

CQI, kahvenin kalitesini ve onu üreten insanların yaşamlarını iyileştirmek için uluslararası alanda çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Kahve Kalitesi Enstitüsü’nün kuruluşuna,…
İyi Bilgi

Kompostlanabilir Kahve Kapsülleri

2027 yılına kadar, küresel kahve kapsülü pazarının 51 milyar ABD dolarından fazla değere sahip olacağı tahmin ediliyor. Fakat bu şaşırtıcı büyüme aynı zamanda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.