fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

500 Yıllık Türk Kahvesinin Hikayesi

40 yıllık hatırı olan Türk kahvesinin hikayesini ve tarihini bu yazıda araştırdık. Keyifli okumalar!

Türk Kahvesinin Hikayesi

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Türk kahvesi, Türk kültüründe yeri oldukça geniş olan bir içecek. Özel günlerin, önemli anların, dost sohbetlerinin olmazsa olmazı. Kültürün içerisine o kadar yerleşmiş ki, gittiği her yörede farklı bir tarife bürünmüş, yeni bir isim almış.

Hatta Türk kahvesinin hikayesi içinde sadece kız isteme merasimlerinde yapılan, her damadın ömründe bir kere içtiği bir damat kahvesi bile var.

Türk Kahvesi Anlamı Nedir?

Türk Kahvesinin Hikayesi

Kahve, Türk topraklarında yetişen bir bitki değil. Günümüzde hala yurt dışından ithal edilen bir ürün. Bu nedenle “Türk kahvesi” ismi, Türk topraklarında yetişen kahveye değil, özel olarak hazırlanan pişirme ve sunum yöntemine verilen bir ad.

Peki, Türk kahvesi hikayesi kısaca nedir? Bu topraklara kahve nasıl geldi?

Osmanlı’ya Türk Kahvesi Nasıl Geldi? Türk Kahvesinin Hikayesi Nasıl Bulundu?

Türk kahvesi hikayesi, ilk olarak Osmanlı zamanında Türk topraklarına gelmesi ile başlıyor. Yemen valisi Özdemir Paşa, Yemen’de tattığı ve hayran kaldığı kahveyi, 1543 yılında İstanbul’a getirdi.

Türkler tarafından yeni bir kahve hazırlama metodu geliştirildi. Kahve kirazı meyvesinin çekirdekleri kurutulup tavalarda kavruldu ve dibeklerde dövülerek incecik öğütüldü. Ardından cezvelerde ya da güğümlerde pişirilerek içildi.

Sarayda, Kahve Töreni adında bir merasim ile, önemli konuklara ve devlet büyüklerine ikram edildi.

İlk başlarda saray mutfağıyla sınırlı kalan Türk kahvesi o kadar beğenildi ve benimsendi ki, halka da yayıldı. Hatta sadece bu lezzetli içeceği içmek için “kahvehaneler” bile açıldı. İnsanlar gece gündüz bu mekanlarda vakit geçirmeye başladı.

Kahvehaneler, ilk olarak İstanbul’da Tahtakale’de açıldı. Ardından tüm şehre ve ülkeye yayıldı. Bu mekanlar, günün her saatinde kitap okunabilen, satranç ve tavla oynanabilen, edebiyat konuşmalarının yapıldığı yerlerdi.

Türk kahvesinin hikayesinin başladığı o dönemde kahve ve kahvehane kültürü, sosyal hayatı geliştirdi. Halk güneşin doğmasıyla birlikte güne başladığı için, sabahları tokluk hissi veren bu içecek ile güne başlar oldu.

Hatta kahvaltı kültürü de “kahve altı” kelimesinden türeyerek, kahveden önce yenen atıştırmalık olarak doğdu.

Kanuni Sultan Süleyman Kahveyi Neden Yasakladı?

Kahvehaneler, artık kahve bahane edilip toplanılan, siyasi konuların konuşulduğu, mitinglerin ve propagandaların yapıldığı yerler olmaya başladığında, birkaç farklı padişah tarafından kapatıldı ve kahve tüketimi yasaklandı. Hatta dini olarak caiz olmadığı fetvaları da verildi.

Çeşitli yıllarda siyasi ve dini sebeplerle bu mekanlar kapatılsa ve kahve tüketimi yasaklansa da Türk halkı bu gelenekten ve lezzetten hiç vazgeçmedi ve Türk kahvesinin hikayesi devam etti.

Osmanlıya Türk Kahvesi Nasıl Geldi?

Türk Kahvesi Niye Türk Kahvesi?

Türk kahvesinin hikayesi ve tekniği 1600’lü yılların başında Avrupa’ya yayıldı ve buralarda da kahve evleri açıldı.

Avrupa’ya yayılan kahve, pişirme tekniğinden dolayı uzun yıllar boyunca “Türk kahvesi” olarak anıldı ve kahve çekirdeklerinin kavrulup öğütülüp kaynatılması tekniğiyle yapıldı.

Ayrıntılı olarak öğrenmek isterseniz Kahvenin Türkiye’den Avrupa’ya Yayılması isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Türk Kahvesi Dünyaca Meşhur Mu?

Bugün Türk kahvesi, dünyada en çok tüketilen ve her tür restoranın menüsünde bulunan iki kahve çeşidinden biri.

Türk kahvesi kültürü ve geleneği 2013 yılında UNESCO‘nun Somut olmayan kültürel miras listesine eklendi.

Türk kahvesinin hikayesinin Türk topraklarında 500 yılı aşkın tarihi var. Bu nedenle çok farklı evrelerden geçti ve kültürel etkileşimlerle birlikte bu topraklara ismini kazıdı.

Bugün yöreden yöreye Türk kahvesinin hikayesi, kavrulma derecesi, yapımı, sunumu, aromaları ve tadı değişiyor. Bilinen 15’ten fazla Türk kahvesi çeşidi var. Bunların yanında henüz keşfedilmemiş çeşitlerin olması da muhtemel.

Kahvenin Ana Vatanı Neresidir?

Uzmanlar ve araştırmacılar, kahve bitkisinin 14. yüzyılın ilk yıllarında Habeşistan’dan başlayarak dünyaya dağıldığını söylüyor. İsmini de, bu bitkinin yetiştiği “Kaffa” bölgesinden alıyor.

Kahvenin 16. yüzyılda İran’a ve Osmanlı topraklarına yayıldığı biliniyor. Aynı yüzyılın sonlarında ise ticaret yoluyla Avrupa’ya yayılıyor.

Bugün, Kahve Kuşağı‘ndaki yaklaşık 70 farklı ülkede kahve yetiştiriliyor.

Kahvenin Ana Vatanı Neresidir?

Türk Kahvesi Çekirdeği Nereden Gelir?

Türk kahvesi, aslında pişirme yöntemine verilen bir isim. Çünkü Türkiye topraklarında kahve bitkisi yetişemiyor. Bu nedenle Türk kahvesi için kullanılan çekirdekler yurtdışından ithal ediliyor.

Türk kahvesi çekirdeği kahve kuşağında yer alan herhangi bir ülkeden geliyor olabilir. Fakat genel olarak Brezilya’da yetişen kaliteli çekirdeklerin kullanılması tercih ediliyor.

Yeşil olarak ithal edilen çekirdekler, Türkiye’de kavrularak paketleniyor.

Türk Kahvesi ve Kahve Falı

Türk kahvesi, hem telvesi ile ikram edilen hem de bardağı gelecek hayallerine dair vaatlere konu olan tek kahve türü.

Türk kahvesi içildikten sonra soğumadan tabağına ters kapatılır ve bir dilek tutulur. Ardından fal bakmayı bilen biri, bu bardak soğuduğunda bardağı ters çevirerek telvelerin akarak oluşturduğu şekilleri yorumlar.

Bu işleme kahve falı bakmak denir. Kimileri söylenenlere inanır, kimileri de inanmaz. Fakat kahve falının da Türk kahvesi ile birlikte ortaya çıktığı bir gerçek.

İlk olarak kahvenin saraya geldiği Osmanlı zamanında haremlerde doğduğu düşünülüyor. O dönemde cariyeler, dile getirmekten çekindiği konuları açmak için bu yöntemi kullanmışlar.

Kahve falı da zaman içerisinde Türk kahvesinin hikayesinde geleceğe yönelik iyi dileklerin dile getirildiği bir ritüel haline gelmiş.

Türk Kahvesi ve Kahve Falı

Neden Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır?

“Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır.” atasözü Türk kahvesinin hikayesine dair en çok bilinen sözlerden biri. Asıl anlamı ise “küçücük bir iyilik bile yapılsa, bu iyilik asla unutulmamalıdır” şeklinde.

Yani aslında her türlü iyiliğin unutulmaması anlamına geliyor. Fakat bu atasözünün bir de doğuş hikayesi var.

Anlatıya göre zamanında Üsküdar’da hem sohbeti çok keyifli hem de çok güzel kahve yapan bir adamın dükkanı varmış. İnsanlar sırf bu kişiyle sohbet etmek ve kahvesini içmek için çok uzaklardan gelirlermiş.

Birgün bir Yeniçeri, bu adamın dükkanına gelmiş ve dükkanda oturan Rum kaptanı hariç herkese kahve ısmarlamış. Fakat kahveci o Rum gemisi kaptanına da kahve pişirmiş.

Yeniçeri, adama Rum kaptanına kahve vermemesini söylede de, kahveci dinlememiş. “Bu kahve benim ikramım.” diyerek kahveyi sunmuş.

40 yıl sonra, Sisam Adası’nda bir isyan baş göstermiş. Burada yaşayan Rumlar ayaklanma başlatmışlar ve kahveci de buradaki Rumların eline esir düşmüş.

Ardından kahveci, esir pazarında yaşlı bir adama satılmış. Bu adam, kahvecinin kahve ikram ettiği Rum gemisi kaptanıymış. “Sen bana 40 yıl evvel bir kahve ikram etmiştin. Ben o kahve verdiğin kaptanım.” demiş.

İşte “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır” sözü de buradan doğmuş. Rum kaptan 40 yıl önce kendisine yapılan bu küçük iyiliği ve gösterilen dostluğu unutmamış. Ardından da kahveciyi serbest bırakmış.

Neden Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır?

Tuzlu Türk Kahvesi Hikayesi

Türk kahvesi, normalde şekersiz ya da şekerli olarak yapılan bir içecek. Fakat Türk kültüründe farklı bir anlamı ve yeri olan bir çeşidi var; tuzlu kahve ya da bilinen adıyla damat kahvesi. Şimdi tuzlu Türk kahvesinin hikayesine bakalım.

Her erkek eş adayının mutlaka ömründe bir kez içtiği bir kahve türü. Özellikle kız isteme merasimlerinde sadece damada yapılıyor. Damadın kahvesinin içerisine şeker yerine tuz konuluyor.

Tuzlu Türk kahvesinin hikayesinin farklı anlamları var. İlki, damada bir mesaj vermek. Hikaye şöyle; eski zamanlarda kız isteme törenlerinden önce, gelinle damat birbirini görmezmiş. İlk defa kız istemeye gelindiği zaman birbirlerini görürlermiş.

Kız, eğer damadı beğenirse ve evliliğe olumlu bakarsa, normal bir kahve yapar ve ikram edermiş. Eğer beğenmezse, tuzlu bir kahve yaparmış. Bu kahveyi içen damat, kızın kendisini istemediğini anlar ve kız isteme olmadan ailesine kalkması gerektiklerini söylermiş.

Tuzlu Türk kahvesinin ikinci hikayesinde ise, yine kız isteme merasiminde damadın kahvesi gelin adayı tarafından tuzlu yapılırmış. Buradaki amaç ise damadın dayanıklılığını ölçmekmiş.

Eğer damat adayı tuzlu kahveyi rahatça içebilirse gelin adayından gelebilecek zorluklara katlanabileceği, onun sözünü dinleyeceği anlamına gelirmiş. Böylece aileler konuşmadan gelin adayı verdiği evlilik kararından son bir kez emin olur.

Tuzlu Türk kahvesinin hikayesi böyle olsa da, günümüzde daha çok eğlence amaçlı yapılan bir gelenek haline geldi.

Türk kahvesi ve kültürü hakkında bilgilerinizi test etmek ister misiniz? Hemen başlayabilirsiniz.

0 oylar, 0 ort
285
Türk Kahvesinin Yanına Ne Gider

Türk Kahvesi Kültürü Testi

Türk kahvesi kültürüne ne kadar hakimsiniz? Türk kahvesi'nin geleneğimizdeki yeri, faydaları, yapımı gibi konularda bilginizi test etmeye hazır mısınız? Haydi başlayalım.

1 / 10

Kolay başlayalım... Türk kahvesi nasıl pişirilir?

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek

2 / 10

Kız isteme merasimi sırasında gelin adayı kızın tuzlu kahve yapması ne anlama gelir?

Cezvede Bol Köpüklü Türk Kahvesi

3 / 10

Evinize misafir geldi. Siz de bol köpüklü bir Türk kahvesi yaptınız ve yanında da bir bardak su ile ikram ettiniz. Misafiriniz de ilk önce suyu içti. Bu ne anlama gelir?

Cezvede Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

4 / 10

UNESCO'nun, Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği'ni Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne eklediğini biliyor musunuz? Peki hangi yıl?

5 / 10

Biraz da tarih... Osmanlı zamanında kız isteme merasimlerinde, kızın bu evliliği istediğini erkek tarafına göstermek için yaptığı kahve hangisidir?

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

6 / 10

Acı kahve denilince aklınıza ilk hangi Türk kahvesi geliyor? Bakır imbiklerde uzun uzun demleniyor ve kulpsuz fincanlarda ikram ediliyor.

Tarçınlı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

7 / 10

Fincan zarfını duydunuz mu? Peki sizce ne işe yarar?

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır Püf Noktaları

8 / 10

Türk Kahve töreni dedik, bu tören bir statü sembolüydü ve özellikle sarayda devlet büyükleriyle misafirlere sunuluyordu. Bu tören esnasında kullanılan sitil kahve takımı nedir?

Aromalı Türk Kahvesi Çeşitleri

9 / 10

Osmanlı Kahve Töreni olarak da bilinen Türk Kahve Töreni, Osmanlı zamanında yapılan, bugün ise neredeyse unutulmuş bir gelenek. Aşağıdakilerden hangisi bu törende kullanılan malzemelerden değildir?

Aç Karnına Türk Kahvesi İçmenin Faydaları ve Zararları

10 / 10

Türk kahvesini içmeyi seviyoruz, peki faydalarını? Hangisi Türk kahvesinin özelliklerinden biri değil?

Aç Karna Türk Kahvesi İçmek Faydalı Mı Zararlı Mı?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 52%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir