Tarifler

Mardin Süryani Kahvesi Nedir, Nasıl Pişirilir?

Mardin’in geleneksel lezzetlerinden biri Süryani kahvesi. Sunumu Türk kahvesi gibi görünse de , tadı ve pişirilme tarzı oldukça farklı.

Süryani Kahvesi (Mardin Kahvesi)

Mardin yöresine ait olan ve Mardin kahvesi olarak da bilinen Süryani kahvesi aslında kakuleli Türk kahvesi. Farkı, aromasından ve Türk kahvesinden daha uzun süren pişirme yönteminden geliyor. Süryani kahvesi, uzun uzun kısık ateşte kaynatılıyor. Kaynadıkça kakulenin aroması çıkıyor ve kahve sert bir hal alıyor. Aynı zamanda ortaya çıkan kahve Türk kahvesine oranda çok daha az miktarda köpük içeriyor.

Süryani kahvesi için çifte kavrulmuş Arabica kahve çekirdekleri kullanılıyor. Bu çekirdekler aynı Türk kahvesinde olduğu gibi ince öğütülüyor ve öğütme sırasında içerisine kakule katılıyor. Ortaya Türk kahvesinden çok daha yoğun lezzetli ve sert bir kahve çıkıyor. Süryani kahvesi de Türk kahvesi gibi küçük fincanlarda su ile ikram ediliyor.

Süryani Kahvesi İçindekiler

Süryani Kahvesi Faydaları

Süryani kahvesi, Brezilya’nın dağlık bölgelerinde Arabica çekirdeklerinden yetişen Özel Dağ Kahvesinin çifte kavrulmasıyla üretiliyor. Aynı zamanda içerisinde kakule bitkisinin tohumu bulunuyor.

Süryani Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Süryani kahvesinin kahve telvesi, özel olarak satılıyor. Kahve satış noktalarından alabileceğiniz bu kahveyi, evde Türk kahvesi pişirir gibi pişirebilirsiniz. Aynı zamanda kahvenizin içerisine kakule ekleyerek de bu lezzetin benzerini deneyebilirsiniz.

Malzemeler (2 Kişilik)

 • 2 tatlı kaşığı Süryani kahvesi
 • 3 fincan dolusu su (kaynarken suyun bir kısmı buharlaşacak)
 • Cezve
 • Ocak
 • Çay kaşığı
 • Şeker (tercihe göre)

Süryani Kahvesi Tarifi

Süryani Kahvesi Tarifi

 1. Kahveyi, suyu ve şekeri cezveye koyarak iyice karıştırın.
 2. Kahveyi kısık ateşte yavaş yavaş pişirin. Kaynayana kadar karıştırmaya devam edin.
 3. Kaynadıktan sonra bir süre daha kaynatın ve tam aromasını almasını bekleyin. Pişirme işlemi sonlanana kadar karıştırmayı bırakmayın.
 4. Kaynadıktan sonra fincanlara paylaştırarak servis edin.

Süryani Kahvesi Faydaları

 • Süryani kahvesinin içerisinde bulunan kakule tohumu, mide bulantısını önlüyor ve sindirime yardımcı oluyor.
 • İştahsızlık yaşayanlara öneriliyor ve iştah açıyor.
 • Kakule aynı zamanda ağız kokusunun giderilmesinde yardımcı oluyor.
 • Kakulenin bir diğer faydası da tiroitlerin çalışmasına yardımcı olması.
En Son Yazılar
KavurmaTarifler

11 Adımda Fırında Kahve Kavurmak

Kahvenizi en taze haliyle yudumlamak istiyorsanız, evde kendi kahvenizi kavurabilirsiniz. Fırında kahve kavurmak, sandığınız kadar zor ve imkansız olmayabilir! Nasıl yapacağınıza, adın…
Tariflerİyi Bilgi

7 Farklı French Press Kullanım Yöntemi

French Press denince aklınıza ilk olarak kahve gelebilir. Çünkü bu ekipmanın popüler olmasının ilk nedeni, iyi bir kahve demleme aracı olmasıdır. Fakat…
Tariflerİyi Bilgi

Latte Art Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir kahve süsleme sanatı olarak bilinen Latte art, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Temel bilgiler öğrenildikten sonra tüm tasarımlar işleme ya da dökme stilleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.