fbpx
Türk Kahvesi

Sıcak Su İle Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Nitelikli kahvenin, kahve sektöründe yaygınlaşmasıyla birlikte Türk kahvesinin su sıcaklığı ile ilgili yeni teoriler ve uygulamalar ortaya çıktı. Bunlardan biri de, soğuk su yerine sıcak su ile yapılan Türk kahvesi.

Peki, sıcak su ile Türk kahvesi nasıl yapılır, su sıcaklığı kaç derece olmalıdır, tarifi nasıldır, bu sorulara beraber cevap verelim.

Türk Kahvesi Hangi Suyla Yapılır?

Türk Kahvesi Hangi Suyla Yapılır

Türk kahvesi için klasik bir deyiş vardır; buz gibi soğuk su ile, bakır cezvede, ağır ağır pişirilerek yapılır. Geleneksel kahvenin yapılışı bu şekildedir. Daha fazla ayrıntı için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Fakat, günümüze gelindiğinde kahve sektöründe yaşanan gelişmeler, farklı tariflerin de doğmasını sağladı. Buna, sıcak su ile Türk kahvesi yapmak da dahil.

Türk Kahvesi Sıcak Su İle Yapılır Mı?

Türk Kahvesi Sıcak Su İle Yapılır Mı

Nitelikli kahve sektöründe, kahve ne kadar ince öğütülürse, demleme süresi o kadar kısaltılır. Bunun nedeni, ekstraksiyonu kontrol altında tutmaktır.

Geleneksel Türk kahvesinde en ince öğütme boyutu kullanılırken, soğuk su ve kısık ateş ile demleme süresi olabildiğince uzatılır. İşte tam da bu noktada nitelikli kahve devreye girer ve demleme süresini uzatan etkenlerin kahveyi daha çok acılaştırdığını söyler.

Sıcak su kullanarak kahvenin çözünmesini artırmayı ve demleme süresini kısaltmayı amaçlar. Bu nedenle nitelikli kahve yapanlar genellikle 65-70 derece arasında sıcak su kullanarak Türk kahvesi yapar.

Elbette ki, sıcak su kullanmak ile soğuk su kullanmak, sonuç üründe farklılıklar ortaya çıkarır. Fakat kahve, tamamen kişisel bir deneyim olduğundan, kesin bir doğru ya da tek bir sonuç olduğunu söylemek yanlış olur.

Şimdi, sıcak su ile Türk kahvesi nasıl yapılır, ona bakalım.

Sıcak Su İle Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Sıcak Su İle Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Sıcak su ile Türk kahvesi yapmak, temelde geleneksel Türk kahvesi tarifi ile neredeyse aynı. Hatta, bu yöntemle yapılan nitelikli Türk kahvesi isimli, patentli bir tarif de var. Fakat bu noktada biz ona değinmeden, sadece sıcak su ile Türk kahvesi yapımına bakacağız.

Malzemeler

  • İçme suyu
  • Türk kahvesi
  • Isıtıcı
  • Suyu ısıtmak için bir kap
  • Cezve
  • Fincan
  • İsteğe göre şeker
  • Bir kaşık

Sıcak Su İle Türk Kahvesi Yapımı

Sıcak Su İle Türk Kahvesi Yapımı

İlk olarak bir miktar suyu, bir kabın içerisine koyun ve kaynamasını bekleyin. Kullanacağımız suyun ortalama 65-70 derece sıcaklıkta olması gerekiyor.

Eğer bir sıvı termometreniz varsa, su ısınırken bu sıcaklığa geldiğinde altını kapatabilirsiniz. Eğer termometreniz yoksa, su kaynadıktan sonra altını kapatıp 3-4 dakika beklerseniz, suyun sıcaklığı istediğimiz seviyeye gelecektir.

Suyu kaynattıktan sonra diğer malzemeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz. Cezvenin içerisine her fincan için 2 çay kaşığı Türk kahvesi ve istediğiniz kadar şekeri ekleyin. Ardından yeterli sıcaklıktaki suyu fincanlarla ölçerek kahvenin üzerine boşaltın.

Kahveyi, suyu ve şekeri bir kaşık yardımıyla hızlıca karıştırın ve kahve telvelerinin suyun içinde tamamen çözünmüş olmasını sağlayın. Ardından kahveyi ocağa alın ve altını kısık olacak şekilde açın.

Türk kahvesi yaparken karıştırılır mı?

Kahveyi ateşe koyduktan sonra kesinlikle karıştırmayın. Özellikle sıcak su ile Türk kahvesi yaparken kahveyi karıştırmak, normalden çok daha acı bir tada yol açabilir ve köpüğünün sönmesine neden olabilir.

Kahve, kenarlarından kabarmaya başladığında ocağı kapatın ve yine kaşık yardımıyla kahvenin üzerindeki köpükleri fincanlara bölüştürün. Ardından kalan kahveyi yeniden ateşe koyun ve tekrar kabarmasını bekleyin.

Bu sefer, tamamen kaynamadan fakat köpüklenip kabarmasına izin verdikten sonra altını kapatın ve yavaş bir şekilde pişen kahveyi fincanlara boşaltın.

Bu aşamada aceleci davranmak, kahvenin köpüklerinin sönmesine neden olabilir. Bu nedenle olabildiğince yavaş bir şekilde kahveyi dökün.

Pişen kahvelerinizi, yanında çeşitli ikramlıklar ve su koyarak servis edebilirsiniz.

Sıcak Su İle Türk Kahvesi

Merak ederseniz, kahvenin yanında neden su içilir isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sıcak su ile yapılan Türk kahvesinin tadı, klasik tarifle yapılandan farklı olabilir. Fakat bu farklılık, kahvenin kötü olduğu anlamına gelmez.

Kahve tamamen zevk işidir. Bu nedenle sizin damağınıza güzel gelen bir tarif, her zaman uygulanabilirdir.

Fakat unutmayın ki, en iyi kahve her zaman, her tarifte taze kavrulmuş ve taze öğütülmüş kahve çekirdeklerinden elde edilir.

Bu nedenle tarifinize başlamadan önce, kahvenin taze olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Ekipmanlarınızın temiz olduğundan, kullandığınız suyun içme suyu ya da şişelenmiş su olduğundan emin olun.

En Son Yazılar
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinin Tadı Nasıl Olmalı?

Gerçek kahve tutkunları için kahvenin tadı çok önemlidir. En küçük bir işlem ya da lezzet farkı onlar tarafından anlaşılabilir. Fakat diğer yandan…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir