fbpx
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği Nasıl Olmalı?

Birkaç yıl önceye kadar kahve çekirdeği satın almak ve hangi çekirdeği seçmeniz gerektiğine karar vermek oldukça basitti. Bunun nedeni, piyasad az sayıda kahve çekirdeği çeşidinin olmasıydı.

Fakat günümüzde her kahve çeşidine özgü yüzlerce farklı çekirdek türü var. Türk kahvesi için özel olarak üretilen çekirdekler de bunlar arasında. Artık Türk kahvesi sevenler de standart Brezilya Rio Minas çekirdeğiyle sınırlı değil.

Siz de nitelikli Türk kahvesi çekirdeği nasıl olmalıdır, çekirdek alırken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir, bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği

Kısaca tanımlarla başlayalım. Nitelikli Türk kahvesi çekirdeği nedir?

Nitelikli kahve çekirdeklerinin Türk kahvesi için ideal şekilde kavrulup öğütülmesiyle elde edilen kahve, nitelikli Türk kahvesi ya da nitelikli Türk kahvesi çekirdeği olarak adlandırılır.

Klasik olarak paketli halde aldığınız öğütülmüş kahvelerden farkı, çeşitli aromalar barındırması, izlenebilir olması, kalite sertifikasına sahip olması, %100 Arabica çekirdeklerinden üretilmesi, Türk kahvesi için yeterli derecede kavrulması ve öğütülmesidir.

Fakat, bir kahve çekirdeğinin “nitelikli kahve” olarak sınıflandırılması için sahip olması gereken özellikler vardır. Bunlara ayrıntılı olarak aşağıdaki “Nitelikli Türk kahvesi nasıl olmalıdır?” başlığında yer verdik.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği Nasıl Olmalıdır?

Nitelikli kahve, SCA‘nın belirlediği 100 puanlık bir ölçekte 80 veya üzerinde puan almış olmalıdır. Terim ilk olarak Kahve Kalitesi Enstitüsü tarafından belirli bir dizi standardı karşılayan kahveleri tanımlamak için türetilmiştir.

İçeriğinde yüksek rakım, fasulye iriliği, asidite düzeyi ve çekirdek kusuru gibi kriterler bulunduran bu standartları karşılayan kahve, Q Grader olarak isimlendirilen uzmanlar tarafından puanlanır ve nitelikli olup olmadığı belirlenir.

Derecelendirmede 80 ve üzeri puan alan kahveler, nitelikli kahve olarak adlandırılır.

Nitelikli Türk kahvesi çekirdeği, bu isimle anılabilmesi için bazı özelliklere sahip olmalıdır. Siz de satın alacağınız kahvelerde bu özelliklerin olup olmadığını araştırarak gerçekten “nitelikli” bir kahve olup olmadığına karar verebilirsiniz.

SCA etiketinin yanında kaliteli bir kahveyi tanımlamak için inceleyeceğimiz faktörler şu şekildedir:

  • Kavurma
  • Köpük
  • Aroma
  • Denge
  • Ağızda kalan tat

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği nasıl olmalıdır?

Kavurma

Nitelikli Türk kahvesi çekirdeği nasıl olmalıdır sorusunun ilk yanıtı, kahvenin kavrulma aşamasında saklı.

Kahve çekirdeklerinin aşırı koyu kavrulması, kahvenin içerisindeki organik bileşiklerin yanarak faydalı özelliklerinin artık yok olmasına neden olur. Bu nedenle nitelikli kahve çekirdekleri genellikle hafif ya da orta kavrulmuş olur. Bu sayede çekirdeklerin kendi tatları ortaya çıkar.

Özellikle kalitesiz olan kahve çekirdekleri, sahip oldukları kötü tatların kahvenin acılığı ile maskelenmesi için koyu kavurmaya maruz bırakılırlar. Bu nedenle eğer özel olarak koyu kavrulmuş kahve tercih etmiyorsanız, seçiminizi hafif ya da orta kavrulmuş kahveden yana kullanmalısınız.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği Nasıl Olmalıdır

Nitelikli kahvede, kahvenin özelliğine göre uygun kavurma derecesi belirlenir. Örneğin bir kahve çikolata ve bitter aromalara sahipse, bu aromaları tam olarak ortaya çıkarmak için biraz daha koyu kavrulmalıdır.

Ya da daha meyvemsi aromalar barındıran bir kahve ise, bunu koyu kavurmak tüm aromalarının yanmasına neden olur. Tam tersi olarak hafif bir kavurma, çekirdeğin genetik olarak sahip olduğu tüm notaları bir anda parlatmaya, ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

Köpük

Türk kahvesinin olmazsa olmazı köpüğüdür. Bu nedenle seçeceğiniz nitelikli Türk kahvesi çekirdeğinin de pişerken güzel köpük çıkarması önemlidir. Fakat burada bahsettiğimiz köpüğün çokluğu değil, ince olsa da pürüzsüz ve tutarlı olmasıdır. Rengi, orta ya da koyu kahverengiye yakın olmalıdır.

Aroma

nitelikli Türk kahvesi çekirdeği

Nitelikli Türk kahvesi çekirdeği nasıl olmalıdır sorusunun bir cevabı da kahvenin aromasında saklı. Nitelikli kahve, fincana zengin, çeşitli ve karmaşık bir aroma vermelidir. Zarif bir kokuya sahip olmalı ve daha kokusundan, tadının yumuşak olduğu anlaşılmalıdır.

Nitelikli kahve, iyi bir yetiştirme, dikkatli hasat, kavurma ve uygun demlemenin ardından doğal olarak baharatlı, meyvemsi ya da çiçeksi tatlar içerebilir. Bu aromalardan birini içerebildiği gibi, birkaçını bir arada da barındırabilir.

Kahvede, özellikle Türk kahvesinde aroma notalarını ilk anda anlamak çok da kolay olmayabilir. Çünkü Türk kahvesinde kahve, uzun bir pişirmeye maruz bırakılır ve telvesi ile ikram edildiğinden biraz acıdır. Fakat farklı türde çekirdekler deneyerek aralarındaki benzerlikleri ve farklılıkları görebilirsiniz.

Denge

İyi bir kahveyi ilk kez yudumladığınızda, acı, asit ve tatlı aromaların mükemmel dengesini fark edersiniz. Bunu yakalamak için kahvenin özelliklerine göre kavrulmuş olması ve doğru şekilde demlenmiş olması çok önemlidir.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği

Nitelikli kahve için genellikle harman kahveler kullanılmaz. Karıştırılmış kahveler kahvenin dengesini kötü etkileyebilir. Bir anda çok acı, çok ekşi ya da aşırı tatlı kahveler yudumlayabilirsiniz.

Ağızda Kalan Tat

Kahveyi içtiğinizde ağzınızda bıraktığı tat, nitelikli Türk kahvesi çekirdeği nasıl olmalıdır ya da olmamalıdır sorusunun cevabını verir. İyi hissediyorsanız, her şey tamamdır. Fakat kötü hissediyorsanız, ikinci kez düşünmekte fayda vardır.

Nitelikli Türk kahvesi çekirdekleriyle bir fincan kahve yaptığınızda ve bunu içtiğinizde, kahveyi bitirseniz bile ağızda unutulmayacak bir tat bırakması gerekir. Bu tat, yumuşaktır, damağa hoş gelir, biraz asit ve narenciye aromaları içerebilir.

Eğer içtiğiniz kahve, ağızda aşırı asitli bir tat bırakıyorsa, kahve çekirdekleri kaliteli değil demektir.

Nitelikli Türk Kahvesi Çekirdeği

Son olarak;

Nitelikli Türk kahvesi çekirdeği nasıl olmalıdır diye açıklarken, dikkat etmeniz gereken 5 farklı özellikten bahsettik. Tüm bunlar arasında sizin için en iyi olanlara karar vererek kendiniz için en uygun nitelikli Türk kahvesi çekirdeği türünü tercih edebilirsiniz.

Türk kahvesi, küçük bir porsiyon olarak sunulmasına rağmen yavaş tüketilen bir kahve çeşidi. Nitelikli Türk kahvesi ise, günün yoğun akışı içerisinde yavaşlayıp hayatın tadını çıkarırken bu andan aldığınız zevki artırmak üzere hazırlanan bir kahve. Siz de bir fincan almaz mısınız?

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir