ErrorException Message: Argument 2 passed to WP_Translation_Controller::load_file() must be of the type string, null given, called in /home/bikahvea/public_html/wp-includes/l10n.php on line 838
https://www.bikahvearasi.com/wp-content/plugins/dmca-badge/libraries/sidecar/classes/ Kahve Pişirilir Mi Kaynatılır Mı? - Bi'kahve Arası
Türk Kahvesi

Kahve Pişirilir Mi Kaynatılır Mı?

Türk kahvesi kültürümüzün önemli bir parçası. Eve gelen misafirlere ikram edilen, özel günleri daha da anlamlı hale getiren, arkadaş sohbetlerine bahane olan bir içecek. Fakat yapımı konusunda hala net olmayan tarifler mevcut. En merak edilenlerden biri de kahve pişirilir mi kaynatılır mı sorusu.

Türk Kahvesi

Türk Kahvesi Pişirmeden İçilir Mi

Türk kahvesi, dünyada telvesi ile ikram edilen tek kahve çeşidi. Pişirme usulü ve sunum tekniğiyle bir dünya mirası. Daha önceki yazılarımızda Türk kahvesi ölçüsünün nasıl olması gerektiğinden bahsetmiştik. Fakat tarife dair detaylar bununla sınırlı değil.

Türk kahvesi hakkında en çok spekülasyon yaratan konulardan biri de kahve pişirilir mi kaynatılır mı sorusu. Bu sorunun ortaya çıkma nedeni esasında Türk kahvesinin yapılış şeklinden kaynaklanıyor.

Türk kahvesi, filtre kahve gibi demlenerek yapılmıyor, aksine pişirilerek yapılıyor. Fakat bu noktada pişirme ile kaynatma arasındaki o ince çizgide nerede durulması gerektiğini bilmek de kahve yapmanın inceliklerinden biri.

Türk Kahvesi Pişirmeden İçilir Mi?

Kahve Kaynayınca Ne Olur

Kahve pişirilir mi kaynatılır mı sorusuna cevap vermeden önce, Türk kahvesinin pişirmeden içilip içilmediğine bakalım.

Türk kahvesini bir içecek olarak pişirmeden içmek mümkün değil, çünkü bu kahveye bu ismin verilmesinin nedeni pişirme yöntemi. Cezvede, ateş üzerinde, su ile pişirilen öğütülmüş kahve çekirdekleri telvesi ile birlikte ikram edildiğinde Türk kahvesi ismini alıyor.

Bu durumda pişirilmeden yapılmış bir kahve, Türk kahvesi olarak bilinemiyor. Fakat Türk kahvesi olarak hazır paketlerde satılan öğütülmüş kahveyi içecek olan Türk kahvesi yapmadan, toz halindeyken tüketmek mümkün.

Hatta, bazı kullanıcılar kuru, öğütülmüş Türk kahvesi tüketiminin ishal gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi gelebileceğini de söylüyor.

Kahve Pişirilir Mi Kaynatılır Mı?

Türk Kahvesi

Gelelim asıl sorumuza; kahve pişirilir mi kaynatılır mı?

Türk kahvesi, geleneksel olarak yapılırken kaynatılmayan, sadece pişirilen bir kahve. Hatta kaynama derecesine gelir gelmez ocaktan alınır. Klasik olarak tadını bildiğimiz Türk kahvesi, kaynatılmadan, sadece 90 dereceye gelene kadar ısıtılır.

Türk Kahvesi Neden Kaynatılmaz? Kahve Kaynayınca Ne Olur?

Kahvenin kaynatılmadığını söyledik. Fakat Türk kahvesini pişirirken kaynatırsak ne olur?

Kahveden alabileceğiniz en acı tadı düşünün. İşte bunun daha da kötüsü kahvenin kaynaması sonucu ortaya çıkabilir. Türk kahvesinin kaynatılmamasının sebebi, kahvenin kaynadığında çok daha yoğun ve lezzetli olamayacak kadar acı bir tada sahip olmasıdır.

Aynı zamanda Türk kahvesi kaynatıldığında köpüğü söner. Dolayısıyla bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmak istediğinizde, kahveyi kaynatmak buna engel olacaktır.

En İyi Kahve Nasıl Pişirilir?

En İyi Kahve Nasıl Pişirilir

Kahve pişirilir mi kaynatılır mı sorusunun cevabını verdiğimize göre, en iyi kahve nasıl pişirilir, kaynatmadan kahve nasıl pişirilir, bunun tarifini de verelim dedik. İlk önce nelere ihtiyacınız olduğuna bakalım.

Malzemeler

2 Kişilik

  • 2 fincan su
  • 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi
  • İsteğe göre şeker
  • Bir kaşık
  • Bakır cezve
  • Ocak
  • 2 fincan takımı

En İyi Türk Kahvesi Tarifi

İlk olarak kahveyi ve suyu bakır cezvenin içerisine koyun. Gerçek bir Türk kahvesi lezzeti için kullandığınız cezvenin bakır olması çok önemli.

Kahve ve su karışımının içerisine dilediğiniz kadar şeker ilave edin. Eğer ilk kez deniyorsanız, 1 kişilik az şekerli Türk kahvesi için yarım çay kaşığı, orta Türk kahvesi için 1 çay kaşığı, şekerli Türk kahvesi için de 2 çay kaşığı toz şeker ilave edebilirsiniz.

Tüm malzemeleri kaşık yardımıyla ateşe koymadan karıştırın. Bu aşamada kahve telvelerinin tamamen çözünmesi ve topak kalmaması gerekiyor.

Türk Kahvesi

Kahveyi karıştırdıktan sonra cezveyi ocağın en küçük gözüne alın ve altını en kısık seviyede açın. Kahvenin, toplamda 2-3 dakika gibi bir sürede pişmesi gerekiyor. Bunu dikkate alarak ateşin derecesini artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Çok yüksek bir ateş, kahvenin çok hızlı bir şekilde kaynama derecesine gelmesine neden olacaktır. Çok düşük derecedeki ateş de, kahvenin çok uzun süre pişmesine neden olur. Orta ayarı deneye deneye bulmanız gerekir.

Kahveyi ateşe koyduktan sonra kesinlikle karıştırmamalısınız. Kenarlarından kabarmaya başlayıp ortası kalın bir köpük tabakası haline gelene kadar beklemelisiniz. Kenarlarından kabarmaya başladığında altını kapatın ve yine bir kaşık ile köpüğü alarak fincanlara paylaştırın.

Kahveyi tekrar ocağa alın ve altını yakın. Yeniden kenarlarından kabarana kadar ısınmasına izin verin. Kabarmaya başladığında, köpüklerin biraz yükselmesine izin verin fakat kesinlikle kaynamasını önleyin.

Kabarmaya başladığında altını kapatın ve 3-4 sn kadar bekledikten sonra fincanlara bölüştürün. Bu işlemi de dikkatli bir şekilde yapmalısınız çünkü çok hızlı dökerseniz önceden fincanın içerisine ayırdığınız köpük sönecektir.

Bol köpüklü Türk kahveniz hazır! Yanına bir bardak su ve Türk lokumu koyarak servis edebilirsiniz. Yeri gelmişken, kahvenin yanına neden Türk lokumu konur diye merak ediyorsanız, sizi buradaki yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Türk kahvesi çeşitleri hakkında yeni bilgiler öğrenmek ister misiniz? Hemen başlayabilirsiniz!

0 oylar, 0 ort
484
Kafeinsiz Türk Kahvesi Nedir

Türk Kahvesi Çeşitleri Testi

Türk kahvesi bu topraklara öyle işlemiş bir lezzet ki, neredeyse her yöre bu içeceği almış ve kendince bir yorum katarak içselleştirmiş. Türkiye’de kahve çeşitlerinin bir sayısı ya da sınırı kesin olarak bilinmiyor.

Kahve çekirdeği çeşitleri, demleme yöntemleri, öğütme yöntemleri, sunumlar ve servisler ile çeşitlenmiş ve ortaya birbirinden farklı birçok Türk kahvesi çeşidi çıkmış.

Hadi, teste başlayalım!

1 / 10

Fincana dökülen kahvenin köpüğünün üzerine çifte kavrulmuş ve kalın öğütülmüş badem eklenmesiyle hazırlanan kahve hangisidir?

cilveli kahve

2 / 10

Kahvenin bakır imbiklerde uzun uzun demlenmesi ile yapılan ve kulpsuz fincanlarda ikram edilen kahve hangisidir?

Mırra

3 / 10

Akdeniz bölgesinde Tarsusi olarak da bilinen, ince belli çay bardağında servis edilen kahvenin ismi nedir?

Süvari Kahvesi

4 / 10

Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin taş ya da ahşap havanlarda dövülerek öğütülmesiyle elde edilen kahvenin adı nedir?

En Çok Hangi Kahve Yağ Yakar

5 / 10

Kaymaklı kahve olarak da bilinen, kahvenin üzerine 2 tatlı kaşığı kaymak ilave edilerek servis edilen Türk kahvesi çeşidi hangisidir?

En Güzel Sade Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

6 / 10

Çedene kahvesi olarak da bilinen, kahve çekirdeği yerine bir meyvenin öğütülüp kavrulmasıyla hazırlanan kahve çeşidi hangisidir?

Menengiç Kahvesi

7 / 10

Adıyaman’ın yöresel kahvesi sayılan, içeriğine çikolata, keçiboynuzu, damla sakızı, menengiç kahvesi, krema ve salep eklenerek hazırlanan kahvenin adı nedir?

2 Kişilik Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

8 / 10

Yabani olarak dağlarda yetişen, dışı kestane gibi dikenli olan bir bitkinin çekirdeklerininden üretilen ve "dikenli kahve" olarak da bilinen kahve hangisidir?

Vanilyalı Türk Kahvesi

9 / 10

İsmi Azericede “İnci” anlamına gelen, içinde Türk kahvesinin yanında safran, mahlep, salep, damla sakızı ve keçiboynuzu gibi baharatlar ve malzemeler bulunan kahvenin ismi nedir?

2 Kişilik Türk Kahveye Kaç Kaşık Kahve Atılır

10 / 10

Mırra kadar olmasa da normal kahveye oranla daha sert olan, çifte kavrulmuş kahve çekirdekleri ile hazırlanan kahve hangisidir?

Türk Kahvesi Yaparken Sık Yapılan 10 Hata

Your score is

The average score is 72%

0%

En Son Yazılar
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinin Tadı Nasıl Olmalı?

Gerçek kahve tutkunları için kahvenin tadı çok önemlidir. En küçük bir işlem ya da lezzet farkı onlar tarafından anlaşılabilir. Fakat diğer yandan…
TariflerTürk Kahvesi

Türk Kahvesi İle Soğuk Kahve Yapımı

Türk kahvesi ile soğuk kahve yapılır mı? Tabi ki yapılabilir! Konu kahve olunca, imkansız görünen birçok şey mümkün olabiliyor. Bu yazımızda Türk…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir