ErrorException Message: Argument 2 passed to WP_Translation_Controller::load_file() must be of the type string, null given, called in /home/bikahvea/public_html/wp-includes/l10n.php on line 838
https://www.bikahvearasi.com/wp-content/plugins/dmca-badge/libraries/sidecar/classes/ French Press İle Soğuk Kahve Demleme - Bi'kahve Arası
Tariflerİyi Bilgi

French Press İle Soğuk Kahve Demleme

Soğuk kahve yapımının en kolay yolarından biri French press. Bu yazımızda French press ile soğuk kahve tarifini ve ipuçlarını veriyoruz.

Soğuk Kahve (Cold Brew)

Cold Brew

Filtre kahve soğuk su ile demlenir mi? Cevap evet! Hatta bu kahveye özel bir isim bile verilmiş: Cold brew!

Soğuk demleme olarak da bilinen cold brew kahve, diğer demleme yöntemlerinden farklı tarifi ve lezzetiyle son zamanların en sevilen soğuk kahveleri arasında.

Farkı, soğuk su ile uzun süre demlenmesinden geliyor. Öyle ki demleme süresi 32 saate kadar uzayabiliyor. Bu şekilde uzun sürede demlenen kahvenin asiditesi daha az oluyor. Aynı zamanda antioksidan oranı artıyor.

Sıcak demleme kahvelere oranla daha tatlı ve daha az ekşi. Çok miktarda demlenip uzun süre dolapta saklanarak tüketilebiliyor. Soğuk demleme yapılsa da, daha sonradan ısıtılarak tüketilebiliyor.

Evde Cold Brew Kahve Nasıl Yapılır? French Press İle Soğuk Kahve Demleme

French Press İle Soğuk Kahve Demleme

Evde soğuk demleme kahve yapmanın en kolay yollarından biri French press kullanmaktır. French press ile soğuk kahve demlediğinizde, kahvenin tadı sıcak kahveye nazaran daha pürüzsüz oluyor.

Soğuk kahve yaparken French press kullanmanın yararlarından biri de, temiz bir kahveyi kolay bir şekilde elde edebilmek. Çünkü cold brew demlemenin ardından kahveyi süzmek için bir işlem uygulamak gerekiyor.

Soğuk filtre kahve yapımı French press ile çok basit çünkü French press, kahvenin süzülmesini kolaylaştırıyor. Böylece fazladan bir ekipmana ihtiyaç duymadan soğuk kahve elde edebiliyorsunuz.

Şimdi, French press ile soğuk kahve demlemek için ayrıntılara bakalım.

Hangi Kahve?

French press ile soğuk kahve demlemek için en uygun kahve, koyu kavrulmuş kahvedir. Tercihinize göre %100 Arabica çekirdekleri kullanabilir ya da Robusta harmanlarını tercih edebilirsiniz. Fakat her seçimde kahvenin koyu kavrulmuş olduğundan emin olun.

Koyu kahve kullanmanızı önermemizin sebebi, soğuk demleme ile en iyi sonucu vermesi. Biraz acı ve zengin bir tat için bu kahveleri kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • French press (demleme boyutunuza uygun büyüklükte)
  • Kahve çekirdekleri
  • Kahve öğütücü
  • Soğuk içme su

Evde Cold Brew Kahve Nasıl Yapılır

Kahve-Su Oranı

French press ile soğuk kahve demlerken 1:6 oranını kullanabilirsiniz. Yani, öğütülmüş 140 gram kahve için 840 ml su kullanmalısınız.

Cold brew kahve genellikle tek seferde 1.2-1,5 L gibi büyük hacimlerde demlenen bir kahve. Dolayısıyla daha fazla kahve demlemek isterseniz, demleme oranını koruyarak bu miktarı artırabilirsiniz.

Eğer denemek için daha az miktarda bir demleme yapmak isterseniz, yine 1:6 oranını koruyarak kahve ve su miktarını azaltabilirsiniz.

French Press Soğuk Kahve Yapımı, Soğuk Kahve Nasıl Demlenir?

French Press Soğuk Kahve Yapımı

Soğuk filtre kahve nasıl yapılır? Evde soğuk filtre kahve yapımı için ilk olarak kahveyi öğütün. Bunun için 140 gram kahve çekirdeğini kahve değirmeni yardımıyla orta kalınlıkta çekin.

Kullanacağınız suyun mutlaka içme suyu ya da filtrelenmiş su olması gerekir. Aksi halde kahvenizin tadı kötü olabilir. Aynı zamanda buz dolabında bekletilmiş soğuk suyu da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kahveyi ve 840 ml suyu French press içerisine koyun ve bir kaşık yardımıyla 10 kez hızlıca karıştırın. Böylece tüm kahve partiküllerinin su ile temas ettiğinden emin olun.

Ardından French press’in filtresini ve kapağını üzerine kapatın fakat pistonu bastırmayın. Demlenme süresince piston yukarıda kalmalıdır. Bu şekilde buzdolabına koymak sıkıntı olacaksa, üzerine bir kapak ya da folyo kapatarak da devam edebilirsiniz.

Demleme işleminin tamamlanması için kahveyi 12-32 saat arasında buzdolabında bekletin. Soğuk demleme için ideal süre 24 saattir. Fakat damak tadınıza göre bu süreyi kısaltıp uzatabilirsiniz.

Demleme süresi tamamlandığında kahveyi dolaptan çıkarın ve pistonu bastırarak kahvenin filtrelenmesini sağlayın. Pistonu sonuna kadar bastırmalısınız. Ardından demlenmiş soğuk kahveyi büyük cam bir kavanoza aktarın ve buzdolabında saklayarak tüketin.

Bu süzülmüş kahve buz dolabında ağzı kapalı bir şekilde saklandığında 10 güne kadar taze kalabilir. Böylece istediğiniz zaman çıkararak tüketebilirsiniz.

French press soğuk kahveyi servis etmek için 1:1 oranda kahve ve suyu karıştırın. Yani, demlenmiş soğuk kahve miktarı kadar fincana soğuk su ekleyin. Ya da benzer şekilde süt ile seyreltebilirsiniz. Buzla servis etmek isterseniz, içerisine dilediğiniz kadar buz koyabilirsiniz. Afiyet olsun!

Soğuk Kahve Nasıl Demlenir

İpuçları

French Press ile soğuk kahve demlemek zaman alan bir iştir. Eğer kahvenizi buzdolabına koyarsanız, kahvenin daha uzun demlenmesini sağlamalısınız. Fakat daha hızlı bir demleme işlemi için kahveyi oda sıcaklığında bekletebilirsiniz.

Eğer daha hafif bir kavurma derecesine sahip çekirdekler kullanıyorsanız, kahvenin daha uzun süre demlenmesi gerekir. Böylece kahveler, aromalarını suya bırakabilir.

Soğuk kahve tarifi French press ile bu kadar kolay! Siz de denedikten sonra yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir