fbpx
Çekirdekİyi Bilgi

Beyaz Kahve ve 7 Farklı Özelliği

Kahve tiryakileri arasındaki en yeni trend beyaz kahve. Kahvenin isminin, içeriğine süt ya da beyazlatıcı maddeler katılmasıyla alakası yok. Sadece çok daha az kavrulmuş kahve çekirdeklerinden elde ediliyor.

Bu yeni kahve çekirdeğinin tarihine, nereden geldiğine, orijinal kahveden farklarına ve nasıl yapıldığına beraber bakalım.

Beyaz Kahve Nedir?

Beyaz kahve, çok düşük sıcaklıklarda kavrulmuş kahvedir. Kahve çekirdekleri kavruldukça kafein miktarı azaldığı için, çok az kavrulan beyazımsı bu çekirdeklerin kafein oranı çok yüksektir. Lezzeti, geleneksel kahveden farklı olarak tatlı ve fındıksıdır.

İsmi, görüntüsünün tamamen beyaz olmasından değil, kavrulmuş kahve çekirdeklerinin yanında çok açık bir rengi olmasından kaynaklanır.

Yeşil kahve çekirdekleri sadece 150 santigrat derece gibi bir sıcaklıkta kavrulur. Buna karşılık, blonde roast denen en hafif kahve kavurma işlemi bile 240-245 derece arasında yapılır. Yani yarı kızarmış olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Beyaz kahvede, geleneksel olarak kavrulmuş kahvede kullanılan çekirdekler ile aynı kalite ve değerdeki çekirdekler kullanılır. Bu kahve çeşidi için özel ve farklı bir çekirdek yetiştirilmez.

Beyaz Kahve Tarihi

beyaz kahve nedir

İlk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde başlamış ve çok yakın zamanda aranan bir kahve deneyimi haline gelmiştir. Her ne kadar yeni gibi görünse de tarihi en az 200 yıl öncesine, Yemen’e dayanır.

Yakın zamanda, daha az kavrulan çekirdeklerin daha fazla antioksidan ve kafein içerdiğini kanıtlayan çalışmaların ardından bu yeni kahve trendi yayılmıştır. Bugüne kadarki en belirgin çıkışını da 2021 yılında yapmıştır.

Beyaz Kahve Özellikleri

  • Normal kahveye göre çok daha düşük sıcaklıkta kavrulur.
  • Orta kavrulmuş kahve çekirdeklerine oranla %50 daha fazla kafein içerir.
  • Düşük sıcaklıkta kavrulduğu için bünyesindeki sağlıklı antioksidanları korur.
  • Alışılagelmiş kahve tadından farklı olarak daha tatlı ve fındıklı bir lezzeti vardır. Kahveden çok çayı andırır.
  • Buna rağmen klasik kahveden daha sert ve yoğun bir içecektir.
  • Düşük ısıda kavrulması nedeniyle beyaz kahve çekirdeği ekstra serttir. Bu nedenle her kahve değirmeni ya da öğütücü ile öğütülmez.
  • Düşük sıcaklıkta kavurma işlemi, kahve çekirdeği çeşitleri arasındaki farkları daha net anlamaya yardımcı olur. Örneğin Brezilya ve Etiyopya çekirdekleri arasındaki farklar net bir şekilde anlaşılabilir.

Beyaz Kahve

Beyaz Kahve Nasıl Yapılır?

Evde kahve demleme yöntemleri ile normal bir kahve demler gibi beyaz kahve demleyemezsiniz. Bunu denediğinizde sonuç, çok şeffaf görünümlü bir sıvı olur. Bunu önlemek için aynı kahveyi iki kez üst üste demleyebilir ya da farklı bir demleme işlemi uygulayabilirsiniz.

Evde yapmak için bir espresso makinesi en iyi sonucu verecektir. Kahvenin bardaktaki en güçlü ve gövdeli halini bu şekilde elde edebilirsiniz.

Bunların dışında, normal kahve demleme ekipmanlarının herhangi biri ile demleyebilirsiniz. Sadece tadının ve görüntüsünün bir miktar çaya benzeyeceğini hatırlatmakta fayda vardır.

Öneri olarak, demleyeceğiniz miktara göre 1:1 oranında beyaz ve siyah kahve karışımı kullanabilirsiniz.

Beyaz Kahve Tadı Nasıl?

Beyaz Kahve Nasıl Yapılır

Çoğunlukla belirgin bir şekilde asidiktir ve açı aroması çok düşüktür. Fındıksı bir tadı vardır. Düşük kavurma derecesi ile kahve çekirdeklerinin doğal şekeri karamelize edilmediği için tatlı bir lezzete sahiptir.

İçeceğin ortaya çıktığı Yemen’de, geleneksel olarak hawaij olarak bilinen bir baharat karışımıyla tatlandırılarak servis edilir.

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Beyaz Kahve Nasıl Kavrulur?

Beyaz kahve kavurma, geleneksel koyu kahve kavurma işleminden farklıdır. Çünkü aslında amaç farklıdır. Temelde yeşil kahve ile hafif kavrulmuş kahve arasında bir derecede kavrulur.

Klasik siyah kahve 240-245 derece arasında kavrulurken, pek çok karmaşık kimyasal reaksiyon gerçekleşir. Kavurma derecelerine göre her kavurma işlemi, kimyasal işlemlerin gerçekleşmesi ile lezzet profilinin gelinmesi istenen noktada durdurulur.

Fakat 150-160 derecede, çok daha düşük bir sıcaklıkta kavrulduğundan, kimyasal işlemlerin çoğu gerçekleşmez. İlk çatlamadan hemen önce kahve çekirdeklerinin kavrulma aşaması tamamlanır.

Beyaz kahve kavrulurken amaç, sıcaklığı yavaş yavaş artırarak istenen ısıya getirmektir. Böylece kahvenin içerisindeki fındık özü ortaya çıkar ve tatlılık oranı artar.

Beyaz Kahve

Beyaz Kahve Kafein Oranı

Siyah kahveye göre beyaz olanda kafein oranı %50 daha fazladır. Bunun temel nedeni, kahvenin geleneksel olarak kavrulurken, yüksek sıcaklıklara ulaştığında kafein miktarının azalmasıdır.

Tüm kahvelerde olduğu gibi, bir fincandaki kafein miktarı, ne kadar kahve kullandığınıza ve demleme yönteminize bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

Mililitre başına en fazla kafein içeren demleme yöntemi beyaz kahve ile yapılan espressodur. Mililitre başına en az kafein içeren demleme yöntemi ise drip demleme yöntemleridir.

Beyaz Kahve Faydaları

Beyaz Kahve Faydaları

Önde gelen iki faydası vardır: Kafein seviyesinin yüksek olması ve çok az kavrulduğu için çok fazla antioksidana sahip olması.

Tamamen kavrulmuş kahveden %50 daha fazla kafein içerir. Kavrulmuş kahvede var olan krema ve aromalarla iyi uyum sağlayan cevizli bir tada sahiptir.

Normal kahveye göre daha az asidiktir. Kahve kavurma işlemi sırasında asidik hale gelir ve yarı kavrulduğundan, geleneksel olarak kavrulmuş siyah kahveden daha az asit ortaya çıkar.

Mide ve sindirim sistemi sorunu yaşayanlar için siyah kahveye tercih edilebilir.

Yeşil kahvenin klorojenik asit oranı çok yüksektir. Kahve kavrulurken, kafein gibi, Klorojenik asit de yavaş yavaş yanar. 

Beyaz Kahve

Beyaz kahve çok daha düşük bir sıcaklıkta kavrulduğundan, güçlü bir antioksidan olduğu bilinen Klorojenik asidi tutar. Klorojenik asidin diyabet riskini azalttığı, kan basıncını düşürdüğü ve kilo kaybını teşvik ettiği bilinmektedir. 

0 oylar, 0 ort
317
en iyi kahve çekirdekleri

Kahve Bilginizi Ölçün!

Kahve hakkında ne kadar genel kültür bilgisine sahipsiniz? Bu testle seviyenizi ölçebilirsiniz.

1 / 10

Ekvatorun 25 derece kuzeyi ile 30 derece güneyi arasında kalan, kahve bitkisinin en kolay yetiştiği tropikal bölge ye ne ad verilir?

Kahve Kuşağı Nasıl Oluştu

2 / 10

Avrupa kahve ile nasıl tanıştı?

Viyana Kahve Kültürü

3 / 10

Hangisi Organik kahvede bulunmaz?

Kahve Çekirdeği Nasıl Yetişir

4 / 10

Gerçek kahve çekirdekleri, normal bir şekilde kavrulması ve öğütülmesinin ardından demlenir. Demlenmiş üründen tüm su çıkarılır. Geriye kalan susuz kahve kristalleri hangi kahve türüdür?

Granül Kahve Nedir

5 / 10

Genellikle kahvaltıda içilen Galao kahvesi hangi ülkenin popüler içeceğidir?

Galão

6 / 10

Beyaz kahve nedir?

beyaz kahve nedir

7 / 10

Dünyanın en pahalı kahvesi olarak bilinen, bir kedi türünün sindirip dışkılamasıyla üretilen kahve hangisidir?

kopi luwak

8 / 10

Dünya Türk Kahvesi Günü ne zamandır?

Dünya Türk Kahvesi Günü

9 / 10

Decaf kahve olarak da bilinen kahve nedir?

Decaf Kahve

10 / 10

Nitelikli kahve ne demektir?

Arabica & Robusta Çekirdekleri Arasındaki Farklar

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 54%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
Çekirdek

Çapak ve Bıçaklı Kahve Değirmeni Arasındaki Farklar

Kahvenin lezzetini, ağaçtan fincana gelene kadar etkileyen birçok önemli aşama var. Toplama, kurutma ve işleme yöntemi, kavurma, de-gassing, öğütme gibi adımların değişiklik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir