fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

Türk Kahvesi Faydalı Mı? Bilinmeyen 10 Faydası

Sabah kahvaltılarının tamamlayıcısı, dost sohbetlerinin eşlikçisi, özel günlerin vazgeçilmezi Türk kahvesi. Peki birçok rahatsızlığa iyi gelen bir antioksidan deposu olduğunu biliyor musunuz?

Türk Kahvesinin Bilinmeyen 10 Faydası

Türk kahvesi yararlı mı zararlı mı, soruları özellikle sık sık kahve tüketenlerin aklını karıştıran bir soru. Fakat sade Türk kahvesi faydaları oldukça fazla. Yine de fazla tüketiminde her gıda ürününde olduğu gibi kötü sonuçlara da yol açabilir.

Şimdi sırasıyla kahvenin faydalarına bakalım.

Türk Kahvesi

1. Antioksidan Kaynağı

Kavrulmuş kahve çekirdeği başlıbaşına bir antioksidan deposu. Türk kahvesi de klasik olarak telvesi ile pişirilip ikram edildiği için bu özelliğinden maksimum seviyede faydalanılabiliyor.

Antioksidanlar, kanda bulunan toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardım ediyor. Bu da hem oksidatif stres ile baş etmeye hem de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarıyor.

2. Antikanserojen

Kahvenin içerisinde polifenol adı verilen maddeler bulunuyor. Bu da vücutta kanser önleyici olarak görev yapıyor.

Hatta ABD’de yapılan bir araştırma, Türk kahvesinin kanserle mücadelede faydalı bir seçenek olduğunu söylüyor.

Kansere yakalanma ihtimalini azaltmanın yanında, akciğer kanseri, karaciğer kanseri ve meme kanserine iyi geldiği biliniyor. Çünkü kahve tüketimi kanser hücrelerinin gelişimini azaltıyor.

3. Kalp Hastalığına İyi Gelir

Halk arasında kahvenin kalp hastalıklarına yol açabileceğine dair söylentiler dolanmaktadır. Kahve, kalp atış hızını artırsa da, yapılan araştırmalar kahve tüketenlerin kalp rahatsızlığına yakalanma oranının azaldığını söylüyor.

Aynı zamanda düzenli tüketilen kahvenin lenf ve kalp damarlarının içindeki hücrelerin onarılmasını sağladığı biliniyor.

4. Alzheimer Oluşumunu Engeller

Kafein tüketiminin alzheimer oluşumunu önlediği biliniyor. Alzheimer hastalığının nedeni, beta amiloid proteininin birikimi. Kafein ise bu proteinin birikmesini önlüyor. Böylece alzheimer oluşumu da önleniyor.

Aynı zamanda düzenli kafein alımı bilişsel faaliyetlerin zamanla azalmasını geciktiriyor. Bu da alzheimer hastalığının oluşumunu geciktiren nedenlerden biri.

5. Şeker Hastalığını Önler

Alman bilim insanları, düzenli tüketilen kahvenin tip 2 diyanet hastalığına yakalanma ihtimalini %23 azalttığını söylüyor.

Türk kahvesi, insülin direncini kırıyor. Bu da, tatlı yeme isteğinin bastırılması anlamına geliyor.

Türk Kültüründe Kahve

6. Depresyonu Engeller

Kahve içmeyenlerin, kahve içenlere oranla %10 daha fazla depresyona girdikleri biliniyor. Kahvenin içerisindeki antioksidanlar, içen kişiye mutluluk veriyor.

Aynı zamanda kahve, çok hafif bir antidepresan gibi bir etki gösteriyor. Dopamin, serotonin gibi sinirsel maddelerin salgılanmasında yardımcı oluyor.

Aynı zamanda kahvenin %40 oranında ağrı kesici özelliği olduğu da biliniyor.

7. Kilo Vermekte Yardımcıdır

Türk kahvesinin az bilinen faydalarından biri de vücuttaki yağ yakımında faydalı olması. İçeriğinde bulunan kafein, vücudun yağ yakabilmesi için beyne sinyaller gönderiyor.

Aynı zamanda kahve, kandaki adrenalin seviyesinin artmasını da sağlıyor. Böylece dolaşım sistemi ve kalp uyarılarak enerji yakımı artırılıyor.

Özellikle yoğun fiziksel aktivite öncesinde, sporcuların kahve içmesi öneriliyor.

Sade Türk kahvesi kalorisiz sayıldığı için aynı zamanda da bir diyet dostu. Besin değerleri de yüksek olduğu için diyetlerde sıklıkla tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Fakat, tek başına bir kilo verme aracı olmadığını, tüketiminin sınırlı tutulması gerektiğini de hatırlatalım.

8. Odaklanmayı Sağlar

Kahvenin en bariz faydalarından biri, zindelik vermesi ve odaklanmayı artırması. Kahvedeki kafein, uykuyu dağıtıyor, enerji veriyor ve konsantrasyonu artırıyor.

Zihinsel fonksiyonların daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Vücuda direnç veriyor.

9. Cilde İyi Gelir

Hem kahve tüketmek hem de telvesinden kürler yapıp cilde uygulamak, cilt sağlığı için oldukça faydalı. Kafein, göz altı şişliklerinin indirilmesini sağlıyor.

Kahve telvesini cilde uygulamak ise özellikle yüzde kan damarlarının daraltılmasını sağlıyor. Bu da yüzdeki şişkinliklerin indirilmesi anlamına geliyor. Aynı zamanda yüze uygulanan kahve telvesi cilde parlaklık veriyor ve peeling etkisi ile cildinizin temizlenmesini sağlıyor.

10. Metabolizmayı Hızlandırır

Türk kahvesi, metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye de sahip. Direkt kilo verdirici madde olarak görülmese de, kilo vermeye yardımcı içecekler arasında. Aynı zamanda kafein de iyi bir idrar söktürücü olarak biliniyor.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapmanın İpuçları

Özetle;

Türk kahvesinin faydaları nelerdir, madde madde bunları açıkladık. Her ne kadar yararlı yönleri olsa da, her yiyecek ve içecekte olduğu gibi kahvenin de fazlası zarar.

Günde Kaç Tane Türk Kahvesi İçilir?

Uzmanlar, günde 1-2 fincan kahve içilebileceğini söylüyor. Fakat bu durum kişinin sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle özellikle sinir, kalp ve diyabet hastası olanların kahve tüketimi hakkında doktoruna danışmasını öneriyoruz.

En Son Yazılar
İyi Bilgi

Kahve Ekstraksiyon (Özütleme) Nedir?

Kahve aromasının en iyi şekilde ortaya çıkabilmesi birçok etkene bağlı. Bunlardan biri de ekstraksiyon, yani özütleme. Mükemmel kahveyi yapmak için birkaç önemli…
Türk KahvesiTarifler

Kremalı Türk Kahvesi

Krema ile kahve yapılır mı? Cevap, evet! Bu yazımızda kremalı Türk kahvesi tarifini püf noktalarıyla birlikte verdik. Yeni bir lezzet denemek isteyenler…
Türk KahvesiTarifler

5 Farklı Aroma ile Baharatlı Türk Kahvesi

Baharatlı Türk kahvesi, hem kahvenin hem de baharatların sayısız faydasını bir arada tatmanızı sağlayan bir lezzet. Nasıl yapılır, hangi baharatlar katılır beraber…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir