fbpx
Çekirdekİyi Bilgi

Dünyanın En İyi Kahve Çekirdekleri: 5 Farklı Öneri

Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa, dünyadaki kahve çekirdeği çeşitlerini oluşturuyor. Bunlar arasında dünyanın en iyi kahve çekirdekleri ise Arabica çekirdeklerinden meydana geliyor.

Kahve seçiminde kalite ve tat değerlendirmesi yaparken onlarca kriter var. Bunların yanında kişisel tercihler de, iyi olarak değerlendirilen kahveler arasında fark yaratabiliyor.

Bu nedenle, bu listede bulunan kahvelerin ve sıralamasının, genel olarak popüler çekirdeklerden oluştuğunu söyleyelim.

kahve çekirdeği

En Lezzetli Kahve Çekirdekleri, Dünyada En İyi Kahve Hangisi?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Tat, bireysel olarak değerlendirilen bir deneyim. Bu nedenle en lezzetli kahve çekirdeğinin bir tane olduğunu söylemek ya da doğrudan bir kahve ismi vermek yanlış olur.

En iyi kahveyi, başkalarının görüşlerinde aramak yerine, farklı kahveleri deneyerek sizin için gerçekten hangi kahvenin en iyisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kahveyi kendiniz keşfetmeniz için çekirdek kahve tavsiyesi verirken dünyanın en iyi kahve çekirdeklerinden bazılarını aşağıda listeledik.

Hatırlatalım ki, kahvenin iyi olup olmaması yalnızca çekirdeğin kökeninden gelmez. En iyi kahve çekirdeği kalitesinde, kavrulması, kavrulduktan sonra gördüğü işlemler, raf ömrü ve saklama koşulları da  etkilidir.

Bu nedenle verdiğimiz çekirdek kahve önerisini ancak deneyerek sizin için iyi olup olmadığına karar verebilirsiniz.

kahve çekirdekleri

1. Tanzanya Peaberry

Meru ve Kilimanjaro Dağlarında yetişen Tanzanya peaberry çeşitlerinin öne çıkan özelliği, kahve meyvesi içinde tek çekirdek şeklinde yetişmesi.

Belirli bir mahsuldeki en iyi kahve çekirdeklerinin sadece yüzde 5’i peaberry olabiliyor. Bu özel çekirdekleri diğer çekirdeklerden ayırmak için elle ayırma gerekli. Dolayısıyla oldukça nadir ve pahalı bir çekirdek türü.

Orta gövdeli, asiditesi yüksek ve parlak çekirdekler aslında Arabica çekirdeklerinden oluşuyor. Tanzanya kahveleri arasında en iyilerinden biri olan peaberry çekirdekleri, derin ve zengin bir tada sahip. Aynı zamanda tatlı bir frenk üzümü aroması da içeriyor.

Dünyanın en iyi kahve çekirdeği listelerinde mutlaka yer alan bu çekirdeklerin en uygun kavrulma derecesi orta derece. Böylece çiçeksi ve karmaşık aromalar ortaya çıkıyor ve damakta kadifemsi bir his bırakıyor.

2. Hawaii Kona Kahve Çekirdekleri

Hawaii’deki en iyi kahve çekirdekleri, Hawaii’nin en büyük adası olan Kona’da yetişiyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 2.000 fit yükseklikteki verimli topraklarda yetişen Kona kahvesi, karmaşık aroması, zengin fakat hafif tadı ile biliniyor.

Zengin volkanik bir coğrafyada yetiştiği için Kona kahvesi biraz da yağlı, baharatlı ve aromalı bir tada sahip. Bu çekirdekler Forbes tarafından Amerika’daki en iyi kahve olarak seçilmiş.

Farklı çiftlikler burada farklı Kona kahveleri yetiştiriyorlar ve her çiftliğin kahvesini ayrı ayrı deneyebilirsiniz. Fakat harmanlanmış kahveleri almamanızı öneriyoruz çünkü bu kahve çekirdeklerinden yalnızca %10’u gerçek Kona çekirdeklerinden oluşuyor.

Kona kahveleri genelde orta derecede kavruluyor. Böylece asitli, dengeli, parlak bir kahve ortaya çıkıyor. Otomatik drip demleme makinelerinde ya da pour-over demleme yöntemlerinde bu kahveyi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

kahve çekirdeği çeşitleri

3. Nikaragua Kahve Çekirdekleri

Orta Amerika’da kahve üretimi konusunda yeni sayılabilecek Nikaragua, çeşitli kahveler geliştiren bir ülke.

En iyi çekirdek kahvelerden biri olan Nikaragua kahvesi ise genelde çikolata ve meyve aromaları içeriyor. Genelde koyu derecede kavruluyor, böylece meyve tatları daha çok ortaya çıkıyor.

4. Jamaika Mavi Dağ Kahvesi Çekirdekleri

Blue Mountain Coffee olarak da bilinen bu kahve çekirdeklerinin üretimi oldukça sınırlı. Her yıl mahsulün neredeyse %80’i Japonya’ya gidiyor.

Yetiştirilme aşamaları oldukça emek gerektiriyor. Kahve, dağ yamaçlarından tek tek elle toplanıyor.

Jamaika’da yetişen kahve ağaçları, yüksek rakım, soğuk hava ve volkanik toprakta yetişiyor. Hasat işlemi ise yaklaşık 10 ay sürüyor. Bu süre diğer kahve hasat sürelerinden çok daha uzun.

Jamaika Mavi Dağ Kahvesi, hafif tatlı bir tada sahip. Orta derecede asitli ve gövdeli bir yapısı var.

5. Kenya AA Kahve Çekirdekleri

Dünyanın en iyi kahve çekirdeklerinden biri, Kenya AA kahvesi. Kenya’nın yüksek platolarında, deniz seviyesinden 2.000 fit yükseklikte yetiştiriliyor.

AA, çekirdeğin boyutunu temsil ediyor ve en büyük kahve çekirdeği anlamına geliyor. Kenya çekirdekleri arasında hangisi daha büyükse, o daha iyi ve lezzetli demek oluyor. Bu çekirdekler gövdeli, asitli, güçlü ve zengin bir tada sahip.

Kenya’da, hükümet tarafından bir müzayede düzenleniyor ve en kaliteli kahve çekirdeği en yüksek fiyata satılıyor. Böylece her seferinde daha geliştirilmiş ürünler ortaya çıkıyor.

Dünyanın En İyi Kahve Çekirdekleri Nasıl Belirlenir? En İyi Kahve Çekirdeği Hangisi?

En İyi Kahve Çekirdekleri

Aslında hangi çekirdeklerin gerçekten dünyanın en iyi kahve çekirdekleri olduğu konusu hala tartışmalı. Fakat kahve uzmanları tarafından “premium” ya da “gurme” ünvanı ile yüksek puan alan kahveler, dünyanın en iyi kahve çekirdekleri olarak nitelendiriliyor.

İyi kahveler, genel olarak işleme ve yetiştirme yöntemleri bakımından daha yüksek maliyetli ve bu maliyetler fiyatlara da yansıyor. Dolayısıyla hakkında daha fazla çalışma ve araştırma yapılıyor.

Kahve gurmeleri arasında yüksek puan alan kahvelerin en iyi kahveler olarak nitelendirilmesi mantıklı fakat her yıl piyasaya yeni ve mükemmel kahveler sürülüyor. Bu nedenle en iyi kahvelerin sürekli olarak yeniden değerlendirilmesi ve sınıflandırılması gerekiyor.

En Meşhur Kahve Nerenin? Dünyanın En İyi Kahvesi Hangi Ülkede?

En iyi çekirdek kahve hangisi? Brezilya, kahve endüstrisinde 150 yıldır lider olan ülke. Dolayısıyla Brezilya kahvesi dünyanın en meşhur ve en çok tercih edilen kahveleri arasında. Deneyenlere göre en güzel çekirdek kahve Brezilya kahvelerinden çıkıyor.

Bu nedenle çekirdek kahve önerileri için ilk olarak Brezilya menşeili kahveleri deneyebilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
Çekirdek

Çapak ve Bıçaklı Kahve Değirmeni Arasındaki Farklar

Kahvenin lezzetini, ağaçtan fincana gelene kadar etkileyen birçok önemli aşama var. Toplama, kurutma ve işleme yöntemi, kavurma, de-gassing, öğütme gibi adımların değişiklik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×
Test

Espresso Bazlı Kahveler Testi