fbpx
İyi Bilgi

Nitro Kahve Ve Cold Brew Arasındaki 5 Fark

Nitro kahve ve cold brew, ikisi de soğuk kahve türlerinden biri. Aslında kahve türü demektense kahve demleme yöntemi demek daha doğru olabilir.

Sonuç üründe farklılıklar olsa da, nitro kahvenin cold brew kahvenin bir adım ilerisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Şimdi nitro kahve ve cold brew kahvenin ortak özelliklerine, yapılışına ve farklarına bakalım.

Cold Brew Kahve Nedir?

Cold brew coffee nedir? Soğuk demleme olarak da bilinen cold brew, kahve demlemenin en popüler ve kolay yollarından biri. Aynı zamanda dünyanın herhangi bir yerindeki bir kahve dükkanında da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Soğuk demleme kahvenin tarihi çok yeni olmasa da, son zamanlarda sağlıklı taraflarının ön plana çıkması ve kendine özgü tadının keşfedilmesi, insanlar tarafından ilgi görmesine sebep oldu.

Cold brew içindekiler sadece su ve kahve. Sıcak kahveden elde edilen buzlu kahveden farklı olarak cold brew, kalın öğütülmüş kahvenin 12-24 saat arasında oda sıcaklığındaki suda bekletilerek aromasını, kafeinini ve rengini suya vermesi ile elde ediliyor.

Ardından kahve süzülüyor ve direkt buz ile karıştırılıp servis edilebiliyor. Tercihe göre süt ya da aromalarla karıştırılarak tüketilebiliyor. Yani cold brew kahvenin özü, sıcak su ile değil, soğuk su ile uzun süre demlenmesi ile oluşuyor.

Cold brew kahve sadece soğuk tüketilmek zorunda değil. Dilerseniz kahve demlendikten sonra ısıtarak da tüketebilirsiniz.

Cold brew’in ilk aşamada elde edilen konsantre hali süt içermediği için vegan bir seçenek.

Nitro Kahve Nedir?

Nitro Kahve Nedir

Nitro kahve ya da nitro cold brew, aslında bazı insanların hala ne olduğundan tam olarak emin olmadığı bir kahve çeşidi.

Nitro cold brew, adından da anlayabileceğiniz gibi normal cold brew kahvenin nitrojen gazı ile demlenmesiyle elde edilen bir versiyonu.

İki kahve arasındaki temel fark, dokudan kaynaklanıyor. Nitrojen gazı, temelde renksiz ve kokusuz.

Cold brew kahve ile birleştiğinde ortaya daha pürüzsüz, zengin ve nitrojen kabarcıkları nedeniyle kadifemsi dokulu bir kahve çıkıyor. Nitrojen gazı kahveye bir ağırlık hissi ve doku veriyor.

Nitrojen, aslında biralarda da kullanılan bir gaz. Bu nedenle nitro kahvenin alkollü olduğu da sanılabiliyor fakat kesinlikle öyle bir şey yok.

Yine de biralarda olduğu gibi musluklu ahşap bir fıçıda demleniyor ve buradan servis ediliyor. Bu algıyı yaratan sebeplerden bir diğeri de bu servis yöntemi.

Açık renkli görünümüne rağmen süt içermiyor ve tamamen vegan bir içecek.

Nitro Kahve ve Cold Brew Arasındaki Farklar

1. Demleme Süreci

Nitro kahve ve cold brew kahve arasındaki en önemli fark, demleme sürecinden kaynaklanır. Soğuk demleme kahvede kalın öğütülen kahve çekirdekleri 12-24 saat boyunca soğuk suyun içinde, oda sıcaklığında bekletilir.

Daha sonra kahve süzülerek buz ile servis edilir. Tercihe göre aromalar katılabilir. Nitro kahve ise cold brew şeklinde demlenen kahvenin içine, demleme aşamasında nitrojen eklenmesi ile elde edilir.

Yani demleme sürecinde kahvenin içinde nitrojen de bulunur. Sonuç olarak ortaya daha pürüzsüz ve dengin dokulu bir kahve çıkar. Genelde sade tüketilir ve görünümü biraya benzer.

2. Doku

Kahvenin dokusu, nitro kahve ve cold brew arasındaki temel farkı oluşturur. Cold brew kahve, uzun süre demlendiği için şuruplu ve kalın görünür. Buzlu kahvede görülmeyen bir kıvama sahiptir.

Fakat nitro kahve temel olarak nitro ile doldurulmuş cold brew kahvedir ve ortaya oldukça lezzetli, köpüklü, pürüzsüz ve zengin bir lezzet çıkar.

Bunun asıl nedeni, demleme işlemi sırasında nitrojenin sıvı içinde çözünmemesi ve gözenekli bir doku oluşturmasıdır.

3. Tat

Nitro Kahve ve Cold Brew Arasındaki Farklar

Cold brew kahve, sıcak muadillerine göre daha az kafein içerir. Bunun asıl nedeni, kahvenin soğuk su ile demleniyor olmasıdır.

Kahvede bulunan yoğun ve aromatik kimyasallar genelde sıcaklık ile beraber dışarıya çıkar. Bu nedenle cold brew kahvede bu aromaların miktarı daha az olur. Buzlu kahveden daha az acı ve daha hafif bir tat yaratır.

Nitro kahve ise damakta daha kalın, kremsi bir tat bırakır. Kahveyi nitrojen ile demlemek, çikolata tonlarının baskın olduğu daha tatlı bir lezzet ortaya çıkarır.

Bu nedenle cold brew kahvede şeker kullanmak istense bile nitro kahvede buna ihtiyaç duyulmaz.

4. Maliyet

Nitro Kahve Ve Cold Brew Farkları

Cold brew demleme, evde herhangi bir ekipman gerektirmeden de kolaylıkla yapılabilir. Fakat nitro kahve için nitrojen infüzyonunu sağlayacak ekipman gereklidir ve bunlar da pahalıdır.

Aynı zamanda fazla yer kaplar ve demleme sırasında ekstra adımlar gerektirir. Dolayısıyla gittiğiniz herhangi bir kafede cold brew bulma olasılığınız, nitro cold brew bulma olasılığından daha fazladır.

5. Görünüm

nitro kahve

Cold brew kahve, bardakta normal demleme kahvelerden farklı görünmez. Tabi süt ve çikolata gibi eklemeler yapılmadığı sürece. Fakat nitro kahve, doğal haliyle bile normal kahveden çok farklı bir görünüme sahiptir.

İlk bakışta köpüğü ve rengiyle biraya benzetilebilir. Bardağın içindeki kahve cold brew kahveden daha açık bir renge sahiptir. Üzerinde ise kalın bir köpük tabakası bulunur.

Sonuç Olarak

Nitro kahve ve cold brew farkına bakarsak; soğuk demlenmiş kahve, sıcak demlenen kahvelere oranla daha tatlı, hafif ve yumuşak. Kafein oranının da düşük olması sebebiyle daha sağlıklı olarak nitelendiriliyor.

Nitro cold brew ise, zaten sevilen cold brew tarifine başka ve farklı bir bakış açısı katıyor. Cold brew’den daha tatlı, zengin ve pürüzsüz bir tat ortaya çıkarıyor.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir