fbpx
Çekirdek

Moka Pot Kullanmak İçin 17 İpucu

Moka Pot’un kullanımı basit olmasına rağmen, kullanan insanlardan çoğu ilk denemelerde kötü bir kahve ortaya çıktığını söylüyor. Bunun nedeni, aslında kullanımının pratik gerektirmesi.

Moka Pot Kullanmak İçin İpuçları

Aşağıda vereceğimiz ipuçları ile Moka Pot kullanımında lezzetli kahveler yapabilirsiniz. Hazırsanız, başlayalım.

Moka Pot Kullanmak İçin İpuçları

1. Filtre Sepetini Düzeltin

Filtre sepetini kahve ile doldurduktan sonra, aynı espresso‘da olduğu gibi sepetteki kahveyi düz bir zemin olana kadar uğraşmak önemli.

Öğüttüğünüz kahveyi filtre sepetine koyduktan sonra, kenarlarına hafifçe vurarak partiküllerin sepet içerisine yerleşmesini ve eşit bir şekilde yayılmasını sağlayın.

2. Kahveyi Sıkıştırmayın

Moka Pot ile kahve yapmanın espresso yapmaktan farklı yanı, kahve sepetinin içerisine konulan kahvenin sıkıştırılmamasıdır. Tam tersi, kahveyi potun sepetine sıkıştırmak, Moka Pot patlamasına neden olabilir!

Kahveyi sepete sıkıştırmak, suyun kahvenin içerisinden geçmesini zorlaştırır. Bunun nedeni, espresso’da olduğu kadar yüksek bir basınç uygulanmamasıdır.

Sonuç olarak; kahve demlenmeden su emniyet valfinden çıkabilir ya da makinenin patlamasına neden olur. Bu da ciddi sorunlara yol açabilir.

moka pot kullanımı

3. Kahveyi Çok İnce Öğütmeyin

Kahvenin patlamasına neden olabilecek bir diğer durum da kahvenin çok ince öğütülmüş olmasıdır. Aşırı ince kahve, filtreyi tıkayabilir. Bu durumda biriken buhar emniyet valfinden çıkabilir ve kahve demlenmez. Ya da kahvenin içinden geçmeye çalışırken patlama yaşanabilir.

Bunu önlemek için kahvenizi orta-ince derecede öğütmelisiniz, sadece ince değil. Bu durumda kahve partikülleri kalın tuz ya da sahil kumu gibi görünmelidir.

4. Soğuk Su Değil Kaynar Su Kullanın

Moka Pot’un içerisine en başta soğuk su yerine kaynama derecesinde sıcak su koyun.

Eğer soğuk su koyarsanız, suyunuz kaynayana kadar kahve telveleri ısınan metalin üzerinde, henüz demlenmeden yanabilir. Bu da kahvenin lezzetinde kötü yönde büyük bir fark yaratır.

Fakat kaynar su kullanırsanız, hem daha hızlı bir demleme yapabilirsiniz hem de kahveniz yanmadan demleme işlemi başlamış olur.

Fakat kaynar su kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta, potun parçalarını birbirine vidalarken bir havlu ya da bez kullanmaktır. Çünkü sıcak su, metali ısıtacağından yanıklara sebep olabilir.

moka pot nasıl kullanılır

5. Demleme İşlemi Tamamlandığında Soğuk Suya Tutun

Yukarıda, kahvenin demlemeye başlama süresini nasıl kontrol edeceğimizi söyledik. Benzer şekilde demleme bittiğinde de süreci tamamen durdurmak için bir aksiyon gerekir. Aksi halde aşırı derecede çekilmiş kahve fincanınıza kötü bir tat bırakabilir.

Bunun için haznedeki suyun bittiğini işaret eden ilk uğultuyu ya da tıslamayı duyduğunuzda ekipmanın altını buzlu suya daldırın. Böylece basıncı düşürerek aşırı ekstraksiyonu önleyebilirsiniz.

6. Bulaşık Makinesinde Yıkamayın

Moka Pot, genellikli alüminyumdan yapılır. Bulaşık makinesine alüminyum bir şey koymak, aslında o şeyin ömrünü kısaltmak demektir. Bulaşık makinesine konan Moka Pot kararma yapabilir, paslanabilir ve kullanılmaz hale gelebilir.

Hatta emniyet valfi devre dışı kalabilir. Bu da demleme esnasında tehlike yaratır.

Bunun yerine ekipmanınızı elde durulayın ve bulaşık deterjanı ile yumuşak bir şekilde yıkayın.

Moka Pot

7. Kahve Telvesini Boşaltmak İçin Koninin Altından Üfleyin

Ekipman soğuduğunda ve yıkama zamanı geldiğinde filtre sepetindeki kahve telvesini boşaltmak için koninin dibinden üfleyin. Böylece tek parça halindeki kahve telvesinin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Fakat hatırlatalım ki bu her zaman işleyen bir sistem değil. Bazen telvenin tamamı düşmediğinde kaşıkla sıyırmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu yapmadan önce ekipmanın tamamen soğumuş olduğundan emin olmalısınız.

8. Orta Ateşte Pişirin

Cihazın içerisine sıcak su koyduktan sonra altındaki ateşi harlamak, hızlı bir kahve üretmek için cazip görünebilir fakat yanlıştır. Bu hareket, yanmış, acı bir kahveye neden olur. Çünkü su ile birlikte kahve de çok fazla ısınır, hatta yanar.

Bunun yerine cihazı orta ateşe koyun ve biraz daha yavaş demlenmesine izin verin. Böylece lezzeti yerinde, pürüzsüz ve daha az acı bir kahve elde edebilirsiniz.

Moka Pot

9. Tahliye Valfini Aşmayın

Tahliye valfi hem bir güvenlik uyarısı, hem de daha iyi bir kahve için ideal noktadır.

Tahliye valfi, alt haznedeki su basıncı aşırı yükselirse açılır ve buharın dışarı çıkmasına izin vererek olası bir patlama durumunu önler. Eğer suyu bunu geçecek kadar doldurursanız, valfin işlevi bloke olur ve fazla buhar dışarı çıkamaz. Bu da patlama riskini beraberinde getirir.

10. Kauçuk Contanın Altını Temizleyin

Potta bulunan lastik bir çay kaşığı yardımıyla kolayca çıkarılabilir. Ekipmanı temizlerken bu parçayı da çıkarmalı, hem parçanın kendisini hem de altını iyice temizlemelisiniz.

Bu işlemi yapmamak, kahvenin genel tadını etkiler çünkü altında kahve kalıntıları olabilir. Hatta bu kalıntılar küflenmeye başlayabilir.

Moka Pot

11. Sert Su Kullanıyorsanız, Kireç Çözücü De Kullanın

Kahve için önerilen su genelde içme suyu ya da arıtılmış sudur. Musluk suları klorlu olduğu için kahve yaparken tercih edilmez. Fakat bazı coğrafyalarda musluk suları, doğal kaynaklardan gelir. Bu sular klorlu olmasa da kireçli olabilir.

Zamanla ekipmanda biriken kireç, tahliye valfinin tıkanmasına yol açabilir. Bundan kahvenizin tadı da etkilenirken, patlama ihtimali de olur.

Bu nedenle eğer kireçli bir su kullanıyorsanız, zaman zaman ekipmanınızı bu kireçten arındırmak için kireç çözücü kullanın. Fakat bunu yaptıktan sonra da iyice duruladığınızdan emin olun.

Moka Pot

12. Moka Pot’u Daima Tam Kapasitede Doldurun

Düzgün çalışmasını istiyorsanız Moka Pot’unuzun tüm kapasitesini kullanmanız gerekir. Yarım doldurma, yalnızca ortalamanın altında kahve almanıza neden olur çünkü bu durumda basınç düzgün çalışmaz. Kahve sepeti de yarıya kadar doluysa, kahve düzgün demlenmeyecektir.

Bu nedenle, yarım fincan kahve içmek istediğinizde de Moka Pot’u tamamen doldurarak kahve yapmalı ve bunun içerisinden sadece yarım fincanını almalısınız. Yarım fincanlık kahve demlemek, başarısız bir lezzetle sonuçlanır.

13. İlk Tıslamadan Sonra Ocaktan Alın

Demleme bittiğinde alt hazneyi soğutmaktan bahsetmiştik. Kapağı kapalı bir şekilde demleme yaparsanız, alttaki suyun bitmek üzere olduğunu bir tıslama ve fışkırma sesi ile anlayabilirsiniz. Bunu duyduğunuz an kahveyi ocaktan almalısınız.

Başka bir alternatif de, kahvenin dışarı akmaya başlamasını izleyebilmek için kapağı açık demlemek.

Kahve, Moka Pot’un kenarlarından köpükler halinde akmaya başladığında suyun bittiğini anlayabilirsiniz. Böylece hemen ocaktan almalı ve soğutma işlemini yapmalısınız. Aksi halde, kahvenin son kısmı ve en acı olan yanı da kahvenin içerisine girer.

Moka Pot

14. Filtrelenmiş Su Kullanın

Musluk sularının klorlu olduğundan bahsetmiştik. Klor, hem kahvenin tadını acılaştırır hem de kendi aromasını baskılayarak açığa çıkmasını önler. Bu nedenle kahve yaparken musluk suları yerine filtrelenmiş su ya da şişelenmiş su kullanmalısınız.

15. Ekşi Bir Kahve İstemiyorsanız, Daha İnce Öğütün

Moka Pot espresso benzeri bir kahve ürettiği için, sade içildiğinde belli bir ekşiliğe eğilimli olabilir. Ustalıkla kavrulmuş kahve çekirdeklerinden gelen hoş bir greyfurt ekşiliği değil, hoş olmayan bir ekşilik gibi…

Ancak çözümü nispeten basittir, daha ince öğütülmüş bir kahve kullanabilirsiniz.

Eğer bir öğütücü kullanıyorsanız, ayarı düşürüp daha ince bir kahve ile tekrar deneyin. Böylece ekşi tatlardan kurtulabilirsiniz.

Moka Pot

16. Acı Bir Kahve İstemiyorsanız, Daha Kalın Öğütün

Eğer Moka Pot’ta yaptığınız kahve size çok acı geliyorsa, öğütme boyutunu biraz kaba hale getirerek deneyin. Çünkü acı bir kahve, çok ince öğütülmüş anlamına gelir.

17. Sızdırıyorsa Yedek Conta Satın Alın

Valften su geliyorsa, alt haznenin çok dolu olduğu anlamına gelir, bu nedenle bir dahaki sefere biraz daha az su kullanın. Ancak iki bölme arasındaki bağlantıdan su geliyorsa, bu daha büyük bir sorundur.

İlk olarak, daha sıkı bir şekilde birbirine vidalamayı deneyin. Contayı temizlemeyi ya da tüm ekipmanı iyice temizlemeyi deneyin. Tüm bunların sonucunda sızdırmaya devam ediyorsa, plastik contayı değiştirin. Conta alırken cihazınıza uygun boyutta olanları seçmeyi unutmayın.

Moka Pot

Özetle;

Yukarıda verdiğimiz 17 ipucu arasından Moka Pot kullanırken uygulayabileceğiniz en büyük 3 değişiklik; alt hazneye soğuk su yerine kaynar su koymak, orta ateşte pişirmek ve ilk tıslamada pişirmeyi durdurmaktır.

Bunları denediğinizde, yudumladığınız kahvenin nasıl değiştiğini hemen fark edebilirsiniz.

Sizin de önerdiğiniz tüyolar ve kullanım ipuçları varsa, yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

0 oylar, 0 ort
140
Kahve Ekstraksiyon (Özütleme) Nedir?

Kahve Terimleri Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Kahve hakkındaki sektörel terimleri öğrenmek ister misiniz? Bu testle ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu ölçebilirsiniz!

1 / 10

Kolay sorularla başlayalım...

Kahve içindeki asit miktarı, kahvenin tadım değerini belirlerken en çok baz alınan özelliklerden biri nedir?

İnsan Neden Kahve İster

2 / 10

İşletmelerde kahve hazırlamaktan sorumlu olan personel, kahve profesyoneli.

barista

3 / 10

Cupping prosedüründe 85+ puan alan, yetiştiği coğrafya, bölge, türü, yüksekliği ve çiftliği benzeri bilgileri transparan bir şekilde belli olan kahveye ne denir?

SCA Puanı Nedir

4 / 10

Biraz da damak tadına hitap eden sorular soralım. Espresso Con Panna olarak bilinen kahve nasıl yapılır?

Espresso ve Filtre Kahve Farkı

5 / 10

Espresso'dan daha sert ve yoğun olan kahve hangisidir?

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler

6 / 10

3. Nesil kahve demleme ekipmanlarına geçiyoruz. Aradığımız kahve ekipmanı kum saati şeklinde. Ağzı kapalı değil ve kağıt filtre kullanarak kahve demleniyor. Hangisi?

Chemex Kahve Yapımı

7 / 10

Bir filtre kahve demleme ekipmanı daha soruyoruz. Bu seferki basınç kullanarak espresso benzeri kahve demlemeye yarıyor. Aynı zamanda pour-over demleme yöntemlerinden biri.

AeroPress İle Espresso Yapımı

8 / 10

Ekipmanlar hakkında son soru: Vakum basıncı sayesinde filtre kahve demlemeye yarayan bir araç hangisi?

Black Eye Nasıl Yapılır

9 / 10

Şimdi de kahve çekirdeklerinin işlenme serüvenine eşlik edelim. Dry Processing olarak da bilinen doğal işlem nasıl yapılır?

yeşil kahve çekirdeği saklama

10 / 10

Son soru: Decaf kahve nedir?

Türk Kahvesi Yapımında Hangi Çekirdek Kullanılır?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 72%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
Çekirdek

Çapak ve Bıçaklı Kahve Değirmeni Arasındaki Farklar

Kahvenin lezzetini, ağaçtan fincana gelene kadar etkileyen birçok önemli aşama var. Toplama, kurutma ve işleme yöntemi, kavurma, de-gassing, öğütme gibi adımların değişiklik…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir