fbpx
Çekirdekİyi Bilgi

Gurme Kahve (Gourmet Coffee) Nedir?

Daha önce biriyle kahve hakkında konuştuysanız, “gurme kahve” teriminin kullanıldığını duymuş olabilirsiniz. Fakat herkes bu terimi farklı anlamlarda kullanıyor. Gelin, gurme olarak nitelendirilen kahve nedir, ne değildir beraber bakalım.

Gurme Kahve Nedir?

Gurme Kahve Nedir

Resmi bir tanımı olmadığı için gurme kahvenin (gourmet coffee) anlamı, kahve severlere ve kahve yapanlara göre değişiklik gösterir. Bunun yanında bir kahve için gurme tabiri kullanıldığında genellikle özenle yetiştirilen kahve ya da aromalı kahveden bahsedilir.

Özenle yetiştirilmiş kahve genellikle nitelikli kahveyi ya da üçüncü dalga kahveyi tanımlar. Aromalı kahve de çoğunlukla Brezilya’daki büyük kahve çiftliklerinden geleni meyve ve fındık gibi çeşitli aromaları barındıran kahvelere denir.

Kimileri %100 Arabica kahve çekirdekleri için de gurme terimini kullanır. Fakat şunu da belirtmekte de fayda var ki, nitelikli kahve, üçüncü dalga kahve ve gurme kahve, her biri kaliteli Arabica çekirdeklerinden yapılır.

Gurme Kahveyi Farklı Kılan Nedir?

Gurme Kahveyi Farklı Kılan Nedir

“Özel kahve”, Specialty Coffee Association (SCA) tarafından denetlenen özel bir terimdir. Bir pazarlama terimi olan genel gurme kahvenin aksine, özel kahve, SCA tarafından sağlanan belirli standartlara tabidir.

SCA, kahve kalitesini 100 puanlık bir ölçekte derecelendirir. Kahvenin “özel/nitelikli” olarak etiketlenebilmesi için bu ölçekte en az 80 puan alması gerekir.

Üçüncü dalga kahve ise, genellikle küçük çiftliklerden gelen tek kaynaklı (single origin) kahvelere denir.

Üçüncü Dalga kahve üreticileri, özel kahve segmentinin bir parçasıdır. Kahvenin aromasını ve menşeini açığa çıkaran hafif kavurmaları tercih ederler ve mümkün olduğunca taze kahve tüketmenin önemini vurgularlar.

Gurme kahvenin tadı ise, yetiştirildiği yere, geldiği bağa veya kahve çiftliğine ve mevsime göre değişir. Tıpkı şarap gibi, kahve de son kullanma tarihi geçebilecek canlı bir bitkiden gelir, bu nedenle özenle seçilmiş çekirdekleri tercih etmek, kaliteli kahve için mantıklıdır.

Gurme Kahve İçin Hangi Çekirdekler Kullanılır

Üçüncü daga kahve ile nitelikli kahve arasında bir yerdedir. Bu çizgi o kadar incedir ki, bazen her iki tarafa da kayıp bunların yerini alabilir ya da kendi yerini onlara devredebilir.

Gurme kahve, kahveye dair daha fazla bilgi sunar. Üstün lezzet özelliklerine ve yetiştirme yöntemlerine sahiptir. Single origin olabileceği gibi, harman da olabilir. Genellikle normal kahveden daha pahalıdır.

Nitelikli kahveden ayrılan yanı ise, bu terimle ilgili henüz bir yasal düzenleme bulunmamasıdır. Yani, herhangi bir marka, kahvelerinin üzerine “gurme” yazarak pazara sunabilir ve bunun arkasında uyması gereken standartlar yoktur. Dolayısıyla kötü bir kahve de olabilir.

Gurme olarak nitelendirilen kahvelerin iyi yanlarından biri, daha çevre dostu olabilmeleridir.

Bu kahveler çoğunlukla Arabica çekirdeklerinden üretildiği için, bunların yetiştirme ve hasat işlemleri daha çevrecidir. Üretimlerinde zararlı kimyasal ilaçlar kullanılmaz, toplanması sırasında makine kullanımı minimumda tutulur.

Gurme Kahve İçin Hangi Çekirdekler Kullanılır?

Gurme olarak nitelendirilen kahvelerde genellikle %100 Arabica çekirdekleri kullanılır. Fakat bu çekirdekler tek kökenli olabileceği gibi farklı çiftliklerden bir karışım da olabilir.

Gurme Kahve Daha Mı İyi

Gurme Kahve Daha Mı İyi?

Piyasada bulunan çeşitli gurme kahve markaları, genellikle tek bir araziden toplanan, dolayısıyla kalite kontrolü sağlanabilen kahvelerden oluşur. Gurme olarak nitelendirilen kahve çekirdeklerini yetiştirmek ve işlemek daha zordur.

Jamaica Blue Mountain kahvesi, Peaberry kahvesi ya da Kopi Luwak kahvesi gurme olarak nitelendirilebilir. Daha farklı olarak kahvenin işlenmesi sırasında çikolata, karamel, hindistan cevizi, vanilya gibi tatlar eklenerek de gurme kahve elde edilebilir.

Fakat kahveyi gurme olarak işaretlemek için bir standart olmadığından, sonradan aromalandırılmış bu kahvelerin gurme olup olmadığı hala tartışma konusudur.

Sorumuza dönecek olursak, gurme olan kahvenin kesinlikle iyi ya da kesinlikle kötü olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü bunun sınırlarını belirleyen kurallar yoktur.

En İyi Gurme Kahve Çekirdekleri Nasıl Seçilir

En İyi Gurme Kahve Çekirdekleri Nasıl Seçilir?

Kahve satın alırken menşeini görebildiğiniz Arabica çekirdeklerini arayın. Daha iyi aroma için çok kavrulmuş değil, hafif kavrulmuş kahveleri tercih edin.

Arabica kahve çekirdekleri, tüm kahve çekirdekleri arasında en fazla aromaya sahip olanıdır. Tadı, bu kahve çekirdeklerinin içindeki yağlardan gelir. Bu nedenle öğütülmüş kahve yerine çekirdek kahve satın almalısınız.

Kahve çekirdekleri, kavurma makinesinden çıkar çıkmaz doğal tatlarını kaybetmeye başlar. Bu nedenle, hava geçirmez kaplarda saklanan gurme kahve çekirdeklerini arayın veya kavrulmamış halde satın alarak evde kavurun. 

0 oylar, 0 ort
140
Kahve Ekstraksiyon (Özütleme) Nedir?

Kahve Terimleri Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Kahve hakkındaki sektörel terimleri öğrenmek ister misiniz? Bu testle ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu ölçebilirsiniz!

1 / 10

Kolay sorularla başlayalım...

Kahve içindeki asit miktarı, kahvenin tadım değerini belirlerken en çok baz alınan özelliklerden biri nedir?

İnsan Neden Kahve İster

2 / 10

İşletmelerde kahve hazırlamaktan sorumlu olan personel, kahve profesyoneli.

barista

3 / 10

Cupping prosedüründe 85+ puan alan, yetiştiği coğrafya, bölge, türü, yüksekliği ve çiftliği benzeri bilgileri transparan bir şekilde belli olan kahveye ne denir?

SCA Puanı Nedir

4 / 10

Biraz da damak tadına hitap eden sorular soralım. Espresso Con Panna olarak bilinen kahve nasıl yapılır?

Espresso ve Filtre Kahve Farkı

5 / 10

Espresso'dan daha sert ve yoğun olan kahve hangisidir?

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler

6 / 10

3. Nesil kahve demleme ekipmanlarına geçiyoruz. Aradığımız kahve ekipmanı kum saati şeklinde. Ağzı kapalı değil ve kağıt filtre kullanarak kahve demleniyor. Hangisi?

Chemex Kahve Yapımı

7 / 10

Bir filtre kahve demleme ekipmanı daha soruyoruz. Bu seferki basınç kullanarak espresso benzeri kahve demlemeye yarıyor. Aynı zamanda pour-over demleme yöntemlerinden biri.

AeroPress İle Espresso Yapımı

8 / 10

Ekipmanlar hakkında son soru: Vakum basıncı sayesinde filtre kahve demlemeye yarayan bir araç hangisi?

Black Eye Nasıl Yapılır

9 / 10

Şimdi de kahve çekirdeklerinin işlenme serüvenine eşlik edelim. Dry Processing olarak da bilinen doğal işlem nasıl yapılır?

yeşil kahve çekirdeği saklama

10 / 10

Son soru: Decaf kahve nedir?

Türk Kahvesi Yapımında Hangi Çekirdek Kullanılır?

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 72%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
Çekirdek

Çapak ve Bıçaklı Kahve Değirmeni Arasındaki Farklar

Kahvenin lezzetini, ağaçtan fincana gelene kadar etkileyen birçok önemli aşama var. Toplama, kurutma ve işleme yöntemi, kavurma, de-gassing, öğütme gibi adımların değişiklik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir