Tarifler

Dalgona Kahvesi: Tarifi ve İpuçları

Granül kahveden elde edilen, görünümü ve tadıyla kahve severleri mest eden bir soğuk içecek dalgona kahvesi. Daha önceden var olsa da, Covid-19 salgını sırasında sosyal medya kullanıcılarının evde kahve yapma denemeleri sırasında ünlendi ve yayıldı. Bugün birçok kafenin menülerine girdi ve popüler hale geldi.

Dalgona Kahve

Dalgona Kahve

Dalgona kahvesi, ismini, görünüşü ve kıvamıyla dalgona şekerinin hamuruna benzemesinden alıyor. Bunun dışında dalgona ile bir benzerlikleri bulunmuyor. Çırpılmış kahve, köpüklü kahve, kabarık kahve olarak da biliniyor.

Hoş görünümlü ve kıvamlı bu kahve, hazır kahvenin şeker ve sıcak su ile köpürtülmesiyle yapılıyor. Kalın köpük haline gelen kahve, buzlu süt üzerine ilave edilerek servis ediliyor. Bardakta iki renkli hoş bir görüntü sunuyor.

Dalgona Kahvesinin Tarihi

Bu kahvenin tarihi 1960’lı yıllara, Busan’a dayanıyor. Ünlü bir oyuncu geçtiğimiz yıllarda bir kafede bu içeceği istedi. Bunu izleyen bir sosyal medya kullanıcısı 2020 yılında kahveyi kendi evinde yapmayı denedi ve sosyal medyada bir meydan okuma başlattı. O dönemde birçok insanın evlerinde yapmayı denediği ve çok beğendiği dalgona kahvesi bugünkü ününe kavuştu.

Dalgona Kahvesinin Tarihi

Dalgona Kahvesi Tarifi, Evde Dalgona Kahve Nasıl Yapılır?

Eğer granül kahveniz ve bir çırpıcınız varsa evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir kahve türü. Çok az malzeme gerektiriyor, aynı zamanda uzun süre saklanabiliyor.

Dalgona Kahve Malzemeleri

 • 1 çorba kaşığı granül kahve
 • 1 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 çorba kaşığı sıcak su
 • Tatlı kaşığı
 • Dar ve derin bir kap (kavanoz olabilir)
 • Çırpıcı, süt köpürtücü ya da el blenderi
 • 200 ml soğuk süt
 • 3-4 küp buz
 • 300 ml bardak
 • Pipet

Dalgona Kahve Tarifi

 1. Sıcak su, şeker ve kahveyi kavanozun içine koyun. Tatlı kaşığı yardımıyla kahvenin ve şekerin su içinde çözünmesi için yaklaşık 3 dk boyunca karıştırın.
 2. Kaşığı çıkarın ve karışımı çırpıcının en yüksek seviyesinde en az 4-5 dakika çırpın. Bu aşamada yavaş yavaş kahvenin köpürdüğünü ve renginin koyu kahveden çok açık bir kahverengine döndüğünü göreceksiniz.
 3. Bardağa buz küplerini ve soğuk sütü ekleyin. Hazırladığınız dalgona kremasını da bir kaşık yardımıyla üzerine aktarın.
 4. Pipeti de ekleyerek servis edebilirsiniz. Dilerseniz üzerine granül kahve, kakao ya da tarçın serperek sunumu geliştirebilirsiniz.

NOT: İçmeden önce sütü ve kremayı iyice karıştırın.

Dalgona Kahvesi Yapmanın İpuçları

Dalgona Kahve Tarifi

 • Dalgona kahvesini yaparken ilk aşamada, şekeri eklemeden su ve kahveyi karıştırın. Kahve sıcak suyun içinde kolayca eriyecektir. Ardından sıcaklığını kaybetmesini beklemeden şekerini ekleyin ve tekrar karıştırın. Bu işlem kahvenizin daha iyi köpürmesini sağlar.
 • Sıcak su yerine soğuk su da kullanabilirsiniz. Fakat granül kahve soğuk suda daha yavaş ve az çözündüğünden, dalgona kremasının içerisinde topak halinde kahve kalabilir.
 • Kahvenin yeterince koyu bir şekilde köpürmesi için 10 dakika çırpın. Kıvamı, kabı ters çevirdiğinizde dökülmeyecek şekilde olmalıdır. Yeterli köpürme sağlandığında, kahvenin acılığı da azalır.
 • Dalgona kremasını elle çırparak da yapabilirsiniz. Fakat iyi bir bilek gücü gerektirir. Bu şekilde yaptığınızda kahve karışımını en az 15-20 dk boyunca çırpmanız gerekir.
 • Dilerseniz kahvenizi sıcak süt ile de yapabilirsiniz. Ayrıca sıcak süt ile dalgona daha hızlı çözünür ve içmeye hazır hale gelir.
 • Krema, süt ile karıştırılmadan çok acı bir tada sahiptir. Bu nedenle tüketmeden önce kremanın süt içinde tamamen çözündüğünden emin olun.

Sıkça Sorulan Sorular

Dalgona Kahvesi Yapmanın İpuçları

Dalgona Kahvesinin Farkı Nedir?

Bu kahvenin farkı hazırlanış ve sunuş şeklinden geliyor. Bunun normal bir şekilde hazırlanan granül kahveden nasıl bir farkı olduğunu sorarsanız, köpürtülerek hazırlanan ve sonradan süt eklenen kahve, sütle karıştığında bile köpüklü ve kremamsı dokusunu koruyor. Klasik granül kahvelerde olduğu gibi sıvı bir kahveden ziyade biraz daha kıvamlı ve dokulu bir kahve ortaya çıkıyor.

Dalgona Kahvesi Neden Popüler?

Dalgona kahvesi kısa süre önce Güney Kore’de Şubat 2020’de trend olmaya başladı. İnsanlar Covid-19 salgını ve kısıtlamalar nedeniyle kahve dükkanlarına gidemediklerinde, farklı kahve türlerini evde denemeye başladılar. Tam da bu dönemde bir sosyal medya kullanıcısı tarafından bir meydan okuma şeklinde bu kahvenin tarifi ve yapılışı paylaşıldı. Aynı anda birçok kişi tarafından denendi ve beğeni topladı.

Dalgona Kahve Nasıl İçilir?

Dalgona Kahve Nasıl İçilir?

Dalgona kahvesi sıcak ve soğuk olarak içilebilir. Tercihen şekersiz de tüketilebilir. İçmeden önce süt ile karıştırılmalıdır.

Dalgona Kahve Dolapta Saklanır Mı?

Hazırlamak biraz zaman isteyen bir iş. Bu nedenle birkaç kullanımlık dalgona kremasını önceden hazırlayıp, hava almayan ağzı kapalı bir kaba koyarak buzdolabında 7-8 güne kadar saklayabilirsiniz. Unutmayın ki, sadece çırpılmış halde, süt yada başka bir sıvı eklenmeden saklanmalıdır.

Dalgona artık kullanılmaz hale geldiğinde rengi koyulaşır, sıvılaşır ve kötü bir koku yayar. Sakladığınız dalgona bu hale gelmişse ya da belirtileri varsa tüketmemenizi öneririz.

Dalgona Kahve Nerede Kullanılır?

Dalgona

Bir krema gibi olan kahve, farklı kahve çeşitlerinin üzerine ilave edilebilir. Filtre kahvenin üzerine bir kaşık dalgona ilave edebilirsiniz.

Dalgona Kahve Toz Kahveyle Olur Mu?

Asıl tarif, çözünebilir kahve ile yapılandır. Tek kullanımlık paketlerde satılan 2’si bir arada ya da 3’ü bir arada kahveler içeriğinde krema ya da süt tozu gibi katkı maddeleri içerdiği için granül kahvede olduğu kadar köpürmez. Fakat bunlarla da dalgona kahve yapmak mümkündür.

Filtre Kahve İle Dalgona Kahve Yapılır Mı?

Cevap ne yazık ki hayır. Filtre kahve, çözünebilir kahve gibi şeker ve su ile birleştiğinde köpürmez.

Dalgona Kahvesi Kaç Kalori

Dalgona Kahvesi Kaç Kalori?

Dalgona kahvesi porsiyon başına yaklaşık 300 kaloridir.

Dalgona Kahvesinin Tadı Nasıl?

Tadı genellikle sütlü buzlu kahveye benzer. Kremamsı kabarık kahvenin sütsüz tadı oldukça yoğun bir granül kahve ve şeker aroması içerir.

Neden “Dalgona Kahvesi” Deniyor?

Dalgona kahvesi, adını Güney Kore’nin geleneksel sokak lezzetlerinden biri olan dalgona şekerinden alır. Hazırlanan kahve köpüğü, görünüş ve doku olarak bu süngerimsi petek şekere benzer. Bu nedenle de “dalgona kahvesi” olarak isimlendirilir.

En Son Yazılar
Tarifler

Galao Kahvesi Nedir? 

Portekiz kahvesi olarak da bilinen Galao kahvesi, aslında espresso bazlı kahve çeşitlerinden biridir. Dörtte biri espresso kahve, dörtte üçü köpürtülmüş süt ilave…
Tarifler

Evde Soğuk Kahve Yapımı: 7 Farklı Tarif

Yaz sıcağından bunalmış ya da kış ortasında da soğuk içecekler tüketmeyi seviyor olabilirsiniz. Her halükarda soğuk kahve içmek için bir kafeye gitmeye…
Tariflerİyi Bilgi

Evde Espresso Nasıl Yapılır?

Espresso seviyorsanız, bir espresso makinesi evde işinizi kolaylıkla görecektir. Fakat iyi bir espresso kahve için bir makinenizin olmasına gerek yok. Evde espresso…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.