fbpx
TariflerTürk Kahvesi

Çikolatalı Türk Kahvesi ve 4 Farklı Tarif

Türk kahvesi, sohbetlerimizin, misafirliklerimizin, özel günlerimizin baş tacı. Peki bir alternatif olarak çikolatalı Türk kahvesini hiç denediniz mi?

Çikolatalı Türk kahvesi yapımını, ne olduğunu, farklı çikolatalarla ve kahve makinesinde nasıl yapılacağını bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Çikolatalı Kahve Nedir?

Türk kahvesinin 3 çeşidi olduğunu biliyoruz; sade, orta ve şekerli. Peki çikolatalı tariflerini hiç gördünüz mü?

Çikolatalı kahve, Türk kahvesinin içerisine çikolata eklenmiş hali. Çikolatanın lezzeti ile daha da yükselen tadı, buram buran kokusuyla, bir deneyenin bir daha denemek istediği ve vazgeçemediği tariflerden biri.

Özellikle Türk kahvesini acı bulanlar, farklı tatlar arayanlar ve yumuşak kahve içmeyi sevenler için tercih edilebilecek bir alternatif.

Peki Türk kahvesi çikolatalı nasıl yapılır? Beraber bakalım.

Çikolatalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Çikolatalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Çikolatalı Türk kahvesi yapılışı, aslında klasik kahve yapılışı kadar kolay ve hızlı. Tek fark, içerisine konan çikolata. İster tablet çikolata, isterseniz sürülebilir çikolata kullanabilirsiniz. Tercih sizin!

Malzemeler

2 Kişilik

 • 2 fincan su
 • 2 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 2 tatlı kaşığı sürülebilir çikolata (ya da 40 g tablet çikolata)
 • İsteğe bağlı 1 çay kaşığı toz şeker

Çikolatalı Türk Kahvesi Tarifi

Çikolatalı kahvenin yapılışı, klasik Türk kahvesi yapılışından bir miktar farklılaşıyor çünkü konulan çikolatanın, kahve pişmeye başlamadan önce erimesi ve suya karışması gerekiyor.

Bu nedenle ilk olarak cezvenin içerisine çikolatayı ve suyu koyun. Kısık ateşte çikolata eriyene kadar karıştırın.

İkinci adımda, çikolata eridiğinde kahveyi ve şekeri ilave edip yine iyice karıştırın. Burada kahvenin topak topak kalmaması gerekiyor.

Şeker konusunda da şu notu düşelim; çikolata zaten içeriğinde şeker barındıran bir gıda. Bu nedenle şeker eklerken her zaman tercih ettiğiniz miktardan daha az şeker kullanmanızı öneriyoruz.

Üçüncü adımda karıştırdığınız kahveyi kısık ateşte kabarana kadar bekletin. Kabarmaya başladığında altını kapatın ve bir kaşık yardımıya köpüğü fincanlara paylaştırın.

Geri kalan kahveyi yeniden kısık ateşe koyun ve tekrar kabarmasını bekleyin. Fakat kaynamaması gerekiyor, dikkatli olun.

Yeniden köpürdüğünde kahveyi fincanların kenarından yavaşça dökün ki, köpüğü sönmesin.

Kahve fincanlara paylaştırıldıktan sonra yanında bir bardak su ile birlikte servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Dünya Türk Kahvesi Günü

İpuçları

 • Kahveyi, çikolata ile birlikte aynı anda suyun içerisine koymamalısınız. Çikolatanın önce suda erimesi ve tamamen karışması gerekir.
 • Aksi halde kahve hemen pişmeye başlayacağından, çikolata erimeden cezvenin dibine yapışır. Ya da sürekli karıştırmanız gerekir, ki bu da kahve pişirirken tercih edilen bir işlem değildir.
 • Çikolata su içerisinde eritilirken bu işlem kısık ateşte yapılmalıdır. Su sadece çikolatayı eritecek kadar ısınmalıdır.
 • Bunun nedeni, daha sonradan kahve eklenecek olmasıdır. Normalde Türk kahvesi yaparken soğuk su kullanılır fakat çikolatanın erimesi için bu tarifte su ılındıktan sonra kahve eklenir. Ne kadar az sıcak olursa o kadar iyidir.
 • Tercih edeceğiniz çikolataya göre eklemek isteyeceğiniz şeker miktarı değişebilir. Mesela normal çikolatalarda şeker oranı daha fazlayken, bitter çikolatada şeker oranı daha azdır.
 • Aynı şekilde, tatmak istediğiniz şeker miktarına ve kahve lezzetine göre sütlü, bitter ya da beyaz çikolata kullanabilirsiniz.
 • Yukarıdaki tarifte, tablet ya da sürülebilir çikolata yerine gramajı aynı olacak şekilde damla ya da pul çikolata da kullanabilirsiniz.

Makinede Çikolatalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Şimdi, cezvede tarifini verdiğimiz çikolatalı Türk kahvesinin makinede nasıl yapılacağına bakalım.

Makinede çikolatalı kahve yaparken, bir dezavantaj, elektrikli kahve makinelerinin, cezvelerden daha hızlı ısınması. Yada bazı modellerde karıştırmanın imkansız olması.

Dolayısıyla yanlış bir uygulama yapılırsa, çikolata makineye yapışabilir.

Yine yukarıdaki tariften yola çıkarak, suyu ve çikolatayı kahve makinesinin içerisine koyun. Eğer tablet çikolata ya da damla çikolata kullanıyorsanız, bunu daha minik parçalara bölün. Rendelemeyi de tercih edebilirsiniz.

Eğer sürülebilir çikolata kullanıyorsanız, kahve makinesini çalıştırmadan suyu ve çikolatayı karıştırın ve çikolatanın bir miktar çözünmesini sağlayın.

Ardından çikolata ve su karışımı içeren makineyi yerine yerleştirin ve 10 saniyelik aralıklarla yerinden çıkararak ya da ısı akışını kapatarak karıştırın. Çikolata tamamen eriyene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Çikolata eridiğinde kahveyi ve şekeri de ekleyerek tekrar karıştırın ve normal bir şekilde pişmesi için çalıştırın.

Bundan sonraki aşamada kahveniz piştiğinde fincanlara bölüp servis edebilirsiniz.

çikolata

Çikolatalı Türk Kahvesi Türleri

Çikolatalı kahve farklı çikolatalarla yapılarak farklı alternatifler oluşturulabilir.

1. Beyaz Çikolatalı Türk Kahvesi

Türk kahvesi yaparken içerisine beyaz çikolata eklendiğinde, bu beyaz çikolatalı kahve olur.

Beyaz çikolata, süt ağırlıklı olduğu için bu kahve daha yumuşak bir tada ve içime sahip olacaktır. Aynı zamanda sütlü kahve gibi görünebilir.

Bunun yanında beyaz çikolata içerisinde yoğun miktarda şeker bulunur. Bu nedenle kahveye ekstra konulacak şeker miktarı konusunda dikkatli olunmalıdır.

2. Bitter Çikolatalı Türk Kahvesi

Kahve yaparken daha acı, daha yoğun aromaları seviyorsanız, bitter çikolata koymayı deneyebilirsiniz.

Bitter çikolata, kahveye normalinden biraz daha acı, aynı zamanda bir miktar da tatlı bir aroma verir. Şeker miktarı diğer çikolatalara oranla daha düşüktür.

Aynı zamanda pişen kahve, koyu renkli görünür, hoş kokuludur.

3. Sütlü Çikolatalı Türk Kahvesi

Sütlü çikolatalı Türk kahvesi nasıl yapılır? Tabi ki kahvenin içerisinde sütlü bir çikolata koymayı tercih ederek.

Beyaz çikolatalı kahvede olduğu gibi sütlü çikolatalı kahve de biraz daha yumuşaktır.

Yine şekerli bir lezzeti vardır. Dolayısıyla eklenecek şeker miktarına dikkat edilmelidir.

4. Sodalı Çikolatalı Türk Kahvesi

Yine farklı bir lezzet ve daha fazla köpük için çikolatalı Türk kahvesini su yerine soda (maden suyu) ile pişirmeyi deneyebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, kahveye eklediğiniz suyu soda ile değiştirmektir. Diğer tüm aşamalar normal seyirinde takip edilir.

Çikolatalı Türk Kahvesi Kalori

Çikolatalı kahve kaç kalori_ Özellikle hazır paketlerde satılan çikolatalı kahvelerin fincan başına 3,5-4 kalori olduğu bilinmektedir.

Fakat evde yapılan tariflerde kullanılan çikolata türü ve miktarı, şeker oranına göre kalori miktarı artıp azalabilir.

Öneri Yazı: Geleneksel Türk Kahvesi Çeşitleri

En Son Yazılar
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Türk Kahvesiİyi Bilgi

Türk Kahvesinin Tadı Nasıl Olmalı?

Gerçek kahve tutkunları için kahvenin tadı çok önemlidir. En küçük bir işlem ya da lezzet farkı onlar tarafından anlaşılabilir. Fakat diğer yandan…
Tarifler

3 Farklı Sıcak Granül Kahve Tarifi

Granül kahve maalesef kahve dünyasında biraz kötü bir üne sahip. Genellikle çok acı ve lezzetsiz bir kahve yaptıkları iddia edilse de, durum…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir