fbpx
Ekipmanİyi Bilgi

Türk Kahvesi Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Türk kahvesi, Türk kültürünün vazgeçilmez ögelerinden biri. Klasik olarak bakır cezvelerde yapılsa da, son zamanlarda Türk kahvesi makinesi çeşitleri de oldukça popüler hale geldi.

Artık bir klasik haline gelen Türk kahvesi, sadece Türk kültüründe değil, dünya mirası arasında da değerli. Farklı pişirilme tekniği, törenleri, sunumu ve hoş tadıyla, tüm dünyada tanınır hale geldi.

Cezvelerde Türk kahvesi yaparken, tüm kontrol pişiren kişide olur. Bu yüzden de kişinin bilgisi, becerisi ve bu konudaki deneyimi, kahvenin tadını oldukça etkiler.

Peki her Türk kahvesi makinesi gerçekten mükemmel bir fincan kahve üretebilir mi? Bu, makinelerin özelliğine, kullanım durumuna ve donanımına bağlı bir durum. Yani iyi bir kahve için karşılaması gereken bazı kriterler var.

Hatırlatalım ki, bu yazı “En iyi türk kahvesi makinesi hangisi?” sorusunun cevabını vermiyor. Bunun yerine bir kahve makinesi Türk kahvesini hangi özelliklere sahip olursa en iyi şekilde yapabilir, bunun cevabını veriyor.

Siz de, Türk kahvesi makinesi seçmeden önce bu özelliklere dikkat ederseniz, hem ihtiyaçlarınızı karşılayan, hem bütçenize uygun hem de en iyi verimi alabileceğiniz bir cihaz seçebilirsiniz.

Türk Kahvesi Makinesi

Türk Kahvesi Makinesi

Türk kahvesi, aslında bakır cezvelerde, toz haline getirilmiş kahve çekirdeklerinin su ile ağır ağır pişirilmesi sonucunda elde ediliyor. Fakat bu işlemin her bir adımı bilgi, beceri ve deneyim istiyor.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hem zamandan tasarruf etmek, hem her seferinde kaliteyi yakalamak hem de pratiklik açısından Türk kahvesi makineleri popülerlik kazandı.

Makinelerin temel mantığı, her seferinde kaliteli, lezzetli ve köpüklü bir fincan kahve üretmek üzerine.

İyi tarafları; tek seferde birden fazla fincan kahve üretebilmesi, birçoğunun kahve ve su oranını kendi ayarlaması, gerçekten köpüklü ve her seferinde aynı lezzete sahip kahveler üretmesi.

Bu cihazlar, genelde bakır cezvelerdeki gibi lezzetli kahveler sunuyor. Buna rağmen cezvede pişirilen kahveden çok daha hızlı kahve pişiriyor.

Türk kahvesi makinelerine ilgi arttıkça, bunların fonksiyonları ve özellikleri de zamanla gelişti.

Mesela artık bir közde kahve makinesi bulmak mümkün. Ya da filtre kahve ve Türk kahvesi makinesi, tek cihazda iki farklı kahve üretme seçeneği sunuyor. Espresso ve Türk kahvesi makinesi de aynı şekilde.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, bir kahve makinesi seçmek oldukça zor hale gelebiliyor.

Türk Kahvesi Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türk Kahvesi Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türk kahvesi makinesi alırken nelere dikkat edilmeli? En iyi Türk kahvesi makinesini seçmek için temelde bakmanız gereken 7 kriter var. Şimdi sırasıyla kahve makinesi alırken nelere dikkat edilmeli bunlara bakalım.

1. Hacim – Kapasite

Türk kahvesi makinesi tavsiyesi alırken ilk dikkat etmeniz gereken şey, hacim. Bu makine ile tek seferde kaç kişiye kahve yapmayı planlıyorsunuz?

Genelde ev kullanımı için satın alınan makineler 1 ya da 2 kişilik olurken, kafe, restoran gibi işletmeler ya da ofisler için alınan makinelerin hacmi daha fazla oluyor.

Aynı şekilde kalabalık aileler de genelde büyük kapasiteli cihazları tercih ediyor. Çünkü, bu makinelerde kahve yapmak her ne kadar cezvelerde yapmaktan kısa olsa da, tek seferde 8-10 kişiye kahve yapmak zaman alabiliyor.

Bu noktada, büyük hacimli bir cihaz seçeyim, ihtiyaç olursa daha az miktarda kahve yaparım, diye düşünmemelisiniz. Çünkü, büyük kapasiteli makinelerin donanımı ve ısıtma sistemleri de bu hacme göre hesaplanıyor.

Yani, 5 fincan kapasiteli bir makinede 1 fincan Türk kahvesi pişirmek isterseniz, muhtemelen kahve sadece tabana yayılacak, çok çabuk ısınacak, köpürmeyecek, hatta yanacaktır.

Türk kahvesi makinesi endüstriyel kullanım için seçildiğinde (kafeler gibi), olay tamamen bambaşka bir hal alıyor. Çünkü bu makineler, içerisinde birden fazla kahve haznesi barındırıyor. Bu haznelerin kapasiteleri de farklılık gösteriyor.

Öyle ki, bu büyük makinelerde aynı anda 15 fincan kahve bile yapmak mümkün olabiliyor. Fakat bunlar genelde farklı kişilerin kullanımı için uygun olamıyor. Bir baristanın ya da tek bir kişinin kullanımında daha uzun ömürlü. Dolayısıyla ofis ve ev için pek de uygun değil.

2. Kullanım Alanı

Hacimle bağlı olan kriterlerden biri de kullanım alanı. Yukarıda da değindiğimiz gibi, ofislerde ve evlerde kullanılacak olan makinelerin hacmi ve donanımı farklı olacaktır.

Ofis gibi kalabalık alanlarda, cihazlar hem daha sık kullanılır hem de bu cihazların daha hızlı olması gerekir. Bu nedenle daha dayanıklı, uzun ömürlü modeller tercih edilir.

Zamandan tasarruf etmek için de suyunu kendi ayarlayan, daha hızlı pişirme sağlayan modellere bakılabilir. Aynı zamanda bu cihazlar farklı kişiler tarafından kullanılacağı için, karmaşık yapılı makinelerden ziyade, kullanımı kolay olanlar tercih edilmelidir.

Evde kullanım için seçeceğiniz makinede ise bu kriterler değişiyor. Çünkü bu makineyi sınırlı sayıda kişi, muhtemelen oldukça dikkatli bir şekilde kullanacak. Hacmi daha küçük olacak ve bir ofisteki kadar sık kullanılmayacak.

Türk kahvesi püf noktaları

3. Üretilen Malzeme

Kahve makineleri, temelde tabandan ısıtma sistemi ile çalışır. Bazı cihazlarda sadece bu taban kısmı metal, geri kalan iç hazne kısmı plastikken, bazılarında iç haznesi de metaldir.

Doğru seçim, iç haznesi de metal olanlar olacaktır. Çünkü plastik, her ne kadar kaliteli ve dayanıklı olsa da, ısıya maruz kaldığında zamanda sağlık problemlerine yol açabilir. Hatta gerçekten kalitesiz markalarda bu plastikler eriyebilir.

Bu nedenle metal hazneli olanlar tercih edilmelidir.

4. Çeşitlilik

Bu kriteri göz önünde bulundururken, kahve alışkanlıklarınızı düşünebilirsiniz. Mesela Türk kahvesinin yanıda tükettiğiniz kahve çeşitleri neler? Filtre kahve, espresso, sütlü Türk kahvesi sık sık tüketiyor musunuz?

Alacağınız ürün Türk kahvesi makinesi olsa da, yanında farklı özellikler bulundurmasını isteyebilirsiniz.

Bu nedenle kahve alışkanlıklarınıza göre Türk kahvesi ve filtre kahve makinesi seçebilirsiniz. Bu cihaz, tek bir makinede iki kahveyi de yapmanıza imkan tanır. Ya da espresso ve Türk kahvesi gibi farklı kombinasyonları içeren makineler de mevcuttur.

Bir başka bakış açısı da, sütlü Türk kahvesi üzerine. Her Türk kahvesi makinesi, sütlü Türk kahvesi yapmak için uygun olmayabilir. Çünkü sütün dokusu sudan farklıdır. Yapışma ve yanma ihtimali daha fazladır ve her cihaz bunun için uygun olmayabilir.

Dolayısıyla seçim yaparken kendi alışkanlıklarınızı ve tercihlerinizi göz önünde bulundurmalı, çeşitlilik açısından size en uygun olan modeli seçmelisiniz.

 Türk kahvesi Makinesi tavsiye

5. Donanım

Her cihaz kendi içerisinde farklı bir donanıma sahip. Bazı modeller aşırı ısınmayı önleyen teknolojiler bulundururken, bazıları susuz çalışmayı önleyebiliyor. Makinede türk kahvesi yapmanın püf noktaları da buradan geliyor.

Işıklı ve sesli uyarı veren, suyunu kendi alan kahve makinesi, taşmayı önleyen modeller, paslanmaz çelik gövdeye sahip olanlar özellikle ofis ve kafelerde kullanım için tercih ediliyor.

Otomatik kapama sistemine sahip olanlar ya da çift taraflı dökme özelliği de dikkat edilmesi gerekenlerden biri. Özellikle ev tipi makinelerde bu kriterler aranıyor.

Sık kullanım ihtimali olan alanlarda çift hazneli Türk kahvesi makinesi çeşitlerine bakılabilir. Bunlar hem aynı anda farklı çeşitlerde (sade ya da şekerli gibi) kahve yapma imkanı sunuyor hem de tek hazneli olanlardan daha fazla miktarda ve daha kısa sürede kahve yapabiliyor.

Suyunu kendi alan Türk kahvesi makinesi çeşitleri de kullanım kolaylığı açısından rahat. Haznesi metal Türk kahvesi makinesi çeşitlerinin ise sağlık açısından daha zararsız olduğu biliniyor.

Bazı gelişmiş modeller, dokunmatik kontrol paneli de içeriyor. Bu cihazlar, kahve üzerinde hem daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlıyor hem de daha modern bir görünüme sahip.

Türk kahve makinesi kaç Watt olmalı?

Cezveli Türk kahvesi makinesinin sahip olacağı güç, aslında modelden modele değişiyor. Kapasitesine göre bu güç artarken, 4-5 fincan hacme sahip makinelerin ortalama 550-1200 Watt arasında bir güce sahip olması gerekiyor.

türk kahvesi faydaları

6. Bütçe

Bir ürün satın alırken doğal olarak dikkat edilmesi gereken bir nokta da maddi yönü. Bugün piyasada çok fazla sayıda Türk kahvesi cezve makinesi çeşidi bulunduğundan, fiyat skalası da aynı şekilde değişiklik gösteriyor.

Her bütçeye uygun kahve makinesi modelleri bulmak mümkün. Kendi bütçenizi belirlemek için, makineyi kullanacağınız sıklığı, makinenin kapasitesini ve kahve alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bunları listelediğinizde, sahip olmak istediğiniz kahve makinesinin özelliklerine, bulundurması gereken teknolojiye karar verebilirsiniz. Buna göre de bütçenizi ayarlayabilirsiniz.

7. Renk ve Tasarım

Keyif için tüketilen bir içecek Türk kahvesi. Dolayısıyla hazırlama aşamasında da keyif almak oldukça önemli. Bu nedenle, renk ve tasarım olarak size en uygun olanı seçmelisiniz.

Türk kahvesi makinesi önerilerine bakarken, önce rengine, tasarımına, ev ile uyumana bakıldığı bir gerçek. Fakat satın alırken önemli olan ilk nokta işlev ve kapasite olmalı.

Mutfağı küçük olan biri, çok büyük yer kaplayan makineleri kullanmak isteyebilir. Hatta katlanabilir saplı olan daha ergonomik tasarımları tercih edebilir. Ya da renk konusunda uyumlu bir tercih yapmak isteyebilir.

Seçeceğiniz cihaz işlev, kapasite ve donanım özelliklerini karşıladıktan sonra, tasarım olarak evinize ve mutfağınıza en uygun modeli seçmelisiniz.

Tüm bunların yanında, kahve makinesinin tasarımı, kolayca temizlenebilir olmalı. Bu cihazlar elektrikle çalıştığından genelde bazı kısımlarına suyun temas etmemesi gerekebiliyor. Bu durum, temizlik açısından oldukça zorlu olabiliyor.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir