fbpx
İyi BilgiEkipman

Kapsül Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok insanın sabahları kendi kahvesini yapacak vakit bulamaz. Kapsül kahve makinesi, mutfakta hızlı ve kaliteli kahve yapmanın en pratik yoludur.

Bir latte, cappuccino ya da americano içmek için tek yapmanız gereken, seçtiğiniz kapsülü makineye yerleştirmek ve makineyi çalıştırmaktır. Böylece sadece birkaç dakika içinde taptaze ve lezzetli kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Sabahları süt ısıtmakla, espresso hazırlamakla, süt köpürtmekle uğraşmak istemiyorsanız, bir kapsül kahve makinesi sizin için kurtarıcı olacaktır.

Fakat yüzlerce marka ve model arasından hangi kapsül kahve makinesini alacağınızı seçmekte zorlanabilirsiniz. Bu işlemi kolaylaştırmak için size bu kapsül kahve makinesi satın alma rehberini hazırladık.

Kapsül Kahve Makinesi Nedir?

Tercihinizi merak ediyoruz. Favori kahveniz hangisi?

Pod kahve makineleri olarak da bilinen kapsül kahve makineleri, hızlı bir şekilde kahve yapmanıza olanak sağlayan makinelerdir. Genellikle çalışma prensipleri temel işlemleri içerir.

Kahve kapsül makinesinin çalışması için içerisine istenilen kapsül kahve yerleştirilir. Ardından bir tuşa basılarak kahvenin pompadan gelen sıcak su ile demlenip bardağa akması sağlanır.

Çoğu kahve kapsülü makinesi bu kolay kullanımla üretilmiş olsa da, bazı kahve kapsülü makineleri belirli gelişmiş özellikler sunar.

Bazıları sadece bir çeşit kahve yaparken, bazıları da çok çeşitli kahveler yapabilir. Fakat burada da fiyat aralığı konusu devreye girer.

Sizin için en uygun kapsül kahve makinesini seçerken, dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır.

Kapsül Kahve Makinesi Özellikleri

Bir pod kahve makinesinin ana özellikleri, kullanım kolaylığı, kapasite, hız, kapsül kullanılabilirliği, kullanım alanı ve genel estetiktir.

En iyi kapsül kahve Makinesi

Kullanım Kolaylığı

Kapsül kahve makinesi tavsiyeleri genellikle kullanımı kolay olan modeller üzerinden verilir. Çünkü, kapsül kahve makinelerinin temel amacı hızlı ve kolay kahve yapmaktır. Dolayısıyla karmaşık özellikler, kullanımı zorlaştırabilir.

Alacağınız kahve makinesinin kolay kullanıma sahip olmasını istiyorsanız, çok fazla ek işlem barındırmamasına dikkat etmelisiniz. Yapacağınız tek işlem ara sıra su tankını doldurmak olmalı.

Böylece sadece kapsül kahveyi makinenin pod bölmesine yerleştirdikten sonra bir düğmeye basarak kahvenizi demleyebilirsiniz.

Kapasite

Bir kapsül kahve makinesiyle ilgili her zaman geçerli olan kural, bir kapsülün bir fincan kahve yapmasıdır. Yani, kahve makinesinin aynı anda iki fincan kahve yapmasını bekleyemezsiniz.

Aynı zamanda makinenin su kapasitesi de önemlidir. Eğer küçük bir haznesi varsa, sık sık bu hazneyi doldurmanız gerekebilir. Büyük su haznesi olanlar, daha az ilgi gerektirir.

Hız

Eğer aceleniz varsa, kahve kapsülü makineleri mükemmeldir çünkü büyük ve normalde hazırlaması uzun süren bir fincan kahveyi 45 saniyede hazırlayabilirsiniz. Özellikle evden çalışanlar için zamanı kontrol etmek adına oldukça kullanışlıdır.

Kapsül makineleri her zaman hızlı kahve demlese de, demleme süresi marka ve modeller arasında değişiklik gösterir. Eğer gerçekten zaman konusunda kısıtlayıcı olmayan modeller arıyorsanız, kahveyi ne kadar hızlı demlediğine de dikkat etmeniz gerekir.

Kapsül Kahve Makinesi

Kapsül Kullanılabilirliği

Seçtiğiniz kapsül kahve makinesine bağlı olarak, farklı türlerde kapsülleri kullanabilirsiniz. Her kapsül makinesinin genellikle kendine özel kahve kapsülleri olurken, bazı kapsüller de piyasadaki birçok makine ile uyumluluk gösterir.

Bir kapsül makinesi almadan önce, ulaşabileceğiniz alanlarda hangi tür kapsüller var, cihazın kapsülleri online olarak ulaşılabilir mi gibi sorulara yanıtlar arayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında, eğer çevreci bir yaşayışınız varsa, alacağınız makinenin kompostlanabilir ya da yeniden doldurulabilir kahve kapsülleri için uygun olup olmadığına bakabilirsiniz.

Kullanım Alanı

Kapsül kahve makinesi en ucuz seçenekleri arasında yalnızca sade kahve ve americano gibi standart tarifler yapan modeller vardır.

Süt için bir bölmesi veya bileşeni olan modeller biraz daha pahalı ve kullanımı geniştir. Bunlarla latte, cappuccino gibi sütlü kahve çeşitlerini de yapabilirsiniz. Daha profesyonel olan bu makineler sütlü kahvelerin yanında standart kahveleri de yapabilir.

Estetik

Diğer kahve makineleriyle karşılaştırıldığında, kapsül kahve makineleri çok daha düzenli ve şıktır. Her mutfağa mükemmel bir şekilde sığar ve daha az yer kaplar.

Yine de her kapsül makinesi aynı büyüklüğe ve görünüme sahip değildir. Bu cihazları alırken onlara ne kadar alan ayırabileceğinize, mutfağınızla uyumlu rengin ve tasarımın ne olacağına bakabilirsiniz.

Kapsül Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

kapsül kahve makinesi tavsiye

En iyi kapsül kahve makinesinin hangisi olduğu, sizin bu makineden ne istediğinizle alakalıdır. Bir kapsül kahve makinesi satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • İçtiğiniz kahve miktarı
  • Haftalık olarak kaç kapsül kullanacağınız
  • Makinenize uyumlu kahve kapsüllerinin fiyatı
  • Üretilen her bardağın kalitesinin beklentilerinizi ve standartlarınızı karşılayıp karşılamadığı
  • Bakım ve onarımı

Bir kapsülün bir fincan kahve oluşturduğunu düşünerek, haftalık kaç kapsül kullanacağınızı önceden hesaplamalısınız.

Kapsül kahve fiyatlarını da araştırdıktan sonra, haftalık kapsül kahve bütçenizi çıkarabilir, bir kahve dükkanından her gün alınan kahve miktarına ayıracağınız bütçeyle karşılaştırabilirsiniz.

Kapsül kahve makinenize uyumlu olan kapsül türleri de bu analizi yaparken önemlidir. Çünkü eğer uyumlu kapsüller çok pahalıysa, makineyi almanızın bir anlamı kalmaz. Kahve kapsülü uyumluluğu için buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

Benzer çekilde hangi kahve türünü tükettiğiniz de önemlidir. Kapsül kahveler ile espresso, latte, macchiato ya da cappuccino yapabilirsiniz. Fakat bunların her biri için farklı kapsüller almanız gerekebilir. Bu durumda kapsüllere harcayacağınız para miktarı da değişir.

Kapsül Kahve Makinesi

Kapsül kahvenin kimi zaman iyi kimi zaman da kötü olarak anılan özelliklerinden biri, kaliteli fakat tek tip kahve yapmasıdır.

Örneğin espresso kahve kapsüllerinin her birinden aynı lezzeti alırsınız. Farklı bir demleme denemek, demleme süresini uzatmak ya da kahve miktarını artırmak mümkün değildir.

Bu nedenle kapsül kahve makinesi almadan önce kişisel kahve tercihlerinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ek bilgi olarak, oksijen, nem ve ısı gibi dış unsurları makineden atabilen, teknolojik olarak daha gelişmiş modeller daha fazla hijyen ve lezzet sağlar.

Hangi makinenin satın alınacağını belirlemeye gelince, bakım çok önemlidir. Uzun ömürlü olması için bazı makinelerin günlük olarak temizlenmesi gerekebilir. Kahve makinenizin uzun ömürlülüğü ve işlevselliği, onu ne kadar iyi koruduğunuza bağlıdır.

Bakım söz konusu olduğunda, çeşitli makinelerin farklı gereksinimleri vardır. Mükemmel bir fincan kahvenin tadını çıkarmaya devam etmek istiyorsanız, temizlik işlemlerinin ne kadar sıklıkla yapılması gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Kapsül Kahve Makinesi

Son olarak;

Kahve makinesi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerden biri de kapsül kahve makinesi fiyatlarıdır. Yine de hangi kapsül kahve makinesi sizin istediğiniz özellikleri sağlıyorsa, tercih etmeniz gereken makine odur, pahalı olsa bile.

Fakat, makinenizin kullanmayacağınız özelliklere sahip pahalı bir model olması, zamanla kötü sonuçlar doğurabilir. Hem büyük masraflar yapmanıza neden olur hem de mutfağınızda fazladan yer kaplayabilir.

Eğer sık sık seyahat eden biriyseniz ve seyahatlerinizde kahve de yol arkadaşınızsa, o zaman taşınabilir kapsül kahve makinesi çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Bunlar, bir çataya sığacak kadar küçük olan, oldukça portatif ve şık cihazlardır. Özellikle kamp alanlarında ve uzun yollarda kurtarıcıdır.

0 oylar, 0 ort
230
Espresso İçmenin Sağlığa Faydaları

Espresso Bazlı Kahvelere Ne Kadar Hakimsin? (TEST)

Farklı kahve çeşitlerini denemeyi sevenlerden mi yoksa klasik takılanlardan mısınız? Bu testle, ne kadar kahve gurusu olduğunuzu ölçüyoruz.

Sizi zorlamaktan hiç çekinmedik. Hadi başlayalım!

1 / 10

Espressoya eşit miktarda süt eklenerek hazırlanan, İspanya’nın en meşhur kahvesi hangisidir?

Cortado

2 / 10

Espresso ve Lungo kahve ile ilgili hangisi yanlıştır?

Ristretto Espresso ve Lungo Farkları Neler

3 / 10

Konsantre espresso kahve olarak da bilinen, 7 gram kahve ve 12,5-15 ml su ile yapılan kahvenin ismi nedir?

4 / 10

1 shot Espresso kahveye 75 ml’lik fincanı dolduracak kadar buharda pişirilmiş süt eklenerek hazırlanan kahve hangisidir?

Buhar Çubuğu ile Süt Köpürtme

5 / 10

75 ml bir fincana 1 shot espresso, 150 ml buharda pişirilmiş süt ve 1 cm köpük eklenerek servis edilen kahve hangisidir?

latte nedir

6 / 10

Bir shot Espresso içine bir dilim limon ve bir çay kaşığı şeker eklenerek yapılan kahve nedir?

Espresso Romano

7 / 10

Dondurma ve kahvenin buluştuğu espresso bazlı kahve çeşidi hangisidir?

Affogato Kahve Nedir

8 / 10

Espresso kahve demlenirken 30 ml yerine 60 ml su kullanılarak hazırlanan kahve hangisidir?

Espresso Blend

9 / 10

Çikolata şurubu, buharda pişirilmiş süt, 1 shot espresso ve mikro köpükten oluşan kahvenin adı nedir?

mikserle Süt Köpürtme

10 / 10

Sıcak su ve 1 shot espresso ile yapılan kahvenin adı nedir?

Fırında Kahve Kavurmak

Puanınız

Ortalama puan şöyledir 63%

0%

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir