fbpx
İyi Bilgi

Kapsül Kahve Türleri Nelerdir? 8 Farklı Çeşit

Kapsül kahvenin ortaya çıkışıyla, birçok kahve makinesi markası, kendi kapsül kahve tasarımlarını oluşturdu. Böylece her makine için değişen kapsül kahve türleri ortaya çıktı.

Evde bir kapsül kahve demleme makineniz varsa, ya da almak için biraz araştırma yaptıysanız, her bir makinede tek bir kahve kapsülü çeşidinin kullanılabildiğini görürsünüz. Oysa ki piyasada onlarca farklı makine için üretilen onlarca kahve kapsülü türleri vardır.

Her bir kapsül kahve demleme makinesinin kullandığı kapsül türü farklı olabilir. Bu yazıda, kullandığınız kahve makinesine uygun olan kapsül türünü bulabileceğiniz bir şema ve bu kapsül türlerinden bahsedeceğiz.

Kapsül Kahve Türleri

Pod kahve ve kapsül kahve terimlerini bir arada duymuş olabilirsiniz. Kahve podu olarak da bilinen bu türler, sanki kapsül kahvenin yerine kullanılan başka bir isim gibi görünse de aslında öyle değil.

Kapsül Kahve Çeşitleri Nelerdir

Pod Kahve

Kapsül kahve türleri arasında kahve pedi olarak da bilinen pod kahveler de, demleme için hazırlanan, kullan-at kahve türlerinden. Aynı hazır çay poşetleri gibi görünüyor. Kağıt bir filtrenin içinde önceden paketlenmiş ve öğütülmüş kahve var. Bunların da yumuşak ve sert olmak üzere iki tipi var.

Yumuşak pod kahveler basınçlı olmayan makinelerde kullanılıyor. Chemex, V60 gibi drip demleme yöntemlerinde kullanılabilir.

Sert pod kahve ise, basınçlı espresso makinelerinde tercih ediliyor. Kahve dozajı önceden ayarlandığı ve temizliği çok kolay olduğu için sıklıkla kullanılıyor.

Kapsül Kahve

Kahvede kapsül denince akla gelen o metal kaplı görüntü, tam olarak kapsül kahveleri tarif ediyor. Markaya bağlı olarak değişiklik gösterse de genelde kahve telvesini barındıran alüminyum ya da plastik kap, bir filtre ve kapaktan oluşuyorlar.

Genelde drip kahve demleme makinelerinde kullanılıyorlar. Bir çok insan bunları da “pod” olarak adlandırdığı için pod kahve ile sık sık karıştırılıyor. Halbuki ikisinin de kullanım alanları ve kullanım şekilleri farklı.

Kahve Kapsülü Uyumluluğu

Kapsül kullanmanın en sinir bozucu yanı, makinenize göre seçim yapmak zorunda olmanız. Öyle ki, aynı markanın bile modelleri arasında kullanılan kapsül kahve türleri değişebiliyor. Fakat bazı kapsül kahve türleri de farklı makinelerde kullanıma uygun olabiliyor.

Şimdi kahve makinesi modellerine göre kullanılan kahve kapsülü türlerine bakalım.

Kapsül Kahve Türleri

Yeniden Kullanılabilir Kahve Kapsülleri

Pod kahveler ya da kahve kapsülleri hızlı ve kullanışlı olabilir, ancak dezavantajları da var. Birincisi, taze çekilmiş kahve ile demleme yapmıyorsunuz. Diğer kötü yanı, maliyetlerinin yüksek olması. Son olarak özellikle kahve kapsülleri çok fazla atık oluşturuyor.

Bu sorunların çözümü yeniden kullanılabilir veya yeniden doldurulabilir kapsüller. Bunlar plastik veya metalden yapılıyor ve gerektiğinde kendi çekilmiş kahvenizle doldurup tekrar tekrar kullanabiliyorsunuz. Kapsül kahvelerde odluğu gibi yeniden kullanılabilir kahve kapsüllerinin de makinenizle uyumlu olan çeşidini bulup kullanmanız gerekiyor.

Son söz olarak;

Eğer bir kapsül kahve makinesi alacaksanız, içerisinde kullanacağınız kapsül kahve çeşitlerini de iyi bilmeniz ve ulaşılabilir olduğuna emin olduktan sonra seçim yapmanız gerekiyor. Eğer zaten bir espresso makineniz varsa, pod kahveleri de deneyebilirsiniz.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir