fbpx
Ekipmanİyi Bilgi

Doldurulabilir Kahve Kapsülü

Çevre dostu kahve kapsülleriyle sürdürülebilir bir fincan kahvenin tadını çıkarmak için doldurulabilir kahve kapsülünün detaylarını derledik.

Kapsül Kahve

Kapsül kahveler, içerisinde tek demlemelik ve mükemmel oranda ayarlanmış kahveler ile birlikte, tam ayarında bir kahve demlemek için kullanılıyor.

Küresel kahve kapsülü pazarı, 2020’de 25 milyar ABD dolarının üzerinde bir değere sahipti ve 2026’ya kadar yıllık bazda %7 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Statista’ya göre, ABD’de tek kullanımlık demleme makinelerine sahip kişilerin sayısı 2020’de %40 arttı. Avrupa, %33 ile küresel kapsül pazarında en büyük paya sahip. Kolaylık ve artan kalite, kapsül kahve satışlarının arkasındaki en büyük itici güç.

kapsül kahve

Atıklar, kahve kapsülü tüketicilerinin en büyük sorunlarından biri. Tek kullanımlık kapsül kahve üreticilerinin bir kısımı, geri dönüştürülebilir kapsüller üretse de, bu konuda duyarlı davranmayan üreticilerin sayısı da az değil.

Her yıl dünya çapında yaklaşık 60 milyar kapsülün atıldığı tahmin ediliyor. Her dakika dünya çapında üretilen 39.000 kapsülden 29.000’inin çöp sahasına gönderildiği düşünülüyor.

Ancak çevresel etki konusunda farkındalığın artması, satın alma kriterlerinde de değişimlere neden oldu. Artan sayıda sürdürülebilir çözümler ise umut verici.

Yeniden kullanılabilir kahve kapsülleri ise, kullanım rahatlığından ödün vermeden, aynı zamanda çevreye de zarar vermeden bir fincan kahve demlemenize olanak sağlıyor. Doldurulabilir kapsül kahve, çevre bilincine sahip kahve tüketicileri için daha sürdürülebilir ve uygun bir yaklaşım.

Doldurulabilir Kahve Kapsülü Nedir?

Normal kapsül kahveler tek kullanımlıktır. Ardında plastik ve metalden oluşan bir kapsül bırakır ve bu kapsül hiçbir işe yaramadan çöpe atılır ya da geri dönüştürülebilir.

Doldurulabilir kahve kapsülü tam olarak bunu önlemek için icat edilmiştir. Ortalama 5 g kahve hacmi olan bu kapsüller, gereksiz israfı ortadan kaldırır, tekrar tekrar doldurularak kullanılabilir. Bu da atık üretimini ve israfı minimuma indirmeye yardımcı olur.

tekrar kullanılabilir kahve kapsülü

Yeniden kullanılabilir kapsüller genelde kapaklı ya da kapaksız olur. Kapaklı modellerde kapsülün kendisinde açılabilir bir kapak bulunur.

Kapaksız modellerde ise kullanabilmek için yedek kapak kullanmak gerekir. Bu kapaklar genelde folyodan üretilir, tek kullanımlıktır ve kullanımdan sonra geri dönüştürülebilir.

Doldurulabilir kapsüllerin paslanmaz çelik ve sağlam plastikten üretilen türleri bulunur.

Paslanmaz çelik kapsül, daha fazla dayanıklıdır. Bunun yanında, kapsülü doldurmak ve sıkıştırmak biraz zahmetli olabilir fakat alıştıktan sonra kullanımı oldukça yararlıdır. Kapsülün yanında çoğunlukla silikon bir kapak da verilir.

Bu kapak, sıkıştırılan ve demleme için hazıralanan kahvenin taze kalmasını sağlar. Fakat demleme işleminden sonra metal kapsül çok fazla ısınmış olabilir. Bu nedenle kapsülü temizlemeden önce soğuması için bir süre beklemek daha iyi olacaktır.

Plastik kapsüller genelde dayanıklı bir malzemeden üretilir. Tek kullanımlık folyo kapaklar içerirler. Ek folyo kapak satın almak istemeyenler için de, her biri farklı öğütme boyutlarına uygun olan, bölmeye vidalanan yeniden kullanılabilir paslanmaz çelik filtreler ya da plastik kapaklı olanlar da vardır.

Doldurulabilir kapsül

Doldurulabilir Kahve Kapsülü Nasıl Kullanılır?

Markalar arasında kullanım farklılıkları olmasa da, birçok yeniden kullanılabilir kapsül benzer şekilde çalışır.

İlk olarak kapsül, istenilen öğütülmüş kahve ile doldurulur. Ardından sıkıca sıkıştırılır, kapağı takılır ve herhangi bir kapsül kahvenin demlendiği gibi kahve demlenir.

Doldurulabilir kapsüller seçilirken, satın almayı planladığınız kapsülün makinenizle uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Böylece güvenli bir şekilde kapsülleri kullanabilir, bunlarla uzun süre kahve demleyebilirsiniz.

Yeniden kullanılabilir kahve kapsülleri daha sürdürülebilir bir seçenek olsa da, üreticiler ve tüketiciler bunları üretirken ve kullanırken hala bir takım zorluklarla karşı karşıyadır.

Tekrar kullanılabilir kapsüllerde kullanılan kahve bilinçli şekilde seçilip uygulanmazsa, öğütme boyutu, kızartma profili ve basınç kontrol altında olmazsa, nihai sonuç beklenilen gibi çıkmayacaktır.

Özellikle öğütme boyutu, kapsül ekstraksiyonu için çok önemlidir. Kaliteli bir kahve elde etmek için, yeniden kullanılabilir kapsüllerde kullanılacak kahvenin ekstra ince öğütülmesi gerekir.

Bunun nedeni, öğütülmüş kahve ile su arasındaki temas süresinin genellikle espressodan daha kısa olmasıdır, bu nedenle daha kısa sürede daha fazla kahve çekilmesi gerekir.

Aynı zamanda, kendinden kapaklı kapsüller 5 g kahve alabilirken, tek kullanımlık ve geri dönüştürülebilir folyo kapaklı modeller daha fazla kahve (5.8 g) alabilir.

Bu da tek demlemede daha yoğun bir kahve elde etmeye yarar. Doldurulabilir kahve kapsülü seçerken bu farklılıklara dikkat etmek gerekir.

Doldurulabilir kapsül kahve

Yeniden Kullanılabilir Kahve Kapsülü Faydaları

Doldurulabilir kahve kapsüllerini kullanmaktaki en büyük artı, daha sürdürülebilir ve çevre dostu olmalarıdır. Bu kapsüller çoğunlukla geri dönüştürülebilir maddelerden üretilir. Bu nedenle yeniden doldurulabilir kahve kapsülünüzün ömrü bittiğinde, geri dönüştürebilirsiniz.

Kapsül kahvenizi demledikten sonra geriye sadece kahve telvesi ve kapsülün modeline göre geri dönüştürülebilir folyo kapaklar atık olarak kalır. Kapsülün kendisi, yeniden doldurularak kullanılabilir.

Doldurulabilir kapsüllerin tek yararı çevre üzerine değildir. Aynı zamanda istediğiniz çeşit öğütülmüş kahveyi kullanabilirsiniz. Bu da, demlediğiniz kahve üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğunuz anlamına gelir.

Ayrıca tekrar doldurulabilir kahve kapsülü uzun vadede maliyeti daha ucuza gelir.

Bunun yanında, tek kullanımlık kapsül kahvelerde genelde Arabica çekirdeklerinin yanına bir miktar da Robusta çekirdeği eklenir. Fakat yeniden kullanılabilir kahvelerde çoğunlukla sadece Arabica çekirdekleri kullanıldığından bu yoğunluk seviyesi elde edilemeyebilir.

yeniden kullanılabilir kapsül kahve

Sonuç Olarak;

Doldurulabilir kahve kapsülleri hem çevresel duyarlılık açısından hem de kullanım kolaylığı açısından gün geçtikçe tanınıyor ve popüler hale geliyor.

Yeniden doldurulabilir kapsüller, piyasadaki çevresel açıdan en sürdürülebilir ve uygun fiyatlı kahve kapsülü seçeneklerinden biri olsa da, kullanmaya geçerken, biraz deneme yapmanız gerekiyor.

Çünkü ekstraksiyon sonuçları kullandığınız kahveye ve onu nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişebilir.

Yeniden kullanılabilir kapsüller, kahve kapsülü pazarının yalnızca küçük bir bölümünü temsil edebilirken, sürdürülebilir seçeneklere olan talep artmaya devam ediyor.

Yeniden kullanılabilir kapsüller önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli bir büyüme yaşayabilir ve pazar payının büyük bir kısmını ele geçirebilir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir