fbpx
İyi BilgiHaber

Kahve ve Barista Yarışmaları – Uluslararası 8 Yarışma

Kahve, dünyada petrolden sonra ikinci sırada olan bir meta. Bu kadar büyük bir öneme ve geniş bir yelpazeye sahipken, bir yandan da alanında dünya çapındaki profesyonellerin belirlenmesi için kahve ve barista yarışmaları düzenleniyor.

Kahve ve Barista Yarışmaları

Dünyada kahve ve barista yarışmaları yerel olarak düzenlenen çok sayıda düzenleniyor. Fakat uluslararası anlamda takip edilen ve geniş ölçekte düzenlenen 8 yarışma var.

1. ABD Kahve Şampiyonası

ABD Kahve Şampiyonası

Kahve ve barista yarışmaları listemizde ilk sırada olan ABD Kahve Şampiyonaları‘nda Barista şampiyonası, Brewers Cup şampiyonası, fincan tadımları şampiyonası, kahve kavurma şampiyonası, Latte Art şampiyonası gibi farklı yarışmalar yapılıyor.

Barista yarışmalarında katılımcılar 15 dakika içinde 4 hakem için espresso, cappuccino ve kişisel olarak tasarlanmış bir imza içeceği hazırlıyor ve sunuyor.

Değerlendirme aşamasında ise duyusal ve teknik analizler yapılıyor.

ABD Kahve Şampiyonası 2022 yılında Nisan ayında, Boston’da yapıldı.

2023 yılı Amerika Birleşik Devletleri Kahve Şampiyonası için elemeler de 1-2 Ekim 2022 tarihinde yapıldı.

2. Dünya Barista Şampiyonası

Dünya Barista Şampiyonası (WBC), World Coffee Events (WCE) tarafından her yıl düzenlenen önde gelen uluslararası kahve yarışması. 2022 yılında 27-30 Eylül tarihleri arasında düzenlendi.

Yarışma, kahvede mükemmelliği teşvik etmeye, barista mesleğini ilerletmeye odaklanıyor. Aynı zamanda dünya çapında yerel ve bölgesel etkinliklerin doruk noktası.

Dünya Barista Şampiyonası

Dünya Barista Şampiyonası yıllık düzenlenen bir organizasyon. Ayrıca dünya çapında bir izleyici kitlesine sahip.

50’den fazla yarışmacı katılıyor ve herkes müzik eşliğinde standartlara uygun olarak 4 espresso shot, 4 süt bazlı içecek ve 4 kendilerine özel içecek hazırlıyor. Süre ise sadece 15 dakika!

Dünyanın dört bir yanından WCE Sertifikalı Hakemler, her performansı servis edilen içeceklerin tadı, temizlik, yaratıcılık, teknik beceri ve genel sunum açısından değerlendiriyor.

Yarışmanın en popüler özelliği ise, baristaların kendi tarifleri ile hazırladıkları imza içecekleri. Bunlar, baristaların hayal güçlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Aynı zamanda jüriye de, zengin kahve bilgilerini ve deneyimlerini sunmaları için imkan sağlıyor.

İlk turda en yüksek puanı alan 15 yarışmacı ve takım müsabakasından joker kart kazanan kişi yarı final turuna yükseliyor. Yarı final turundaki en iyi 6 yarışmacı, bir kazananın Dünya Barista Şampiyonu olduğu final turuna yükseliyor.

3. Dünya Latte Art Şampiyonası

Kahve ve barista yarışmalarından üçüncüsü olan Dünya Latte Art Şampiyonası‘nda baristalar, yarışma platformunda sanatsal ifadeyi öne çıkarıyorlar.

Dünya Latte Art Şampiyonası

Şampiyonanın ön turu için, baristalar Art Bar’da tek bir yaratıcı bir latte art üretiyorlar. Ardından iki tane serbest dökme tekniğiyle latte sanatı ve iki tane de tasarlanmış latte oluşturuluyor.

Alınan puanlar toplanıyor ve ilk 12 yarışmacı, yarı final turuna katılıyor. Bu turda iki serbest dökme ile latte art ve bir macchiato art hazırlanıyor.

Bu yarışmacılardan en iyi 6’sı da final turuna kalıyor. Son turda en yüksek puanı alan yarışmacı Dünya Latte Art Şampiyonu ilan ediliyor.

Baristalar görsel niteliklere, yaratıcılığa, kahve çiftlerindeki özdeş kalıplara, kalıplardaki kontrasta ve genel performansa göre değerlendiriliyor.

Dünya Latte Art Şampiyonası 2023 yılında 17-20 Kasım tarihleri arasında Taipei Tayvan’da yapılacak.

4. World Coffee in Good Spirits Şampiyonası

World Coffee in Good Spirits Şampiyonası, kahve ve alkollü içecekleri bir yarışma formatında sergileyen yenilikçi içecek tariflerini teşvik ediyor.

Bu yarışma, kahve ve alkolün bir araya geldiği bir ortamda barista/barmenin miksoloji becerilerini vurguluyor.

Ön turda, yarışmacılar dört içecek üretiyor. İki özdeş sıcak ya da ılık kahve ve alkol bazlı içecek ile iki özdeş soğuk kahve ve alkol bazlı içecek üretiliyor.

World Coffee in Good Spirits

En yüksek ön tur puanlarına sahip altı yarışmacı final turunda yarışıyor. Son tur, yarışmacılar iki İrlanda Kahvesi ve iki kahve ve alkol bazlı tasarım içecek üretiyor.

En yüksek puanı alan son tur yarışmacısı, World Coffee in Good Spirits Şampiyonu olarak adlandırılıyor.

Şampiyonanın 2023 yılında 17-20 Kasım tarihleri arasında Tayvan’da yapılması planlanıyor.

5. Cezve/İbrik Şampiyonası

Cezve (ibrik olarak da bilinir), Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın bazı bölgelerinde belirli bir kahve tarzını yapmak için tasarlanan bir ekipman.

Türk kahvesi yapımında da kullanılan önemli bir alet. Gövde metalden, pirinçten, bakırdan veya seramikten yapılabiliyor. Ancak kendine özgü uzun bir sapı ve kahveyi dökebilmek için tasarlanan bir ağzı var.

Cezve/İbrik Şampiyonası, kültürel geleneği kutlayan bir yarışma formatında, yapılan kahvenin cezve veya ibrik hazırlığını sergiliyor.

Bu şampiyonada yarışmacılar, en eski kahve hazırlama biçimlerinden biri olarak cezve ile kahve demleleri için performanslarına kendi tarzlarını/kültürel öğelerini yansıtmaları için teşvik ediliyor.

Cezve/İbrik Şampiyonası, 2023 yılında, 22-24 Haziran tarihleri arasında Atina, Yunanistan’da düzenlenecek.

World Brewers Cup

6. World Brewers Cup Şampiyonası

Kahve ve barista yarışmalarından 6.’sı olan World Brewers Cup yarışması, elle filtre kahve demleme zanaatını öne çıkararak manuel kahve demleme ve servisi üzerine bir yarışma.

Bu Şampiyonada yarışmacılar, bir jüri heyeti için üç ayrı içecek hazırlayıp ve servis ediyor. Şampiyona iki turdan oluşuyor: bir ilk tur ve bir final turu.

İlk turda yarışmacılar zorunlu servis ve açık servis olmak üzere iki kahve servisini tamamlıyor. Zorunlu servis için yarışmacılar, yarışma tarafından kendilerine sağlanan tam çekirdekli kahveyi kullanarak üç içecek hazırlıyor.

Açık servis için, yarışmacılar seçtikleri herhangi bir tam çekirdekli kahveyi kullanabiliyor ve ayrıca içecek hazırlamalarına bir sunumla eşlik etmeleri gerekiyor.

İlk turdan en yüksek puanı alan altı yarışmacı, yalnızca açık bir servisten oluşan final turunda yarışıyor. Son turdan bir yarışmacı World Brewers Cup Şampiyonu olarak adlandırılıyor.

World Brewers Cup Şampiyonası 2022 yılında 27-30 Eylül arasında Melbourne, Avustralya’da yapıldı.

7. Dünya Kahve Kavurma Şampiyonası

Dünya Kahve Kavurma Şampiyonası 2013’te Fransa’nın Nice kentinde başladı.

Bu 3 aşamalı etkinlikte yarışmacılar, yeşil kahvenin kalitesini değerlendirme, o kahvenin istenen özelliklerini en iyi şekilde vurgulayan bir kavurma profili geliştirme ve kavrulmuş kahvelerin nihai fincan kalitesine göre performansları açısından değerlendiriliyor.

Dünya Kahve Kavurma Şampiyonası’nın 2023 yılında 20 Kasım tarihinde Taipei, Tayvan’da yapılması planlanıyor.

Dünya Kahve Kavurma Şampiyonası

8. World Cup Tasters Şampiyonası

Kahve ve barista yarışmaları listesindeki son yarışma olan World Cup Tasters Şampiyonası, özel kahvelerdeki tat farklılıklarını ayırt etmede hız, beceri ve doğruluk sergileyen profesyonel kahve tadım uzmanını ödüllendiriyor.

Dünya kahvelerinin pek çok farklı tat özelliği var ve bu yarışma biçiminde amaç, tadım uzmanının farklı kahveler arasında ayrım yapması.

Yarışmada üç fincan bir üçgene yerleştiriliyor, 2 fincan aynı kahveyi içeriyor ve bir fincanda farklı kahve var.

Tadım uzmanının doku, tat, dikkat ve deneyim becerilerini kullanarak, üçgendeki tek farklı fincanı olabildiğince çabuk tanımlaması gerekiyor.

Her turda toplam 8 üçgen yerleştiriliyor. En doğru cevapları en kısa zamanda veren ilk 8 yarışmacı bir sonraki yarı final turuna geçiyor.

Ardından buradaki ilk 4 yarışmacı da, bir sonraki Dünya Kupası Tadım Şampiyonu’nu belirlemek için finaller turunda tekrar yarışıyor.

World Cup Tasters Şampiyonası’nın 2023 yılında 22-24 Haziran tarihleri arasında Atina, Yunanistan’da yapılması planlanıyor.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
Ekipmanİyi Bilgi

V60 Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

V60, birçok nitelikli kahve severin tercih ettiği bir drip kahve demleme yönteminden biri. Fakat V60 sahibi herkes bunu tam anlamıyla doğru kullanamayabiliyor….
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir