İyi Bilgi

Bi kahve arası yayında!

Bi’ kahve arası, kahve ile ilgili en kapsamlı bilgi kaynağı yayında. Kahveyi alışıldık biçimlerin ötesinde deneysel fikirlerle de ele alan, yeni fikirler üretmeye çalışan ekibimizin tutkusuyla yola çıktık.

Çünkü kahve günlük rutinin ötesinde; tohumundan fidanına, meyvesinden kavurma işlemine, sunumundan ilk yudumuna kadar her seferinde yeni bir deneyim. Tarihi, ticareti, sürdürülebilirliği ve bütün dünyayı buluşturan noktalarıyla büyük bir kültür.

kahve kavurma teknikleri

Bi kahve arası ekibi olarak deneyimi kazanmak isteyen ve keyif alan herkese ilham olmak istiyoruz. Kahve endüstrisinden, bu alandaki dünyanın en iyi yayın organlarından, bireysel kahve profesyonellerinden ve kahve girişimini destekleyen ağlardan ilham alarak yayın hayatımıza başladık.

Bi’kahve arası sadece kahveyle güne başlayanların değil, aynı zamanda güne kahve için başlayanların platformu.

French Press Nasıl Kullanılır

Bi’ kahve arası’nda Neler var?

Çekirdek

Kahve çekirdeklerinin ana vatanı, nasıl ortaya çıktığı, çekirdek çeşitleri ve özellikleri. Kahve çekirdeği nasıl saklanır, çekirdekler arasındaki farklar nelerdir, satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ve çekirdek üzerine daha fazla bilgi.

Ekipman

“Aynı çekirdekten nasıl oluyor da bu kadar farklı çeşitte kahve çıkıyor?” sorusuna vereceğimiz cevabın büyük bir bölümü ekipmanda saklı. Geleneksel kahve pişirme araçlarından yeni yaygınlaşmaya başlamış kahve pişirme ekipmanlarına kadar her bilgiyi aktarıyoruz.

Ekipmanlar çoğu zaman kahve yapma yöntemine de adını veren araçlar ve onlar sayesinde kahvenin yeni nüanslarını keşfediyoruz. Bu kategorimizde de ekipmanların ne işe yaradıklarını, marka-modellerine göre kullanıcı testlerini ve yorumlarını paylaşacağız. Bi kahve arası’nda ekipmandan kaynaklı nüansları okurlarımızla buluşturacağız.

Kavurma

Hafif-açık kavrulmuş, orta derecede kavrulmuş ve koyu kavrulmuş kahvelerin farkları neler? Tat, koku, görünüm ve dokusuyla nasıl farklar ortaya çıkıyor? Kahve kavurma profilleri, kavurma teknikleri ve daha fazla teknik bilgi.

Tarifler

Evde ve barda deneyebileceğiniz, dünyanın önde gelen baristalarının önerileri ve ölçekleriyle ortaya çıkan reçeteler. Kahve ile ilgili hep yeniyi ve daha iyi tat profilini yakalamak isteyen tutkunları için paylaşacaklarımız var.

İyi Bilgi

  • Manisa’da Cilveli kahvenin üstüne neden kavrulmuş badem konur, bu mesaj kız isteme töreninde ne anlama gelir?
  • Ekoloji dostu kahveler daha pahalı olmasına rağmen müşteriler neden onu tercih ediyor?
  • Dünyada kahve neden petrolden sonra en çok ticaret hacmi olan ürün?

Kahve üzerine edeceğimiz sohbetler bizi bekliyor.

barista

Bi’ kahve arası Kimler için?

Baristalar

Kahve profesyonellerinin birikimlerini paylaşabileceği bir içerik platformu. İlerleyen günlerde seçkin içerik üreticileriyle birlikte eğitici bilgiler, teorik ve pratik ipuçları paylaşacağız. Baristaların yorumlarıyla içeriklerimize zenginlik katacak, işinde en iyilerin fikirlerine başvuracağız.

Ev baristaları

Nitelikli kahve için evde deneysel çalışan ev baristalarına çekirdek, kavurma, öğütme, pişirme ve sunum içeriklerimizle yeni fikirlerimiz var. Az bilinen tarifler, ekipmanlar ve daha fazlasıyla yayındayız.

Gezgin kahve tutkunları

Kahve seyahatin bir parçası mı yoksa gezinizin sebebi mi? Nitelikli kahve nerede içilir? Cevabınız ne olursa olsun nitelikli kahveyi yudumlayacağınız yer önerileriyle ilham bulacaksınınız.

Kültür elçileri

Türk kültüründe, Brezilya kültüründe, Arap coğrafyasında ve dünyanın dört bir yanında kahveyle ilgili tarihten birçok eşsiz gelenek var. Yanıbaşımızda olduğu halde bilmediğimiz geleneklerden; dünyanın en uç noktasındaki ilginç bilgilere kadar her şeyi içeriklerimizde görebileceksiniz.

Amerikalı gazeteci Earl Wilson’ın dediği gibi.

Bilim asla bir kahve arasından daha iyi bir iletişim sistemi bulamaz.

 

En Son Yazılar
İyi Bilgi

Kahve Unu Nedir? 

Kahveyi yiyecek tariflerine eklemenin farklı yollarını her zaman arıyoruz. Son zamanlarda popüler hale gelen, kahve çekirdeklerinin dışında kalan kahve meyvesinden elde edilen…
Ekipmanİyi Bilgi

Doldurulabilir Kahve Kapsülü

Çevre dostu kahve kapsülleriyle sürdürülebilir bir fincan kahvenin tadını çıkarmak için doldurulabilir kahve kapsülünün detaylarını derledik. Kapsül Kahve Kapsül kahveler, içerisinde tek…
İyi Bilgi

Kahve Öğütme Dereceleri 

Kahve öğütme dereceleri, kahvenin başarılı bir şekilde hazırlanmasındaki önemli faktörlerden biri. Yanlış ölçüde öğütme, daha sulu ya da çok acı bir tat…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.