fbpx
İyi BilgiTürk Kahvesi

20 Soruda Türk Kahvesi Hakkında Her Şey – 2

Türk kahvesi bilinmesi gereken ve hakkında merak edilen soruları yeni yazı serisinde cevaplıyoruz. Serinin ilk yazısına buradan, üçüncü yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

1. Türk kahvesi hikayesi nedir?

Kahve, 16. yüzyılın başlarında İstanbul’a Yemen valisi olan Özdemir Paşa tarafından getirilir. Yemen’de bu kahveyi içen paşa, bu lezzeti kendi topraklarında da içmek ister.

Kahve, ilk önce saray halkı tarafından tüketilir. Yeni bulunan bir demleme yöntemi ile ibriklerde kaynatılarak yapılır. Özellikle devlet büyükleri ve saray misafirlerine törenlerle ikram edilir.

Ardından, bu lezzet halk arasında da bilinir ve tüccarlar yoluyla Avrupa’ya yayılır. Bu farklı pişirme tekniği ile kahve, Türk ismiyle anılmaya başlanır.

Türkiye’de, bu kahvenin öncülük ettiği kahvehaneler açılırken, benzer yansımaları Avrupa ülkelerinde de olur. Böylece yeni bir kültür yayılır.

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapmanın İpuçları

2. Türk kahvesi nerede yetişir?

Aslında bu kahveye ismini veren, bu topraklarda yetişmesi değil, pişirme yöntemidir. Türkiye’de kahve yetişmez fakat cezve ile ağır ağır pişirilen kahveye bu isim verilir.

Türk geleneğine uygun pişirilen kahvede kullanılan çekirdekler ise, yurtdışından, kahve üreten ülkelerden gelir. Bunlar, Brezilya, Etiyopya, Yemen ya da Kosta Rika gibi Kahve Kuşağı‘nda bulunan ülkelerdir.

3. Türk kahvesi neden olur?

Türk kahvesi neyden yapılıyor? Sadece kahve çekirdeklerinden meydana gelir. Kahve çekirdekleri, toz kadar ince şekilde öğütülür ve cezvede pişirilir.

Fakat Türkiye’de geleneksel kahve çeşitlerinin içeriği farklı olabilir. Mesela, Dibek kahvesi, havanda öğütülür ve bazı yerlerde içerisine salep, keçiboynuzu vb. malzemeler katılabilir.

4. Eskiden Türk kahvesi nasıl yapılırdı?

Osmanlı zamanında yapılan kahve, şimdikinden çok daha uzun süre pişer, öncesinde tatlı servisi yapılır, yanında nargile içilirdi. Aynı zamanda bir tören ile ikram edilirdi.

İbriklerde ya da büyük cezvelerde ağır ağır ve uzun süre pişirilen kahve, bir kişi tarafından sitil takımı adı verilen bir tepsi ile getirilirdi. Bu tepsinin içinde kahvenin soğumaması için köz dolu bir kap ve kabın içinde kahve cezvesi dururdu.

Başka bir kişi, kahve fincanlarının olduğu ve üzerinde sitil örtüsü örtülü olan tepsiyi getirirdi. Üçüncü kişi, tepsiden fincanı alır ve cezveden kahveyi dökerek ikram ederdi. Tüm bu merasim ise Türk Kahve Töreni olarak bilinirdi.

Sitil Takımı

5. Cezvede bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır? Toz Türk kahvesi nasıl yapılır?

Cezvede kahve yapmak için, 1 fincan suyu ve 1 tatlı kaşığı toz kahveyi cezveye dökün ve iyice karıştırın. Ardından kısık ateşe koyarak pişirin. Kabarmaya başladığında altını kapatın ve fincana dökerek yanında bir bardak su ile servis edin.

6. Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır püf noktaları

 • Kahvenin köpüklü olması için kaliteli ve taze bir kahve kullanılmalıdır.
 • Türk kahvesi hangi cezvede iyi olur? Türk kahvesi en güzel bakır cezvede yapılır.
 • Kahve ve su soğukken karıştırılmalıdır. Kahve suyun içinde topak topak kalmamalıdır.
 • Türk kahvesine ne kadar şeker konulur? Az şekerli kahve için yarım küp şeker, orta Türk kahvesi için 1 küp şeker, şekerli Türk kahvesi için de 2 küp şeker konur.
 • Kahve pişerken kesinlikle karıştırılmamalıdır.
 • Kısık ateşte pişirilmelidir.
 • Kabarmaya başladığında bir kaşık ile üzerindeki köpükler fincana alınmalı ve tekrar köpürmesi için ateşe konulmalıdır.
 • Kahvenin kaynamasına izin verilmemelidir. Kaynadığında köpüğü söner.
 • Kahve fincana dökülürken yavaşça dökülmelidir. Hızlı hareket etmek köpüğün sönmesine neden olur.
 • Kahve bekletilmeden ikram edilmelidir. Beklerse köpüğü zamanla yok olur.
 • Fincanı önceden ısıtmak, sıcak su ile çalkalamak, köpüğün daha uzun süre kalmasını sağlar.

7. Elektrikli cezvede kahve nasıl yapılır?

Elektrikli cezvede türk kahvesi nasıl yapılır? Fincan dolusu su ve fincanın büyüklüğüne göre yeteri kadar kahve elektrikli cezvenin içine konur. Bir kaşıkla karıştırılır. Ardından elektrikli cezve çalıştırılır.

Klasik cezvelere nazaran elektrikli cezvelerde kahve daha hızlı pişer. Bu nedenle taşmaması için başından ayrılmamak gerekir.

Kahve kabarmaya başladığında cezve alınır ve köpüğü fincana boşaltılır. Tekrar kabarması için yerine konulur ve yeniden çalıştırılır. Yine kabarmaya başladığında kapatılır ve fincana dökülür.

Sütlü Türk Kahvesi

8. Tek kişilik Türk kahvesi kaç kaşık kahve?

Tek kişilik Türk kahvesi nasıl yapılır? 1 fincana kaç kaşık kahve konur? Tek kişilik kahve için, klasik fincanlara 1 tatlı kaşığı ya da 2 çay kaşığı kahve konulmalıdır. İsteğe göre şeker konur. Tüm malzemeler cezveye koyulur ve karıştırılır.

Kısık ateşte karıştırılmadan pişirilir. Kabarmaya başladığında fincanlara paylaştırılır.

9. Az şekerli Türk kahvesi nasıl yapılır?

Az şekerli kahve için yarım çay kaşığı ya da yarım küp şeker konulur. Adından 1 fincan su ve 1 tatlı kaşığı kahve kullanılır.

10. Orta Türk kahvesi nasıl yapılır?

Orta şekerli kahve için 1 çay kaşığı şeker ya da 1 küp şeker, 1 tatlı kaşığı kahve ve fincanın dolusu su konulur.

11. Şekerli bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır? Şekerli Türk kahvesi nasıl yapılır?

Tek kişilik şekerli Türk kahvesi nasıl yapılır? 1 kişilik şekerli kahve için 2 çay kaşığı şeker ya da 2 küp şeker konulur. 1 tatlı kaşığı kahve ile 1 fincan su eklenir ve pişirilir.

12. Sütlü Türk kahvesi nasıl yapılır?

Sütlü kahvede, su yerine süt kullanılır. 1 fincan süt, 1 tatlı kaşığı kahve ve tercihen şeker cezvenin içerisine konur. Ardından karıştırılır ve kısık ateşte pişirilir. Kabarmaya başladığında ocaktan alınır ve fincana dökülerek servis edilir.

Sütlü Türk Kahvesi Faydaları

13. Kahve neden köpüklü olmuyor?

 • Kullanılan kahve bayatsa, köpürmez.
 • Su çok kireçli ya da kirliyse köpürmez.
 • Kahve pişerken çok karıştırılırsa köpürmez.
 • Pişerken kaynatılırsa köpürmez.

14. Sade Türk kahvesi kaç kalori?

1 sade türk kahvesi kaç kalori? 1 fincan sade kahve yaklaşık 7 kaloridir. İçerisine süt ve şeker eklenirse bu oran değişecektir.

15. Sade Türk kahvesi yağ yakar mı?

Kahve, metabolizmayı ve kalp atışını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bu da vücuttaki yağ ve şeker yakımına yardımcı olur.

16. Sabah aç karnına Türk kahvesi içilir mi?

Sabah kahvaltı yapmadan kahve içilmesi önerilmez. Çünkü boş midede zararlı etkiler bırakabilir.

Eğer aç karnına kahve tüketilmesi gerekiyorsa, sütlü tüketilmesi daha iyi olabilir.

17. Türk kahvesi içmek kilo aldırır mı?

Hayır, aksine her gün tüketilen 1 fincan kahve, metabolizmayı çalıştırır. Fakat her gıdada olduğu gibi, kahveyi de fazla tüketmek kilo aldırmanın yanında ciddi sorunlara da yol açabilir.

18. Türk kahvesi ishale iyi gelir mi?

Kahve Öğütmenin Püf Noktaları

Buna yönelik kanıtlanmış bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Fakat halk arasında deneyenlerin yorumlarına göre toz halindeki kahvenin tüketilmesinin ishale iyi geldiği yönünde görüşler vardır.

19. Türk kahvesi zayıflatır mı? Sade türk kahvesi yağ yakar mı?

Kahvenin vücuttaki metabolik hareketleri hızlandırdığı bilinmektedir. Bu, yağ yakımına da yardımcı olur. Fakat kahve başlı başına kilo verdirici bir besin değildir. Sadece, vücut sistemlerinin çalışmasını hızlandırdığı için, kilo verme sürecinde yardımcı kabul edilebilir.

20. Türk kahvesi tansiyonu yükseltir mi?

Türk kahvesi tansiyona iyi gelir mi? Kahvenin tansiyona etkisi üzerine kanıtlanmış bir çalışma henüz bulunmamaktadır. Fakat içerdiği kafein nedeniyle kalp atış hızını artırır. Dolayısıyla tansiyon rahatsızlığı olanların dikkatli bir şekilde hatta doktor kontrolünde tüketmesi önerilmektedir.

En Son Yazılar
Çekirdekİyi Bilgi

10 Adımda Kahve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahve çeşitliliği son on yılda muhteşem bir artış göstermeye başladı. Eskiden bir-iki çeşit markayla kısıtlı olan kahve seçenekleri bugün zincir kahvecilerle, butik…
İyi Bilgi

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Osmanlı Devleti tarihte dünyaya birçok şey kazandırdığı gibi, kahve ve kahvehane kültürünü de kazandırdı. Yazılarımızda Türk kahvesinin nasıl ortaya çıktığına ve dünyaya…
ÇekirdekTürk Kahvesi

Yemen Mocha Çekirdeği ve Türk Kahvesi

Yemen Mocha çekirdeği dünyaya yayılan ilk kahve türü, aynı zamanda kadim Türk kahvesinin tarihteki esas çekirdeği. Yani tarihi kayıtlara, reçetelerde Türk kahvesi…
Newsletter'a üye ol

Yakında yayınlamaya başlayacağımız bültene kayıt olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir